Camilla Läckberg

Jej wciągające powieści to jeden z powodów, dla których świat oszalał na punkcie literatury skandynawskiej. Na początku lat dwutysięcznych Läckberg pracowała na stanowisku ekonomistki w jednej ze sztokholmskich firm, marząc o karierze pisarki. W prezencie gwiazdkowym od najbliższych dostała kurs pisania kryminałów, zorganizowany przez stowarzyszenie pisarzy Ordfront. To właśnie z powstałych w jego ramach szkiców wyewoluowała debiutancka powieść Szwedki, „Księżniczka z Lodu”. Do dzisiaj wydała 14 książek, m.in. bestsellerową "Ofiarę losu" czy ostatnią powieść - „Czarownicę”, która trafiła w ręce polskich czytelników pod koniec 2017 roku. Na miejsce akcji większości swoich powieści wybrała miasteczko Fjällbacka w południowo-zachodniej Szwecji, które - podobnie jak Ystad z dzieł Henninga Mankella - stało się atrakcją turystyczną.

 

Katarzyna Bonda

Przez Zygmunta Miłoszewskiego okrzyknięta „królową kryminału”, z czym zresztą na pewno zgadzają się fani jej twórczości. Nie tylko pisarka, ale dziennikarka i scenarzystka, debiutowała w 2007 roku książką „Sprawa Niny Frank”, nominowaną do Nagrody Wielkiego Kalibru. Tam po raz pierwszy pojawił się psycholog policyjny Hubert Meyer, nowy typ postaci w polskiej powieści kryminalnej. Następnie powołała do życia profilerkę Saszę Załuską, bohaterkę tetralogii „Cztery żywioły”; zajmowała się również kryminalistyką dokumentalną - pod koniec 2018 roku ukazał się zbiór pt. „Opowiem Ci o zbrodni”, którego Bonda jest współautorką.


Paulina Świst

Jedna z najbardziej tajemniczych polskich pisarek ostatnich lat - jej tożsamość wzbudza jeszcze większe zainteresowanie, niż Ove Løgmansbø, alias Remigiusza Mroza. 33-letnia Paulina Świst jest czynną adwokatką, a swoje kryminały - pełne odważnych, pikantnych scen - woli tworzyć pod pseudonimem. „Wszędzie, w wywiadach i na mojej facebookowej stronie, powtarzam, że jestem kobietą, ale nikt mi nie wierzy. Pytanie o płeć to jedno z pierwszych, które zadają mi dziennikarze. Wątpliwości mają też niektórzy moi czytelnicy” - wyznała w wywiadzie dla „Wysokich obcasów”. Kontrowersje wokół personaliów Świst z pewnością nie obniżają popularności jej twórczości - jej powieści należą do najchętniej kupowanych kryminałów ostatnich lat.


B.A. Paris

Bernadette Anne MacDoughall, urodzona w Wielkie Brytanii i dorastająca w stolicy Francji, do której to miłość oddana jest w jej literackim pseudonimie. Należąca do grona „późnych debiutantek” - jej pierwsza powieść, „Za zamkniętymi drzwiami”, ukazała się w 2016 roku - MacDoughall miała wtedy 58 lat. Książka w ciągu trzech tylko miesięcy sprzedała się w ponad pół milionie egzemplarzy, zdobywając przy okazji prestiżową Goodreads Choice Awards w kategoriach „Kryminał i thriller” oraz „Debiut autorski”. Polscy czytelnicy czekają obecnie na jej trzecią powieść, pt. „Pozwól mi wrócić”, której premierę zaplanowano na połowę lutego.


Katarzyna Puzyńska

Chwalona za wyjątkowo misterne kreowanie fabuły, Katarzyna Puzyńska specjalizuje się w „kryminałach retro”, czyli powieściach osadzonych na tle wydarzeń historycznych, zazwyczaj tych sprzed zakończenia drugiej wojny światowej. Puzyńska, z wykształcenia psycholog z doświadczeniem nauczania akademickiego, jest autorką serii książek o fikcyjnej wsi Lipowo niedaleko Brodnicy. Jako że fascynuje ją twórczość Agathy Christie, jej opowieści są bezkrwawe i pozbawione brutalności - chociaż, oczywiście, niepozbawione ofiar i zbrodni. Dziesiąty już tom sagi o Lipowie, „Rodzanice”, właśnie trafił na księgarskie półki.


Joanna Jodełka

Laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru 2010 za debiutancką powieść „Polichromia”, bazującej na jej pracy magisterskiej z zakresu historii sztuki. W swojej drugiej książce, „Grzechotka”, podjęła trudne tematy dzieciobójstwa, handlu dziećmi i podziemia aborcyjnego; tłem dla tej historii był jej rodzinny Poznań. W 2015 ukazała się „Kryminalistka”, pierwsza z cyklu powieści, w których główną bohaterką jest pisarka imieniem Joanna. Rok później na księgarskie półki trafiła zaś „Wariatka”. Jodełka jest także autorką wierszy i tekstów piosenek.


Laura Lipppman

Amerykańska autorka, której powieści znalazły się na prestiżowej liście bestsellerów „New York Timesa”, a chwalił je sam Harlan Coben. Zdobyła szereg prestiżowych wyróżnień - miedzy innymi Nagrodę Edgara Allana Poe, Nagrodę imienia Agathy Christie, Shamus Award, Anthony Award, Barry Award i Quills Book Award. Specjalizuje się w prozie detektywistycznej, powołała do życia prywatną detektyw Tess Monaghan, tropiącą przestępców w amerykańskim Baltimore. Do jej najpopularniejszych powieści należą „Kiedy ciebie zabraknie” oraz „Coraz głębiej”.


Małgorzata Rogala

Chociaż debiutowała romansem („To, co najważniejsze”), największą popularność dały jej kryminały. Jak sama twierdzi, w swoich powieściach inspiruje się „spotkaniami z drugim człowiekiem, usłyszanymi rozmowami, opowieściami i przeczytanymi artykułami”. Bohaterami jej bestsellerowej serii są starsza aspirant Agata Górska i komisarz Sławek Tomczyk - najnowsza część ich przygód, „Punkt widzenia”, trafi do sprzedaży 30 stycznia.


Robert Galbraith, czyli J. K. Rowling

Pod pseudonimem - chociaż zupełnie jawnie - tworzy także J.K. Rowling. Chcąc pisać dla dorosłej widowni i niejako „odciąć się” od dziedzictwa kosmicznie popularnej sagi o młodym czarodzieju, Brytyjka powołała do życia niejakiego Roberta Galbraitha. Pod tym nazwiskiem wydała już dziesięć kryminałów - ostatni, „Zabójcza biel”, trafił do sprzedaży pod koniec listopada. Wybór męskiego pseudonimu był podobno podyktowany także doświadczeniami z czasów, kiedy bezskutecznie próbowała wydać pierwszy tom „Harry’ego Pottera”. Wtedy poradzono jej, żeby zamiast pełnego imienia i nazwiska „zasłoniła się” inicjałami, które nie będą zdradzać jej płci, gdyż książki pisane przez mężczyzn sprzedają się lepiej…

 

Marta Matyszczak

Chorzowianka, która realizuje się w gatunku nazywanym „kryminałami na wesoło”. Jak sama przyznaje, duży wpływ miały na nią powieści Agathy Christie i Joanny Chmielewskiej. Tłem dla jej historii niejednokrotnie jest Śląsk, zaś najpopularniejszymi książkami - te wydane w ramach serii „Kryminał pod psem”. Inspiracją dla jego nazwy był ukochany pies Matyszczak, Gucio. Na koniec stycznia zaplanowano premierę piątej części, pt. „Morderstwo w hotelu Kattowitz”.


Joanna Chmielewska

Autorka, która przetarła szlaki współczesnym twórczyniom rodzimych kryminałów. Właściwie Irena Barbara Kuhn z domu Becker, wykształcenia inżynier architekt. Debiutowała pod koniec lat 50., zaś od początku lat 70. zajmowała się już tylko pisarstwem, wydając kilkadziesiąt książek - kryminałów, obyczajowych, dla dzieci i młodzieży, dziewięć tomów autobiograficznych oraz kilkanaście słuchowisk radiowych. Obowiązkowo z papierosem w ręku, z którym nie rozstawała się nawet w trakcie wywiadów; fascynatka wyścigów konnych i hazardu, bywalczyni największych kasyn Europy. Bohaterki książek Chmielewskiej były podobne do ich autorki - bystre, odważne i bezkompromisowe; rozwiązujące zagadki, z którymi nie umieli poradzić sobie mężczyźni. Do najpopularniejszych książek Chmielewskiej należą "Wszyscy jesteśmy podejrzani”, "Krokodyl z kraju Karoliny”, „Lesio. Powieść, nie da się ukryć satyryczna”, „Romans wszech czasów”, „Nawiedzony dom” czy też „Całe zdanie nieboszczyka”.


Agatha Christie

Oczywiście nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu autorki, która dała nam Herkulesa Poirota, pannę Marple, Parkera Pyne’a czy Harley’a Quina. Napisała ponad 90 powieści i sztuk teatralnych, z których większość wydała pod swoim nazwiskiem, ale tworzyła też pod pseudonimem Mary Westmacott. Zarezerwowany był on dla dzieł obyczajowych, które również cieszyły się ogromną popularnością. Każdy fan kryminałów powinien obowiązkowo zapoznać się z klasykami takimi jak „Morderstwo w Orient Expressie”, „Śmierć na Nilu” czy „4.50 z Paddington”.