Rozwój idei na przestrzeni lat

Nie tak dawno temu bezpieczeństwa domu (oprócz firm ochroniarskich) strzegły kamerki internetowe. Opracowano specjalne aplikacje, które umożliwiały otrzymywanie obrazu na żywo przez sieć z dowolnego miejsca globu. Podstawową wadą tego sposobu monitoringu domu były rachunki za prąd: laptop lub pecet musiał być nieprzerwanie włączony w celu zasilenia kamery i obsługi specjalnego programu do transmisji live’a.

Współczesny rozkwit technologii i łączności bezprzewodowej pozwala na pominięcie opisanej powyżej wady. Wystarczy nabyć jedno urządzenie monitorujące i podłączyć je do internetu, sparować z telefonem lub komputerem. Jedyną jednostką, która musi być nieprzerwanie włączona, jest sama kamerka oraz router Wi-Fi (ewentualnie do tego tzw. centralka, czyli hub lub bramka). Konfigurowanie poszczególnych modeli kamer oraz ich specyfikacja różnią się w zależności od producenta.

 

Xiaomi Kamera zewnętrzna obrotowa IP Imilab EC3

 

Czym są kamery IP i jakie mają funkcje?

Ten rodzaj sprzętu stanowi podstawę monitoringu domu przez internet. Skrót „IP” oznacza w tym przypadku Internet Protocol i podkreśla różnicę pomiędzy tym typem technologii a zwykłymi klamerkami internetowymi: można z niej korzystać z pominięciem komputera stacjonarnego lub laptopa. Do podstawowych funkcji kamer IP należy przede wszystkim sam przekaz na żywo. Można go oglądać w dowolnej chwili przy użyciu aplikacji mobilnej na telefonie komórkowym lub innym urządzeniu. Większość kamer posiada możliwość aktywacji trybu nocnego, zaplanowanie harmonogramu monitoringu, a także ustawienie wysyłania powiadomień na smartfona w przypadku wykrycia ruchu w polu widzenia. Dodatkowo wybrane modele posiadają soczewkę typu fisheye (rybie oko), która zapewnia szersze pole widzenia przestrzeni niż tradycyjna kamera.

Wewnętrzne i zewnętrzne bezpieczeństwo inteligentnego domu

Mylne jest przekonanie, zgodnie z którym kamerki IP sprawdzają się tylko w pomieszczeniach zamkniętych. Na rynku można znaleźć zarówno urządzenia do zamontowania wewnątrz domu czy mieszkania, jak i sprzęt przystosowany do warunków zewnętrznych, który możemy umieścić na ganku, balkonie lub (jeśli sięga tam połączenie Wi-Fi) nawet w altance. Kilka kamer można połączyć ze sobą w jeden sprawny system, który znacznie zwiększy poczucie bezpieczeństwa w kontekście kradzieży, włamań oraz wypadków losowych – np. zalania lokalu pod nieobecność mieszkańców (choć na tę okoliczność można nabyć także specjalne czujniki).

Monitoring inteligentnego domu przez internet – przegląd produktów

Co można znaleźć w ofercie wybranych marek? Na początek warto rozważyć kupno kamerki Xiaomi – jest to szybko rozwijająca się firma, która kusi przystępnymi cenami i minimalistycznymi projektami. Popularny produkt to Mi Home Security Camera. Jej funkcjonalność to m.in. możliwość wykorzystania karty pamięci do 32GB (co pozwala na zachowanie materiałów wideo o znacznej objętości), a także obrót o 360 stopni.

 

Kamera IP XIAOMI Mi Home Security Camera 360° (MJSXJ02CM)

 

Na uwagę zasługują także kamerki firmy BLOW – ciekawą propozycję stanowi ich „łezka”, oferująca zarówno produkty do zastosowania wewnątrz pomieszczeń, jak i urządzenia zewnętrzne. Bardzo mocną pozycję na rynku trzyma także inna polska marka – Xblitz, specjalizująca się w produkcji sprzętu wideo do samochodów. Ich oferta nie ogranicza się jednak do motoryzacji.

Wielofunkcyjność monitoringu inteligentnego domu

Pobocznym zastosowaniem kamer IP może być monitorowanie ewentualnych awarii w domu – wyspecjalizowanym sprzętem w tej kategorii są specjalne czujniki, np. zalania, dymu, otwarcia drzwi czy temperatury. Jednak czujniki sprawdzą się tylko częściowo w następujących dwóch przypadkach: opiece nad dziećmi oraz pomocy osobom starszym. Dobrodziejstwa nowoczesnej technologii pozwalają na przełożenie części zadań w tych sferach na urządzenia elektroniczne: dzięki nieprzerwanemu podglądowi będziemy stale czuwać nad sytuacją np. w domu starszych rodziców. Bezprzewodowa kamerka stanowi także świetny substytut tzw. elektronicznej niani.

Monitoring domu wymaga starannych zabezpieczeń

Konfigurując zakupione urządzenie lub zastanawiając się nad jego nabyciem, nie możemy zapomnieć o istotnym wątku – bezpieczeństwie. Instalując kamerę IP, udostępniamy w sieci bezpośredni podgląd naszego domu, czyli prywatnej przestrzeni. Rzecz jasna, wszelkie transfery tego typu wrażliwych danych są opatrzone odpowiednimi protokołami bezpieczeństwa i certyfikatami szyfrowania. Nie zdadzą się ona jednak na nic, jeśli nie ustanowi się silnego hasła: zarówno do routera Wi-Fi, jak i samego systemu monitoringu domu.

 

Kamera IP BLOW "łezka"

 

Technologia inteligentnego domu stanowi duże ułatwienie w życiu codziennym, lecz nieodpowiednio zabezpieczona może stać się narzędziem do wykorzystania przez hakerów. Stosując jednak silne hasła i nie udostępniając ich nikomu, zdecydowanie można obronić się przed wszelkimi zagrożeniami. Kamery IP czy czujniki pozwolą ci uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń, dlatego warto rozważyć ich zakup.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock