Spis treści:

  1. „Rolling Stone” – tytuł obowiązkowy dla każdego melomana
  2. „Prog” – brytyjski magazyn dla fanów progresywnego rocka
  3. „Classic Rock” – dla wielbicieli klasycznego rocka
  4. „Uncut” – dla pasjonatów muzyki rockowej i kinematografii
  5. „Metal Hammer” – dla fanów ciężkiego brzmienia
  6. „The Wire” – dla fanów muzyki eksperymentalnej
  7. „Mojo” – przewodnik po świecie muzycznym
  8. „BBC Music” – przedstawiciel klasyki wśród miesięczników muzycznych

 

„Rolling Stone” – tytuł obowiązkowy dla każdego melomana

Wiele zagranicznych czasopism muzycznych nie wyglądałoby tak jak teraz, gdyby nie „Rolling Stone”. Kultowy amerykański miesięcznik założony przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona w 1967 roku w San Francisco (obecna siedziba to Nowy Jork), od początku stał się wyznacznikiem tego, jak pisać o muzyce i tworzyć czasopismo dla fanów różnych brzmień. Od zawsze jakość dziennikarstwa muzycznego jest wizytówką „Rolling Stone” i główną przyczyną jego sukcesu.

Nazwę zainspirowała piosenka Boba Dylana „Like a Rolling Stone”, a samo czasopismo muzyczne również okazało się przebojem. Przede wszystkim dlatego, że nigdy nie ograniczało się wyłącznie do muzyki. Oferuje aktualne informacje o rynku muzycznym, ale też skupia się na wielu innych aspektach kultury popularnej, bacznie przyglądając się różnym aspektom amerykańskiego życia. Poza muzyką znajdziesz w nim teksty na temat filmów, kultury, telewizji i polityki.

„Rolling Stone” stanowi połączenie dziennikarstwa muzycznego i tego dotyczącego kultury popularnej. Przez lata od momentu powstania magazyn posiadał jedne z najbardziej odkrywczych, osadzonych w korzeniach muzyki reportaży i recenzji. Krytyka muzyczna wiele mu zawdzięcza. Tym, co można wskazać, jako najlepsze momenty muzycznego dziennikarstwa w „Rolling Stone”, są: regularne recenzje znanych krytyków, wywiady z największymi nazwiskami muzyki, dogłębne relacje z Woodstocka i szereg znakomitych, prowokacyjnych, definiujących pokolenie okładek. Wystarczy wspomnieć, że na pierwszej z nich pojawił się John Lennon, a na kolejnych: Janet Jackson, Madonna, Kanye West, gwiazdy serialu „True Blood”, Meryl Streep, Christina Aguilera i inni).

Dziś, ze względu na stałe komentowanie popkultury i bieżących wydarzeń, „Rolling Stone” jest bardziej popkulturowym miesięcznikiem niż czasopismem muzycznym. Magazyn wciąż stanowi przewodnik po świecie muzycznym i każdy kolejny numer jest zdecydowanie warty przeczytania.

 

Rolling Stone magazyn

 

„Prog” – brytyjski magazyn dla fanów progresywnego rocka

Uznawany za wiodący na świecie magazyn o progresywnym rocku, „Prog” przedstawia aktualne informacje o rynku muzycznym. Zapewnia najnowsze wieści o koncertach oraz wywiady z kultowymi i nowymi przedstawicielami gatunku.

Posiada najbardziej obszerną sekcję newsów i recenzji, na jaką fan progresywnego rocka może liczyć. Dodatkowo analizuje utwory i artystów definiujących gatunek. Prezentuje niejako genezę progresywnego rocka, dzięki czemu jest przewodnikiem dla tych, którzy dopiero zaczynają się nim interesować. Stanowi też okazję do pogłębiania wiedzy dla oddanych fanów Pink Floyd, Genesis, Tool, Mike’a Oldfielda i innych przedstawicieli gatunku. Zdecydowanie ukazuje to, co w progresywnym rocku najlepsze i co powoduje sympatię olbrzymiej rzeszy fanów. Czasopismo muzyczne „Prog” spełnia wszystkie potrzeby fanów progresywnego rocka.

 

Prog magazyn

 

„Classic Rock” – dla wielbicieli klasycznego rocka

Led Zeppelin, Deep Purple, Foo Fighters, Queen, Guns N’ Roses, Sex Pistols, AC/DC i wiele więcej. „Classic Rock” obejmuje wszystko to, co może zainteresować zapalonego fana rocka. Od prawdziwych legend po najbardziej kultowe albumy, od potężnych wokali po najlepsze gitarowe riffy. „Classic Rock” przedstawia także najlepsze nowe zespoły oraz informuje, co aktualnie dzieje się w twoim ulubionym gatunku.

Każde wydanie zabierze cię za kulisy wieloaspektowego świata rocka, by przedstawić prawdziwe historie gwiazd rocka, od Led Zeppelin po Metallicę, Marilyna Mansona i nie tylko. Magazyn zawiera wywiady z najlepszymi muzykami oraz aktualne daty tras koncertowych. Znajdziesz tu mnóstwo recenzji z każdego obszaru muzyki rockowej w tym: hard rocka, heavy metalu, rocka progresywnego, punka czy gothic rocka.

 

Classic Rock magazyn

 

„Uncut” – dla pasjonatów muzyki rockowej i kinematografii

Dzięki „Uncut”, co miesiąc dostajesz wszystko, co najlepsze w muzyce rockowej i filmie.  Wywiady, szczegółowe recenzje nowych albumów oraz najważniejsze newsy. Zadowoleni będą szczególnie ci, którzy wychowali się na klasycznym rocku lat 60. i 70. lub z pasją przyglądają się temu okresowi.

Magazyn szczyci się tym, że oferuje najobszerniejszą sekcję recenzji w sektorze miesięczników muzycznych. Dlatego w każdym numerze znajdziesz oceny nowych wydań i reedycji, a do tego wywiady z największymi postaciami w muzyce. Ponadto magazyn „Uncut” zawiera najnowsze wiadomości filmowe, umożliwiając dostęp do wszystkich form rozrywki w jednym kompletnym przewodniku.

Jako dodatkowy bonus, subskrypcja magazynu „Uncut” zapewnia czytelnikom darmową płytę CD z utworami, na której znajdują się muzyczne wybory miesiąca.

 

Uncut magazyn

 

„Metal Hammer” – dla fanów ciężkiego brzmienia

„Metal Hammer” to najbardziej znany miesięcznik poświęcony muzyce heavy metalowej i rockowej, wydawany w Wielkiej Brytanii oraz w kilku innych krajach. Spodoba ci się autentyczność magazynu, który jest tworzony przez ludzi naprawdę oddanych temu gatunkowi.

W środku znajdziesz najświeższe informacje, relacje z ekstremalnych koncertów, recenzje i wywiady. Artykuły prezentują zarówno zespoły mainstreamowe, jak i te bardziej nietypowe, niszowe z całego spektrum muzyki heavy metalowej. W magazynie zapoznasz się z newsami obejmującymi wszystkie odmiany muzyki metalowej od thrashu po death i takich gatunków jak: hardcore, gotyk, alternatywa, hard rock, a nawet punk rock. Uzyskasz świeże spojrzenie na to, co dzieje się na scenie heavy metalowej na całym świecie. Wybrane numery zawierają dodatkowo płytę CD. Trudno o lepszy sposób, by być na bieżąco z informacjami dotyczącymi ulubionego gatunku muzycznego.

 

Metal Hammer magazyn

 

„The Wire” – dla fanów muzyki eksperymentalnej

Już od 40 lat „The Wire” relacjonuje odważną, dziwną, hałaśliwą, przełamującą gatunki muzykę eksperymentalną w świetnie zaprojektowanym miesięczniku muzycznym. Nie znajdziesz tu topowych list przebojów ani wielu znanych nazwisk, ponieważ magazyn jest poświęcony awangardzie, alternatywie i podziemiu.

„The Wire” został założony w 1982 roku przez Anthony'ego Wooda i Chrissie Murray, którzy byli sfrustrowani słabą reprezentacją jazzu w innych tytułach. Początkowo koncentrowali się na współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej, ale z biegiem lat linia programowa uległa zmianie i zaczęto prezentować także muzykę eksperymentalną. To przewodnik po świecie muzycznym, którego nie znasz, bo założeniem magazynu jest opowiedzieć czytelnikom o tym, czego nie słyszeli, zamiast wzmacniać to, co już znają.

Redakcja co miesiąc prezentuje setki artystów i wydawnictw z zakresu elektroniki, jazzu, hip-hopu, noise, nowoczesnej klasyki, reggae oraz industrialu. Poznasz też artystów przekraczających granice, którzy dokonują ekscytujących i inspirujących rzeczy z wykorzystaniem dźwięku. Jest to jedyny tytuł, który zawiera wszystkie najnowsze osiągnięcia i wiadomości z tych dziedzin, wybrane w kontrze do mainstreamowych nurtów. Dodatkowo uzupełnione są one oszałamiającymi zdjęciami, które pasują do alternatywnej tematyki tego magazynu. Kilka razy w roku do gazety dołączane są płyty z muzyką wyselekcjonowaną przez redakcję.

Koniecznie sprawdź „The Wire”, jeśli interesuje cię mniej znana muzyka, niezależni artyści i proces tworzenia muzycznych utworów.

 

The Wire magazyn

 

„Mojo” – przewodnik po świecie muzycznym

Listę najpopularniejszych anglojęzycznych miesięczników muzycznych uzupełnia „Mojo”. Brytyjskie czasopismo ukazuje się od 1993 roku i skupia się na artystach rockowych. Tytuł jest dobrze znany z publikowania list najpopularniejszych utworów (TOP 100) w szerokim zakresie tematów.

„Mojo” to nie tylko klasyczny rock. Magazyn zdobył uznanie m.in. dzięki temu, że wcześniej niż inni skupił się na wyróżniających się artystach, jak White Stripes. W magazynie nie brakuje świeżej, obiecującej fali nowych brzmień i różnych gatunków. Oprócz klasycznych, kształtujących rocka wykonawców, obejmuje wiele innych ciekawych nurtów.

Znajdziesz tu światowej klasy dziennikarstwo muzyczne, pełne pasji i branżowej uczciwości. Dla „Mojo” pisali tak znani krytycy muzyczni, jak Greil Marcus i Jon Savage. Przeczytasz ekskluzywne wywiady z największymi artystami, a także wschodzącymi talentami z Wielkiej Brytanii i zza oceanu. Do tego recenzje najnowszych wydań, archiwalnych reedycji oraz fascynujące historie z okładek (choć bez skandali czy szokujących ujęć). To źródło wiedzy o wszystkich gatunkach muzycznych takich jak punk, nowoczesny i klasyczny rock, folk, soul, country, reggae, muzyka elektroniczna i eksperymentalna.

Każdy numer zawiera aktualne informacje o rynku muzycznym, od premier albumów po zapowiedzi tras koncertowych.

 

Mojo magazyn

 

„BBC Music” – przedstawiciel klasyki wśród miesięczników muzycznych

Jeśli kochasz muzykę klasyczną, dzięki „BBC Music” będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami. Pismo stanowi przewodnik po świecie muzyki klasycznej, z uwzględnieniem recenzji, wywiadów czy informacji na temat tras koncertowych. Bez względu na to, czy twoja pasja obejmuje zamiłowanie do opery, kwartetów smyczkowych, a może instrumentów dętych, w tym czasopiśmie znajdziesz wszystko, co cię interesuje. Także rekomendacje dotyczące wyboru sprzętu do odtwarzania muzyki. Miesięcznik przeznaczony jest zarówno dla koneserów muzyki klasycznej, jak i nowych entuzjastów. W każdym numerze prezentowana jest sylwetka wybranego kompozytora oraz polecane są klasyczne arcydzieła. Znajdziesz w nim ponad 100 recenzji utworów, płyt i książek.

„BBC Music” ukazało się po raz pierwszy w 1992 roku. Pismo odzwierciedla dorobek radiowy BBC Radio 3, skupiający przede wszystkim na muzyce klasycznej, choć z sekcjami poświęconymi jazzowi i world music. Do każdego numeru dołączona jest płyta audio CD zawierająca dzieła wykonawców o międzynarodowej renomie. Jest to aktualnie najlepiej sprzedający się magazyn o muzyce klasycznej na świecie.

 

BBC Music magazyn

 


Zainteresował cię temat? Zapoznaj się z naszymi artykułami o prasie zagranicznej:


Więcej ciekawych artykułów znajdziesz w pasji Czytam.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock