Dziś sytuacja ze sprawdzaniem wymagań sprzętowych gier jest znacznie prostsza niż przed laty. Obecnie mamy dostęp do informacji w internecie i bardzo szybko możemy dokonać oceny tego, czy nasz komputer jest gotowy do rozgrywki w dany tytuł. Poza tym producencie na pudełku umieszczają wszystkie najważniejsze informacje dotyczące swojego tytułu.

Oczywiście sprawdzając wymagania sprzętowe musimy mieć świadomość tego, co znajduje się w naszym pececie. Na szczęście także pozyskanie takich informacji zajmie nie więcej niż minutę. Zapraszamy na krótki poradnik!

 

 

Gdzie znaleźć wymagania sprzętowe danej gry?

Jak wspomniałem obecnie sprawdzenie wymagań sprzętowych gry nie należy do trudnych. Przed erą ogólnodostępnego internetu takie informacje można było znaleźć jedynie w branżowej prasie lub na pudełku z grą. Ta druga metoda jest stosowana do dziś i osoby kupujące pudełkowe wydania gier lub przeglądające pudełka w sklepie mogą znaleźć oficjalne wymagania sprzętowe na odwrocie opakowania.

Tutaj pojawia się pytanie o to, jak sprawdzić czy gra mi pójdzie, jeżeli kupuję ją cyfrowo lub online? Platformy cyfrowej dystrybucji, sklepy z kodami do gier PC oraz sprzedawcy oferujący pudełkowe egzemplarze online umieszczają informacje o wymaganiach sprzętowych gier PC w opisie produktu. Chodzi o zakładki produktów, gdzie znajdują się szczegółowe informacje dotyczące wymagań sprzętowych. Stosowne publikacje można znaleźć także na oficjalnych stronach internetowych wydawców.

 

 

Zazwyczaj podaje się minimalne wymagania oraz rekomendowane wymagania sprzętowe. Te pierwsze przedstawiają specyfikację komputera, która jest potrzebna do uruchomienia gry i odpalenia jej na minimalnych ustawieniach graficznych. Należy mieć świadomość, że tytuł uruchomiony na najniższych detalach będzie się różnił wizualnie od tego, co możemy zobaczyć na zwiastunach i pokazach rozgrywki. W celu cieszenia się pełnią rozgrywki warto zadbać o specyfikację przewyższającą minimalne wymagania.

W przypadku rekomendowanych zestawień mamy do czynienia ze specyfikacją zapewniającą teoretycznie najlepszy wygląd i wydajność danej gry. Część deweloperów podaje kilka wersji specyfikacji uwzględniających różne progi działania swoich gier. Przykładowo mogą to być wymagania dla ustawień Ultra, czy wzbogaconych o specyficzne technologie graficzne. Tylko jak się dowiedzieć, co znajduje się w komputerze?

Jak sprawdzić parametry techniczne mojego komputera?

Czasami można zapomnieć, jakie podzespoły wybrało się do komputera, albo zwyczajnie używać sprzętu, którego nie komponowało się samemu. W takiej sytuacji, żeby dowiedzieć się, czy gra mi pójdzie, trzeba poznać specyfikację swojego komputera. W sieci znajduje się cała masa stron i programów pozwalających na wyciągnięcie informacji o specyfikacji. Wystarczy wejść na taką witrynę lub pobrać program i go uruchomić, aby wyświetliła się lista podzespołów. Jednakże takie aplikacje potrafią ingerować w system komputera i nie każdy chce otwierać furtkę ewentualnym atakom szkodliwego oprogramowania. Na szczęście samodzielne sprawdzenie specyfikacji zajmie dosłownie chwilę.

Wystarczy:

  • wejść w pasek start,
  • uruchomić opcję Ustawienia,
  • następnie wybrać zakładkę System.

Tam klikamy zakładkę Informacje, gdzie mamy dostęp do takich szczegółów, jak:

  • procesor,
  • zainstalowana pamięć RAM,
  • wersja systemu.

 

dane techniczne komputera

 

Poniżej lub po prawej stronie ekranu znajduje się opcja Menedżer Urządzeń, która pozwoli wyświetlić listę zainstalowanych urządzeń w komputerze i tam sprawdzimy, jaka karta graficzna została umieszczona w płycie głównej peceta, czy laptopa. To w zasadzie wszystko, czego potrzebujemy się dowiedzieć w odniesieniu do wymagań sprzętowych gier.

Jak sprawdzić, czy gra mi pójdzie?

Uzbrojeni w wiedzę opisaną powyżej, możemy sprawdzić wymagania sprzętowe wybranej produkcji i porównać je ze specyfikacją komputera. Na tym można skończyć poradnik, ale mam jeszcze pewną uwagę. Obecnie gry komputerowe posiadają bardzo duże problemy optymalizacyjne w dniu premiery. Niestety nie są to okazjonalne przypadki, ale już pewnego rodzaju niechlubna tradycja branżowa.

W związku z tym, że twórcy często łatają gry po premierze i wymagania mogą się zmieniać w miarę postępów z optymalizacją, warto zaczerpnąć języka u innych graczy. Przed zakupem gry na PC trzeba poczytać fora i grupy poświęcone danej grze, a nawet sprawdzić komentarze i recenzje graczy w sklepach cyfrowych oraz na platformach cyfrowej dystrybucji.

 

 

Dzięki temu dowiecie się, z jakimi kartami graficznymi gra współpracuje lepiej, jakich nie toleruje oraz czy nie występują inne problemy na konkretnych zestawieniach sprzętowych. Paradoksalnie niektóre gry potrafią gorzej pracować na mocniejszych komputerach, więc warto poświęcić chwilę na dokładniejsze sprawdzenie danego tytułu.

Teraz już wiesz jak sprawdzić, czy gra pójdzie na twoim PC. Nie jest to trudne, a dostęp do informacji każdy ma obecnie na wyciągnięcie ręki.

Po więcej porad dotyczących sprzętu gamingowego zapraszamy do działu Gram.