Dlaczego warto mieć brytfannę w swojej kuchni?

Jeśli cenisz sobie funkcjonalność w kuchni, warto zastanowić się nad zakupem brytfanny. Może ona jednocześnie pełnić funkcję garnka, patelni i formy do pieczenia, dzięki czemu posłuży nam w kuchni do przygotowywania najróżniejszych potraw – zarówno w piekarniku, jak i na kuchence. Można w niej gotować i piec, przygotowywać zupy, gulasze, zapiekanki, dania mięsne i rybne, a nawet słodkie i wytrwane wypieki i wiele innych dań. Brytfanna dzięki swoim rozmiarom zdecydowanie ułatwia przyrządzanie posiłków dla dużej grupy lub np. na kilka dni. Choć mogłoby się wydawać, że nie jest to niezbędny sprzęt kuchenny, już po pierwszym użyciu wiele osób docenia jego funkcjonalność. Dodatkowo zajmuje mniej miejsca niż cała kolekcja garnków i patelni.

brytfanna-zeliwna-patelnia-grillowa-garnek-28-cm-orion

Nie zapominajmy również, że korzystanie z brytfanny umożliwia gotowanie „łączone”, które stosuje się na przykład podczas przygotowywania omletów. W takim wypadku danie najpierw gotuje się lub smaży, a później umieszcza się je w piekarniku, by przypiec wierzchnią warstwę.

Inne zalety korzystania z brytfanny to:

  • można w niej przygotować dania dietetyczne i bez stosowania dużej ilości tłuszczu,
  • jakość dań jest wysoka – przygotowywane w brytfannie mięso jest soczyste, nie wysycha, a warzywa zachowują swój żywy kolor i pełnię smaku,
  • wartości odżywcze warzyw i mięsa zostają zachowane,
  • temperatura potrawy jest długotrwale utrzymywana – po upieczeniu możesz pozostawić danie w ciepłym piekarniku, aby nie ostygło. W brytfannie potrawy stygną znacznie wolniej niż na przykład na patelni.

brytfanna-owalna-tadar-kingstone-koenighoffer-czarna-8-l

Jak rozpoznać brytfannę na indukcję?

Korzystanie z brytfanny na kuchence gazowej lub elektrycznej czy w piekarniku jest dość powszechne. Używanie jej do gotowania na płycie indukcyjnej to jednak wciąż nowość. Indukcja wymaga odpowiednio dobranych akcesoriów, które są dostosowane do gotowania na urządzeniach tego typu. Na płycie indukcyjnej można używać wyłącznie brytfanny z żeliwa lub stali. Jednak niekoniecznie całe naczynie musi być wykonane z tych materiałów. Wystarczy, że w jego dno wbudowano płytę żeliwną czy stalową.

Dlatego nie warto dyskwalifikować brytfanny, jeśli jest wykonana na przykład z gliny ceramicznej. Może bowiem okazać się, że jest ona przystosowana do gotowania na płycie indukcyjnej.

emaliowana-brytfanna-zeliwna-berlinger-haus

Przy wyborze brytfanny na indukcję zwróć uwagę, czy została opatrzona stosownym oznaczeniem. Można je znaleźć również na garnkach czy patelniach, które są przystosowane do gotowania na płytach indukcyjnych. Warto także sprawdzić specyfikację produktu, dzięki której można rozwiać swoje wątpliwości – nie zawsze producenci umieszczają bowiem oznaczenia na akcesoriach, mimo że są przystosowane do gotowania na indukcji.

brytfanna-ceramiczna-gesiarka-6l-z-pokrywka-orion

Brytfanna do piekarnika – na co zwrócić uwagę przy jej doborze?

Dla tych, którzy szukają wszechstronnej i praktycznej brytfanny, która dodatkowo pozwala przygotowywać smakowite posiłki szybko i bez wysiłku, przedstawiamy najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę:

  • materiał wykonania,
  • forma: wymiary, głębokość, z pokrywą lub bez pokrywy,
  • rodzaj powłoki,
  • uchwyty.

Do wyboru jest całkiem sporo wariantów – od gliny i ceramiki, przez szkło żaroodporne, po stal i żeliwo. Przy dobieraniu materiału warto mieć na uwadze dwie najważniejsze kwestie: równomierność rozprowadzania ciepła i sposób wykorzystania naczynia. Szkło, ceramika czy glina mają swoje zalety, takie jak przystępna cena czy szybkie nagrzewanie się, jednak nie można ich wykorzystać na płycie indukcyjnej.

ambition-taurus-84108-brytfanna-38-cm-owal-czarna

Jeśli chcesz zainwestować w naczynie, które możesz wykorzystać zarówno do pieczenia, jak i gotowania (również na indukcji) brytfanna żeliwna może okazać się najlepszą inwestycją. Żeliwo doskonale zatrzymuje temperaturę potrawy i zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła, a ponadto jest materiałem bardzo trwałym i odpornym na ścieranie. To inwestycja na lata!

Interesuje cię dobra brytfanna do pieczenia chleba lub brytfanna do ciasta? Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się formy metalowe, ceramiczne lub silikonowe. Warto zwrócić uwagę na to, by miała nieprzywierające dno.

brytfanna-okragla-le-creuset-signature-czarna

Brytfanna z pokrywą czy bez?

W przypadku naczynia z pokrywą masz więcej możliwości. Dzięki temu brytfanna może spełniać również funkcję garnka. Już sama w sobie znakomicie zatrzymuje ciepło, a pokrywka dodatkowo w tym pomaga. Dzięki niej możesz przechowywać gotowe danie w naczyniu przez nawet kilka godzin bez utraty ciepła.

Ponadto jest to świetne rozwiązanie, jeśli zależy ci na przygotowywaniu soczystych mięs. Brytfanna do pieczenia mięsa powinna mieć pokrywę, ponieważ zatrzymuje ona w środku parę wodną, nie pozwalając ulatniać się aromatom.

Natomiast brytfanna do pieczenia bez pokrywy to rozwiązanie, które sprawdzi się, jeśli zależy ci na bardziej chrupiących, dobrze upieczonych daniach. Takie naczynie daje też większą swobodę w kwestii doprawiania potraw podczas pieczenia.

brytfanna-garnek-granitowy

Jaki rodzaj powłoki wybrać?

Możesz zdecydować się na naczynia powlekane teflonem, ceramiczne, kamienne bądź tytanowe. Powszechnym rozwiązaniem jest również brytfanna emaliowana, która jest przystępna cenowo, a dodatkowo taka powłoka zapobiega przywieraniu potraw do dna. Teflon to kolejne dość tanie rozwiązanie, jednak należy pamiętać, że jego warstwa z czasem się ściera. Jeśli zależy ci na trwałości i ograniczaniu tłuszczu wykorzystywanego do pieczenia, wypróbuj naczynia z dnem ceramicznym lub kamiennym.

brytfanna-florina-vulcano-kwadrat-z-pokrywka-szara

Brytfanna to naczynie, które pozwala na oszczędność czasu i energii – wystarczy włożyć danie do piekarnika czy ustawić na płycie i wrócić do swoich obowiązków. Jednocześnie, gwarantuje najwyższą jakość dań, soczystość i pełnię witamin. Jeśli korzystasz na co dzień z płyty indukcyjnej, przed zakupem zwróć uwagę, czy brytfanna na indukcję i do piekarnika jest żeliwna lub stalowa, bądź ewentualnie czy posiada specjalną wstawkę na dnie, która umożliwia korzystanie z tego typu technologii.

Więcej kulinarnych porad znajdziecie na Empik Pasje w dziale Gotuję.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock