Chloe Frazer i Nadine Ross - Uncharted: Zaginione dziedzictwo

Dwie silne babki w grze komputerowej, która kojarzy się głównie z męskim mężczyzną o zawadiackim usposobieniu, to dobry dodatek do tej listy. Zaginione dziedzictwo to coś w rodzaju Uncharted 4.5 - samodzielny dodatek do czwartej serii zabiera graczy na dosyć długą przygodę do Indii, podczas której znana z Uncharted 4 Chloe Frazer poszukuje mitycznego Kła Ganeszy. Podczas wyprawy wspomaga ją była najemniczka Nadine Ross, a wybuchowy duet pań potrafi zawstydzić niejednego twardego faceta. Tytuł zebrał bardzo dobre oceny i zyskał już miano kultowego! (Panie z tej gry możecie podziwiać na okładce tego artykułu.

 

Aloy - Horizon Zero Dawn

Hit na PlayStation 4, gra Horizon Zero Dawn, to przykład doskonałego tytułu z silną i piękną kobietą na pierwszym planie. Dzieło Guerrilla Games (twórcy serii Killzone) przedstawia świat w dalekiej przyszłości, kiedy bliżej nieokreślona katastrofa cofnęła ludzkość do prymitywnego stanu, a resztki technologii stały się groźne. Nie chodzi tylko o broń, ale przede wszystkim o świadome maszyny przybierające formy zbliżone do dinozaurów. W tak nieprzyjaznych okolicznościach płomiennowłosa Aloy musi polować, szukać artefaktów i walczyć. Dodatkowo jej ciekawska natura wrzuci ją w wir wielkiej przygody i każe odnaleźć nie tylko prawdę o zniszczonej cywilizacji, ale także własne przeznaczenie. Piękna gra, piękna bohaterka, po prostu pięknie!

 

Sara Ryder - Mass Effect: Andromeda

Seria Mass Effect to doskonały przykład nowoczesnego cRPG stawiającego akcję i wielką, filmową przygodę ponad statystyki i wskaźniki. Po dłuższej przerwie pojawiła się Andromeda, czwarta odsłona serii zaczynająca zupełnie nowy rozdział sagi. I tak samo, jak poprzednio, gracz może wykreować własnego bohatera, do którego tym razem wszyscy mówią per Ryder. Nic nie stoi na przeszkodzie, by grać Sarą, pionierką zmuszoną pomóc ludzkości szukać nowego domu w tytułowej galaktyce. Historia skrojona jest w taki sposób, by granie mężczyzną i kobietą wiele się od siebie nie różniło - to raczej drobnostki przejawiające się w dialogach, ale wykonanie wielkiego zadania stojącego przed Waszą potencjalną pionierką doskonale pasuje do stwierdzenia "silna babka". Do boju, Sara!

 

2B - Nier: Automata

Oto tytuł, który wielu wydać się może hermetyczny i zbyt japoński jak na europejskie standardy. Jeśli wierzyć recenzjom, byłaby to dla nich wielka strata, bowiem Nier: Automata to jedna z najlepiej ocenianych gier minionego roku i kolejny tytuł z charakterystyczną i silną kobiecą bohaterką. Zaskakująca produkcja twórców szalonej Bayonetty (swoją drogą - to też silna babka) opowiada historię świata, w którym ludzie przegrali walkę z morderczymi maszynami i uciekli na Księżyc. Na Ziemi w ich imieniu trwają inteligentne androidy próbujące pokonać wroga. Gracze wcielają się w damskiego androida YoRHa No.2 Type B (lub w skrócie 2B) i przez kilkadziesiąt wyjątkowych godzin walczą w imię ludzkości. Automata wymaga przejścia gry kilkakrotnie, bo dopiero wtedy poznajemy całą opowieść.

 

Emily Kaldwin - Dishonored 2 / Billie Lurk - Death of the Outsider

Rok temu pojawiła się druga część udanej skradanki Dishonored, w której gracze mieli możliwość wyboru bohatera. Obok znanego już Corvo Attano pojawiła się Emily Kaldwin, córka podstępnie zamordowanej cesarzowej. Wybierając grę Emily gracze zostaną zmuszeni do obrania innego stylu zabawy niż w przypadku Corvo. Jej umiejętności są wybitnie ofensywne, dzięki czemu pozornie krucha istota sieje prawdziwe spustoszenie wśród wrogów. Dishonored 2 spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem wśród graczy, nic więc dziwnego, że twórcy postanowili dorzucić do opowiadanej historii jeszcze jeden rozdział. Death of the Outsider to dodatek do D2, gdzie bohaterka jest tylko jedna – wcielamy się w Billie Lurk. Ciemnoskóra heroina ma za zadanie zabić Odmieńca (The Outsider) czyli tajemniczą postać odpowiedzialną za niezwykłe moce bohaterów. Dwie silne babki w dwóch dobrych grach. Zresztą zagrajcie i przekonajcie się sami!