Jak przygotować się do pierwszej kąpieli dziecka? 

Młodzi rodzice często obawiają się, czy będą potrafili właściwie wykąpać noworodka po przyniesieniu go do domu. Pierwszych wskazówek co do samej czynności może udzielić położna, jeszcze na oddziale porodowym. Można także poprosić o pomoc babcię dziecka – ona ma z pewnością doświadczenie, przecież kąpała w życiu co najmniej jedno niemowlę! Oczywiście, dobrze też przygotować sobie zawczasu wszystkie potrzebne rzeczy i pomyśleć, jak najlepiej zorganizować przestrzeń w łazience. 

Po pierwsze, pomieszczenie musi być ogrzane, bo małe dzieci mają jeszcze mało sprawną termoregulację. Trzeba wybrać miejsce na ustawienie wanienki, miednicy lub wiaderka do kąpieli. Jeśli mamy dużą umywalkę, możemy w niej kąpać dziecko, tylko przed każdą taką kąpielą należy umywalką dokładnie wymyć i spłukać. Obok należy wygospodarować kawałek powierzchni na ułożenie potrzebnych rzeczy i położenie dziecka po wyjęciu go z kąpieli. Co będzie nam potrzebne do kąpieli niemowlęcia?

  • Termometr do mierzenia temperatury wody w kąpieli. Dostępne są pływające termometry w różnych kształtach i kolorach, wyglądające jak zabawki. Nie tylko wskazują temperaturę, ale i umilają kąpiel;
  • Myjka lub gąbka – tradycyjna lub silikonowa,
  • Pieluszka tetrowa lub mata kąpielowa – do położenia na dno wanienki,
  • Łagodny środek myjący,
  • Daszek na główkę, kubek/konewka do spłukiwania – przydatne do mycia głowy,
  • Ręcznik-okrycie kąpielowe – do wytarcia i otulenia dziecka po kąpieli,
  • Krem lub oliwka – do nawilżenia skóry.

Nie wszystkie te rzeczy są niezbędne, wiele zależy od indywidualnych preferencji. Nie zawsze trzeba używać specjalnej myjki – można myć dziecko ręką lub kawałkiem czystej, bawełnianej pieluszki. Termometr do kąpieli doświadczone mamy mogą z powodzeniem zastąpić własnym łokciem. Jednak kolorowe i estetycznie wykonane akcesoria do pielęgnacji mogą nie tylko ułatwić, ale i uprzyjemnić kąpiel, dlatego wiele osób decyduje się na zakup markowych produktów. 

 

Termometry dla dzieci

 

Jak często należy kąpać noworodka? 

O higienę dziecka należy dbać cały czas – codzienne, regularne oczyszczanie skóry jest niezbędnym elementem pielęgnacji. Codzienna kąpiel, zanurzanie całego ciała w wodzie nie jest konieczna. Bezwzględnie należy jednak pamiętać o codziennym (a w razie potrzeby – kilkukrotnym w ciągu dnia) oczyszczaniu skóry dziecka, szczególnie w fałdkach i trudno dostępnych miejscach. Można to robić np. mokrą gazą, szmatką, nawilżaną chusteczką dla dzieci. Nie wolno dopuścić, aby w fałdach skóry – np. pod szyją, za uszami, pod pieluszką – zalegał brud, resztki pokarmu lub wydzieliny. Skóra dziecka powinna być zawsze czysta i sucha, w przeciwnym razie bardzo łatwo doprowadzić do odparzeń, podrażnień, a nawet infekcji.

Kiedy przygotowujemy kąpiel dla maleństwa – jaka powinna być temperatura wody? Woda do kąpieli noworodka powinna być lekko ciepła, w temperaturze około 36-38°C. To mniej więcej temperatura ciała. Nie trzeba używać dużo mydła, płynu do kąpieli czy szamponu – czasem wystarczy nawet sama woda, aby nie przesuszać skóry - zwłaszcza, jeśli kąpiemy dziecko codziennie. Za codzienną kąpielą przemawia też argument niezwiązany ściśle z czystością - wiele mam uważa, że codzienny, powtarzalny rytuał kąpania w ciepłej wodzie i utulania do snu daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności, które są bardzo ważne dla małego człowieka, dla którego wszystko jest jeszcze takie duże, nowe i obce.

 

Pampers, Aqua Pure, Chusteczki nawilżające, 9x48 szt.

 

Czym myć dziecko? Myjki i gąbki do ciała 

Dostępne w sklepach gąbki i myjki dla dzieci są zwykle bardzo ładnie wykonane, kolorowe i miękkie. Wykonano je z materiałów bezpiecznych dla delikatnej skóry. Nie można jednak zapominać o tym, że przedmioty służące do mycia dziecka same muszą być czyste. Pozostawianie gąbki dla dziecka porzuconej niedbale w wilgotnej, ciepłej łazience sprawi, że będzie ona rajem dla bakterii i pleśni. Pamiętajmy, że myjki i gąbki należy regularnie prać, a po każdym użyciu dokładnie wypłukać i pozostawić do wyschnięcia (np. zimą na grzejniku, latem – przy oknie). Dla amatorów nowości, do wypróbowania są specjalne, miękkie, silikonowe myjki dla dzieci. Są one trwałe i łatwe do czyszczenia, można je nawet wyparzać w razie potrzeby. 

 

Skip Hop, Myjka z dozownikiem, silikonowa, Wieloryb Moby

 

 

Podkładki i maty antypoślizgowe 

Aby dziecko nie ślizgało się po dnie wanienki i nie czuło dyskomfortu w kontakcie z dziwną, śliską powierzchnią, można na dnie ułożyć bawełnianą pieluszkę, lub specjalną matę, podkładkę albo leżaczek do kąpieli. Miłośnicy kwiatów mogą wypróbować oryginalną, miękką i piękną podkładkę do mycia niemowląt w kształcie kwiatu lotosu. Kwiat Blooming Bath może służyć jako wstawka do wanny lub dużej umywalki. Kształt i rozmiar tego „kwiatu” jest dobrany tak, aby niemowlę wygodnie w nim siedziało, oparte o zewnętrzne płatki. Zapewnia to bezpieczną i komfortową kąpiel w oryginalnym otoczeniu. 

 

Blooming Bath, Kwiat lotosu do kąpieli, Szary

 

Ronda, daszki, kubki i konewki do mycia głowy 

Dużym wyzwaniem jest mycie głowy małego dziecka. Woda z szamponem może dostać się do oczu, a nawet jeśli to szampon, który nie szczypie w oczy, to sam fakt zalewania oczu i twarzy wodą może być dla dziecka stresujący. Aby ułatwić tę czynność, można wypróbować pomysłowe gadżety, które zapobiegają dostaniu się wody do oczu – specjalne daszki lub ronda, które założone na główkę dziecka działają jak parasol. Dzięki nim mycie głowy może być świetną zabawą, kiedy dziecko obserwuje wodę spływającą naokoło niego, niczym z wodospadu. Innym rozwiązaniem są specjalne kubki z miękkim brzegiem. Przyłożone do czoła, pozwalają na spłukanie głowy dziecka bez obawy zalania twarzyczki. Takie kubki do mycia głowy często mają kształt ryb lub zwierząt, dlatego mogą służyć też do zabawy w wannie.

 

Iso Trade, Osłona/Rondo kąpielowe, Różowy

 

Po kąpieli - okrycia kąpielowe i ciepłe szlafroczki 

Po kąpieli ważne jest szybkie otulenie dziecka ciepłym ręcznikiem, żeby nie zmarzło i nie przeziębiło się. Ręczniki dla niemowląt wykonane z miękkiej, delikatnej bawełny będą świetne do tego celu. Większość takich ręczników ma wszyty w jednym rogu kapturek do okrycia głowy. Okrycia kąpielowe dla dzieci są szyte w najróżniejszych wzorach i kolorach, a także z różnych materiałów. Do wyboru jest tradycyjna tkanina frotte, miękki i puszysty welur, mięsista krepa, delikatny muślin – z pewnością uda się dobrać ręcznik dla każdego małego amatora kąpieli. Wyroby te są produkowane przez renomowane firmy z branży dziecięcej – Baby Ono, Akuku, Sensillo, MimiNu, Lullalove i wiele innych.

Ręczniki, tak jak myjki, muszą być regularnie prane, aby nie rozwijały się na nich bakterie. Aby zawsze dobrze chłonęły wodę, nie należy używać przy praniu płynu do płukania, ponieważ zmniejsza on chłonność bawełnianych tkanin. A jeśli po kąpieli, osuszeniu ręcznikiem i ubraniu w piżamę wciąż jest chłodno, to mały elegant lub elegantka może ubrać się w szykowny szlafroczek, aby jeszcze przed snem wypić butelkę mleka i posłuchać bajki na dobranoc!

 

BabyOno, Okrycie kąpielowe, welur, 76x76 cm, Szare

 

Więcej tekstów z kategorii Mama i Dziecko znajdziesz w Poradnikach na Empik Pasje!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock