Nie wymaga użycia kuchenki gazowej ani indukcji

Patelnie elektryczne z pozoru wyglądają jak zwykłe, np. teflonowe. Przede wszystkim różnią się jednak tym, że w naczyniu elektrycznym znajduje się elektroniczny układ z grzałkami, które nagrzewają urządzenie do pożądanej temperatury. W związku z tym, w odróżnieniu od patelni tradycyjnej, nie wymaga użycia innych źródeł ciepła. Dla zachowania zasad bezpieczeństwa wręcz nie powinno się ustawiać tych dwóch urządzeń w pobliżu. Dzięki zastosowaniu elektrycznej grzałki, dania można przygotować szybciej. Stąd rozwiązanie to sprawdza się tak dobrze w zakładach gastronomicznych, gdzie masowe i szybkie przygotowywanie żywności jest kluczowe. Przyda się jednak także miłośnikom domowego gotowania.

 

Naleśnikarka BREDECO

 

W jaki sposób działa patelnia elektryczna?

Sposób działania polega na tym, że układ grzewczy wbudowany w patelnię smaży lub dusi potrawę. Specjalne wbudowane elementy natomiast odprowadzają z patelni tłuszcz. O zachowanie temperatury dba wbudowany termostat, dzięki któremu temperaturę można także regulować.

Patelnia wyposażona jest również w pokrywę, która pozwala na regulowanie dopływu powietrza. Nie musisz natomiast martwić się o to, że jej podniesienie wpłynie na temperaturę procesu smażenia i spowolni go. Pokrywka chroni też przed ewentualnymi rozpryskami tłuszczu, jeśli na patelni znajdował się jego nadmiar – ta akurat właściwość przypomina korzystanie z patelni tradycyjnej. O sposobie działania i włączonych funkcjach informują lampki kontrolne, co pozwala na lepszą kontrolę nad procesem smażenia.

Jak należy używać patelni elektrycznej?

Patelnię taką wystarczy postawić na kuchennym blacie i podłączyć do gniazdka elektrycznego. Na początek jednak warto dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi i przestrzegać zaleceń producenta. Sam proces nie będzie się zbytnio różnił od smażenia na patelni tradycyjnej. Można na niej zresztą nie tylko smażyć, ale także dusić, gotować, grillować, a nawet piec. To także świetny sposób, aby po prostu podgrzewać potrawy przed spożyciem lub je rozmrażać.

 

Patelnia elektryczna BREDECO

 

Zalety patelni elektrycznej – w czym jest lepsza od tradycyjnej?

  • szybciej się nagrzewa, dzięki czemu umożliwia szybsze przyrządzanie potraw – pozwoli ci zaoszczędzić czas;
  • stała temperatura, która utrzymuje się przez cały proces, pozwoli przygotowywać nowe, bardziej skomplikowane dania, które pomogą ci rozwijać twoje kuchenne umiejętności i pasję oraz wypróbować przepisy, w których stała temperatura jest bardzo ważnym czynnikiem;
  • możesz przygotowywać dania kuchni azjatyckiej, które zwykle są przyrządzane w patelni typu wok na głębokim tłuszczu;
  • patelnia elektryczna bardziej równomiernie nagrzewa obrabiane składniki;
  • nie zajmujesz dodatkowego palnika na kuchence, co jest ważne, gdy gotujesz więcej potraw naraz.

Elektryczna patelnia do naleśników – co to za urządzenie?

Naleśniki to popularne, stosunkowo proste danie, jednak bardzo często nie wychodzi poprawnie, zwłaszcza osobom początkującym. Sekret udanych naleśników tkwi nie tylko w odpowiednim cieście i jego ilości na patelni, ale także w smażeniu. Elektryczna patelnia do naleśników, zwana także naleśnikarką, może przypominać zwykłą patelnię, ale dostępne są też modele przenośne. Innym typem naleśnikarki jest wolnostojące urządzenie o okrągłym kształcie, które daje większą kontrolę nad smażeniem i grubością naleśników. W zestawie powinny znajdować się specjalne akcesoria, takie jak szpatułka i wałek, które pozwolą precyzyjnie rozłożyć ciasto naleśnikowe na patelni. Dno patelni musi być pokryte powłoką nieprzywierającą, dzięki czemu ciasto nie będzie się do niego przyklejać i przypalać.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie patelni elektrycznej?

Podczas zakupu zwróć uwagę na takie czynniki jak:

  • moc urządzenia,
  • szybkość nagrzewania,
  • maksymalna temperatura nagrzewania,
  • głębokość patelni,
  • powłoka zabezpieczające przed przywieraniem,
  • wygodne, nienagrzewające się uchwyty oraz podstawa,
  • długi kabel,
  • w przypadku naleśnikarki ważny jest też wysoki brzeg zapobiegający wylewaniu ciasta,
  • średnica – należy dopasować ją do własnych preferencji oraz rodzaju potraw, jakie najczęściej przygotowujesz,
  • termostat – czy pokazuje dokładną temperaturę, czy oferuje tylko regulację stopniową, np. poziom 1,2,3 itp.,
  • sposób mycia i czyszczenia, zwłaszcza jeśli masz zmywarkę – nie każdą patelnię można w niej myć,
  • oferowane dodatki.

 

Patelnia elektryczna CLATRONIC

 

Jaką patelnię elektryczną wybrać dla siebie?

Moc jest pierwszym parametrem, na który powinno się zwrócić uwagę, w szczególności, jeśli chcesz przyrządzać na patelni inne dania niż naleśniki, czy smażyć na głębokim tłuszczu. Najlepiej, aby było to minimum 1000 W, a najlepiej, jeśli ok. 1500 W (tyle ma np. głęboka patelnia elektryczna Clatronic). Jeśli planujesz robić na elektrycznej patelni tylko naleśniki, już moc 800 W będzie wystarczająca. Głębokość i wielkość zależy od ilości domowników i częstotliwości twoich prac w kuchni. Większa pojemność patelni będzie przydatna, gdy gotujesz codziennie lub prawie codziennie obiady dla kilkuosobowej rodziny, lub jeżeli często podejmujesz gości.

Patelnie elektryczne to urządzenia zdecydowanie ułatwiające i przyspieszające przygotowywanie różnorodnych dań. Jeśli więc często przyrządzasz liczne posiłki lub samodzielnie gotujesz podróży, będzie to zdecydowanie dobry zakup.

Zdjęcie okładkowe: shutterstock.com.