Stwórz maluchowi relaksujące warunki do zasypiania

Jego pokój powinien być nie tylko miejscem zabawy, ale i snu. I tak powinien mu się kojarzyć – a zwłaszcza kącik, w którym znajduje się jego łóżko. By tak się stało, zadbaj o łagodny, delikatny wystrój dziecięcej sypialni. Niech kolory na ścianach koją i uspakajają (świetnie sprawdzą się pastelowe, subtelne odcienie), a łóżko zachęca, by w nim przebywać – np. dzięki wygodnemu materacowi, czy miękkiej, bajkowej pościeli. Możesz również pomyśleć o tym, by koło łóżka umieścić ładne naklejki na ścianie. Najlepiej takie, które widoczne będą również w ciemności. Niezwykle popularne są np. mini gwiazdki świecące, które po zgaszeniu światła stają się gwiaździstym nieboskłonem nad miejscem, w którym maluch śpi. Taka dekoracja może być pierwszym krokiem do oswojenia malucha z ciemnością.
 


Czytanka i kołysanka

Choć nie zawsze sprawdzają się idealnie, w większości przypadków – pozwalają dziecku się wyciszyć. Jak podejść do tego zadania? Po pierwsze, zaleca się by dziecko zasypiało codziennie mniej więcej o tej samej porze. To pozwala wytworzyć rozsądny rytm dnia, a organizm malucha przyzwyczaja się do tego, że nadeszła pora, by powiedzieć dobranoc. Niech zasypianie ma też powtarzalny schemat. Po kolacji wykąp malucha i przebierz w piżamę, a następnie przejdźcie do jego sypialni. Pozwól mu się trochę pobawić, ale w międzyczasie włącz np. wyciszającą muzykę – kołysanki dla najmłodszych czy delikatną muzykę klasyczną. Niech kolejnym etapem będzie czytanie – ulubiona bajka zapewni kolorowe sny i pozwoli krok po kroku odpłynąć w świat marzeń. Ważne jest, byś pozostał przy maluchu, aż zaśnie, a potem spokojnie wyłączył muzykę i wyszedł z pokoju.


Lampki i projektory na dobranoc

Usypiając dziecko, skorzystaj z delikatnego, mało intensywnego światła. Zapalanie dużego żyrandola to zły pomysł. Przy łóżku malucha powinno się znaleźć odpowiednie oświetlenie. Może to być np. fantazyjna lampka - przytulanka, bajkowa pszczółka, czy też projektor. W ten ostatni warto zainwestować zwłaszcza, gdy maluch obawia się ciemności. Oswoisz go z nią, pokazując, że świat po zgaszeniu światła może być magiczny. Projektory spełniają swoją rolę lepiej niż naklejki fluorescencyjne – zapewniają ruchomy obraz, często w wielu kolorach. Dziecko więc, gdy przebudzi się w nocy, może go śledzić i krok po kroku powrócić do swojego snu. Przykłady? Projektor Babymoov – z pozytywką wygrywającą kołysanki, lampką nocną, który wyświetla różnokolorowe gwiazdki na suficie, Cloud B, zapewniający projekcję gwiazdek i rybek puszczających bańki w łagodnych, ale atrakcyjnych kolorach, czy Chicco – z maskotką-przytulanką w zestawie.

Problem z usypianiem dziecka z czasem minie. Jednak zamiast biernie czekać, aż się zakończy – zacznij działać. Zwłaszcza, że powyższe sposoby mogą się sprawdzić!