„Anatomia. Love story”, Dana Schwartz

Coś dla tych, którzy lubią się bać tylko trochę lub po prostu odczuć delikatny dreszczyk podczas lektury, ale nie mają ochoty na poważne strachy. Książka „Anatomia. Love story” to historia miłosna (w końcu tytuł mówi sam za siebie) Hazel i Jacka, która rozgrywa się w gotyckim Edynburgu w 1817 roku. Dziewczyna chce zostać chirurżką, a chłopak jest rezurekcjonistą, czyli złodziejem grasującym na cmentarzu. Dostarcza on ciała studentom medycyny oraz naukowcom, dzięki czemu mogą oni przeprowadzać sekcje zwłok lub eksperymenty.

Bohaterowie wikłają się nie tylko w miłość, muszą stawić czoła tajemnicy, która tkwi tak głęboko, jak umrzyki z miejskiego cmentarza. Co ciekawe powieść Dany Schwartz to także portret społeczeństwa edynburskiego oraz próba uchwycenia jego mroków.

 

Anatomia.  Love story Dana Schwartz

 

„Czeka cię śmierć”, Cynthia Murphy

Debiut młodej brytyjskiej autorki horrorów dla młodzieży, która natchnienie czerpie z prozy Stephena Kinga oraz filmów grozy z lat 90. I właśnie taki klimat udało jej się przenieść do „Czeka cię śmierć”. Wisienką na torcie są nawiązania do epoki wiktoriańskiej, która od razu przywodzi na myśl postać Kuby Rozpruwacza, czy detektywa z powieści Arthura Conana Doyle’a.

Akcja dzieje się w deszczowym, mrocznym Londynie, nad którym zawisły wyjątkowo czarne chmury – seryjny morderca zabijający młode kobiety pozostaje nieuchwytny. Tym, co łączy wszystkie ofiary, jest młody wiek i brązowy kolor włosów. O swoje życie zaczyna się martwić 16-letnia Niamh. Nastolatka właśnie rozpoczyna wakacyjny kurs aktorski i pracę w muzeum historycznym, gdzie spotyka Tommy’ego – przystojnego, mądrego chłopaka, będącego spełnieniem jej marzeń. Napięcie zaczyna wzrastać, kiedy dziewczyna odkrywa dziwne powiązania między współczesnymi wydarzeniami, a tym, co miało miejsce w przeszłości. Czy to zwykłe déjà vu, czy może coś więcej?

 

„Czeka cię śmierć”, Cynthia Murphy

 

„He’s dangerous”, Sylwia Kubala

Równie ciekawe i przerażające pozycje znajdziemy wśród polskich horrorów dla młodzieży, czego świetnym przykładem jest książka Sylwii Kubaly – „He’s dangerous”. Autorka swoje pierwsze kroki stawiała na Wattpadzie, gdzie zyskała pokaźne grono czytelników, a jej twórczość wyświetlono aż milion razy. Dlatego nikogo nie zdziwił jej debiut na literackim rynku wydawniczym. „He’s dangerous” to powieść grozy, która wciąga od pierwszych stron. Nie brakuje w niej intrygujących tajemnic i trzymających w napięciu wydarzeń. Pojawia się też wątek miłosny.

Główną bohaterką jest Lori, nieśmiała, zamknięta w sobie dziewczyna. Nie zawsze taka była – wszystko zmieniło się rok temu, dzień po 17-tych urodzinach, gdy czwórka jej najlepszych przyjaciół zniknęła bez śladu. Kiedy nastolatka wreszcie zaczyna wychodzić na prostą, otrzymuje niepokojące wiadomości, a na ulicy dostrzega znajomą twarz. Czy grozi jej niebezpieczeństwo? 

 

„He’s dangerous”, Sylwia Kubala

 

„Mroczne jezioro”, Natasha Preston

Książki Natashy Preston z miejsca stają się bestsellerami, zajmując wysokie pozycje na światowych listach, a sama autorka przez wielu uważana jest za królową gatunku young adult. Podobnie jak Sylwia Kubala, Preston zaczęła swoją literacką przygodę od publikowania historii na Wattpadzie, gdzie jak wspomina, zyskała pewność siebie, dzięki której wypłynęła na szerokie wody. Szukasz najlepszych horrorów dla młodzieży? Sięgnij po którąś z jej książek, a na pewno się nie zawiedziesz! Proponujemy zacząć od „Mrocznego jeziora” – bestsellerowego tytułu „USA Today”, który mrozi krew w żyłach.

Dwie przyjaciółki – Kayla i Esme – po 9 latach powracają do obozu nad jeziorem. Tym razem nie jako uczestniczki, a opiekunki. To mają być wspaniałe, beztroskie wakacje, ale przeszłość szybko daje o sobie znać. Dziewczyny przysięgły sobie, że nikt nie dowie się o feralnych wydarzeniach sprzed dekady, złożyły nawet przysięgę krwi. A jednak ktoś wie, jaką tajemnicę skrywają i nie spocznie, dopóki nie wymierzy sprawiedliwości. Kayla i Esme znajdują się w wielkim niebezpieczeństwie – wydaje się, że z obozu nie ma drogi ucieczki. 

 

„Mroczne jezioro”, Natasha Preston

 

„Dziewczyna znikąd. Ulica strachu”, R. L. Stine

R. L. Stine to jeden z najbardziej poczytnych autorów horrorów młodzieżowych. Jego książki wydano w ponad 30 językach i sprzedano w 400 milionowym nakładzie. Jednym z najpopularniejszych tytułów jest „Dziewczyna znikąd”, pierwsza część z serii „Ulica strachu”. W zeszłym roku premierę miała filmowa adaptacja trylogii z Mayą Hawke i Sadie Sink („Stranger Things”) w rolach głównych.

To horror dla młodzieży o mocnych nerwach – nie brakuje w nim przerażających momentów, a stworzona przez autora ponura atmosfera gęstnieje z każdą stroną. Książkę czyta się z zapartym tchem, a zakończenie naprawdę zaskakuje. Oprócz typowego dla gatunku motywu morderstwa, pojawia się podział na dwie linie czasowe. Czytelnik poznaje krwawe wydarzenia z lat 50., które przeplatane są ze współczesnością i mają na nią wpływ. 

W liceum Shadyside pojawia się tytułowa dziewczyna znikąd – Lizzy Palmer. To piękna i urocza nastolatka, za którą oglądają się rówieśnicy. Dołącza do paczki przyjaciół Michaela. Jak nie trudno się domyślić, nowa uczennica wpada w oko nastolatkowi, a fakt, że nikt nic o niej nie wie, sprawia, że staje się jeszcze bardziej fascynująca. Pewnego dnia nastolatkowie wybierają się na skutery śnieżne. Wypad kończy się tragicznie, Michael śmiertelnie potrąca jednego z przyjaciół. Przerażeni bohaterowie uciekają z miejsca zdarzenia. Kiedy już wydaje im się, że nic gorszego ich nie spotka, w przerażających okolicznościach umierają kolejni uczniowie. Jaką rolę odgrywa w tym horrorze Lizzy Palmer?

 

„Dziewczyna znikąd. Ulica strachu”, R. L. Stine

 

„Splątana opowieść”, Rachel Burge

Rachel Burge to obiecująca autorka książek young adult. Do tej pory wydała trzy powieści dla młodzieży, z których jedna pojawiła się niedawno na polskim rynku. Mowa o „Splątanej opowieści”, udanym debiucie, o którym jeszcze niewiele osób miało okazję usłyszeć. To nietuzinkowy i zaskakujący horror młodzieżowy, w którym pojawiają się nawiązania do mitologii nordyckiej, co nadaje przedstawionej opowieści wyjątkowego klimatu i zabiera czytelnika do magicznego, pełnego tajemnic świata.  

Marta jest wyjątkową dziewczyną – potrafi odczytać emocje i wspomnienia po dotknięciu czyjegoś ubrania. Umiejętność zyskała po tym, jak podczas pobytu u babci upadła z drzewa i przestała widzieć na jedno oko. Bohaterka powraca na miejsce wypadku, by dowiedzieć się więcej o swoim darze, tam jednak odkrywa, że babcia nie żyje, a w jej domu zamieszkał dziwny chłopak. Dziewczyna musi pozostać z nieznajomym, kiedy okazuje się, że w okolicy grasuje niebezpieczne monstrum.

 

„Splątana opowieść”, Rachel Burge

 

Od którego horroru dla młodzieży zaczniesz swoją przerażającą przygodę? Koniecznie daj znać w komentarzu!

Więcej podobnych artykułów znajdziesz w pasji Czytam.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock