Rodzaje taśmy malarskiej i oznaczenia kolorystyczne

  • żółta – najbardziej powszechna, wykonana jest z papieru, dość szybko nasiąka farbą i wymaga szybkiego zdjęcia po pomalowaniu.
  • niebieska – odporna na promieniowanie UV, jest idealna do naklejenia w miejscach, gdzie jest duże nasłonecznienie. Z tego powodu może być długo przyklejona do podłoża, a jednocześnie podczas oklejania nie niszczy nałożonej wcześniej farby. Ze względu na swoje właściwości odpowiednia jest do oklejenia okien.
  • Taśma do krzywizn – odznacza się dużą elastycznością. Jeśli musisz osłonić przed farbą nieregularne, zakrzywione miejsca, taśma do krzywizn ułatwi ci to zadanie. Naklejanie dobrze jest wykonać jednym ruchem, więc wymaga odrobiny skupienia i wprawy.
  • Taśma karbowana – wykorzystywana jest do oklejania łuków oraz zaokrąglonych elementów.
  • Taśma PVC – odporna i wytrzymała. Dodatkowo łatwo dostosować jej szerokość pod własne preferencje.
  • Taśma zewnętrzna – posiadająca mocny klej. Dzięki dużej odporności na działanie czynników atmosferycznych czy wilgoci możliwe jest przyklejenie jej bez przeszkód na elementy zewnętrzne, takie jak np. altanka.

 

Taśma do zabezpieczenia framugi i innych elementów

Przy pomocy taśmy malarskiej możesz zabezpieczyć obramowania okien i drzwi, próg, kontakty i włączniki światła w domu. Możesz również okleić nią rury kaloryfera, jeśli nie planujesz pokrywać ich farbą. Najlepszym wyborem do tego będzie taśma wykonana z PVC, gdyż nie nasiąka wodą. Taki rodzaj taśmy nie nadaje się natomiast do odcinania kolorów czy malowania pasów.

 

Jaka taśma malarska jest dobrej jakości?

Podczas wyboru taśmy malarskiej, dużą rolę odgrywają rodzaj oraz jakość kleju, a także trwałość samej taśmy – raz użyta, rzadko kiedy nadaje się do ponownego naklejenia. Zwróć uwagę przede wszystkim na typ kleju, jaki został na niej użyty. Zwykle przez producentów stosowane są dwa rodzaje kleju – akrylowy lub kauczukowy. Taśmy z klejem kauczukowym niosą większe ryzyko pozostawienia śladów na powierzchni. W przypadku użycia taśmy z tym klejem należy bardzo szybko je oderwać – od razu po zakończeniu malowania. Klej akrylowy natomiast nie pozostawia śladów, nawet jeżeli taśma pozostanie przyklejona do powierzchni przez dłuższy czas. Dobrej jakości taśma musi być też odporna na działanie substancji chemicznych zawartych w farbach, czyli rozpuszczalników – zarówno wodnych, jak i olejnych.

 

malowanie tasma malarska meble

 

Taśma niezbędna do oddzielenia sufitu

Bardzo często gdy decydujemy się malować ściany na kolorowo, sufit pozostawiamy biały. Dotyczy to w szczególności osób mieszkających w blokach, gdyż pomieszczenia mieszkalne nie są tam szczególnie wysokie. Pokrycie sufitu kolorem powoduje jego optyczne obniżenie i zmniejszenie pomieszczenia, co jest zdecydowanie niepożądanym efektem. Kiedy malujesz górną część ściany, na krawędzi jej zetknięcia z sufitem, czasem trudno jest uniknąć przypadkowego zamalowania części sufitu. Użycie taśmy malarskiej jest do tego niezbędne. Wyraźnie zaznaczona granica sprawi, że niechciane smugi kolorowej farby znajdą się na taśmie, a nie na powierzchni sufitu.

 

jak malowac z tasma

 

Oddzielenie kilku kolorów lub pasy

Taśma będzie także przydatna, jeśli zdecydowałeś się ozdobić swoją ścianę kolorowymi pasami lub chcesz połączyć dwa kolory na jednej powierzchni. Modny jest tzw. efekt lamperii, czyli kolor do połowy lub ⅓ ściany i pozostawienie wyższego jej fragmentu w kolorze białym. Jaka taśma malarska do odcinania kolorów pomoże uzyskać taki efekt i jak jej użyć? W tym wypadku najlepiej sprawdzi się taśma w kolorze żółtym. Najważniejsze jest, aby została ona przyklejona równo i dokładnie. Na szczęście nie wymaga to użycia dodatkowych narzędzi.

 

Jak używać taśmy malarskiej wzorki na ścianie

 

Jak równo przykleić taśmę malarską, by odciąć kolory?

Najpierw przyklej do ściany kilka centymetrów taśmy i upewniaj się, że zachowałeś linię prostą i prowadzisz taśmę pod odpowiednim kątem. Następnie rozwiń ją na ok. 15 cm. Potem obróć taśmę, przytrzymaj ją mocno przy ścianie i przyklej wyznaczony wcześniej odcinek. Postaraj się, aby taśma była dobrze napięta. Następnie, z każdym kolejnym fragmentem taśmy powtarzaj ten proces.

 

Jeśli chodzi o czas przyklejenia taśmy, przede wszystkim kieruj się instrukcją dołączoną przez producenta. Pierwszym krokiem przed przyklejeniem taśmy jest oczyszczenie podłoża, do którego będzie przytwierdzona. Należy wyczyścić, odpylić i odtłuścić je przy użyciu wody z detergentem. Istnieją bowiem na rynku taśmy, które trzeba przykleić na jeszcze wilgotną warstwę farby oraz takie, których można użyć dopiero po całkowitym jej wyschnięciu. Poza samym wyborem dopasowanego typu taśmy pod nasze potrzeby warto kierować się też stosunkiem ceny do ilości metrów bieżących dostępnych na rolce.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dom i Ogród.

Zdjęcia – źródło: Shutterstock