Magnetyczny uchwyt na telefon do samochodu – jak działa?

By lepiej zrozumieć zagadnienie dotyczące tego, czy uchwyt na telefon do samochodu jakkolwiek mu zagraża, warto przyjrzeć się zasadzie działania oraz budowie tego gadżetu. Metoda jego mocowania do auta jest taka sama, jak przy tradycyjnych uchwytach takich jak z rozsuwaną rękojeścią czy uchwytach grawitacyjnych. Uchwyt na telefon można zatem przyczepić do kokpitu lub szyby przy pomocy okrągłej przyssawki albo zamontować do kratki wentylacyjnej wbudowanymi zaciskami. Różnica polega zatem tylko na metodzie mocowania smartfonu do uchwytu.

baseus uchwyt magnetyczny

Zamiast wspomnianej rozsuwanej rękojeści, omawiane uchwyty mają specjalny magnes do telefonu. Wystarczy przyłożyć do niego tylną część smartfonu, by ten natychmiast go przyciągnął – i solidnie utrzymał przez całą drogę, mimo nierówności, wyrw oraz progów zwalniających.

Co istotne, magnes nie przywiera bezpośrednio do baterii oddzielonej tylko tylną obudową lub etui. Producenci dodają bowiem do zestawu metalową płytkę, która z jednej strony ma klejącą warstwę. Należy ją przyczepić do tyłu smartfonu (najlepiej futerału) i dopiero z płytką przyciągnąć do uchwytu przystosowanego właśnie do „połączenia się” z metalem.

Czy uchwyt magnetyczny wpływa na telefon w sposób negatywny?

Krótko odpowiadając na tytułowe pytanie: nie. Metalowa płytka, która oddziela urządzenie od uchwytu, nie tylko odpowiada za stabilne osadzenie telefonu na magnesie, ale także za zatrzymanie i „uwiązanie” niemal całego wytworzonego pola magnetycznego. Dodatkowo produkty nie tworzą bardzo silnego przyciągania magnetycznego (które faktycznie mogłoby już wpłynąć na poszczególne komponenty telefonu), a niewielkie, ale wystarczające na utrzymanie telefonu.

uchwyt magnetyczny savio

Jedyny wpływ uchwytu magnetycznego dotyczy wygody oraz bezpieczeństwa używania sprzętu w aucie. Kierowcy zawodowi doskonale wiedzą, jak przydatny bywa w trasie. Ci, którzy świadczą usługi przewozu osób, bardzo często muszą przełączać się między różnymi aplikacjami: ze zleceniami, z mapą, odbierać i wykonywać telefony do klientów. Ciągłe zdejmowanie smartfonu z klasycznego uchwytu, czyli konieczność rozchylania jego ramion i powtarzanie tej czynności, by osadzić go z powrotem, nie należy do najbardziej komfortowych. Uchwyt na telefon magnetyczny wymaga tylko przyłożenia smartfonu, by go „odwiesić” i odciągnięcia od magnesu, żeby zdjąć i zacząć używać.

Czy uchwyt magnetyczny będzie odpowiedni do każdego telefonu?

Krótko odpowiadając na pytanie: tak, a przynajmniej do zdecydowanej większości. Rozpiętość smartfonów jest dość spora, dochodzą do tego klasyczne komórki z klawiszami i dwucalowymi ekranami LCD oraz rozsuwane czy z klapką. A gdyby się zastanowić – to co z nawigacjami bądź odtwarzaczami muzyki przekazującymi utwory za pomocą kabla? Uchwyt magnetyczny będzie bezpieczny dla wszystkich tych urządzeń i każde z nich równie skutecznie utrzyma w miejscu.

uchwyt magnetyczny do telefonu baseus

Można więc wykorzystywać go do każdego sprzętu mobilnego, który nie jest dużo większy od samego uchwytu (10-calowy tablet mógłby zacząć się chwiać, choć nie jest to zasadą). Oczywiście koniecznie będzie zamocowanie wspomnianej wcześniej metalowej płytki, a nie można tej samej stosować na każdym sprzęcie, musi bowiem zostać przyklejona. Trzeba zatem poświęcić jeden uchwyt jednemu urządzeniu, ewentualnie dokupić „złączek”.

Jeżeli szukasz więc wyposażenia do swojej komórki służbowej czy nawigacji samochodowej, to dokup do nich pasujący pokrowiec, a na nim zamocuj płytkę – albo przyklej ją bezpośrednio do danego urządzenia – i korzystaj z uchwytu. Tak, jak w przypadku smartfonu, i tutaj nie musisz się obawiać o uszkodzenie sprzętu polem magnetycznym, nie będzie ono do niego bowiem docierało.

joyroom uchwyt magnetyczny do telefonu

Uchwyt samochodowy do telefonu jest w pełni bezpieczny dla urządzeń mobilnych. Nie stanowi zagrożenia ani dla baterii smartfonu czy nawigacji, ani innych elektronicznych podzespołów.

Sprawdź asortyment i wybierz model, który będzie odpowiedni do twojego samochodu oraz smartfonu.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock