Co to jest 4K i na czym polega? 

Technologia 4K jest standardem wyświetlania obrazu, w którym zastosowana jest rozdzielczość 3840 pikseli w poziomie oraz 2160 pikseli w pionie. Łączna ich liczba w matrycy wynosi około 8,3 miliona, co zapewnia ogromną szczegółowość oraz naturalność obrazu. Sama nazwa tej technologii wywodzi się z przybliżonej liczby pikseli znajdujących się w poziomie.

Na czym polega 4K? Porównując go do innych standardów wyświetlaczy, można zauważyć, że zapewnia on aż czterokrotnie wyższy współczynnik rozdzielczości niż popularny standard Full HD, który wynosi 1920x1080 pikseli. Warto też pamiętać, że pewna część telewizorów oferuje tzw. skalowanie 4K, czyli automatyczne podwyższanie wideo niższej jakości w taki sposób, aby efekt był jak najbardziej zbliżony do 4K.

 

Telewizor LG OLED55BX3LB, 55", SmartTV, Czarny

 

Czym jest UHD i jak się ma do 4K? 

W wielu nazwach poszczególnych modeli telewizorów większości producentów można spotkać zestawienie „UHD 4K” lub na odwrót. Rozszyfrowanie tego skrótu jest proste: UHD oznacza Ultra High Definition i jest następcą standardu HD (High Definition).

Producenci telewizorów używają skrótów UHD oraz 4K zamiennie. Jednak z technicznego punktu widzenia 4K jest jednym z rodzajów standardu Ultra High Definition. Do innych należy m.in. 8K, czyli jeszcze dalszy krok w jakości wyświetlania obrazu.

Wybierając telewizor, należy więc zapamiętać, że choć 4K i UHD nie są całkowicie tożsamymi określeniami, na konsumenckim rynku ekranów używane są zamiennie.

 

TV Set|SAMSUNG|65"|8K/Smart|QLED|7680x4320|Wireless LAN|Bluetooth|Tizen|QE65Q700TATXXH

 

Jak korzystać z 4K? 

Nie wystarczy posiadać telewizor obsługujący ten standard, aby oglądać treści, ciesząc się wysoką jakością wideo. W celu oglądania filmów w 4K należy nabyć odtwarzacz Blu-Ray 4K, a następnie odpowiednie egzemplarze płyt, zawierające egzemplarze filmów wyprodukowane w wysokiej jakości.

Nie wszystkie generacje konsol funkcjonują w zgodności z tą technologią — przykładowo jest ona niedostępna na konsoli PlayStation 4, choć została już wprowadzona w jej wersji Pro. W PlayStation 5 oraz Xbox Series X stała się standardem. W rozdzielczości 4K nadają wybrane kanały telewizyjne oraz popularne usługi z segmentu Video on Demand, takie jak np. Netflix czy Disney+.

Tak więc: ważne jest nie tylko urządzenie wyjścia, ale i wejścia (konsola lub odtwarzacz). Warto także sprawdzić jakie serwisy internetowe oferują wyświetlanie treści w 4K. Zgodność z technologią 4K można określić, odnajdując specjalne logo na sprzęcie lub stronie internetowej dostawcy usługi.

 

Telewizor PHILIPS 70PUS7505/12, 70", LED, SmartTV, Czarny

 

Dodatkowa funkcjonalność telewizorów z obrazem 4K 

Najczęściej telewizory obsługujące tę rozdzielczość zawierają szeroką gamę dodatkowych funkcji. Jest to przede wszystkim Smart TV — interfejs umożliwiający korzystanie ze źródeł internetowych oraz obsługę różnorodnych programów. Często telewizory 4K obsługują też standard High Dynamic Range, czyli HDR. Pozwala on na wyświetlanie bardzo skontrastowanego obrazu, którego naświetlenie jest bardzo zbliżone do naturalnego światła dostrzeganego przez ludzkie oko w rzeczywistości.

Dodatkowe funkcje mogą obejmować np. Ambilight (tylne oświetlenie LED) i PurColor albo DLNA czy Bluetooth. Warto wybrać taki model telewizora, który będzie oferował największe możliwości pod względem możliwości połączenia i przekazywania danych. Dzięki temu będzie można nie tylko oglądać materiały dostępne w telewizji czy platformach internetowych, ale także z łatwością odtwarzać pliki lokalne.

 

Telewizor SAMSUNG QE50Q60T, QLED, 50", 4K, Wi-Fi, Smart TV

 

Jaki telewizor z obsługą technologii 4K kupić? 

W ofercie Empiku znajduje się szerokie spektrum zróżnicowanych pod względem funkcjonalności egzemplarzy obsługujących ten standard.

Najbardziej budżetowe propozycje pochodzą od firm TCL, Kiano, Thomson oraz Samsung. Wszystkie posiadają funkcjonalność Smart TV, która pozwala na instalowanie aplikacji i zróżnicowanie oglądanych treści. Nawet w najtańszym segmencie cenowym (do 1500 zł) łatwo odnaleźć spore telewizory, których przekątne wynoszą od 43 do 50 cali.

Średnia oraz wyższa półka cenowa obfituje w propozycje rozpoznawalnych firm, takich jak Sony, Samsung, Philips, LG oraz Panasonic. Ich wymiary dochodzą do ok. 65 cali i często obsługują wiele wymienionych powyżej standardów, takich jak tylne podświetlenie, HDR oraz HDR+, a także zaawansowane rodzaje matryc (np. OLED).

 

Telewizor LG 55NANO863NA, LED, 55”, 4K, USB, Wi-Fi, SmartTV

 

Nie samą rozdzielczością telewizory stoją 

Kupując telewizor z obsługą jakości 4K, należy pamiętać, że parametr ten odnosi się tylko do rozdzielczości. Istotne są też inne parametry obrazu, takie jak częstotliwość odświeżania ekranu, gęstość sygnału wideo, a także samplowanie kolorów. Może się zdarzyć, że odpowiednio dobrany egzemplarz telewizora obsługujący jakość Full HD będzie emitował lepszy obraz niż ten z 4K — rozdzielczość jest tylko jedną z wielu cech, które trzeba rozważyć przy kupowaniu telewizora.

Jedno jest pewne: odpowiednio wybrany telewizor obsługujący technologię 4K będzie służył nabywcy przez co najmniej kilka lat. Choć każde rozwiązanie się starzeje, UHD jest wystarczająco zaawansowane, aby usatysfakcjonować użytkownika przez dłuższy okres.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock.com