Jak działa mózg?

Nowa książka Dr Asi Podgórskiej to szczególna lektura – niezwykle interesująca i pełna ciekawostek, a zarazem obszerna, naszpikowana wiedzą, zmuszająca do pracy umysłowej. To prawdziwa uczta dla tych, którzy lubią jednocześnie te trzy rzeczy:

  • wiedzę o działaniu ludzkiego organizmu,
  • nowości, ciekawostki i lepsze rozumienie tego, co już znają,
  • zatopienie w ciekawej lekturze.

Aby w pełni skorzystać z tej lektury, dobrze byłoby mieć pewną podstawową wiedzę o fizjologii człowieka – przynajmniej taką, jaką zapewni podręcznik do biologii ze szkoły średniej. Ale zanim powiesz – „och, w takim razie to nie dla mnie” – zaczekaj chwilę. Nawet jeśli na razie o biologii człowieka wiesz niewiele, a chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat mózgu – nic łatwiejszego! Na półkach można znaleźć liczne, bardzo ciekawe i przystępnie napisane książki o mózgu dla początkujących miłośników nauki. A że apetyt rośnie w miarę jedzenia, to książka „Tak działa mózg” będzie po takiej przystawce smakować jeszcze lepiej. A dlaczego?
 

Tak działa mózg recenzja książki
 

Zrozumieć mózg - znaczy zrozumieć siebie

Ludzki mózg nie wygląda szczególnie imponująco – ot, około 1,5 kg pofałdowanej, tłustej galarety we wnętrzu twojej lub mojej czaszki. A jednak to, co w nim fascynujące, nie tkwi w wyglądzie, ale uwidacznia się w działaniu. Mózg to „centrum sterowania” całego ludzkiego ciała. To również ośrodek naszej świadomości i samoświadomości. To dzięki niemu odbieramy i przetwarzamy sygnały z zewnątrz, czujemy, reagujemy, myślimy, mówimy, działamy, poruszamy się, trawimy, oddychamy, kochamy i pracujemy. Każdy z nas może powiedzieć – „mój mózg to ja!” – i nie będzie w tym przesady. Jednak jak poznać własny mózg? Do niedawna było to niemal niemożliwe. Mózg poznający sam siebie? To trochę tak, jakby oko chciało samo siebie zobaczyć, ząb chciał sam się ugryźć, a palec dotknąć własnej powierzchni. Jednak nowoczesna nauka – anatomia, medycyna, chemia, fizyka, technologia i wiele innych dziedzin – umożliwia nam, niejako z zewnątrz, bezprecedensowy wgląd w strukturę i mechanizmy działania naszych mózgów.

Pigułka fachowej wiedzy

Dr Asia Podgórska, która specjalizuje się w neurochemii (czyli w chemii mózgu i układu nerwowego), zaprasza nas na fascynującą podróż w głąb nas samych. Na kartach książki „Tak działa mózg” krok po kroku odkrywa sekrety tego narządu – jego strukturę, czynności, powiązania z innymi narządami i światem zewnętrznym a także tajniki skomplikowanej, chemiczno-elektrycznej równowagi, która leży u podstaw działania mózgu. Autorka robi to w sposób niezwykle przemyślany, systematyczny i klarowny. Widać, że w napisanie tej książki Joanna Podgórska włożyła ogromną, fachową pracę, abyśmy my – jej czytelnicy – mogli z przyjemnością korzystać z jej efektów. Co mi się w jej książce szczególnie spodobało?

Sześć powodów, dla których warto przeczytać książkę „Tak działa mózg”?

  • Przystępny język oraz niezwykle ciekawy i zrozumiały sposób prowadzenia narracji. Pomimo długości rozdziałów lektura cały czas przykuwa uwagę i nie nuży.
  • Książka jest napisana jasno i klarownie, ale też zawiera dużą porcję solidnej, udokumentowanej wiedzy. Pod tym względem mogłaby konkurować z niejednym podręcznikiem!
  • Cechuje się bardzo przejrzystym, uporządkowanym układem materiału. Kolejność i sposób przedstawiania informacji zapewnia nam swoisty zoom, jakby spojrzenie na mózg w coraz większym zbliżeniu. Zaczynamy od struktur anatomicznych i komórkowych, stopniowo zagłębiając się w coraz drobniejsze szczegóły, aż do najdrobniejszych składników chemicznej mieszanki, która reguluje i napędza wszystkie procesy.
  • Pozwala z podstawowej, fizjologicznej perspektywy spojrzeć na ważne aspekty życia osobistego i społecznego, np. pracę i sen, relacje międzyludzkie, przyzwyczajenia i uzależnienia. To pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego działamy i reagujemy tak, a nie inaczej, a co ważniejsze – czy i w jaki sposób możemy poprawić jakość naszego życia.
  • Duża część książki ukazuje powiązania między mózgiem a całą resztą ciała – układem hormonalnym, pokarmowym, odpornościowym, mięśniowym itd. Skoro mózg zawiaduje całym organizmem, to cóż w tym dziwnego? Niby nic, a jednak takie holistyczne spojrzenie na wzajemne oddziaływanie mózgu i innych narządów dopiero się rozpowszechnia i jest niezwykle potrzebne.
  • Autorka skłania nas do nowego spojrzenia na kwestie z pozoru znane lub odsłania takie, nad którymi mało kto się zastanawia. Jak bakterie zasiedlające nasze jelita wpływają na to, co myślimy i czujemy? Co takie choroby jak otyłość lub cukrzyca mogą mieć wspólnego z jakością snu lub kliniczną depresją? Jaki wpływ na zdolności poznawcze mają spacery? Spojrzenie na te i inne zagadnienia z nowej perspektywy to niezwykle ciekawe doświadczenie.

Książka „Tak działa mózg” to świetna lektura dla wszystkich, którzy poszukują wiedzy rzetelnej, dobrze przedstawionej i ciekawie podanej. To niezmiernie interesująca czytelnicza podróż - poprzez radość poznania, odkrywania i lepszego zrozumienia samych siebie i ludzi wokół nas.

Więcej recenzji znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam

A już 18 października w ramach Targów Książki Empiku zapraszamy na spotkanie online z Dr Asią Podgórską. Rozmowę poprowadzi Weronika Wawrzkowicz. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na oficjalnym facebookowym profilu Empiku. Więcej informacji znajdziecie klikając w poniższą grafikę!
 

Dr Asia Podgórska spotkanie