Zabawą dla niemowlaka jest wszystko – słuchanie twojego głosu, oglądanie prostych obrazków, które w dodatku na początku są tylko biało-czarne, obserwacja otaczającego świata, odkrywanie swoich paluszków u rąk… Tak, to są niesamowite atrakcje z punktu widzenia małego człowieka. Ba! Są niezwykle wartościowe pod kątem rozwojowym! Ale by dopasować zabawy do wieku malucha, trzeba wiedzieć, jakie ma umiejętności i możliwości na danym etapie życia. Tylko wtedy zabawa będzie miała sens i przyniesie oczekiwane korzyści. Zwłaszcza że w ciągu 1. roku potrzeby i zdolności dziecka diametralnie się zmieniają. Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące będą inne niż z maluszkiem w wieku 9-12 miesięcy.

Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące

Noworodek widzi niewyraźnie, a otoczenie odbiera w biało-czarnych barwach. Wraz z upływem czasu niemowlę rozpoznaje więcej kolorów, ale wciąż chodzi o kontrastowe odcienie, np. biel, czerń i czerwień. W wieku 2 miesięcy dziecko wodzi wzrokiem za pokazywanym przedmiotem, poruszając przy tym całą główką. Gdy ma 3 miesiące, potrafi już poruszać gałkami ocznymi tak, by nie przesuwać główki. Umie też na chwilę zatrzymać i skupić wzrok na jednym obiekcie, ćwiczy leżenie na brzuszku i podnoszenie główki w tej pozycji, a w leżeniu na pleckach składa przed sobą rączki. W tym okresie najlepsze zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące powinny stymulować zmysły.

  • Zabawy z niemowlakiem 0-3: leżenie na brzuszku

Ułóż się wygodnie na łóżku, a na swojej klatce piersiowej połóż na brzuszku niemowlę. Twarzami bądźcie zwróceni do siebie. Mów do dziecka, w ten sposób zachęcając je do podnoszenia główki. To ważne ćwiczenie dla maluszka. Możesz też położyć go na macie. Ważne jest przy tym, by rodzic był na tym samym poziomie co maluch i twarz miał zwróconą w jego kierunku.

mata dla niemowlaka

 

  • Zabawy z niemowlakiem 0-3: karty kontrastowe

Niecenione w rozwoju najmłodszych dzieci są karty i książeczki kontrastowe. Do zabawy z niemowlakiem w wieku 0-3 miesiące wybierz biało-czarne proste obrazki. Mogą to być figury geometryczne, nieskomplikowane kształty i obiekty np. czarny miś na białym tle. Pokazuj maluszkowi karty, zatrzymuj je na dłuższą chwilę przed jego oczami i opisuj słowami obrazki.

Karty kontrastowe malucha

 

  • Zabawy z niemowlakiem 0-3: masażyk

Masaż ciała doskonale stymuluje zmysły maluszka, ale też relaksuje i uspokaja. Warto wprowadzić wieczorny rytuał i po każdej kąpieli masować niemowlaka z użyciem oliwki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by odprężający i stymulujący masażyk robić też w ciągu dnia. Świetnym pomysłem jest rozmasowywanie dziecięcych stópek.

oliwka dla dzieci

 

Zabawy z niemowlakiem 3-6 miesięcy

Niemowlęta bardzo lubią kontrastowe kolory i potrzebują stymulacji wzrokowej. To także świetny czas na stymulacje dotyku i rozwijanie słuchu. Wykorzystaj tę wiedzę do zabawy z niemowlakiem 3-6 miesięcy. Warto dużo mówić do maluszka i śpiewać, również proste rymowanki. Niemowlę w wieku 4 miesięcy zaczyna już widzieć przestrzennie i dynamicznie rozwija się jego koordynacja ręka-oko.

  • Zabawy z niemowlakiem 3-6: kolorowa skarpetka

To bardzo prosta, ale atrakcyjna dla maluszka zabawa. Polega ona na tym, by na stopy dziecka założyć kolorowe skarpetki, najlepiej z doszytymi grzechotkami. Zobaczysz, że niemowlę będzie długo zainteresowane oglądaniem i próbami uchwycenia stópek. To świetny trening koordynacyjny, wzrokowy i słuchowy.

jakie zabawy z niemowlakiem w 1 roku życia

 

  • Zabawy z niemowlakiem 3-6: poznawanie faktur

Do stymulacji zmysłu dotyku świetnie sprawdzają się sensoryczne książeczki. Mogą to być miękkie, szmaciane zabawki w formie książeczek dla najmłodszych. Zazwyczaj mają dołączone dodatkowe elementy jak gryzak czy bezpieczne lusterko. Ale mogą to być też typowe kartonowe książeczki, które na każdej stronie mają interesującą dla dziecka fakturę, zachęcającą do dotykania.

 

  • Zabawy z niemowlakiem 3-6: turlanie piłeczki

Ta prosta zabawa z niemowlakiem rozwija jego koordynację ręka-oko, a także stymuluje wzrok, który musi podążać za piłeczką w ruchu. Warto wykorzystać zabawkę sensoryczną z wypustkami, by dodatkowo stymulować zmysł dotyku. Umiejętność samodzielnego siedzenia nie jest tu wymagana. Maluszek może leżeć na brzuszku podczas zabawy albo siedzieć oparty o drugą osobę. Nie licz na to, że dziecko będzie sprawnie łapać piłkę i turlać ją do ciebie. W tej zabawie bardziej chodzi o to, by zainteresować maluszka ruchem i dać mu możliwość obserwacji.

jak się bawić z niemowlakiem

 

Zabawy z niemowlakiem 6-9 miesięcy

Po 6. miesiącu życia dzieci stają się coraz bardziej spostrzegawcze, lepiej chwytają rączkami i potrafią na dłużej wykazać zainteresowanie danym przedmiotem. Lubią wesołe dźwięki i piosenki, w których rytm się kołyszą. Wiele maluchów w tym okresie zaczyna już przygodę z raczkowaniem.

  • Zabawy z niemowlakiem 6-9: muzykowanie

Śpiewanie maluszkowi i tańczenie z nim na rękach to doskonała rozwijająca zabawa i wielka frajda dla kilkumiesięcznego niemowlaka. Małe dzieci szybko reagują na znajome im melodie. Do zabawy możesz więc wykorzystać interaktywną mięciutką zabawkę, która śpiewa i gra wesołe melodyjki. Rodzic może sam ją włączać i pokazywać dziecku, ale też świetnie, jeśli maluch sam będzie mógł wziąć ją do rączki i „obsługiwać”.

zabawy z niemowlakiem 6-9

 

  • Zabawy z niemowlakiem 6-9: zabawy na brzuszku

W tym okresie warto kontynuowania leżenie na brzuszku i wzmacnianie mięśni grzbietu. Aby maluch jak najdłużej wytrzymał w tej pozycji, często dla niego mało komfortowej, ale koniecznej, można podsunąć mu pod nosek matę wodną. To mięciutka, bezpieczna mata o niewielkich wymiarach. Przypomina przezroczysty materacyk wypełniony wodą, najczęściej z morskim motywem. Jest szansa, że dziecko chętniej i dłużej będzie utrzymywać podniesioną główkę, wpatrując się w matę.

zabawy z niemowlakiem

 

  • Zabawy z niemowlakiem 6-9: nauka raczkowania

Wiele dzieci w drugim półroczu zaczyna raczkować. Można je do tego zachęcać i przy okazji wspierać w nauce przy pomocy odpowiednich zabawek. Sprawdzają się do tego wszelkiego rodzaju gadżety, które maluch musi gonić po podłodze. Niektóre działają na baterie i same „uciekają”, a inne rodzic musi wprawiać w ruch, turlaniem i popychaniem.

 

Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy

Ostatnie 3 miesiące przed ukończeniem roczku są bardzo intensywne dla dziecka. W tym czasie niemowlę jest coraz bardziej mobilne, by bliżej 12. miesiąca stawać z podparciem. Koordynacja ręka-oko jest coraz sprawniejsza, maluchy próbują budować proste konstrukcje, a uwagę skupiają na 5-10 minut.

  • Zabawy z niemowlakiem 9-12: zabawy w kąpieli

Dzieci uwielbiają zabawy w wodzie, warto więc wykorzystać wieczorną kąpiel do ciekawych aktywności. Świetną zabawą dla malucha przed ukończeniem roku będzie przelewanie wody do kolorowych kubeczków różnej wielkości, które przy okazji dryfują na wodzie.

zabawki do kąpieli

 

  • Zabawy z niemowlakiem 9-12: budowanie wieży

Układanie przedmiotów jeden na drugim to cenna nauka koordynacji i doskonała zabawa. Wystarczy zestaw sześciennych kostek różnej wielkości, z których da się zbudować piramidę, przy okazji ucząc się m.in. kolorów, a z czasem cyfr, zdobiących ścianki klocków.

klocki dla niemowlakow

 

  • Zabawy z niemowlakiem 9-12: masa plastyczna

Wszelkiego rodzaju masy plastyczne są uwielbiane przez dzieci w każdym wieku. Jednocześnie ugniatanie ich to wartościowa zabawa sensoryczna. W przypadku najmłodszych dzieci najlepiej zrobić domową jadalną masę. Nic się nie stanie, jeśli maluch zje jej trochę w trakcie pasjonującej zabawy.

Przepis na jadalną masę plastyczną: 1 szklanka mąki pszennej, 1 szklanka mąki ziemniaczanej, 1 szklanka kaszy manny, 3/4 szklanki oleju. Wszystkie składniki należy wymieszać w misce. Jeśli masa będzie zbyt sucha, wystarczy dolewać stopniowo więcej oleju. A jeśli zbyt rzadka – dodać więcej mąki.

Teraz już wiesz, jakie zabawy z niemowlakiem w 1. roku życia będą dla niego atrakcyjne i przy okazji rozwijające. A może masz inne pomysły? Podziel się nimi w komentarzu!

Więcej artykułów znajdziesz w dziale Pasje dziecka.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.