Zabawki dla niemowląt

Już od pierwszych tygodni warto stymulować zmysły dziecka. Maluszki są zainteresowane delikatnymi dźwiękami, które je uspokajają, a wzrok przykuwają mocne kolory. Dlatego warto zawiesić nad łóżeczkiem karuzelę z kręcącymi się wielobarwnymi zabawkami, które niemowlę bacznie obserwuje, wyostrzając zmysł wzroku. Przy włączonym mechanizmie rozlega się też delikatna melodyjka, uspokajająca dziecko. Podobną rolę pełnią też pozytywki. Można je przymocować do łóżeczka. Słuchanie uspokajającej muzyki i obserwowanie kręcącego się powoli obrazka zaciekawia niemowlę, wypełnia mu czas, a w porze snu skłania do zaśnięcia.

Gdy dziecko bardziej interesuje się otoczeniem, warto mu dostarczyć więcej bodźców wzrokowych, słuchowych i dotykowych. Do tego celu przyda się mata edukacyjna. Kolorowe zawieszki przyciągają wzrok, zachęcają do sięgania po nie rączkami, dźwięki stymulują słuch. Rodzic może wykorzystywać obecne tam akcesoria, nazywając je, wymieniając kolory i kształty, wzbogacającym samym słownik bierny dziecka. Poza tym jest to wygodne i bezpieczne miejsce, gdzie dziecko może odpoczywać.

 Tiny Love      

Zabawki dla dzieci w wieku 1-3 lata

Około pierwszego roku życia zaczyna się nauka chodzenia. Wówczas pomocne będą pchacze, jeździki (w tym zabawki do pchania czy ciągnięcia) i chodziki. Stanowią mocny punkt oparcia, gdy chód jest jeszcze mocno niepewny, a grająca podczas poruszania się melodyjka zachęca do stawiania kolejnych kroków. Ułatwia to też złapanie równowagi i zapewnia przy tym świetną zabawę.

W tym wieku przydatne okażą się też zabawki do kąpieli (ułatwiają kąpiele, kontakt z wodą czy naukę pływania). To już również dobry moment by sprezentować maluchowi pierwsze klocki, pierwsze lalki czy pluszaki. Radość będzie ogromna!

Peppa do kąpieli

Zabawki dla dzieci w wieku przedszkolnym

W wieku przedszkolnym dzieci zaczynają naśladować świat dorosłych. Chętnie więc bawią się w zabawy tematyczne, np. w dom. Dlatego przydatne są takie akcesoria jak kuchenki, naczynia, garnki, wózki sklepowe, narzędzia itp. W tym wieku warto też zainteresować dzieci puzzlami i klockami. Zawsze dzieci z radością bawią się klockami Lego. Dla najmłodszych są to klocki Lego Duplo, marzeniem starszych są klocki Ninjago czy Star Wars.

Układanie puzzli i klocków wyrabia w dzieciach cierpliwość, spostrzegawczość, dokładność. Jest to też dobre ćwiczenie sprawności manualnej i koordynacji oko-ręka. Przez dzieci w każdym wieku mile widziane są książki. Najmłodsze są zainteresowane książeczkami interaktywnymi, które służą też jako zabawka, bo wydają dźwięki czy zawierają ruchome elementy, które można przesuwać i przestawiać.

Co warto podkreślić, wymienione zabawki zachęcają także rodziców do zabawy. Wspólne z dziećmi budowanie z klocków, układanie puzzli, czytanie i oglądanie książeczek czy udział w zajęciach plastycznych to pożyteczny sposób na spędzanie czasu w domu i pogłębianie więzi, także okazja do rozmów, wyzwalanie kreatywności u maluchów, okazywanie uczuć itp.

lego duplo

Zabawki dla dzieci w wieku szkolnym

Kiedy dziecko staje się uczniem, nie oznacza, że odtąd zabawki idą w kąt. No, może niektóre. Warto je więc zamienić na takie, które nie tylko bawią, ale i uczą. Nauka też może być zabawą, czego dowodzi np. Zestaw Mały chemik. Tego typu zabawki edukacyjne dają wiedzę o świecie, rozwijają wyobraźnię, doskonalą logiczne myślenie.

Warto też zachęcać dzieci do zainteresowania grami planszowymi. Tak, np. Scrabble wzbogaca słownictwo dziecka i uczy kreatywnego myślenia, popularne Monopoly daje nawet podstawy wiedzy ekonomicznej, a Dobble uczy koncentracji i spostrzegawczości.  Gry planszowe to okazja, by spędzić atrakcyjnie czas z rodzeństwem, rodzicami czy rówieśnikami. To też nauka wygrywania i przegrywania.

Mały chemik zestaw

A wy, jakie zabawki najchętniej kupujecie dzieciom? Dajcie znać w komentarzach. Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com