Spokojny, relaksujący sen to jeden z najważniejszych aspektów zdrowego życia każdego człowieka, bo to właśnie sen wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Jeżeli więc jest go za mało lub – co gorsza – nie składa się z poszczególnych faz, następujących po sobie, można odnotować ogromny spadek dziennej produktywności. W całej tej procedurze nie wystarczy jednak wyłącznie przestrzegać długości spania, bowiem bardzo istotna jest również jego jakość. Aby o nią zadbać, należy wyposażyć się w dobrą poduszkę!

 

Dom i ogród: Poduszki

 

Dobra poduszka do spania – czyli jaka? 

Puchata, po brzegi wypełniona pierzem poducha… W myślach wielu osób właśnie tak prezentuje się obraz idealnej poduszki. W rzeczywistości jednak bywa z tym różnie, czasem wręcz odwrotnie do wyobrażeń – zbyt mocno wypełniony podgłówek może przyczynić się do problemów z kręgosłupem! Ponadto dobór odpowiedniej poduszki jest ściśle uzależniony od budowy ciała zainteresowanego (szczególną rolę odgrywają ramiona) oraz pozycji, w jakiej śpi.

Warto wiedzieć, że poduszka to nie tylko narzędzie poprawiające komfort snu, ale również coś, co stanowi podparcie dla kręgosłupa szyjnego. Odpowiada ona za zachowanie jego naturalnej krzywizny podczas zajmowania ulubionej pozycji w trakcie snu. Tylko wtedy mięśniom zapewniany jest odpowiedni odpoczynek.

Poduszka do spania – jak wybrać odpowiednią? 

Z racji tego, iż ludzie różnią się między sobą budową, nie istnieje uniwersalna poduszka dla każdego. Dlatego też w trakcie jej nabywania, należy dobrze przymierzyć ją do szyi. Wystarczy położyć się na materacu tak, by ramiona znalazły się na jego powierzchni, a szyja była podparta przez poduszkę. W takim ułożeniu twarz powinna być skierowana równolegle do sufitu. Jeżeli tak nie jest, a podbródek odchyla się w stronę klatki piersiowej, wybrana poduszka jest za wysoka i za twarda. Jeżeli dzieje się na odwrót, jest ona zbyt niska i miękka.

Procedurę tę należy powtórzyć, kładąc się również na boku. Wtedy też kręgosłup szyjny powinien układać się na poduszce w linii prostej. Gdy czubek głowy zniża się w kierunku materaca, podgłówek jest zbyt niski i miękki. Z kolei kiedy przechyla się ku górze – poduszka jest za twarda i za wysoka.

Poduszka do spania – na co zwrócić uwagę? 

W pierwszej kolejności należy spojrzeć na wypełnienie poduszki. Obecnie wyróżnia się trzy typy: puchowe, piankowe i syntetyczne.

Poduszki puchowe i z pierzem 

W dawnych czasach to właśnie puch stanowił jedyną metodę wypełniania poduszek. Zakłada ona bowiem napełnianie ich piórami gęsi, kaczek lub kur. Taki wkład doskonale utrzymuje ciepło, jednocześnie dobrze radząc sobie z absorbowaniem wilgoci, dlatego też opcja ta jest stworzona dla osób, które podczas snu zmagają się z nadmierną potliwością. Pomimo niej, poduszka puchowa pozostaje miękka i sprężysta, a jej wkład nie ulega ubijaniu. Z właściwości pierza mogą korzystać wszyscy (z wyjątkiem alergików!), niezależnie od pozycji, przyjmowanej podczas snu.

 

Poduszka do spania puchowa, 60 x 70 cm, SLEEPTIME

 

Poduszki piankowe 

Wśród poduszek piankowych znajdują się zarówno te termoelastyczne, które przejmują ciepło z ciała śpiącego, przez co zawarty w nich materiał staje się jeszcze bardziej dopasowany do ciała i delikatny, oraz wysokoelastyczne, które charakteryzują się dużą sprężystością. W ich przypadku wypełnienie stanowi doskonałe podparcie dla kręgosłupa, jednocześnie szybko wracając do pozycji wyjściowej. Rozwiązania te są przeznaczone przede wszystkim dla alergików, z racji tego, że pianka nie jest materiałem alergizującym. Co więcej, wsad ten jest bardzo często stosowany w przypadku poduszek ortopedycznych.

 

Poduszka PERVOI, piankowa, biała, 60x70x14 cm, 2 szt.

 

Poduszki syntetyczne 

Do antyalergicznych poduszek zalicza się również te, wykonane z materiałów syntetycznych. Z racji swojej ogólnej dostępności, niskiej ceny oraz różnorodnych kształtów i rozmiarów są to najczęściej wybierane elementy sypialniane. Poduszki syntetyczne są trwałe i nie ulegają odkształceniom. Materiał ten umożliwia stałą cyrkulację powietrza. Co jakiś czas podgłówek ten można wyprać w pralce.

 

AMZ Przemysław Zabel, Poduszka syntetyczna, Zdrowy Sen, 70x80 cm

 

Jaki kształt poduszki wybrać? 

Bardzo wiele osób zastanawia się, jaka poduszka do spania najlepiej sprawdzi się w ich sypialni. Na pytanie to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy powinien dostosować ją do własnej budowy ciała, balansując między twardością i miękkością, jak również odpowiednio dobierając jej wysokość – tak by nie była ani zbyt niska, ani zbyt wysoka. Decyzja powinna dotyczyć również kwestii kształtu. On z kolei determinowany jest bezpośrednio przez przyjmowaną podczas snu pozycję.

Jaka poduszka do spania na plecach? 

Dobra poduszka do spania na plecach to taka, która jest odpowiednio wyprofilowana. Najczęściej składa się ona z dwóch wałków, między którymi dostępne jest wgłębienie na głowę. Specjalny kształt przyczynia się do odpowiedniego podparcia szyjnego odcinka kręgosłupa. Z racji przyjmowanej pozycji, osoby śpiące na plecach powinny zainteresować się także płaskimi propozycjami.

Jaka poduszka do spania na boku?  

Tak jak w przypadku poduszek dla osób śpiących na plecach, także i ci zasypiający na boku mogą korzystać z dobrodziejstw profilowanych poduszek. Zapewniają one zdrowy sen, jednocześnie dopasowując się do każdej z przyjmowanych pozycji. To bardzo ważne, bowiem tylko odpowiednia amortyzacja kręgosłupa szyjnego pozwoli na relaksujący wypoczynek. Dobre poduszki profilowane można znaleźć w ofercie Empiku.

 

Poduszka ŚPIJZDROWO Flora 2 SilverCare, biała, 11x50x33 cm

 

Jaka poduszka do spania na brzuchu? 

Osoby śpiące na brzuchu powinny poszukiwać przede wszystkim niskich i przewiewnych poduszek, które nie blokują cyrkulacji powietrza. Pozycja ta nie jest najkorzystniejsza dla kręgosłupa, dlatego też należy wyjątkowo dbać o jego komfort i ułożenie tak, by zbyt mocno nie został on nadwyrężony.

 

Warto pamiętać, że źle dobrana poduszka może przyczynić się do bólów kręgosłupa, które uniemożliwiają prawidłowe wysypianie się.  Dobrze dobrana poduszka to zatem nie tylko inwestycja w zdrowy sen, ale także – zdrowy kręgosłup.

Przeczytaj także inne artykuły z pasji Poradniki.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock