Czym jest lustrzanka? 

Druga połowa XX wieku zdecydowanie należała do lustrzanek. Z początku jednak urządzenia te były niewielkie i łatwe w obsłudze. Obecnie dostępne wersje są jednak o wiele bardziej rozbudowane – zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcji. Mechanizm tego aparatu polega na konstrukcji, opartej o ruchome lustro. Daje to fotografowi możliwość oglądania rejestrowanych obrazów za pomocą wizjera.

 

Aparat CANON EOS 4000D + Obiektyw CANON EF-S, 18-55 mm, f/3.5-5.6, III

 

Jego obecność przyczyniła się jednak do znacznego rozrostu wymiarów aparatu, przez co stał się on mniej poręczny. Ponadto użytkownicy krytykują aspekty techniczne, podkreślając konieczność przesunięcia lustra w górę i w dół przy każdym uruchomieniu tak, by światło przepłynęło bezpośrednio do matrycy. Niekiedy zdarza się, iż praca lustra powoduje drgania, których konsekwencje są widoczne na wywoływanych obrazach.

 

Lustrzanka NIKON D7500 + 18-140 VR

 

W porównaniu do alternatywnych rozwiązań lustrzanki często charakteryzują się także zmniejszonym tempem pracy, wynikającym z konieczności skoordynowania unoszenia lustra z czasem otwarcia migawki. Obsługa tego urządzenia może więc przysparzać nieco kłopotu – szczególnie amatorom. Jednak oferowane przez nie zdjęcia i możliwości w dalszym ciągu sprawiają, iż jest to jeden z najchętniej nabywanych typów aparatu – dominacja lustrzanki uznawana jest bowiem w sytuacjach, gdy niezbędny jest szybki i bezkompromisowy autofokus.

 

Lustrzanki

 

Czym jest bezlusterkowiec? 

Konkurencją rynkową lustrzanki stało się jej przeciwieństwo w postaci bezlusterkowca. Jak sama nazwa wskazuje, konstrukcja tego aparatu nie zakłada istnienia lustra i wizjera optycznego, co przekłada się na brak możliwości podglądania obrazu na ekranie LCD lub w wizjerze elektronicznym. Z tego też względu najlepsze bezlusterkowce charakteryzują się niewielkimi gabarytami.

 

Aparat cyfrowy SONY HX99

 

Jakość oferowanych przez ten sprzęt zdjęć jest bardzo zbliżona do możliwości, jakie posiada lustrzanka. Ponadto urządzenia te doskonale radzą sobie z autofokusem w trybie live view. Usunięcie lustra, które podczas pracy narażone było na drgania, przyczyniło się także do poprawy jakości wykonywanych fotografii. Główna wada urządzenia dotyczyć może zapotrzebowania na energię. Z racji mniejszego korpusu, bezlusterkowce bardzo często dysponują mniejszym akumulatorem, przez co konieczne jest częstsze ładowanie sprzętu.

 

Bezlusterkowce

 

Lustrzanka a bezlusterkowiec – różnice 

Już samo porównanie obu modeli aparatów może dać dużo do myślenia. Niewątpliwie główna różnica dotyczy obecności oraz braku lustra i wiążących się z tym konsekwencji. Jednak rozbieżności, jakie wpływają na jakość wykonywanych zdjęć, jak również sam komfort użytkowania, nie są już aż tak oczywiste. Aspekty te w dużej mierze są bowiem zależne od wielkości matrycy i odpowiednio dobranego obiektywu. Dotyczy to zarówno lustrzanek, jak i bezlusterkowców.

 

Aparat cyfrowy OLYMPUS OM-D E-M10 Mark III Body

 

Z tego też względu, gdy obu aparatom (o podobnych parametrach) zostaną zapewnione analogiczne warunki do pracy, różnica w jakości zdjęć będzie praktycznie niezauważalna. Obie fotografie zostaną wykonane poprawnie, a ich właściwości nie pozostawią wiele do życzenia. Z tego też względu kluczowych różnic należy dopatrywać się w innych kwestiach.

 

SPRZĘT FOTOGRAFICZNY

 

Mobilność 

W dużej mierze wybór aparatu powinien być podyktowany mobilnością. W pojęciu tym zawarte są przede wszystkim wymiary urządzenia. Z racji wyposażenia w wizjer, lustrzanka ma większe gabaryty, przez co jest mniej kompaktowa i cięższa. Dlatego też rozwiązanie to nie sprawdzi się u podróżników. W ich przypadku lepsza będzie inwestycja w bardziej poręczny bezlusterkowiec.

 

FUJIFILM X-T2 Body

 

Akcesoria 

Wybór lustrzanka czy bezlusterkowiec powinien być uzależniony także od oferowanych przez producentów akcesoriów – czyli obiektywów. Z racji tego, iż lustrzanki pojawiły się na długo przed wejściem bezlusterkowców, dysponują one większymi możliwościami. Niemniej aparaty w tym drugim typie z roku na rok doganiają swoją konkurencję. Dla osób, które cenią sobie podgląd na żywo, nie będzie to jednak odpowiednie rozwiązanie.

 

Obiektywy

 

Lustrzanka czy bezlusterkowiec – co wybrać? 

Odpowiedź na pytanie, który aparat najlepiej wybrać jest więc niejednoznaczna. Wybór powinien być uwarunkowany przede wszystkim własnymi preferencjami. Oba typy aparatów mogą być użytkowane zarówno przez amatorów, jak i fotografów zawodowych, stąd też nie istnieje kategoryczne wyjaśnienie, który ze sprzętów lepiej sprawdzi się w roli pierwszego aparatu.

 

Aparat cyfrowy SONY α7 III

 

Pod tym względem można jednak posiłkować się parametrami, związanymi z obsługą urządzenia. W przypadku lustrzanki z pewnością będzie ona bardziej skomplikowana. Zalety bezlusterkowca docenią również osoby podróżujące czy pracujące w terenie. Małe gabaryty nie będą stanowić obciążenia, podczas fotografowania. Jednak ci, którzy planują posiadanie własnego studia, lub trudnią się fotografią okolicznościową, powinni przemyśleć zakup lustrzanki.

 

Olympus OM-D E-M1 Mark II + 12-40 mm f/2.8 PRO

 

Sprzęt ten bowiem uznawany jest za narzędzie pracy skrupulatnych fotografów, ceniących przede wszystkim jakość wychwytywanego obrazu. W takiej sytuacji trzeba jednak liczyć się z większymi kosztami, aniżeli w przypadku kupna bezlusterkowca. Wpływ na to ma również fakt, iż do każdego sprzętu konieczny jest zakup obiektywów, dopasowanych do potrzeb fotografowania.

 

 Sprzęt fotograficzny

 

Filmy a lustrzanki i bezlusterkowce 

Kwestią rozwiązująca dylemat może być także film. W przypadku lustrzanek funkcja nagrywania bardzo często wiąże się z utratą ostrości, na co mają wpływ wcześniej wspomniane drgania lustra w trakcie pracy. Co więcej, ostrość w lustrzance trzeba ustawiać samodzielnie. Bezlusterkowce z kolei posiadają funkcję automatycznego ustawiania ostrości, która działa płynnie, jednocześnie wpływając nie tylko na jakość obrazu, ale i komfortu użytkowania.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock