Podobnie jak w przypadku psów, również rasy królików powstają w wyniku doboru sztucznego. Te wyjątkowo sympatyczne zwierzątka są wprost stworzone do tego, by były domowymi pupilami. Zwłaszcza jeśli mowa o rasach królików miniaturek. Dzisiaj wszystkie rasy królików domowych sięgają ok. 100. Jeden z najpopularniejszych podziałów to ten ze względu na ich rozmiar.


Ciekawostka

W Australii króliki są uznawane za szkodniki i gatunek inwazyjny. Zaledwie 24 osobniki zostały sprowadzone z Anglii w 1859 r., ale bardzo szybko ta liczba zaczęła rosnąć. W pewnym momencie ich populację szacowano na 600 milionów! Do dziś dziko żyjące króliki w Australii są eliminowane przy pomocy odpowiednich wirusów.


Rasy królików dużych

Do rasy królików dużych zalicza się osobniki ważące powyżej 5,5 kg.

  • Belgijski olbrzym

Już sama nazwa wskazuje, że ta rasa królików wyróżnia się pokaźnymi rozmiarami. Rzeczywiście, jest to największy gatunek. Dorosłe osobniki ważą ok. 7 kg, ale znane są przypadki cięższych belgijskich olbrzymów. Ta wyjątkowa rasa królików jest bardzo stara – powstała w 1825 roku. Stworzono ją na potrzeby konkursów na najcięższego królika, które organizowano w Belgii.

 

belgijski olbrzym

 

  • Baran francuski

W wyniku skrzyżowania belgijskiego olbrzyma z baranem angielskim i królikami normandzkimi otrzymano rasę królika domowego o wdzięcznej nazwie baran francuski. Dorosłe osobniki ważą ok. 6 kg i mają bardzo długie uszy (38-45 cm). Rasa powstała w 1863 roku w celu hodowli mięsnej, dlatego króliki są umięśnione i krępe. Mimo tego to świetni towarzysze rodziny. Barany francuskie wyróżniają się spokojnym i łagodnym temperamentem.

 

baran francuski

 

  • Olbrzym srokacz

Jest to kolejna rasa królików wyhodowana we Francji pod koniec XIX wieku. Dorosłe osobniki ważą 5-6 kg, mają długie ciało, prosty grzbiet i długie, proste nogi. Ciekawostką jest fakt, że w jednym miocie często rodzą się jednobarwne olbrzymy srokacze, ewentualnie z łatką na nosie, przypominającą wąsy Charliego Chaplina, stąd nazywa się je „Charlies rabbit”.

 

olbrzym srokacz

 


Ciekawostka

Największe króliki ważą nawet 10-12 kg, a najmniejsza rasa królika nie przekracza 1 kg.

 

Rasy królików średnich

Rasy królików średnich obejmują osobniki o wadze 3,5 – 5,5 kg.

  • Baran angielski

Była to pierwsza wystawowa rasa królików w Anglii, która powstała w XVIII w. Barany angielskie mają długie uszy i ważą 4 – 5 kg. Są bardzo popularne, czego dowodem jest pojawienie się wielu barwnych odmian.

 

baran angielski

 

  • Królik nowozelandzki

Królik nowozelandzki należy do mięsno-futerkowej rasy królików. Został wyhodowany w Kalifornii w USA. Jest spokrewniony z olbrzymem belgijskim. Wyróżnia się 2 odmiany królika nowozelandzkiego: białą i czerwoną. Obie charakteryzują się niedużą głową, krótką szyją i ogonem. Królik nowozelandzki biały waży 4,5 – 5 kg i łatwo go poznać po stojących uszach, podczas gdy królik nowozelandzki czerwony waży 3,5 – 5 kg, a uszy ma zaokrąglone.

 

nowozelandzki

 

  • Królik kalifornijski

Jest spokrewniony z królikiem nowozelandzkim białym. Ta rasa wyjątkowo szybko rośnie i jest świetnie umięśniona. Dorosłe osobniki ważą 3,5 – 5,5 kg.

 

kalifornijski

 

Rasy królików miniaturek

Rasy królików miniaturek ważą maksymalnie 3,5 kg. Wbrew pozorom potrzebują dużo przestrzeni do ruchu i zabawek w postaci króliczych gryzaków.

  • Mini rex

Króliki tej rasy są wyjątkowo puszyste. Swój uroczy wygląd zawdzięczają też niewielkiej wadze (1,2 – 2,1 kg), zaokrąglonej głowie, harmonijkowej budowie ciała i odstającym uszom. Mini rex przypominają klasyczne bajkowe wizerunki królików.

 

mini rex

 

  • Baran holenderski

To jedna z najpopularniejszych ras królików domowych. Baran holenderski jest mały (waży do 2 kg), ma przyjazne usposobienie i jest bardzo łatwy w hodowli. Urocza kuleczka – tak można go nazwać w dwóch słowach. Ze względu na obwisłe uszy, mówi się też o nim królik zwisłouchy. Wyhodowano go w Holandii w połowie XX w.

 

baran holenderski

 

  • Karzełek teddy

Ze względu na swój wygląd króliki tej rasy nazywane są również karzełkami perskimi pluszowymi. Rzeczywiście przypominają urocze przytulanki. Dorosłe osobniki ważą zaledwie 700 – 1700 g! Mają sterczące uszy, malutką głowę i długie futerko.

 

karzełek teddy

 

Jesteś szczęśliwym opiekunem zwierzątka futerkowego, a może dopiero planujesz je przygarnąć? Napisz w komentarzu, która rasa królików skradła twoje serce. Więcej ciekawych artykułów znajdziesz w dziale Mam zwierzęta.

Zdjęcia w tekście: Shutterstock