TOP 10 filmów Christophera Nolana

Mroczny Rycerz” (2008)

Przez zdecydowaną większość fanów Nolana uznawany za najlepszy film reżysera. Jest to też bezdyskusyjnie najlepszy film o superbohaterach, jaki kiedykolwiek powstał i najlepsza adaptacja komiksu.

Nolan wyszedł z „Mrocznym Rycerzem” poza gatunek filmów o superbohaterach i opowiada w nim taką historię, których inne tego typu produkcje nawet nie podejmują. Nakręcił film, którego duch wywodzi się z hipnotyzującego kina kryminalnego lat 70. To brutalny, zawiły thriller spiskowy o na wpół szalonym banicie-bohaterze, który chce ocalić świat i odkrywa, że być może będzie musiał poświęcić swój honor, aby to zrobić.

Oczywiście „Mroczny Rycerz” nie byłby tym, czym jest, gdyby nie genialny występ Heatha Ledgera jako Jokera. Ledger całkowicie zatapia się w tę postać i w ciągu kilku sekund może zmienić się z zabawnego w naprawdę przerażającego antagonistę.

Wszystko w tym filmie jest fenomenalne: porywająca i dynamiczna akcja, kultowy Joker, odświeżające emocjonalne zamieszanie, którego doświadcza Bruce Wayne i wciągająca, rezonująca fabuła.

 

 

Memento” (2000)

Drugi i przełomowy film Nolana stanowi oszałamiający wyczyn narracyjny. Opowiedziany z wykorzystaniem dwóch linii czasowych zagłębia się w historię Leonarda (Guy Pearce), który cierpi na rzadką formę utraty pamięci krótkotrwałej. Mężczyzna niezdolny do tworzenia nowych wspomnień próbuje rozwiązać sprawę morderstwa swojej żony. Używa tatuaży, fotografii i notatek, by zrekonstruować to, co już wie i wyśledzić zabójcę.

Historia Leonarda toczy się jednocześnie w dwóch kierunkach, a każda scena jednocześnie rozciąga się do przodu i do tyłu w czasie, dzięki czemu to, co już się wydarzyło, jest równie ekscytujące, jak to, co może się wydarzyć dalej.

„Memento” stanowi pokręcony thriller noir i fascynującą łamigłówkę, która aż do samego końca trzyma widza w napięciu. Jest filmem o żalu, stracie i zemście, i pozostaje jedną z najbardziej fascynujących historii reżysera.

Tym filmem Nolan pokazał, że z łatwością radzi sobie ze złożonymi pomysłami i potrafi zaskakiwać (zakończenie, które zmienia kontekst całego filmu!).

 

 

Oppenheimer” (2023)

Najnowszy film Nolana ma wiele linii czasowych, ale w swej istocie jest to po prostu historia J. Roberta Oppenheimera, człowieka powszechnie uważanego za ojca bomby atomowej.

Dostajemy opowieść o ważnej postaci historycznej (i Projekcie Manhattan), orędowniku nauki, ale też o jego spuściźnie i następstwach działalności. Jest więc zarazem poruszającym przypomnieniem o niebezpieczeństwach związanych z bronią masowego rażenia oraz obrazem epoki, w której ludzie zaczęli dzierżyć władzę, jaką niekoniecznie mogli kontrolować.

Na swój pierwszy film biograficzny reżyser wybrał postać, która doskonale pasowała do jego świata. Mężczyznę autodestrukcyjnego, z obsesją na punkcie mrocznego świata. Stworzył prawdopodobnie jedną z największych biografii, jakie kiedykolwiek powstały. Są tu różne narracje, gęsta historia, mnóstwo informacji, gigantyczna obsada. Wszystko to dało się jednak okiełznać, w co prawda długim, ale też spójnym i oszałamiającym filmie.

Całości wypełnia gwiazdorska obsada z Cillianem Murphym w roli głównej i występami drugoplanowymi m.in. Roberta Downey Jr., Emily Blunt, Matta Damona, Josha Hartnetta i Rami Maleka.

 

 

Prestiż” (2006)

Thriller z epoki wiktoriańskiej, opowiada o dwóch rywalizujących ze sobą magikach, z których jeden (Hugh Jackman) jest showmanem, a drugi (Christian Bale) ponurym, ale utalentowanym technicznie kapłanem iluzji. Obaj wciąż próbują odkryć swoje sekrety w magicznym oszustwie, obsesyjnie konstruują swoje iluzje, poświęcając po drodze człowieczeństwo i przyzwoitość.

Chcą osiągnąć sukces i wzajemnie się napędzają, ale każdy z nich robi to z własnym zestawem wartości. Jak daleko są gotowi się posunąć, aby naprawdę zapaść w pamięć? Obydwaj kierują się obsesją, która ostatecznie prowadzi do tragicznych końców.

„Prestiż” to epopeja o niebezpieczeństwach ambicji i przyjemnościach oszukiwania się, by zapomnieć o tym, co wiemy, że jest prawdą.

Film jest adaptacją powieści Christophera Priesta o tym samym tytule, opowiadającej o pojedynkach magów w Londynie na początku XX wieku, ale motywy obsesji, ambicji i poświęcenia dla pracy/sztuki są ponadczasowe i obecne niemal we wszystkich filmach Nolana.

 

 

Dunkierka” (2017)

W „Dunkierce”, pierwszym historycznym filmie Nolana, reżyser uchwycił jeden z najbardziej napiętych i wymagających momentów II wojny światowej.

Wiosną 1940 roku żołnierze alianccy są uwięzieni na plażach Dunkierki, gdy wojska niemieckie wkraczają do Francji. Dzięki zwykłym brytyjskim obywatelom, którzy przekazali swoje łodzie, większość mężczyzn została bezpiecznie ewakuowana.

Nolan opowiada jednocześnie trzy historie rozgrywające się na różnych liniach czasowych i z różnych perspektywy: lądu, morza i powietrza. Nie skupia się tylko na horrorze wojny i przytłaczających scenach walk, ale także prezentuje siłę małych aktów przyzwoitości i odwagi.

 

„Dunkierka” to opowieść o bohaterstwie w obliczu klęski; o mężczyznach pracujących razem, aby przeżyć. To dość proste, ale Nolan doskonale rozumiał emocjonalną siłę tego podstawowego pomysłu. Film przyniósł mu osiem nominacji do Oscara - ostatecznie zdobył trzy statuetki.

 

Christopher Nolan
Christopher Nolan
0/5
245,33 zł
Promocja
257,28 zł  najniższa cena

246,93 zł  cena regularna

Christopher Nolan. Filmmaker and Philosopher
Christopher Nolan. Filmmaker and Philosopher Opracowanie zbiorowe
0/5
123,99 zł
Megacena
Dunkirk
Dunkirk
0/5
58,59 zł
Megacena
    

Interstellar” (2014)

Epopeja science fiction, w której Nolan analizuje koncepcje czasu i przestrzeni.

Akcja toczy się w dystopijnej przyszłości, w której zespół astronautów (w tym Matthew McConaughey i Anne Hathaway) podróżuje przez tunel czasoprzestrzenny, aby znaleźć nadającą się do zamieszkania planetę, która może ocalić ludzkość przed katastrofą.

Interstellar to piękna i chwytająca za serce przygoda w czasie i przestrzeni, podążająca przez kondycję ludzką. Stanowi głębokie i niekontrolowane zanurzenie się w tajemnice wszechświata. Jest też czymś w rodzaju oświadczenia o tym, jak miłość nas uratuje; miłość jako darwinowska siła, mechanizm przetrwania i nadzieja naszego gatunku na przyszłość.

To film spektakularny, ale też nierówny, który podejmuje kilka olbrzymich tematów (jak wątki apokalipsy, podróży w czasie, relacji ojciec-córka) i boryka się z wewnętrznymi sprzecznościami. Łączy kosmos i intymność, co wydaje się być karkołomnym przedsięwzięciem.

 

 

Incepcja” (2010)

Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) to zawodowy złodziej, który specjalizuje się w wykradaniu sekretów ludziom, kiedy śnią. Główny wątek filmu obraca się wokół bohatera, który otrzymuje nową szansę na odkupienie siebie i ponowne połączenie się z rodziną. Wiąże się to jednak ze złożonym i niebezpiecznym zadaniem. Zamiast kraść informacje, Cobb i jego zespół zostają wynajęci do zaszczepienia pomysłu w umyśle bogatego spadkobiercy, Roberta Fischera Jr. (w tej roli Cillian Murphy).

„Incepcja” znana jest z oszałamiających wizualnie sekwencji, eksploracji głębokich tematów filozoficznych i skomplikowanej struktury narracyjnej. Film rzuca wyzwanie widzom, by zakwestionowali naturę rzeczywistości, siłę umysłu i moralne implikacje manipulowania snami i myślami.

Ta wielka epopeja science fiction jest połączeniem thrillera, filmu szpiegowskiego i romansu. Spektakularna, jest chwalona za oryginalność, efekty specjalne, muzykę i grę aktorską. W filmie występują także Tom Hardy, Ken Watanabe, Ellen Page, Joseph Gordon-Levitt, Cillian Murphy i Tom Berenger.

 

 

Bezsenność” (2002)

Remake ponurego norweskiego thrillera z 1997 roku. Opowiada historię policjanta z Los Angeles, który zostaje wysłany do miasteczka na Alasce, gdzie słońce nigdy nie zachodzi, aby zbadać sprawę morderstwa. W trakcie śledztwa dochodzi do splotu wydarzeń, które kończą się tragicznym wypadkiem.

To solidny thriller kryminalny o popadaniu w szaleństwo za sprawą niepokojących warunków otoczenia. Najprostszy film jaki Nolan nakręcił. Ma na celu zabranie widzów do coraz bardziej udręczonego umysłu detektywa, bohatera z wyrzutami sumienia, torturowanego przez swoją przeszłość, który traci kontrolę nad rzeczywistością. 

Porusza temat winy, moralności i psychologicznych skutków braku snu. Znany z napiętej atmosfery, skomplikowanej dynamiki postaci i eksploracji moralnej dwuznaczności.

 

 

Tenet” (2020)

To może być najbardziej skomplikowany film na liście.

Główny bohater, znany jako Protagonista (John David Washington) to agent CIA, który ma za zadanie powstrzymać zbliżającą się apokalipsę. Bierze udział w złożonej, ryzykownej misji polegającej na manipulowaniu czasem. Musi zrozumieć i zwalczyć technologię, która pozwala obiektom i ludziom poruszać się w odwrotnej kolejności w czasie. Podczas misji łączy siły z Neilem (Robert Pattinson).

Fabuła filmu rozwija się poprzez serię zawiłych sekwencji i zwrotów akcji, w których postacie poruszają się w przeciwnych kierunkach w czasie. Struktura narracji jest celowo złożona, z wydarzeniami występującymi w wielu liniach czasowych i warstwach rzeczywistości.

„Tenet” porusza tematy determinizmu, wolnej woli i konsekwencji manipulowania czasem. Eksploruje złożone koncepcje naukowe w ramach pełnego akcji thrillera. Tworzy wymagającą układankę narracji, której sprostać mogą prawdopodobnie jedynie miłośnicy reżysera.

Choć film jest sprytny i oszałamiający jest też mylący. Sceny są celowo trudne do usłyszenia przez ogłuszającą muzykę Ludwiga Göranssona. Dlatego ten film może wymagać obejrzenia więcej niż raz, jeśli chcesz w pełni zrozumieć fabułę.

 

 

Batman Początek” (2005)

Odpowiedni początek przełomowej Trylogii, kładzie podwaliny pod „Mrocznego Rycerza” i kolejną część - „Mroczny Rycerz Powstaje”. Jest też prawdopodobnie najlepszą historią pochodzenia Batmana, w której Nolan na zawsze zmienił gatunek superbohaterów, nadając mrocznemu obrońcy Gotham surowy realizm, całej historii emocjonalną powagę, a adaptację komiksu traktując tak poważnie, jak każde inne swoje kinowe przedsięwzięcie.

Po śmierci rodziców młody Bruce Wayne (Christian Bale) opuszcza Gotham City i trenuje pod okiem Henriego Ducarda, członka League of Shadows. Jednak odrzuca filozofię Ligi, organizacji dążącej do oczyszczenia społeczeństwa poprzez destrukcję. Wraca do Gotham jako Batman, używając swojego strachu przed nietoperzami, by zwalczać przestępczość.

To film o strachu, tożsamości i powstaniu bohatera, który zapoczątkowuje realistyczne podejście do postaci Batmana.

„Batman Początek” różni się od wszystkich innych iteracji postaci, ponieważ adaptacja Nolana skupia się na omylności Batmana. Obserwujemy jego początki, ale jesteśmy także świadkami konfliktów wewnętrznych zamaskowanego superbohatera, z którymi postać będzie walczyła przez całą Trylogię Nolana.

 

 

Pozostałe filmy Christophera Nolana:

  • Quay” (2015) - krótkometrażowy dokument

Interesujesz się kinem i szukasz filmowych rekomendacji? Zaglądaj do pasji Oglądam!

Zdjęcie okładkowe: Christopher Nolan podczas Festiwalu Filmowego w Cannes w 2018 roku. Foto: Denis Makarenko/Shutterstock