Tradycyjne polskie pączki domowe to ciasto drożdżowe z dodatkiem cukru waniliowego lub skórki cytrynowej, alkoholu (dzięki któremu tak szybko się nie palą), żółtek i masła. Kiedy pierwszy raz robi się pączki, po wyrobieniu ciasta można odnieść wrażenie, że jest jakieś luźne, lekko klejące. Właśnie takie ma być! Dzięki temu pączki będą lekkie jak chmurka. W tym tekście krok po kroku opiszemy jak zrobić pączki, żeby wyszły piękne i smaczne. Zanim zabierzesz się do przygotwania ciasta, przeczytaj dokładnie przepis i wskazówki poniżej, dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że pączki wyjądą nie takie, jak powinny.

Jak zrobić pączki? Przepis na pączki krok po kroku

Czas przygotowania: 30 minut

Czas oczekiwania: 60-80 minut

Czas smażenia: 40 minut

Liczba pączków: ok. 15 sztuk

Składniki:

  • 20 g drożdży
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 230 ml ciepłego mleka
  • 4 żółtka
  • 1 jajko
  • 50 g masła (rozpuszczonego)
  • starta skórka z 1 cytryny
  • ziarenka z laski wanilii
  • 480-500 g mąki pszennej do wypieków drożdżowych
  • 2 łyżki spirytusu
  • 1 kg tłuszczu do smażenia (smalcu, oleju roślinnego lub kokosowego)

 

pączki

 

Sposób przygotowania:

  1. W misce mieszamy drożdże, cukier i mleko. Odstawiamy na 10 minut.
  2. Dodajemy mąkę, żółtka, jajko, masło, skórkę, wanilię, spirytus. Porządnie wyrabiamy ciasto, aż będzie lekko klejące i jednolite. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy do podwojenia objętości w ciepłym miejscu.
  3. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia.
  4. Z ciasta formujemy 15 lekko spłaszczonych bułeczek. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy do napuszenia na 20 minut.
  5. Rozgrzewamy tłuszcz do 175 stopni Celsjusza i delikatnie wkładamy na niego pączki, zostawiając między nimi dużo miejsca. Delikatnie przykrywamy i smażymy około 5 minut, aż będą zarumienione.
  6. Pączki wyciągamy na blaszkę i studzimy.
  7. Pączki nadziewamy konfiturą różaną od spodu i układamy na talerzu.
  8. Oprószamy cukrem pudrem lub polewamy lukrem zrobionym z cukru pudru i soku z cytryny. Dekorujemy skórką pomarańczową lub migdałami w płatkach.

Pączki najlepiej smakują jedzone tego samego dnia! Niepolukrowane pączki możemy też zamrozić, a lukrować je dopiero po całkowitym odmrożeniu.

 

kratka

 

Jak zrobić dobre pączki – wszystko, co trzeba wiedzieć na starcie

  • Jak nadziewać pączki – przed czy po smażeniu?

Odwiecznym dylematem osób robiących pączki jest nadziewanie – lepiej to zrobić przed smażeniem czy po? Zasada jest prosta: jeśli nadziewamy pączki twardą marmoladą lub całymi wiśniami z nalewki, możemy to zrobić przed smażeniem. Wystarczy upewnić się, że pączki są porządnie zaklejone. Jeśli jednak wolimy wypełnić pączki lekką konfiturą różaną czy śliwkową, warto zrobić to po smażeniu. Lekkie nadzienie może z pączka wypłynąć, powodując szybkie przypalanie ciasta. Nie ma nic bardziej rozczarowującego niż przepięknie zezłocony pączek, który w środku jest surowy.

A zatem jak nadziewać pączki? Po usmażeniu studzimy je, a następnie nadziewamy wybraną konfiturą przy pomocy rękawa cukierniczego i igły/szprycy do nadziewania. Musimy pamiętać, że szpryca jest cienka, więc konfitura powinna być jednolita – warto ją zmiksować blenderem przed nadziewaniem.

  • Na czym smażyć pączki?

Smażenie pączków na smalcu, oleju roślinnym i kokosowym to najpopularniejsze opcje. Olej kokosowy wydaje się najtrudniejszy do smażenia, ponieważ dodaje smaku gotowym pączkom. Z kolei roślinny, podgrzany do odpowiedniej temperatury, nie zmienia smaku. Smalec ma charakterystyczny zapach, ale podgrzany do odpowiedniej temperatury również nie wpływa na smak pączków.

  • W jakiej temperaturze smażyć pączki?

Najważniejsza w smażeniu pączków jest temperatura tłuszczu – najbardziej optymalna to 175-180 stopni Celsjusza. Trzeba jej pilnować, a pomoże w tym termometr cukierniczy przyczepiony do garnka. Kiedy temperatura zaczyna wzrastać, należy zmniejszyć ogień.

Domowym sposobem kontrolowania temperatury są kawałki surowego ziemniaka – powinny się wolno smażyć i rumienić. Kiedy smażą się za szybko, oznacza to, że tłuszcz jest zbyt gorący. Ziemniaki pomagają też obniżyć temperaturę tłuszczu – jeśli zobaczycie, że termometr notuje coraz wyższą liczbą, wrzućcie kawałek surowego ziemniaka, który ją obniży.

 

Küchenprofi Termometr cukierniczy, biały, 30x5 cm Marka:Kuchenprofi

 

Pączki możemy smażyć pod przykryciem. Smażą się dosyć wolno – około 4-5 minut. Dzięki temu mamy pewność, że są dobrze wysmażone w środku. Podobno idealne pączki same się przewracają – czasem tak się rzeczywiście dzieje, a czasem nie. W drugiej sytuacji wystarczy użyć patyczka do szaszłyków i pomóc mniej obrotnemu pączusiowi.

Najważniejsze w smażeniu jest wrzucanie na rozgrzany tłuszcz pączków napuszonych i pięknie wyrośniętych, cierpliwe czekanie na smażenie bez nerwowego przewracania raz po raz i dźgania pączka oraz powstrzymanie się od jedzenia pączków gorących – każde ciasto drożdżowe krojone czy gryzione na gorąco staje się zakalcem.

 

Pojemnik Na Ciasto 2-Piętra Duży Domotii Mix Kolorów Marka:Domotti

Więcej sprawdzonych przepisów na pyszne słodkości znajdziecie w pasji Gotuję.

Zdjęcia w tekście: Shutterstock