Rozgwieżdżone niebo to widok, z którym można się spotkać coraz rzadziej. Zwłaszcza w przypadku terenów o gęstym zaludnieniu, wypatrywanie gwiazd niestety nie przynosi rezultatów – po prostu ich nie widać. Odpowiedzialny jest za to szum świetlny, który skutecznie uniemożliwia obserwowanie czystego nieba. O problemie zanieczyszczenia świetlnego mówi się zresztą coraz częściej – nie tylko odbiera nam ono widok gwiazd, ale również wpływa negatywnie na zdrowie. Najlepsza widoczność, nieskażona świetlnym zanieczyszczeniem, panuje na obszarach praktycznie niezamieszkanych – jak choćby na pustyniach.

 

Astrofotografie (paperback)

 

​Astrofotografia – co powinni wiedzieć początkujący? 

Dlatego rozgwieżdżonemu niebu coraz częściej przyglądamy się raczej na zdjęciach, a nie w rzeczywistości. Nowoczesny sprzęt dostępny na rynku umożliwia wykonanie zachwycających fotografii nieba, zwłaszcza jeśli fotograf dysponuje również stosowną wiedzą i umiejętnościami. Wyprawa na pustynię na szczęście wcale nie jest konieczna (choć jeśli chcesz osiągnąć naprawdę niezwykłe efekty, warto się kiedyś na nią wybrać)!

Zaczynając przygodę z astrofotografią, warto mieć na uwadze, że jest to dość wymagający rodzaj fotografii. Korzystanie z ustawień automatycznych zdecydowanie nie sprawdzi się w jej przypadku, a osiągnięcie pożądanych efektów może zająć sporo czasu – choćby ze względu na długi czas naświetlania, o którym opowiemy później. Dlatego, jeśli interesuje cię fotografia gwiazd, powinieneś uzbroić się nie tylko w dobry sprzęt, ale i w cierpliwość.

 

SPRZĘT FOTOGRAFICZNY

 

​Jakiego sprzętu potrzebujesz do astrofotografii? 

W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, do fotografowania gwiazd sprawdzą się zarówno lustrzanki, jak i kompakty, czyli inaczej aparaty bezlusterkowe. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy mają wymienną optykę. W przypadku astrofotografii liczy się przede wszystkim właściwe ustawienie parametrów sprzętu.

 

Elektronika: Aparaty fotograficzne

 

​Fotografowanie gwiazd – jakie ustawienie wybrać? 

Skoro już o parametrach mowa – jakie ustawienia dobrać, pracując w trybie manualnym? Przy fotografii w ciemności zaleca się czas naświetlania 30 sekund, czułość filmu ISO 800 oraz wartość przysłony f/4. Jak widzisz, są to parametry, które w przypadku fotografowania w świetle dziennym nieuchronnie spowodowałyby prześwietlenie filmu. Taka wartość przysłony odpowiada bardzo dużemu otwarciu otworu wpuszczającego światło na matrycę, a czas naświetlania jest wręcz wiecznością w porównaniu ze standardowym fotografowaniem. Jeśli jednak chcesz w pełni uchwycić gwiaździste niebo, to właśnie takie parametry zalecają eksperci.

 

Elektronika: Obiektywy

 

Jak fotografować gwiazdy? Zawsze ze statywem! 

Wspomnieliśmy już, że czas naświetlania jest bardzo długi. A to sprawia, że statyw jest warunkiem koniecznym! Przy takiej wartości migawki, nawet najmniejsze poruszenie ręką spowodowałoby rozmycie i całkowite zrujnowanie efektu. A teraz wyobraź sobie, że przez trzydzieści sekund stoisz w bezruchu z ciężką lustrzanką w ręku. Niewykonalne, prawda?

Statyw, który wybierzesz do astrofotografii, powinien być przede wszystkim ultralekki, a to dlatego, że zdjęć nieba nie wykonasz gdziekolwiek – konieczne będą wyprawy w teren, o czym za chwilę. Do zdjęć plenerowych polecamy statyw FANCIER WT-3130, czy Statyw fotograficzny teleskopowy ESPERANZA, idealny do fotografowania księżyca.

 

Statyw fotograficzny teleskopowy ESPERANZA

 

Jak dobrać lokalizację do fotografowania nieba? 

Nieba nie sfotografujesz z zadowalającym skutkiem w każdym miejscu na świecie. Na terenach miejskich jakość zdjęcia najprawdopodobniej będzie dosyć niska właśnie ze względu na zanieczyszczenie świetlne. Tymczasem w przypadku astrofotografii brak tego rodzaju poświaty jest podstawą, aby uzyskać niczym niezakłócony efekt.

Najlepiej wybrać się w okolice, w których brak zabudowań, bądź jest ich bardzo mało. Wtedy zdjęcia nieba z gwiazdami wychodzą najwyraźniej, w pełnym spektrum odcieni - bo przecież nie wszystkie świecą na biało! Wystarczy tylko przyjrzeć się dobrym fotografiom rozgwieżdżonego nieba, by się o tym przekonać.

 

Elektronika: Karty pamięci do aparatów

 

Jak robić zdjęcia gwiazd bez zakłóceń? 

Pamiętaj przede wszystkim o wygaszeniu wszelkich świateł, które mogą wpłynąć na efekt końcowy! Mowa przede wszystkim o komórkach czy latarkach, czy lampach błyskowych. Zdaj się na tajemnicze, aksamitne światło księżyca! Warto również pamiętać o ustawieniu balansu bieli w aparacie. Oczywiście ten parametr można poprawić w programach graficznych, jednak ustawienie go już na poziomie wykonywania zdjęcia ułatwi ci pracę.

 

Elektronika: Akcesoria fotograficzne

 

Fotografowanie gwiazd a zdjęcia księżyca 

W przypadku wykonywania zdjęć samego księżyca czas naświetlania nie musi być tak długi, choć inne parametry powinny być podobne. Warto w takim wypadku zainwestować w teleobiektyw, czyli ten o długiej ogniskowej – najlepiej 300 mm. Takie warianty umożliwiają robienie bardzo wyraźnych zdjęć z daleka. Dzięki temu możesz uchwycić nawet najmniejsze detale kraterów i tym sposobem sfotografować księżyc w pełnej krasie.

Przy robieniu zdjęć księżyca również przyda się statyw. Możesz spróbować również wykonać zdjęcie telefonem – kluczem jest stabilność, niezbędna przy dłuższym czasie naświetlania.

Dzięki tym wskazówkom twoje zdjęcia gwiazd wyjdą naprawdę spektakularnie – możesz się zdziwić, jak wiele jest ich na niebie, najczęściej ukrytych przed naszym wzrokiem! Zaopatrzenie się w odpowiednie sprzęty to podstawa, ale pamiętaj również o właściwym doborze lokalizacji.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock