Autorka: Justyna Aleksandrzak

Rodzinne wakacje zaplanowane. Lista najpotrzebniejszych rzeczy na wyjazd zrobiona. Ale co zabrać ze sobą do auta, gdy jedziesz z małym dzieckiem na tylnym siedzeniu? W trakcie jazdy nie będzie czasu na awaryjne zakupy. A dogrzebanie się do czegoś na dnie walizki położonej na samym dole bagażnika, gdy naglą i czas, i potrzeba, może okazać się niewykonalne. Co trzeba mieć pod ręką, aby nie dać się niemiło zaskoczyć? Podpowiadamy, co spakować do samochodu, gdy przed Tobą podróż z maluchem.

15 rzeczy, które warto zabrać do auta

  1. Torba

Żeby dobrze się spakować, musisz mieć do czego włożyć najpotrzebniejsze rzeczy. Kilka toreb i torebek różnej wielkości to nie najlepszy pomysł. Będą zajmować dużo miejsca, a poszukiwania rzeczy, której w danym momencie będziesz natychmiast potrzebować, może zająć dużo czasu. Przy okazji strata nerwów gwarantowana. Lepiej zaopatrz się w jedną solidną torbę podróżną. Wybierz taką, która została zaprojektowana w przemyślany sposób. Mile widziane są kieszonki i przegródki, które pomogą zachować porządek i szybko dotrzeć do jej zawartości. W ten sposób posegregujesz pieluchy, chusteczki, ubranka, butelki z napojem, przekąski i wszystko inne, czego tylko potrzebujesz.

Skip Hop, Torba, Duo Signature, Chevron  torba na wyjazd z dzieckiem

 

Producenci niektórych toreb stworzonych z myślą o rodzicach i ich pociechach, dołączają do zestawu turystyczne maty do przewijania. To świetne rozwiązanie, ponieważ z reguły zajmują niewiele miejsca i łatwo można je schować do specjalnej kieszonki. Pamiętaj, aby wybrać torbę, która jest jednocześnie funkcjonalna i ładna. Przez najbliższy czas trwania podróży będzie to Twój bagaż podręczny, który wszędzie ze sobą zabierzesz. Jedną z najmodniejszych dziś toreb podróżnych jest model ozdobiony napisem wyraźnie informującym, że jest to torba mamy.

Jeśli nie zmieścisz się w jedną torbę, możesz zdecydować się na 2 lub 3, ale wtedy pamiętaj, uważnie zaplanować, co do której spakujesz, np. – do jednej rzeczy żywieniowe, do drugiej higieniczne, a do trzeciej zabawki na drogę.

  1. Bidon

Jeśli Twoje dziecko opanowało już sztukę picia z bidonu, to koniecznie zabierz go ze sobą w drogę. To bezpieczna i wygodna opcja, która sprawi, że maluch spokojnie napije się zawsze wtedy, kiedy będzie chciał. Wybierz bidon, który jest bardzo szczelny i nic się z niego nie wyleje nawet podczas jazdy. Dodatkowo powinien mieć wygodne uchwyty, które ułatwią dziecku pewne trzymanie bidonu w małych rączkach. Świetnym rozwiązaniem jest także specjalna obciążona słomka, która porusza się wraz z płynem, bez względu na kąt nachylenia bidonu – to znacznie ułatwia picie i niweluje ryzyko rozzłoszczenia malucha, co jest szczególnie ważne podczas wspólnej jazdy samochodem.

 

Bidon ze słomką

 

  1. Mleko

Mleko to podstawa żywienia najmłodszych dzieci, dlatego nie może zabraknąć go również w podróży. Zwłaszcza gdy przed Wami długa droga. Wystarczy niewielkie opakowania mleka następnego, które na co dzień podajesz swojemu maluchowi. Dobrze, jeśli jest szczelnie zamknięte, aby nic się z niego nie wysypało, gdy będzie leżało w torbie. Specjalna miarka dołączona do mleka pozwoli Ci precyzyjnie odmierzyć wymaganą ilość produktu i wygodnie przygotować ulubiony posiłek Twojego maluszka.

Zamiast tego możesz również zabrać ze sobą malutkie saszetki, w których znajduje się porcja mleka potrzebna do przygotowania jednego posiłku. Innym rozwiązaniem jest mleko początkowe w płynie, w niewielkiej buteleczce, gotowe do spożycia! Wystarczy je wstrząsnąć i nałożyć sterylny smoczek na buteleczkę lub przelać mleko do własnej butelki i gotowe! To świetny pomysł na podawanie mleka w podróży.

Pamiętaj o jednym: mleko następne, zwłaszcza takie, które jest gotowe do spożycia, powinno być przechowywane w odpowiedniej temperaturze, najczęściej poniżej 25 stopni Celsjusza. Zadbaj o właściwe warunki podczas jazdy samochodem i nie trzymaj butelki np. na słońcu.

  1. Przekąski

Nie samym mlekiem człowiek żyje! Szczególnie gdy ma już za sobą początki rozszerzania diety. Zwłaszcza roczniaki i starsze dzieci uwielbiają przekąski. Na pewno już nie raz przekonałaś się, że smakołyki potrafią uratować nawet krótką podróż. Dorośli też bywają marudni, gdy mają ochotę na coś dobrego, ale nie mają tego pod ręką. Dlatego bez zastanowienia spakuj do torby podróżnej kilka zdrowych i smacznych przekąsek. Może to być owocowy deser w słoiczku albo mus w tubce. Szczególnie ta druga forma jest bardzo wygodna w podróży, ponieważ dziecko może jeść bezpośrednio z opakowania, bez użycia łyżeczki.

Maluchy uwielbią też przekąski „do rączki”. Świetnie sprawdzają się więc wszelkiego rodzaju chrupki, herbatniki i batoniki zbożowo-owocowe. Pamiętaj tylko, aby patrzeć na skład produktów i wybierać to, co jest najzdrowsze i najlepsze dla Twojego dziecka.

  1. Obiadki

Jeśli Twoje dziecko jest w trakcie rozszerzania diety albo już od dawna je stałe posiłki, zabierz ze sobą gotowy obiadek. To bardzo wygodne rozwiązanie, które szczególnie dobrze sprawdzi się w podróży. Będziesz mieć pewność, że dziecko zje pełnowartościowy posiłek, który lubi, i nie będzie głodne. Możesz wybrać obiadek w słoiczku albo zapakowany w specjalne pudełeczko.

Często do podgrzania wystarczy kilkuminutowa kąpiel wodna, do której wykorzystasz plastikowy pojemnik zabrany z domu i gorącą wodę z termosu. Możesz też wlać odrobinę wody bezpośrednio do jedzenia, ale pamiętaj, że w ten sposób łatwo jest rozcieńczyć posiłek, przez co straci smak. Jeśli zrobicie przerwę w podróży na tzw. MOP-ie, czyli Miejscu Obsługi Podróżnych, albo na stacji benzynowej, prawdopodobnie będziecie mogli skorzystać z mikrofalówki, umieszczonej w specjalnym pokoju dla mamy z dzieckiem.

  1. Termos

W podróż zabierz jeden termos z gorącą kawą lub herbatą dla siebie i taty dziecka, a drugi z ciepłą wodą dla maluszka. Możesz wykorzystać ją do picia, ale jeśli utrzyma odpowiednią temperaturę, przyda Ci się do przygotowania mleka lub podgrzania innego posiłku. Termos warto włożyć do termoopakowania. Taki pokrowiec pomoże dłużej zachować wyższą temperaturę wody, nawet przez kilka godzin.

 

Termoopakowanie na termos

 

  1. Pieluchy

Pieluchy to podstawa, jeśli Twoje dziecko jeszcze z nich korzysta. Na co dzień najczęściej kupujemy duże, ekonomiczne paczki, które wystarczają na dłużej. Jednak do auta nie zabieraj wielkiej paki 100 pieluch. Wystarczy mała paczka, w której jest kilkanaście sztuk. Zajmie niewiele miejsca, a na pewno wystarczy nawet na dłuższą trasę.

 

Pieluchy pampers małe opakowanie

 

  1. Przewijak

Turystyczny przewijak to must have w podróży, jeśli Twoje dziecko nadal korzysta z pieluch. Przewijak powinien być kompaktowy, aby zajmował jak najmniej miejsca, gdy jest nieużywany. Niektóre modele po złożeniu przybierają formę torebki. Regulowany pasek umożliwia noszenie go na ramieniu, a do bocznych kieszonek schowasz mokre chusteczki, zapasową pieluchę, a nawet klucze czy telefon.

Turystyczny przewijak może mieć wymienne wkłady frotte, które pozwalają zachować wysoki poziom higieny i są przyjazne dla delikatnej skóry maluszka.


Przewijak mały rozkładany

 

  1. Woreczki na zużyte pieluchy

Pozbywanie się odpadków podczas jazdy samochodem nie zawsze jest tak łatwe jak w domu. Choć pieluchy zmienia się w trakcie postoju, to jednak może się okazać, że w pobliżu nie ma kosza albo trzeba przejść kilkadziesiąt metrów w poszukiwaniu go. Z tego powodu warto mieć przy sobie zapachowe woreczki na zużyte pieluszki. Dyskretnie przeniesiesz je do kosza i nie będziesz martwić się o nieprzyjemne zapachy. Takie woreczki przydadzą się też na wszystkie inne śmieci, które gromadzą się podczas podróży.

  1. Nawilżane chusteczki

Zmiana pieluchy zawsze wiąże się z umyciem pupy malucha. W podróży nie jest to łatwe, dlatego z pomocą przychodzą nawilżane chusteczki. Wybierz takie, które zadbaj o delikatną skórę Twojego dziecka i nie podrażnią jej. Szukaj chusteczek, które w składzie mają aż 99% czystej wody, są pozbawione alkoholu i wykonane z miękkiej bawełny, np. organicznej. Jedna paczka spokojnie wystarczy na całą podróż. Chusteczki przydadzą się też do tego, aby wyczyścić brudne małe rączki i buzię oraz usunąć różne plamy, a nawet szybko odświeżyć własne ręce.

 

Nawilżane chusteczki

 

  1. Krem do pupy

Dla zachowania właściwej higieny i pielęgnacji, nie zapominaj o zabraniu ze sobą specjalnego kremu lub maści przeciw odparzeniom skóry dziecka. Warto używać takich kosmetyków każdorazowo po zmianie pieluszki, aby zapobiegać bolesnym podrażnieniom. Szczególnie w ciepłe dni, gdy dziecko podróżuje w jednej pozycji, siedząc w foteliku samochodowym, delikatna skóra na pupie jest narażona na bolesne odparzenia. Do torby spakuj krem w wygodnej formie, np. w słoiczku, albo maść ochronną.

  1. Smoczek

Smoczek to przez wiele pierwszych miesięcy życia dziecka jego najlepszy towarzysz i uspokajacz. W podróży pomoże maluchowi spokojnie zasnąć. Spakuj ten sam smoczek, którego używa na co dzień. Możesz przypiąć go do ubranka specjalnym łańcuszkiem, aby nie spadł na podłogę w aucie i zawsze był pod ręką. Dobrym rozwiązaniem jest także etui na smoczek, które uchroni go przed zabrudzeniem i pozwoli bezpiecznie przechowywać w torbie.

 

Łańcuszek do smoczka

 

  1. Zapasowe ubranko

Podczas jazdy samochodem warto mieć zapasowe ubranko, gdy dziecko się ubrudzi, lub po to, żeby móc ubrać je na cebulkę. W trakcie podróży, zwłaszcza dłuższej, pogoda może nieraz zaskoczyć. Co Ci się przyda? Komplet w postaci body i spodenek to podstawa.

 

Kremowe body dla maluszka 56

 

W przypadku dzieci, które od niedawna nie noszą już pieluch, spakuj kilka zapasowych par bielizny. Może ciężko to sobie wyobrazić, ale dzieci potrafią ubrudzić i zamoczyć nawet skarpetki, np. obficie oblewając się wodą z bidonu, dlatego warto mieć choć jedną dodatkową parę. Wiosną, a nawet latem, spakuj też cienką czapeczkę i chusteczkę pod szyję, które przydadzą się wieczorem albo w razie nagłego ochłodzenia.

  1. Śliniaki

Ząbkujące maleństwo potrafi obficie się ślinić. To zupełnie normalny objaw, któremu nie da się przeciwdziałać, dlatego trzeba zadbać o jak najlepsze zabezpieczenie ubranka. Taki maluch powinien nosić śliniak cały czas, nawet w trakcie jazdy autem. Dzięki temu nie przemoczy dekoltu bluzki czy body i będzie bardziej komfortowo podróżować.

Na czas najintensywniejszego ząbkowania, warto mieć przy sobie kilka śliniaków. Wybierz takie, które mają wygodne zapięcie albo wiązanie, aby nie uwierało dziecka w szyję, gdy będzie siedzieć w foteliku samochodowym. Nie decyduj się na duże, silikonowe śliniaki, których używa się w trakcie jedzenia. Wystarczy zwykły, ceratkowo-bawełniany.

  1. Kocyk

W trakcie podróży konieczne może okazać się okrycie dziecka, dlatego kocyk to obowiązkowy element wyposażenia Twojej torby. Świetnym wyborem będzie niewielki kocyk wykonany z bawełny i bambusa. Takie połączenie zapewnia właściwości termoregulacyjne – gdy w aucie zrobi się chłodniej, kocyk ogrzeje, ale gdy będzie zbyt ciepło, pomoże utrzymać nieco niższą temperaturę. Do takiego przyjemnie miękkiego kocyka dziecko może się też przytulić, aby w ten sposób uspokoić się i poczuć bezpieczniej, jeśli długa podróż je stresuje.

Nie martw się, tylko za pierwszym razem podróż z dzieckiem może wydawać się niczym lot na księżyc. Szybko przekonasz się, że dobra organizacja i wcześniejsze planowanie ułatwią wszystkim pasażerom nawet długą drogę. Lista potrzebnych przedmiotów, sporządzona odpowiednio wcześnie, pozwoli Ci uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie jazdy.

Sprawdź także inne artykuły z kategorii Poradników.

Promocja wiosna empik