Elektrośmieci to wszystkie urządzenia elektryczne i elektroniczne, które do działania wymagają zasilania prądem. Bez względu na to, czy zasilanie jest dostarczane z sieci elektrycznej, czy za pośrednictwem baterii bądź akumulatora. Ze względu na ekologię nie wolno takich sprzętów traktować, jak zwykłych odpadów. Zamiast tego należy skorzystać ze specjalnych procedur utylizacji. Z tego artykułu dowiesz się w jaki sposób pozbyć się starego sprzętu elektronicznego, aby nie łamać obowiązujących przepisów i działać na korzyść środowiska naturalnego.

Gdzie oddać sprzęt elektroniczny?

Skoro nie można wyrzucić sprzętów elektronicznych na śmietnik to co z nimi zrobić? Przepisy przewidują kilka możliwości. Posiadacze zużytej i zepsutej elektroniki mają kilka opcji do wyboru, a wśród nich są specjalne punkty przyjęć elektrośmieci oraz sklepy z elektroniką.

Warto także wspomnieć o zbiórkach zużytego sprzętu organizowanych przez różne podmioty. Nierzadko spółdzielnie, osiedlowe kluby, czy władze lokalne organizują tymczasowe punkty odbierające stare sprzęty od mieszkańców. Na podobnej zasadzie działają zbiórki śmieci wielkogabarytowych. Także wiele firm prywatnych zbiera zużyte sprzęty, aby zarabiać na handlu częściami i materiałami z tych urządzeń. Przyjrzyjmy się głównym możliwościom dostępnym przez cały czas.

Elektrośmieci – PSZOK i MPSZOK

PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) i MPSZOK ( Mobilny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) to miejsca, w których można oddawać odpady nie kwalifikujące się pod wyrzucenie do śmietnika. W ich skład wchodzą także elektrośmieci, czyli wszystkie zużyte, zepsute i niechciane urządzenia elektryczne.

 

Laptop HP 15S-FQ2619NW 6Y7X5EA, i3-1115G4, Int, 8 GB RAM, 15.6”, 256 GB SSD, Windows 11 Home

 

Oddanie zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych do PSZOK jest usługą bezpłatną. Dostarczenie elektrośmieci do punktu odbioru pozostaje w kwestii osoby pozbywającej się urządzeń. Niektóre władze lokalne i firmy zajmujące się odpadami organizują mobilne punkty odbioru odpadów MPSZOK, w których obowiązują takie same zasady pozbywania się elektrośmieci. Informacje o organizacji takich punktów znajdują się na oficjalnych stronach zakładów zarządzania gospodarką odpadów komunalnych.

 

APPLE MacBook Air 13, M1, 8GB RAM, 13,3", 256GB SSD, Space Gray, Mac OS Big Sur

 

Jakiego sprzętu elektronicznego nie można wyrzucać?

Nie można wyrzucać do śmieci sprzętu elektronicznego i elektrycznego, który do działania potrzebuje zasilania energią elektryczną. Bez względu na to, czy korzysta z bezpośredniego podłączenia do sieci elektrycznej, czy też jest zasilany bateriami lub akumulatorami. Oczywiście takie ogólne określenie nie może być podstawą działań związanych z zarządzaniem odpadami.

 

Monitor 241E1SCA 23.6 cali VA HDMI Głośniki Marka:Philips

 

Przepisy jasno określają rodzaje sprzętu elektrycznego i elektronicznego, którego nie wolno traktować, jak zwykłych odpadów. Podstawę prawną dla zarządzania elektrośmieciami stanowi Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. 05.180.1495 ). Przyjrzyjmy się nieco bliżej grupom określonym w dokumencie.

 

Monitor IIYAMA G2770HSU-B1, 27", IPS

 

Wielkogabarytowy sprzęt elektroniczny

Pod pojęciem wielkogabarytowego AGD kryją się wszystkie duże sprzęty takie, jak lodówki, piekarniki, pralki, zmywarki czy suszarki do ubrań w tym także AGD do zabudowy. W tej kategorii można znaleźć także urządzenia zaliczające się do systemu grzewczego i klimatyzacyjnego, czy cały osprzęt przeznaczony do przechowywania żywności.

 

Lodówka BEKO RDSA180K30WN

 

Małe AGD i RTV

Małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego to m.in. sprzęty czyszczące, jak odkurzacze czy zamiatacze dywanów. W tej kategorii znajdziemy mniejsze urządzenia kuchenne pod postacią tosterów, opiekaczy lub frytownic, a także żelazka i produkty do pielęgnacji ubrań. W końcu w tej kategorii RTV znajdują się wszystkie akcesoria łazienkowe związane z dbaniem o włosy i zarost.

 

Trymer wielofunkcyjny, czarny Kemel

 

Elektronika i gadżety

Duże i małe AGD to nie jedyne sprzęty elektroniczne w naszym domu. Ustawa odnosząca się do elektrośmieci wyszczególnia kilka rodzajów elektroniki, którą należy utylizować w specjalnych punktach. I tak na liście możemy znaleźć:

  • Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny – w jego skład wchodzą komputery i telefony oraz akcesoria z nimi związane.
               
  • Sprzęt audiowizualny – obejmujący odbiorniki telewizyjne i radiowe oraz sprzęt audio. W tej kategorii znajdziemy także rejestratory obrazu i dźwięku.
               
  • Sprzęt oświetleniowy – większość urządzeń związanych z oświetleniem. Ze szczególnym wskazaniem na lampy fluorescencyjne, wyładowcze i sodowe.
               
  • Narzędzia elektryczne i elektroniczne – wiertarki, piły, kosiarki i maszyny do szycia oraz inne elektronarzędzia wykorzystywane w gospodarstwach domowych i warsztatach. Z wyłączeniem stacjonarnych narzędzi przemysłowych.
               
  • Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy – kolejki elektryczne, kieszonkowe konsole i wszelkiego rodzaju zabawki wykorzystujące zasilanie elektryczne.
               
  • Przyrządy medyczne – wyposażenie gabinetów medycznych oraz urządzenia wykorzystywane do wspomagania leczenia i analizy zdrowia używane w gospodarstwach domowych.
               
  • Przyrządy do nadzoru i kontroli – w tej kategorii plasują się wszelkiego rodzaju czujniki dymu, czy termostaty i urządzenia pomiarowe.
               
  • Automaty do wydawania – urządzenia pełniące rolę zautomatyzowanych sprzedawców, pokroju automatu do napojów.
     

Jak widać pod kategorię elektrośmieci można przypisać całe multum urządzeń. Szczegółowy spis znalazł się w wyżej wspomnianej ustawie. Najważniejsze jednak, że jeżeli sprzęt w jakikolwiek sposób wykorzystuje energię elektryczną to kwalifikuje się pod odpad, którego nie można wynieść na zwykły śmietnik.

 

Pralka BOSCH Serie 6 WAU24U0GPL

 

Gdzie wyrzucić zużyty sprzęt elektroniczny - informacja

Informacje o dostępnych punktach odbioru elektrośmieci znajdziemy zazwyczaj na stronach lokalnych instytucji samorządowych i zajmujących się zarządzaniem gospodarką odpadów komunalnych.

Nierzadko o mobilnych punktach zbiórki i akcjach odbierania odpadów informują spółdzielnie mieszkaniowe, czy zarządy wspólnot mieszkaniowych. Stosowne informacje znajdują się także w sklepach zajmujących się sprzedażą sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Obecnie znalezienie miejsca na elektrośmieci nie powinno być problemem. Mamy na to naprawdę wiele możliwości!

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com