„Jak podejść Rozpruwacza” tom 1, Kerri Maniscalco

Wiktoriański Londyn przedstawiany jest w literaturze i filmie jako miejsce fascynujące oraz pełne tajemnic. Szarość, krople deszczu spadające na ziemię, oniryczność i wszechogarniający niepokój. Czy można prosić o lepsze tło do powieści detektywistycznej? Zdecydowanie nie – wie o tym dobrze Kerri Maniscalco, autorka bestsellerowej serii książek kryminalnych dla młodzieży. Zagraniczni czytelnicy docenili jej twórczość, a jak będzie w naszym przypadku? Przekonamy się niedługo. Choć do tej pory powstało już kilka tomów, w Polsce pod koniec czerwca swoją premierę będzie miała pierwsza część.

Audrey Rose to 17-letnia dziewczyna z wyższych sfer. Córka lorda, wychowywana w luksusie, wolny czas spędza na przymiarkach jedwabnych sukni i wystawnych podwieczorkach. Wielu marzy o takim życiu, ale nie ona. Jej pasją okazuje się medycyna sądowa, której tajniki zgłębia w laboratorium pod okiem wuja. Swoje drugie życie utrzymuje w tajemnicy przed ojcem i środowiskiem, w którym się obraca. Pewnego razu bohaterka bierze udział w poszukiwaniu seryjnego mordercy. Jak wielkie jest jej zdziwienie, gdy okazuje się, że krwawe ślady prowadzą do osób z jej najbliższego otoczenia…

Ta książka kryminalna dla młodzieży oprócz ciekawej fabuły porusza też ważny wątek feministyczny. Główna bohaterka wychodzi z narzuconego jej przez społeczeństwo schematu, według którego ma zostać przykładną żoną i matką, rozwija się w zawodzie, który nawet współcześnie przypisywany jest przeważnie mężczyznom. Myślę, że młodzi czytelnicy docenią ten kryminał dla młodzieży, a może i stanie się on dla nich inspiracją do przecierania nowych szlaków i wyłamywania się ze społecznych schematów?    

 

„Jak podejść Rozpruwacza” tom 1, Kerri Maniscalco

 

„Sprawa zaginionego markiza. Enola Holmes” tom 1, Nancy Springer

Pozostajemy w ponurej XIX wiecznej Anglii. Tym razem główną bohaterką również jest nastoletnia dziewczyna, a konkretnie siostra najsławniejszego detektywa wszechczasów – Sherlocka Holmesa. Enolę Holmes poznajemy w dniu jej 14. urodzin. Dzień ten zapisze się w jej pamięci na długo, bo wtedy w tajemniczych okolicznościach zniknęła jej matka. Zanim jednak się to stało, zostawiła córce dziwne przedmioty. Bohaterka postanawia zawiadomić o tym zdarzeniu swoich starszych braci, Sherlocka i Mycrofta. Szybko okazuje się jednak, że był to błąd, ponieważ bracia wciąż traktują ją jak dziecko i chcą za nią o wszystkim decydować. Dziewczyna postanawia rozwiązać zagadkę i odszukać matkę na własną rękę. Nie bez powodu jej imię czytane od tyłu tworzy wyraz „alone”, czyli „samotna”. Enola w pojedynkę będzie ukrywać się przed swoimi braćmi, szukać matki, a przy okazji rozwiąże pierwszą zagadkę kryminalną dotyczącą niejakiego markiza.

„Sprawa zaginionego markiza. Enola Holmes” to świetna książka kryminalna dla młodzieży. Nie jest zbyt przytłaczająca, a jednocześnie nie brakuje w niej intrygujących zagadek do rozwikłania. Całość napisana jest przystępnym językiem, przy jednoczesnym zachowaniu XIX wiecznego stylu. To gratka dla miłośników powieści detektywistycznych o Sherlocku Holmesie, która może stanowić też dobry wstęp do całego uniwersum stworzonego przez Arthura Conana Doyla.  

Do tej pory powstało aż siedem tomów, w których poznajemy kolejne przygody Enoli, niestety nie wszystkie zostały jeszcze przetłumaczone na język polski. Na podstawie serii Nancy Springer nakręcono też film produkcji Netfliksa, w którym w rolę Enoli wciela się Millie Bobby Brown znana ze „Stranger Things”, a Sherlocka Holmesa gra Henry Cavill, serialowy Geralt z Rivii. Jeśli jesteście już po seansie i spodobały wam się przygody Enoli, koniecznie sięgnijcie po książkę, bo poza kilkoma wspólnymi wątkami, wydarzenia w niej znacznie różnią się od tych przedstawionych w filmie.

 

„Sprawa zaginionego markiza. Enola Holmes” tom 1, Nancy Springer

 

„Unabomber. Z akt FBI” tom 1, Bryan Denson

Książka kryminalna dla młodzieży, która wyłamuje się z klasycznego dla tego gatunku schematu. Nie ma tu bowiem wymyślonej historii, a mimo to jest ona bardzo wciągająca. „Unabomber. Z akt FBI” to dobry wybór na pierwszy reportaż, który pokaże nastoletnim czytelnikom, że prawdziwe historie i wydarzenia mogą pochłaniać równie mocno, co fikcja.

Kim jest tytułowy Unabomber? To przydomek Teda Kaczynskiego, terrorysty, który pozostawał nieuchwytny przez prawie 20 lat. Ci, którzy nie słyszeli o tej postaci, z pewnością domyślają się, za co był ścigany. W drewnianych pudełkach wysyłał bomby do przypadkowych ludzi w wyrazie sprzeciwu przeciwko postępowi technologicznemu, który uważał za zło.

„Jak złapać chorego psychicznie geniusza, który dąży do perfekcji, anonimowego mordercę, który tworzy bomby nie do wykrycia i dostarcza do przypadkowych osób, zostawia fałszywe poszlaki, żeby zbić z tropu władze, prowadzi pustelnicze życie w górach i nikomu nie zwierza się z sekretnych zbrodni?”

To pytanie znajdziemy na oficjalnej stornie FBI. I ono bardzo dobrze opisuje fabułę książki Densona. Choć na temat Teda Kaczynskiego powstało sporo dokumentów, „Unabomber. Z akt FBI”, to bardzo rzetelne przedstawienie sprawy z perspektywy Federalnego Biura Śledczego. Autor przedstawia istotne fakty, przybliża działanie służb specjalnych i wskazuje na specyfikę terrorystów, tworząc pewnego rodzaju portret psychologiczny. Całość opatrzona została licznymi fotografiami i listami własnoręcznie napisanymi przez Kaczynskiego. Choć to książka dla nastolatków, ze względu na tematykę z pewnością zaciekawi też starszych czytelników.

 

„Unabomber. Z akt FBI” tom 1, Bryan Denson

 

„Nieodgadniony. Truly Devious” tom 1, Maureen Johnson

Pierwsza część trylogii „Truly Devious” autorstwa Maureen Johnson, która cieszy się dużą popularnością w Polsce i za granicą. Nie ma w tym nic dziwnego. Autorka zawarła w książce wszystko to, co zaciekawi nastoletniego czytelnika, a także miłośnika książek kryminalnych. Jest intryga, zagadkowa zbrodnia, elitarna szkoła pełna tajemnic i wątek miłosny.

W latach 30. pewien ekscentryczny, bogaty człowiek otwiera Akademię Ellinghama, zagadkowe miejsce, w którym nauka ma być zabawą. Niedługo po otwarciu szkoły znika jego żona i córka, a jedyną poszlaką jest list nadesłany przez tytułowego Nieodgadnionego. W rymowanej zagadce przedstawia on sposoby na morderstwo. Sprawa nie zostaje rozwiązana.

Akcja „Nieodgadnionego” toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych. Pierwsza w 1936 roku, a druga w teraźniejszości, kiedy naukę w akademii rozpoczyna Stevie Bell, dziewczyna uwielbiająca sprawy kryminalne. Jak poradzi sobie w nowej szkole i czy uda jej się rozwiązać tajemnicę sprzed kilkudziesięciu lat? Nie przypadkowo sprawa nie została wcześniej rozwikłana. Prywatne śledztwo ściągnie na Stevie prawdziwe niebezpieczeństwo…

 

„Nieodgadniony. Truly Devious” tom 1, Maureen Johnson

 

„To kłamstwo cię zabije”, Chelsea Pitcher

Książka dla młodzieży z pogranicza dwóch gatunków: kryminału i thrillera. Akcja rozpoczyna się od gwiazdkowej imprezy i tajemniczego wypadku. W środku lasu płonie samochód, w którym uwięziony jest chłopak. Niestety nie da się go uratować. Przenosimy rok do przodu, nastoletnia Juniper marzy, by dostać się na medycynę na Uniwersytecie Columbia. Od dawna chce zawodowo pomagać ludziom, a za zarobione pieniądze zabrać swoją rodzinę z tajemniczego miasteczka Fallen Oaks.

Nieoczekiwanie otrzymuje zaproszenie na kolację do odizolowanej willi, podczas której trzeba będzie rozwikłać zagadkowe morderstwo. Jeśli wygra, otrzyma stypendium na wymarzone studia. Nastolatka wyczuwa podstęp, jej nieufność wzbudza data, kiedy ma odbyć się impreza – dokładnie rok po zagadkowej śmierci jej szkolnego kolegi. Jak się okazuje, oprócz niej zaproszono jeszcze cztery osoby. Już na wstępie dowiadujemy się, że nie chodzi o żadne stypendium, a o zemstę i odkrycie prawdy. Czy wszystkim uda się opuścić rezydencję? Jakie sekrety skrywają nastolatkowie?   

Autorka wprowadza do tej kryminalnej książki dla młodzieży wiele wątków, tworzy wyrazistych, ciekawych bohaterów, o których czytelnik chce się dowiedzieć więcej, i tak też się dzieje. Pitcher bardzo dogłębnie opisuje przeżycia oraz przemyślenia bohaterów. Klimat przez nią stworzony jest dosyć mroczny. Tytuł pełny jest zwrotów akcji, a także tajemnic, na których rozwiązanie trzeba długo poczekać. Nie jest to zatem pozycja dla niecierpliwych, a raczej czytelników, którzy doceniają suspens oraz stopniowe budowanie napięcia. Wbrew pozorom w książce „To kłamstwo cię zabije” poza typowymi dla młodzieżowego kryminału elementami pojawiają się wątki o walorach edukacyjnych. Autorka ukazuje m.in. toksyczne relacje i ich wyniszczający wpływ na bohaterów.

 

„To kłamstwo cię zabije”, Chelsea Pitcher

 

A jakie są wasze ulubione kryminały młodzieżowe? Dajcie znać w komentarzu!

Więcej artykułów znajdziesz w pasji Czytam.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock