Bieżnia do chodzenia przy biurku – dlaczego warto ją mieć?

Optymalna ilość kroków, którą każdy z nas powinien zrobić w ciągu dnia, waha się w przedziale od 10 do 12 tysięcy. To wartość, którą szczególnie trudno osiągnąć osobom wykonującym pracę w trybie siedzącym. Zazwyczaj dzienny dystans nie przekracza wtedy nawet 5 tysięcy kroków. Prostym rozwiązaniem, które pozwala zapewnić sobie dodatkową dawkę aktywności, jest bieżnia pod biurko. Urządzenie to, zastępując fotel czy krzesło komputerowe, wymusza na użytkowniku pracę w pozycji stojącej oraz ciągły ruch. Bieżnia do chodzenia pod biurko, jak sama nazwa wskazuje, została zaprojektowana gównie z myślą o pracy na niskich prędkościach. Z założenia bowiem w trakcie użytkowania ma ona symulować wolny spacer. Dzięki temu, po nabraniu wprawy i oswojeniu się z urządzeniem, skupienie się na wykonywaniu pracy nie powinno stanowić problemu.

Systematyczne korzystanie z tego typu urządzenia nie tylko wspomaga spalanie kalorii, ale również korzystnie wpływa na układ krążenia, metabolizm oraz samopoczucie. Regularne używanie tego sprzętu może też zwiększyć produktywność i koncentrację na konkretnym zadaniu.

 

Spokey, Bieżnia elektryczna, EVEN+, czarny

 

Bieżnia pod biurko to nie jest rodzaj sprzętu, który kojarzymy z siłowni. Jej konstrukcja, rozmiar oraz stosunkowo niski poziom generowanego hałasu pozwalają na swobodne korzystanie zarówno w biurze, jak i w mieszkaniu, a możliwość szybkiego złożenia ułatwia jej przechowywanie.

Warto mieć na uwadze, że nie jest to urządzenie pozwalające na wykonywanie treningów biegowych, ponieważ maksymalna prędkość, jaka dostępna jest w większości modeli, pozwala jedynie na lekki trucht. Z założenia bieżnia do biura ma zmusić do powolnego spacerowania, które ze względu na niską intensywność nie spowoduje zmęczenia, zwiększenia apetytu, a także nie rozproszy uwagi. Wręcz przeciwnie, ma to być dodatkowy bodziec pozwalający skupić się na wykonywanym zadaniu. Co więcej, praca w pozycji wyprostowanej eliminuje problem garbienia się przy biurku, co ma niebagatelne znaczenie. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, dobrze wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby bieżnia do pracy spełniła nasze oczekiwania.

 

Kingsmith Walkingpad R2 Bieżnia Elektryczna

 

Bieżnia do chodzenia przy biurku – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Decydując się na zakup bieżni pod biurko, zwróćmy uwagę na jej moc oraz maksymalna prędkość. W zdecydowanej większości produktów rozpiętość programowa waha się od bardzo wolnego spaceru po lekki trucht, jednak nie każde urządzenie pozwala osiągnąć taką prędkość.

Kolejnym ważnym parametrem jest rozmiar bieżni. Dotyczy to zarówno wymiarów w pozycji złożonej, jak i gabarytów urządzenia gotowego do pracy. Pomimo tego, że większość dostępnych na rynku modeli można w szybki sposób postawić w pozycji pionowej lub złożyć do kompaktowych rozmiarów, podczas użytkowania nadal potrzebujemy dodatkowej przestrzeni roboczej.

 

Bieżnia Elektryczna Master Wood F-05 Marka:Master

 

Nie bez znaczenia jest również długość oraz szerokość pasa biegowego. Powinien on zapewniać swobodny i pewny marsz, podczas którego nie będziemy obawiali się o zahaczenie stopą o konstrukcję ramy urządzenia.

Bieżnia pod biurko najczęściej wykorzystywana jest w domu lub biurze, dlatego podczas wyboru urządzenia warto zwrócić uwagę na poziom generowanego hałasu. Dzięki temu uzyskamy pewność, że podczas użytkowania nie zakłócimy spokoju współpracowników, domowników czy sąsiadów.

Zwróćmy też uwagę na sposób sterowania bieżnią. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest bezprzewodowy pilot, pozwalający na płynną regulację prędkości pasa bieżni. Na rynku dostępne są również modele uruchamiane za pomocą zaimplementowanych czujników czy sterowane z poziomu zainstalowanej na smartfonie aplikacji.

 

Flow Fitness Bieżnia Do Chodzenia Dtm200I Marka:Flow Fitness

 

Każda bieżnia pod biurko ma również swoje ograniczenia, o których należy wiedzieć przed zakupem, najważniejszym z nich jest obciążenie, jakiemu może zostać poddana.

Należy również liczyć się z faktem, że zakup bieżni do biurka prawdopodobnie wymusi na nas dostosowanie dotychczasowego miejsca pracy. Dokupienie dodatkowej nadstawki lub wręcz wymiana całego biurka może się okazać koniecznością. Klasyczne biurko jest bowiem zbyt niskie, aby dało się z niego korzystać podczas chodzenia po bieżni.

 

Stb12 Stół Do Bieżni Loop12 Hms

 

Od strony użytkowej warto mieć świadomość, że praca na bieżni do biurka będzie wymagała oswojenia się z nową pozycją ciała, skoordynowania ruchów oraz nabrania wprawy. Kiedy już to opanujemy, będziemy w pełni odczuwać zalety tego nowoczesnego rozwiązania.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie w dziale Trenuję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock