Popularność, pewność siebie, w końcu umiejętność w odnalezienia się w każdej sytuacji i doskonała zdolność komunikacji mogą pomagać aktorom w odniesieniu sukcesu w sferze polityki. Jak było w przypadku znanych aktorów, którzy postanowili zamienić wielki ekran na działalność publiczną?  

Wołodymyr Zełenski i najważniejsza rola w życiu

Od tygodni cały świat patrzy na przywódcę Ukrainy, który po agresji Rosji na ten kraj urósł do rangi bohatera narodowego. Ten były komik i aktor, występował w kilku popularnych w Ukrainie produkcjach, w tym satyrycznym serialu „Sługa narodu” i komediach: „Miłość w wielkim mieście”, „Rżewski kontra Napoleon” czy „8 pierwszych randek” oraz brał udział w programach rozrywkowych. To właśnie serialowa popularność pomogła mu odnieść zwycięstwo w wyborach prezydenckich w 2019 roku

Więcej o tym kim jest Wołodomyr Zełenski i jak przebiegała jego kariera pisaliśmy w osobnym artykule.

W jaki sposób jego przeszłość pomaga mu wypełniać obowiązki przywódcy w tak trudnych czasach? Przede wszystkim typowa dla aktorów swoboda wypowiadania się i umiejętność komunikacji są tu dość istotne. Przekazywanie wiadomości w zwięzły sposób, opanowanie, szczerość, autentyczność, dostosowany do sytuacji ton głosu, dramatyczne pauzy. To wszystko ma kluczowe znaczenie dla zaangażowania publiczności, a co za tym idzie zwrócenia uwagi świata na sytuację w Ukrainie. Jego pełne pasji przemówienia doprowadzają ludzi do łez i pobudzają rządy do działania. Poza tym prezydent Zełenski wykazuje rozwagę, nie boi się okazywać emocji i potrafi doskonale przedstawiać to, co się dzieje posługując się faktami i przykładami. Sposób, w jaki prowadzi kampanię informacyjną podczas tej wojny powoduje, że jego przesłanie przekracza granice, a apel o zakończenie dramatu dociera do szerszego grona. Wielu przywódców z pewnością mogłoby się od niego tego uczyć.

Zełenski biografia

Ronald Reagan – aktor, który został prezydentem USA

To z pewnością najsłynniejszy aktor, który został politykiem i sięgnął po najwyższy urząd w Stanach Zjednoczonych. Reagan najpierw był gubernatorem Kalifornii, a następnie w latach 1981-1989 prezydentem USA.

Do show biznesu wkroczył w latach 30. XX wieku, dzięki angażowi do filmu „Miłość w eterze”. Gwiazdą został po „King’s row” z 1942 roku i następnie zagrał w serii głośnych wtedy tytułów. W najlepsze role wcielił się w filmach: „Zabójcy”, „Mroczne zwycięstwo”, „Knute Rockne: All-American”, „Bedtime for Bonzo” czy „Storm Warning”

Przed karierą polityczną Reagan miał siedmioletni kontrakt z Warner Brothers Studios, gdzie pracował przy wielu filmach. Służył także w jednostce filmowej Sił Powietrznych Armii USA i był prezesem Gildii Aktorów Ekranowych.

Gdy jego gwiazda zaczęła blaknąć, powoli przeszedł do kariery politycznej, w której rozpoczynał jako Demokrata. Następnie przeszedł na stronę Republikanów, został gubernatorem Kalifornii, a po trzynastu latach prezydentem Stanów Zjednoczonych. Choć nigdy nie był supergwiazdą jest najlepszym przykładem aktora-polityka, jakiego kiedykolwiek miały Stany Zjednoczone.

 

Clint Eastwood – legenda ekranu i szanowany polityk

Clint Eastwood jest gwiazdą ekranu od ponad 50 lat i czterokrotnym zdobywcą Oscara, w tym dwóch dla najlepszego reżysera za „Bez przebaczenia” i „Za wszelką cenę”. Aktor znany z takich klasyków jak „Brudny Harry”, „Co się wydarzyło w Madison County”, „Dobry, zły i brzydki” czy „Ucieczka z Alcatraz” jest też zagorzałym politykiem.

Eastwood początkowo był członkiem Partii Republikańskiej. Pod koniec lat 80-tych został burmistrzem kalifornijskiego miasta Carmel. Obecnie jest zadeklarowanym libertarianinem, co często podkreśla w wywiadach. Chętnie też udziela się w kampaniach polityków, których wspiera.

 

Arnold Schwarzenegger – kulturysta, supergwiazda kina i gubernator

Ktoś, kto dorastał w latach 80. i 90. prawdopodobnie poznał Arnolda Schwarzeneggera jako kulturystę, który został aktorem i gwiazdą filmów akcji i science fiction, takich jak „Terminator”, „Conana Barbarzyńca” czy „Predator”

Kolejne pokolenia mogły go poznać jako popularnego polityka. Nazywany „Governatorem”, Schwarzenegger zaskoczył fanów, gdy odłożył karierę aktorską na bok, aby zostać gubernatorem Kalifornii w latach 2003-2011. W 2003 roku wystartował jako kandydat Republikanów w specjalnych wyborach odwoławczych, aby zastąpić ówczesnego gubernatora Kalifornii Graya Davisa. Swój start oparł w głównej mierze na rozpoznawalności (pomogło również to, że nie miał zbyt mocnych przeciwników) i odniósł dość łatwe zwycięstwo. Amerykanie mają obsesję na punkcie celebrytów, więc zwycięstwo Arniego było oczywiste od chwili, gdy ogłosił swoją kandydaturę. W 2006 roku został ponownie wybrany i służył do 2011 roku. Jego pozycją zachwiał skandal obyczajowy i oskarżenia o zdradę. Wówczas Schwarzeneger wycofał się z polityki i wrócił do kariery aktorskiej.

 

Cynthia Nixon – polityka w wielkim mieście

Cynthia Nixon jest najbardziej znana z roli Mirandy Hobbes w serialu „Seks w wielkim mieście”, w którym Nowy Jork jest piątym bohaterem. Aktorka i aktywistka o liberalnych poglądach w 2018 roku ogłosiła, że będzie kandydować na gubernatorkę tego miasta.

Rzuciła wyzwanie dotychczasowemu urzędującemu politykowi Andrew Cuomo z Partii Demokratycznej. Jednak w prawyborach przegrała z tym kandydatem. W kampanii poruszała przede wszystkim kwestie nierówności dochodów, energii odnawialnej i powszechnej opieki zdrowotnej. Pod koniec 2021 roku Cynthia Nixon wraz z serialowymi koleżankami powróciła w serii „I tak po prostu...” jako kontynuacji wielkiego hitu sprzed ponad 25 lat. Ogłosiła jednak, że do polityki nie zamierza wracać. 

 

Shirley Temple Black – od dziecięcej gwiazdy filmowej do wielkiej polityki

Shirley Temple była dziecięcą gwiazdą, która zdobyła Hollywood swoimi lokami i słodkim uśmiechem w filmach m.in. takich jak „Złotowłosy brzdąc” i „Heidi”. Zanim opuściła branżę filmową w wieku 21 lat, zagrała w licznych musicalach i produkcjach familijnych. Jednak jej życie po filmie było równie interesujące, ponieważ Temple Black związała się z polityką.

Po tym jak w 1967 roku bez powodzenia kandydowała do Kongresu, zaangażowała się w służbę zagraniczną i pełniła funkcję ambasadorki Stanów Zjednoczonych w Ghanie (w 1974 roku) i Czechosłowacji (w 1989 roku). Temple Black wyrobiła sobie pozycję na arenie politycznej i udowodniła, że piękna aktorka może być także skuteczną przedstawicielką władz państwowych.

Kal Penn – z serialu do administracji państwowej

Aktor znany głównie z serii „Harold i Kumar” oraz mniejszych ról w serialach „Dr House”, „Battle Creek” czy „Clarice” - służył w administracji prezydenta Obamy jako zastępca dyrektora w Biurze Zaangażowania Publicznego Białego Domu od 2009 do 2011 roku. Zadaniem Penna było wsłuchiwanie się w głos Amerykanów pochodzenia azjatyckiego i mieszkańców wysp Pacyfiku. Pełnił też podobną funkcję dla społeczności artystycznej. Ponadto był współprzewodniczącym w kampanii reelekcyjnej Obamy w 2012 roku, gdzie pomagał zbierać głosy młodych obywateli USA. Te obowiązki zmusiły go do rezygnacji z udziału w serialu „Dr House” i wstrzymania się od innych filmowych projektów.

Więcej ciekawostek na temat aktorów znajdziesz w pasji Oglądam.

Zdjecie okładkowe: Shutterstock.