Spis treści:
  1. Co obejrzeć w weekend na Netflix? Nowości
  2. Co obejrzeć w weekend na Disney+? Nowości
  3. Co obejrzeć w weekend na HBO Max? Nowości
  4. Co obejrzeć w weekend w Playerze? Nowości
  5. Co obejrzeć w weekend na Apple TV+ Nowości
  6. Co obejrzeć w weekend w kinie?

Co obejrzeć w weekend na Netflix? Nowości

„Bez lukru” (premiera: 3 maja)

Przezabawna parodia filmów takich jak „Blackberry” i „Air”. Jest opowieścią o wojnie dwóch potentatów płatków śniadaniowych Kellogg’s i Post w latach 60. Firmy te konkurują, aby stworzyć wyjątkowe ciastko, które na zawsze odmieni nasze śniadanie.

„Bez lukru” stanowi kronikę powstania Pop-Tarts, „rewolucyjnego” ciastka, które do dziś smakuje rodzinom na całym świecie. Wyścig między firmami opiera się na prawdziwej historii, ale wątki fabularne są dodane dla dodatkowej rozrywki. To debiut komika Jerry'ego Seinfelda w roli reżysera. W obsadzie zobaczymy Melissę McCarthy, Jima Gaffigana, Amy Schumer i Hugh Granta.

„Bodkin” (premiera: 9 maja)

Mroczny thriller komediowy zainspirowany obecną obsesją społeczeństwa na punkcie true-crime. Opowiada o grupie podcasterów, badających sprawę zaginięcia w małym irlandzkim miasteczku. Oczywiście pod powierzchnią pierwotnej historii kryje się coś bardziej złowrogiego. Szybko popadają w konflikt z miejscowymi i zostają wciągnięci w dziwaczną tajemnicę.

Warto obejrzeć ze względu na mroczny, tajemniczy klimat, ale z komediowym akcentem.

„Atlas” (premiera: 24 maja)

Thriller science fiction z Jennifer Lopez w roli głównej.

Technofobiczna analityczka rządowa (Jennifer Lopez), która jest sceptyczna wobec osiągnięć AI, dołącza do kosmicznej misji, której celem jest schwytanie robota-renegata, powiązanego z jej przeszłością. W grę wchodzi ryzyko zniszczenia ludzkości. Kobieta szybko odkrywa, że sztuczna inteligencja może być jej jedyną nadzieją na pomyślny powrót do domu.

Oprócz tego, że „Atlas” oferuje bardzo aktualną tematykę, zapewnia satysfakcjonujące kino akcji, które prezentuje kilka możliwych scenariuszy związanych z postępem technologicznym i wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

„Eric” (premiera: 30 maja)

Thriller psychologiczny podzielony na sześć odcinków, którego akcja rozgrywa się w Nowym Jorku w latach 80. Benedict Cumberbatch wciela się w zdesperowanego ojca Vincenta, znanego lalkarza z Nowego Jorku, którego 9-letni syn, Edgar, znika pewnego dnia w drodze do szkoły. Mężczyzna zaczyna wierzyć, że jedyną nadzieją na odnalezienie dziecka jest ożywienie jednej z jego kukiełek o imieniu Eric.

Dość mroczny mini serial, pełen jest ciężkich emocji, którym ulega zdesperowany ojciec Edgara. Trzymający w napięciu, po którym można spodziewać się aury tajemniczości, nerwowych momentów i całkowitej niestabilności.

„Ripley” (premiera: 4 kwietnia)

Mini serial Netflixa stanowi nowe podejście do bestsellerowej powieści Patricii Highsmith pt. „Utalentowany pan Ripley”.

Tom Ripley (Andrew Scott), oszust, żyjący w Nowym Jorku na początku lat 60. XX wieku, zostaje wynajęty przez zamożnego mężczyznę, aby udał się do Włoch i przekonał jego syna włóczęgę, aby ten wrócił do domu i objął stanowisko w rodzinnym biznesie. Przyjęcie tego zlecenia przez pana Ripleya prowadzi do złożonej historii o oszustwach, kłamstwie, a nawet zbrodni.

Zapowiada się naprawdę stylowy serial z czarno-białymi zdjęciami, dobrze skrojonymi garniturami i gwiazdami w obsadzie. W rolach drugoplanowych występują m.in. Dakota Fanning i John Malkovich.

„Mocny temat” (premiera: 5 kwietnia)

„Mocny temat” to zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami film o tym, jak doszło do niesławnego wywiadu księcia Andrzeja dla BBC Newsnight. Zrealizowany na podstawie wspomnień Sam McAlister, byłej producentki, która poprowadziła wywiad z księciem w 2019 roku, w którym książę Andrzej bronił swoich powiązań z Jeffreyem Epsteinem.

Film śledzi wydarzenia poprzedzające wywiad, sposób, w jaki producenci zdobyli informacje oraz wszystkie pełne napięcia dramaty i starcia zza kulis.

„Mocny temat” może robić wrażenie tym, jak wiernie starano się odtworzyć tamte wydarzenia, a nawet całe studio BBC, w którym odbył się wywiad.

W rolach głównych wystepują Gillian Anderson jako Emily Maitlis, Rufus Sewell jako Książę Andrzej i Billie Piper jako Sam McAlister z „Newsnight”.

„Rebel Moon – część 2: Zadająca rany” (premiera: 19 kwietnia)

W kwietniu na Netflixie warto obejrzeć także „Rebel Moon – część 2: Zadająca rany”, czyli ciąg dalszy eposu science fiction Zacka Syndera. Akcja filmu toczy się bezpośrednio po wydarzeniach z części pierwszej („Rebel Moon: Dziecko ognia”). Zbuntowani wojownicy przygotowują się do bitwy przeciwko bezwzględnym siłom Świata Matki. Aby jednak pokonać złe siły, bohaterowie muszą zastanowić się nad swoją przeszłością i prawdziwymi motywacjami.

Choć pierwsza część, której premiera odbyła się w grudniu 2023 r., spotkała się z mieszanymi ocenami, film i tak zyskał rzeszę zagorzałych fanów. Jeśli więc lubisz kosmos, eksplozje i krainy fantazji, to pozycja dla Ciebie, ponieważ zapowiada się wizualny spektakl.

„Martwi Detektywi” (premiera: 25 kwietnia)

I jeszcze jedna propozycja, tym razem dla fanów „Sandmana”. „Martwi Detektywi” to adaptacja serii DC Vertigo Neila Gaimana i Matta Wagnera o tym samym tytule. Serial dramatyczny opowiada o zjawiskach nadprzyrodzonych, a jego akcja rozgrywa się w tym samym świecie, co popularny „Sandman”.

Serial „Martwi Detektywi” to historia Edwina Payne’a i Charlesa Rowlanda, dwóch zmarłych młodych mężczyzn (choć urodzonych w różnych dekadach), którzy decydują się pominąć wkraczanie w zaświaty, aby pozostać na Ziemi i badać nadprzyrodzone zbrodnie.

Jeśli prześladuje Cię irytujący duch, Agencja Martwych Detektywów będzie w stanie pomóc.

„Astronauta” (premiera: 1 marca)

„Astronauta” to film science fiction oparty na powieści czeskiego autora Jaroslava Kalfařa pt. „Spaceman of Bohemia”.

Adam Sandler wciela się w postać astronauty, który odbywa samotną misję kosmiczną i cierpi z powodu przytłaczającej samotności i możliwego rozpadu małżeństwa z ciężarną żoną Lenką (Carey Mulligan). Wtedy nawiązuje kontakt z gigantyczą, przypominającą pająka obcą istotą, która pomaga mu uporać się ze smutkiem i zapewnia niezbędne towarzystwo.

Opowieść porusza motywy straty, samotności i izolacji, a Adam Sandler zebrał dobre oceny za stworzoną kreację. Serial wyreżyserował Johan Renck, zdobywca nagrody Emmy za mini serial „Czarnobyl”.

„Dżentelmeni” (premiera: 3 marca)

Pamiętacie udany film Guya Ritchiego pt. „Dżentelmeni” z 2019 roku? Teraz ta historia odradza się jako serial. Opowieść nie jest jednak kontynuacją filmu ani prequelem. Przedstawia podobną historię osadzoną w tym samym wszechświecie.

Ośmioodcinkowy serial kryminalny „Dżentelmeni” skupia się na Eddiem Hornimanie (Theo James), który nieoczekiwanie dziedziczy pokaźny majątek swojego ojca. Jednak wkrótce odkrywa, że wśród pozyskanych bogactw znajduje się ziemia, która stanowi imperium konopne i nie funkcjonuje w pełni jawnie. W rezultacie Eddie i jego rodzina zostają uwikłani w brytyjski półświatek przestępczy i ściągają na siebie nie lada kłopoty.

Całość emanuje charakterystycznym stylem Ritchiego, tworząc zabawną komedię akcji pełną przemocy i absurdu.

„Dama” (premiera: 8 marca)

W marcu na Netflix można będzie także obejrzeć w akcji znaną z hitowego serialu „Stranger Things” Millie Bobby Brown. W mrocznym filmie fantasy wciela się w postać Elodie, kobiety, która zgadza się poślubić księcia w nadziei, że to zapewni jej długie i szczęśliwie życie. Szybko jednak okazuje się, że czeka ją koszmar, gdy rodzina królewska składa ją w ofierze smokowi, aby spłacić starożytny dług. Aby przetrwać, Elodie musi wykazać się sprytem i wytrwałością...

Zamiast romantycznej baśni o królewskiej parze, dostajemy pełen akcji filmy przygodowy, w którym młoda silna, kobieta musi pokonać bestię.

„Problem trzech ciał” (premiera: 21 marca)

Oparty na bestsellerowej serii książek Cixina Liu serial science fiction został stworzony przez producentów wykonawczych „Gry o tron”, Davida Benioffa i D.B. Weissa oraz Alexandra Woo, scenarzysty znanego m.in. z „Czystej krwi”. Wszystko to jeszcze bardziej podkręca oczekiwania fanów książek i sprawia, że atmosfera wokół produkcji jest bardzo gorąca.

Fabuła serialu opowiada o naukowczyni, która została wcielona do wojska i wysłana do bazy wojskowej, gdzie pracuje nad komunikacją z istotami pozaziemskimi. Opowieść o spotkaniu ludzkości z kosmitami, wykracza daleko poza przeciętną przygodę science fiction. Stale zmieniające się linie czasowe, umożliwiają np. badanie konsekwencji decyzji historycznych, tych związanych z wydarzeniami w Chinach podczas rewolucji kulturalnej lat 60. XX wieku.

„Orion i ciemność” (premiera: 2 lutego)

Nowa animacja od DreamWorks jest adaptacją książki Emmy Yarlett.

Orion to nieśmiały, skromny chłopiec, który skrywa w sobie wiele lęków. Jest kłębkiem młodzieńczego niepokoju, całkowicie pochłoniętym irracjonalnym strachem. Boi się m.in. pszczół, psów, oceanu, klaunów czy upadku z klifu. Jednak ze wszystkich jego lęków najbardziej przeraża go to, z czym spotyka się co noc: ciemność. Kiedy więc odwiedza go dosłowne ucieleśnienie jego najgorszego strachu - Ciemność, zabiera Oriona na nocną wycieczkę, aby udowodnić chłopcu, że jedyną rzeczą, której należy się bać, jest sam strach. Czy uda mu się go pokonać?

„Kochanka, stalkerka, zabójczyni” (premiera: 9 lutego)

W lutym w serwisie Netflix zadebiutuje też film, który powinien przyciągnąć uwagę fanów gatunku true crime. „Kochanka, stalkerka, zabójczyni” to dość przerażająca opowieść o tym, jak bardzo zwykły romans może pójść nie tak.

Dave Kroupa, samotny mężczyzna z Nebraski, w 2012 roku postanowił założyć profil na portalu randkowym. Mężczyzna szybko poznał tam kobietę. Kolejną natomiast w warsztacie samochodowym, w którym pracował. Jednak nie spodziewał się, że rozwijający się trójkąt miłosny niebawem przekształci się w koszmar.

Wykorzystując wywiady z zaangażowanymi osobami oraz szczegółowe rekonstrukcje, film przedstawia prawdziwą historię o molestowaniu, oszustwach cyfrowych i morderstwach w sercu Ameryki.

„Awatar: Ostatni władca wiatru” (premiera: 22 lutego)

Fani oryginalnego serialu animowanego Nickelodeon od lat czekają na godną aktorską adaptację. Czy to właśnie ten moment? Przekonamy się 22 lutego.

Serial opowiada historię Aanga, ostatniego żyjącego władcy powietrza i tytułowego Awatara, który musi nauczyć się kontrolować żywioły, aby uratować świat przed złowrogą armią. Wraz ze swoimi towarzyszami podróżuje przez fantastyczne światy, rozwijając nowe umiejętności, przyjaźnie i stawiając czoła wielkim wyzwaniom, aby przywrócić równowagę w świecie.

Duże oczekiwania wobec nowego serialu związane są przede wszystkim z zapowiadaną lepszą jakością produkcji (poprzednia adaptacja nie spotkała się z ciepłym przyjęciem fanów), większą wiernością materiałowi źródłowemu i – co ważne – udziałem wyłącznie azjatyckiej i rdzennej obsady.

„Rojst: Millenium. Sezon 3” (premiera: od 28 lutego)

Trzeci, finałowy sezon popularnego polskiego serialu kryminalnego przyniesie rozwiązanie wszystkich dotychczasowych tajemnic bohaterów i wyjaśnienie wątków rozpoczętych w dwóch poprzednich seriach. Oprócz tego bohaterowie stawią czoła zupełnie nowym sprawom kryminalnym i będą podążać za nowymi tropami.

Za reżyserię odpowiada Jan Holoubek. W rolach głównych występują: Magdalena Różczka, Dawid Ogrodnik, Łukasz Simlat i Andrzej Seweryn.

Co obejrzeć w weekend na Disney+? Nowości

„Shardlake” (premiera: 1 maja)

Nowy serial Disneya to przesiąknięty tajemnicą, napięciem i oszustwem kryminał kostiumowy oparty na popularnych na całym świecie powieściach kryminalnych z czasów Tudorów autorstwa CJ Sansoma.

Tytułowy bohater Matthew Shardlake jest sprytnym prawnikiem znanym z rozwiązywania zagadek w XVI-wiecznej Anglii. Gdy Thomas Cromwell, prawa ręka Henryka VIII, wysyła go do odległego klasztoru w celu zbadania podejrzanej śmierci, Shardlake zostaje wciągnięty w bardziej złożoną sieć oszustw, w wyniku której pojawiają się inne ofiary śmiertelne i postacie historyczne.

Idealny scenariusz na wciągający serial!
 


 

„Doctor Who” (premiera: 11 maja)

Legendarny brytyjski serial science fiction produkowany przez BBC, powraca w wielkim stylu, tym razem wyprodukowany we współpracy z Disney+.

Gwiazda „Sex Education”, Ncuti Gatwa, wciela się w Doktora, podróżującego w czasie kosmitę, który wraz ze swoją nową asystentką Ruby Sunday (Millie Gibson), stawi czoła wszelkim nadprzyrodzonym i naukowym zagrożeniom.

Teraz Doktor i Ruby wsiadają do TARDIS, by przeżyć nowe przygody i przenieść się m.in. do ery regencji, czasów lat 60. z Beatlesami i rozdartych wojną przyszłości. Na swojej drodze spotkają wielu wrogów i przyjaciół, w tym Paula McCartneya i Johna Lennona. Czy nowa wersja serialu dorówna popularności oryginalnej serii?

„Gwiezdne Wojny: Opowieści z Imperium” (premiera: 4 maja)

4 maja, w Dniu Gwiezdnych Wojen, Disney+ udostępni nowy serial animowany pt. „Gwiezdne Wojny: Opowieści z Imperium”, który przedstawi dni świetności Imperium Galaktycznego z perspektywy dwóch postaci z różnych części osi czasu Gwiezdnych Wojen. Pozwoli szerzej zbadać świat Gwiezdnych Wojen, a zwłaszcza jego mroczniejszej strony.

Serial podąża za Jedi Barrissą Offee, która pojawiła się w „Wojnach Klonów” oraz za złoczyńcą-wiedźmą Morgan Elsbeth, znaną z zeszłorocznej „Ahsoki”. Serial przedstawi tę dwójkę wojowników w ich dążeniu do przywrócenia równowagi w galaktyce.

Kontynuacja serii antologii Gwiezdnych Wojen z 2022 r. („Opowieści Jedi”) odwraca zatem perspektywę i opowiada historie rozgrywające się w Imperium Galaktycznym w dwóch różnych okresach historii wszechświata Gwiezdnych Wojen.

]

„The Beach Boys” (premiera: 24 maja)

Filmy dokumentalne o dwóch najsłynniejszych i fascynujących zespołach z lat 60. Będzie można zobaczyć w maju na Disney+. „Let It Be” opowiada oczywiście o The Beatles i jest rekonstrukcją filmu Michaela Lindsaya-Hogga z 1970 roku, przedstawiającego słynny koncert zespołu na dachu. Natomiast „The Beech Boys” to całkiem nowy film, który przedstawia historię kalifornijskiej legendy surf rocka i zespołu, który zrewolucjonizował muzykę pop z m.in. niezapomnianym California Dreamin'.

Nadchodzące lato to najlepszy moment, by poznać muzyczną podróż The Beach Boys. Film zawiera nigdy wcześniej niepublikowane wywiady i materiały filmowe z członkami i współpracownikami zespołu. Przedstawia historię zespołu i ich różnych muzycznych odkryć oraz pozwala zagłębić się w życie i karierę członków. 

„Życzenie” (premiera: 3 kwietnia)

Jeśli masz ochotę na baśń w stylu Disneya, w kwietniu na platformie Disney+ można będzie obejrzeć animowany film, który jest historią pochodzenia legendarnej gwiazdki z charakterystycznego logo najpopularniejszego studia.

Fabuła filmu koncentruje się wokół 17-letniej Ashy (Ariana DeBose) i jej gadającej kozy Valentino (Alan Tudyk), którzy przemierzają magiczne Królestwo Życzeń i odkrywają, że mogą spełnić swoje marzenia.

“Życzenie” powstało z okazji 100. rocznicy powstania Disneya, którą obchodzono w październiku 2023 roku.

„Konflikt: Capote kontra socjeta” sezon 2. (premiera: 17 kwietnia)

Serial biograficzny Ryana Murphy'ego powraca z drugim sezonem o Trumanie Capote (Tom Hollander), który niszczy swoje przyjaźnie z elitarną grupą kobiet, znaną “łabędziami”, po napisaniu fabularyzowanej relacji o ich hedonistycznym stylu życia.

„Konflikt...” opowiada o tym, jak oczarowany i urzeczony grupą bogatych i wytwornych kobiet, Capote wkraczał w ich życia, zaprzyjaźniając się z nimi i stając się ich powiernikiem, by ostatecznie zdradzić je, odsłaniając ich najintymniejsze sekrety w powieści. Kobiety postanawiają nie pozostawać mu dłużne...

W serialu występują m.in. Naomi Watts, Diane Lane, Chloë Sevigny, Calista Flockhart, Demi Moore i Molly Ringwald.

„Thank You, Goodnight: Historia Bon Jovi” (premiera: 26 kwietnia)

To historia jednego z najbardziej popularnych zespołów i najbardziej rozpoznawalnego frontmana. Czteroodcinkowa seria dokumentalna stanowi opowieść o ikonie rocka – zespole Bon Jovi i jest kroniką z czterech dekad jego działalności.

Daje fanom szansę zajrzenia za kulisy, obejrzenia osobistych filmów, poznania nigdy niewydanych piosenek i nieopowiedzianych historii o kultowym zespole. Pozwala na nowo przeżyć najlepsze momenty z przeszłości zespołu oraz przedstawia zarys niepewnej przyszłości.

„Śmierć i inne szczegóły” (premiera: 5 marca)

Jeśli lubisz seriale kryminalne nie możesz przegapić tego tytułu. „Śmierć i inne szczegóły” to opowieść o młodej kobiecie o imieniu Imogene, która staje się główną podejrzaną w sprawie morderstwa. Aby jednak udowodnić swoją niewinność i rozwiązać zagadkę zabójstwa, Imogena musi połączyć siły z Rufusem Coteworthem, najlepszym detektywem na świecie, którego tak się składa, że nienawidzi.

Akcja serialu rozgrywa się na jachcie, a do morderstwa dochodzi w jednym z pokoi. Prosta historia o morderstwie w połączeniu z policyjnymi procedurami sprawia, że opowieść zadowoli każdego miłośnika tajemniczych zagadek.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/eOAgdMg974w?si=kr25e1NVaCBIlV-H" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" allowfullscreen></iframe>

„Taylor Swift: The Eras Tour” (premiera: 15 marca)

Jeśli nie udało Ci się kupić biletu na koncert Tylor Swift w Polsce lub, jeśli już nie możesz się doczekać, koniecznie obejrzyj relację z legendarnej już trasy koncertowej „The Eras Tour”. W Disney+ można zobaczyć rozszerzoną wersję koncertu, z poszerzoną setlistą, piosenką „Cardigan” i czterema dodatkowymi utworami akustycznymi. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich oddanych Swifties.

Film zarobił na całym świecie ponad 260 milionów dolarów, co czyni go najlepiej sprzedającym się filmem koncertowym wszech czasów.

„Buntowniczka Nell” (premiera: 29 marca)

Tuż przed świętami na platformie Disney+ wyląduje nowy serial fantasy oparty na prawdziwej postaci historycznej.

„Buntowniczka Nell” to historyczny serial przygodowy, opowiadający o tytułowej młodej kobiecie, która po tym, jak została wrobiona w morderstwo, stała się najsłynniejszą rozbójniczką w XVIII-wiecznej Anglii. Gdy na swojej drodze spotka magicznego ducha, Nell zdaje sobie sprawę, że jej przeznaczenie jest inne, niż sobie wyobrażała...

Seria przypomina klasyczną bajkę Disneya połączoną ze współczesnymi opowieściami przygodowymi.

„The Marvels” (premiera: 7 lutego)

Zdecydowanie jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów z uniwersum Marvela, który miał premierę w 2023 roku. I taki, z którym związane były wielkie oczekiwania.

W sequelu „Kapitana Marvela” z 2019 roku Carol Danvers wyrusza samotnie w przestrzeń kosmiczną, aż do niespodziewanego wydarzenia, w którym jej moce splotą się z mocami Moniki Rambeau i Kamali Khan. W rezultacie cała trójka zamienia się miejscami, podczas używania swoich mocy, co prowadzi do zabawnych i skomplikowanych scen walki rozgrywających się jednocześnie w trzech lokalizacjach.

To niezwykle zabawna kontynuacja, która zawiera jedną z najlepszych sekwencji w całej sadze Multiverse  – scenę z kociętami.

„Gwiezdne wojny: Parszywa zgraja” sezon 3 (premiera: 21 lutego)

Parszywa zgraja powraca z trzecim i ostatnim sezonem, kończąc historię Huntera, Wreckera, Crosshaira i Omegi. Będzie ostatnim sezonem spin-offu „Gwiezdnych Wojen: Wojen klonów”.

Animowany serial opowiada o Clone Force 99, grupie elitarnych żołnierzy, którzy podejmują się misji najemników i walczą z Imperium po wydaniu Rozkazu 66.

Seria okazała się wielkim hitem, a drugi sezon zakończył się w szokującym momencie. Czy zakończenie historii usatysfakcjonuje fanów?

„Szogun” (premiera: 27 lutego)

Większość millenialsów powinna pamiętać tę historię w wersji z 1980 roku i roli Richarda Chamberlaina. Teraz ten wstrząsający epos historyczny, będący adaptacją powieści Jamesa Clavella z 1975 roku, po raz kolejny powraca na nasze ekrany tym razem w formie miniserialu.

„Szogun” przenosi nas do Japonii roku 1600, gdzie szykuje się wojna domowa. Potężny Lord Yoshii Toranaga jest nękany ze wszystkich stron przez swoich politycznych wrogów, podczas gdy angielski żeglarz John Blackthorne zostaje uwięziony na japońskich wybrzeżach. Przybysz będzie musiał sprzymierzyć się z Toranagą, jeśli chce mieć szansę na przetrwanie, nawet jeśli oznacza to zaangażowanie się w ogólnokrajowy konflikt.

Jeśli lubisz zatracać się we wciągających rozgrywkach o władzę, a do tego chcesz poznać historię i kulturę XVI wiecznej Japonii i rozkoszować się pięknymi scenografiami, ta pozycja jest dla Ciebie.

Co obejrzeć w weekend na HBO Max? Nowości

„Silver Haze” (premiera: 5 kwietnia)

Na liście nowości od HBO Max m.in. dramat z 2023 roku holenderskiej reżyserki Sachy Polak.

Franky, dwudziestokilkuletnia pielęgniarka, nawiązuje związek z Florence, młodą kobietą, która usiłowała popełnić samobójstwo. Przynajmniej na jakiś czas ten związek daje Frankie szansę na uporanie się z traumą związaną z pożarem domu, który przeżyła jako dziecko. Jednak coraz bardziej nieprzewidywalne zachowanie Florence w połączeniu z gniewem Franky z powodu porzucenia ojca i nierozwiązanymi pytaniami dotyczącymi pożaru tworzą wybuchową relację między kobietami...

“Silver Haze” to ponury, pełny refleksji dramat o zranionym, okaleczonym życiu i depresji. Pięknie nakręcone kino artystyczne, z przekonującymi postaciami i grą aktorską.

„Mroczne chwile” (premiera: 5 kwietnia)

„Mroczne chwile” to thriller akcji nawiązujący do klasycznego kina noir, a także refleksja nad etyką policji, korupcją, tuszowaniem faktów i stanem dziennikarstwa w Meksyku. Film przenosi nierozwiązaną sprawę sprzed 20 lat do współczesności.

Opowiada o znużonym światem gliniarzu i kilku innych młodych policjantach pod koniec lat 70., którzy stają w obliczu najmroczniejszych momentów w swoim życiu, próbując wytropić seryjnego mordercę młodych dziewcząt w skorumpowanym mieście w Zatoce Meksykańskiej.

„Sympatyk” (premiera: 14 kwietnia)

Kolejną pozycją, którą warto obejrzeć na HBO Max w kwietniu jest „Sympatyk”, jeden z najbardziej wyczekiwanych seriali 2024 roku.

Oparty na nagrodzonej Nagrodą Pulitzera w 2015 roku powieści pod tym samym tytułem autorstwa Vieta Thanha Nguyena, „Sympatyk” jest satyrycznym thrillerem szpiegowskim i czarną komedią uznanego południowokoreańskiego reżysera Chan-wook Parka („Służąca”, „Oldboy”, „Podejrzana”).

„Sympatyk” opowiada historię północnowietnamskiego szpiega, wysłanego do Stanów Zjednoczonych, aby zdać raport na temat mieszkających tam obywateli Wietnamu Południowego. Mężczyzna szpieguje wietnamskich uchodźców i składa raporty Partii Komunistycznej w Wietnamie.

Oprócz fabuły, główną atrakcją „Sympatyka” jest powrót Roberta Downeya Jr. do telewizji. Aktor występuje w roli głównej, ale charakteryzacja sprawia, że jest ledwo rozpoznawalny.

„Kolor purpury” (premiera: 14 kwietnia)

„Kolor purpury” stanowi muzyczną adaptację klasycznej powieści Alice Walker z 1982 r. pod tym samym tytułem. Ten film-musical śledzi losy Celie (Fantasia Barrino) oraz kilku czarnych kobiet, które przez dziesięciolecia zmagają się z rasizmem, przemocą domową, seksizmem, biedą i kazirodztwem powszechnym na południu Ameryki w XX wieku.

W rolach głównych wystepują Fantasia Barrino, Danielle Brooks, Taraji P. Henson, Halle Bailey i Colman Domingo.

W 1985 r. filmową adaptację powieści stworzył także Steven Spielberg. 

„Reżim” (premiera: 3 marca)

Po świetnym „Mare of Easttown”, Kate Winslet powraca do HBO w nowym obiecującym serialu. I jest to już wystarczająca rekomendacja, by obejrzeć „Reżim”, ale na wszelki wypadek dodamy, że jest to komediowa satyra polityczna producenta wykonawczego i showrunnera Willa Tracy’ego, który pracował przy „Sukcesji” i „The Menu”. Zapowiada się obiecująco.

Fabuła sześcioodcinkowego serialu skupia się na postaci Eleny Vernham, kanclerz fikcyjnej europejskiej dyktatury, której władza zaczyna słabnąć. Opowiada historię jednego roku spędzonego w świecie rozpadającego się autorytarnego reżimu i ma ton mrocznej oraz całkowicie przerażającej komedii.

Guillaume Gallienne gra męża kanclerz, Andrea Riseborough jest menadżerem jej pałacu, Martha Plimpton sekretarzem stanu USA, a Hugh Grant przywódcą opozycji.

„Wonka” (premiera: 8 marca)

Timothée Chalamet zakłada cylinder i sięga po laskę, by wcielić się w rolę cukiernika Willy’ego Wonki na początku jego przygody z przygotowywaniem słodyczy dla fanów słodkości.

Najnowsza adaptacja „Charliego i fabryki czekolady” Roalda Dahla, opowiada historię ekscentrycznego producenta cukierków Willy’ego Wonki, postaci, w którą wcześniej wcielał się także Gene Wilder w „Willym Wonce i fabryce czekolady” z 1971 r., a następnie Johnny Depp w „Charliem i fabryce czekolady” z 2005 r.

Jest kroniką drogi Wonki od młodzieńca sprzedającego czekoladę w małym sklepie do ekscentrycznego geniusza, który założył fabrykę czekolady.

Za reżyserię odpowiada Paul King, który wyreżyserował także dwa filmy o „Paddingtonie”. W obsadzie znaleźli się także Rowan Atkinson, Olivia Colman i Hugh Grant w roli Oompa-Loompa.

„Dunkierka” (premiera: 9 marca)

„Dunkierka” była pierwszym w karierze filmem wojennym Christophera Nolana i od razu zyskała miano jednego z najlepszych filmów wojennych w ogóle.

Przedstawia jeden z najbardziej napiętych i trudnych momentów II wojny światowej, czyli ewakuację Dunkierki w 1940 roku na lądzie, morzu i w powietrzu, w trzech różnych ramach czasowych, które oferują własną, niepowtarzalną perspektywę. 

Nie jest opowieść wojenna, która prowadzi do zwycięstwa, to był odwrót i porażka. Ale to właśnie o to chodzi w tej historii, by pokazać okrucieństwo wojny, grozę oraz akty odwagi i bohaterstwa zwykłych ludzi, które w tamtym momencie miały niebagatelne znaczenie.

Fani Christophera Nolana w marcu na HBO Max będą mogli obejrzeć także inne jego filmy m.in.: „Tenet”, „Incepcję”, „Prestiż” i „Interstellar”.

„Zjawa” (premiera: 2 lutego)

Dla tych wszystkich, którzy jeszcze nie widzieli, albo chcą sobie przypomnieć oscarową rolę Leonardo Di Caprio, nadarza się świetna okazja. Od 2 lutego ten niesamowity film w reżyserii Alejandro Gonzáleza Iñárritu opowiadający o przetrwaniu i zemście dostępny jest na platformie HBO Max.

Hugh Glass (Leonardo Di Caprio) jest świadkiem morderstwa swojego syna, a następnie zostaje poturbowany przez niedźwiedzia grizzly i pozostawiony na pewną śmierć. Ale przeżywa i postanawia się zemścić... 

DiCaprio walczy z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, lodowatymi rzekami, wrogimi drapieżnikami i Tomem Hardym. I jest to zarówno wyczerpujący fizycznie występ, jak i opowieść przedstawiona w najbardziej wciągający sposób, jaki można sobie wyobrazić. Oscar dla aktora w pełni zasłużony.

„Pohamuj entuzjazm. Sezon 12” (nowe odcinki od 5 lutego)

Wszystko co dobre musi się kiedyś skończyć... Po 12 sezonach zrzędliwy producent filmowy, Larry David, żegna się z telewizją i widzami w ostatnim sezonie zabawnej serii. Ostatnie 10 odcinków tej komedii jest kontynuacją opowieści o Larrym i szczegółowo opisuje jego codzienne życie oraz ekscentryczne zachowania, które często prowadzą do katastrofalnego łańcucha wydarzeń. Będziecie tęsknić?

„Jesteś tam, Boże? To ja, Margaret” (premiera: 9 lutego)

Adaptacja przełomowej powieści Judy Blume z 1970 roku opowiada o tytułowej 11-letniej Margaret (Abby Ryder Fortson), która po życiu w Nowym Jorku zmuszona jest osiedlić się na przedmieściach New Jersey. Margret przechodzi okres dojrzewania z nowymi przyjaciółmi w nowej szkole. W desperackiej próbie zrozumienia siebie – i swojego stale zmieniającego się świata – Margaret zaczyna modlić się do Boga o pomoc.

„Czy jesteś tam Boże? To ja, Małgorzata” to urocza opowieść, która szczerze i autentycznie przedstawia okres dojrzewania, rzucając światło na religię, emocje, tożsamość i inne uniwersalne tematy. Słodka, komiczna, ale też prowokacyjna i wrażliwa komedia, będzie odpowiednim wyborem zarówno dla dorosłych, jak i młodszej publiczności.

„Detektyw: Kraina nocy” (premiera: od 15 stycznia)

Luty w HBO Max to kontynuacja przerażającej historii mrocznego zabójstwa, które miało miejsce w lodowatym Enis na Alasce.

Słynny „Detektyw” powraca w najlepszej formie, a Jodie Foster i Kali Reis przejmują stery tego krętego serialu kryminalnego. Kobiety prowadzą śledztwo w sprawie zniknięć kilku mężczyzn z arktycznej stacji badawczej. Ale nic w tej sprawie nie jest łatwe i jasne. Począwszy od polarnej, surowej scenerii po wszechogarniający niepokój w związku kolejnymi odkryciami i tajemnicami sprzed lat.

„Detektyw: Kraina nocy” to złożona, fascynująca historia skupiona na kobietach przeciwstawiających się molestowaniu ze strony mężczyzn, rdzennej kulturze, problematyce zdrowia psychicznego, mistycyzmu i dziwnych rzeczach, które mogą się wydarzyć w mieście spowitym ciemnością przez sześć miesięcy.

Czy początek roku dla fanów starego, dobrego „Detektywa” mógł być lepszy?

Co obejrzeć w weekend w Player? Nowości

„W trójkącie” (premiera: 7 kwietnia)

Jeden z klasyków zyskującego ostatnio na popularności gatunku „Eat the Rich” (zjedz bogatych), czyli filmów, które szydzą z superbogatych i uprzywilejowanych.

Satyryczna czarna komedia szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda z 2023 roku opowiada o grupie bogatych ludzi spędzających wakacje na luksusowym jachcie. Gdy dochodzi do wypadku, bohaterowie w momencie zagrożenia życia, szybko zwracają się przeciwko sobie.

Film oferuje czarny humor i pozwala śmiać się z losów snobistycznych postaci. Fabuła testuje ich marną moralność i tworzy z tego satysfakcjonującą czarną komedię. Zapewnia dobrą zabawę i skłania do refleksji.

„Niebezpieczni dżentelmeni” (premiera: 7 kwietnia)

Zakopane, rok 1914. Tadeusz Boy-Żeleński, Witkacy, Joseph Conrad i Bronisław Malinowski, czwórka czołowych postaci zakopiańskiej bohemy, budzą się po całonocnej pijackiej imprezie z martwym mężczyzną na kanapie. Nie mają pojęcia, kto to był, dlaczego nie żyje, a na dodatek do drzwi pukają stróże prawa. A to dopiero początek kłopotów...

Debiut reżyserski Macieja Kawalskiego z 2022 roku to kryminał i komedia w jednym. Zabawna fabuła skupia się wokół zagadki tajemniczej śmierci i wyścigu z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się od podejrzeń. Zakopane z centrum życia kulturalnego staje się sceną wielkiej intrygi.

W filmie występuje plejada polskich gwiazd: Tomasz Kot, Marcin Dorociński, Andrzej Seweryn, Wojciech Mecwaldowski.

„Pies” (premiera: 14 kwietnia)

Briggs (Channing Tatum), były żołnierz armii amerykańskiej, otrzymuje specjalne zadanie przetransportowania wojskowego psa (Lulu) swojego poległego przyjaciela na pogrzeb. Ta nietypowa para trochę wbrew swojej woli wyrusza w nieprawdopodobną podróż. Briggs i Lulu spotyka wiele zabawnych perypetii, ale ostatecznie zostają przyjaciółmi na całe życie.

Fabuła została zainspirowana podróżą, którą Channing Tatum odbył ze swoim prawdziwym psem po tym, jak zdiagnozowano u niej raka. 

Ten komediodramat to wyciskacz łez, który na pewno poruszy wszystkich właścicieli czworonożnych przyjaciół.

„Pinokio” (premiera: 22 marca)

Do tej pory powstało co najmniej kilkanaście różnych adaptacji baśni o „Pinokiu”. Film Matteo Garrone’a zdecydowanie warto obejrzeć, ponieważ to jedna z tych propozycji, która przypomina klasyczną historię we właściwy sposób, dostarczając ekscytujących, fantastycznych postaci i potężnego morału. Poza tym sposób ożywienia marionetki jest tu naprawdę autentyczny i przekonywujący. W filmie nie korzystano z CGI, zamiast tego zastosowano protetykę dla fantastycznych postaci, w tym Pinokia.

Chociaż „Pinokio” jest uważany za opowieść dla dzieci (coraz więcej głosów opowiada się za tym, że oryginalna historia jest jednak zbyt mroczna dla dzieci), ta wersja może być skierowana nawet bardziej do dorosłych. Ze względu na mroczniejszą niż zwykle historię, ukazanie emocji czy poruszanie tematów skłaniających do myślenia.

Włoskojęzyczny film był nominowany do dwóch Oscarów za kostiumy i charakteryzację.

„Capone” (premiera: 22 marca)

Film biograficzny Josha Tranka to opowieść o ostatnich dniach osławionego gangstera Ala Capone, który pod koniec życia przebywa w areszcie domowym na Florydzie, cierpi na demencję i kiłę, zaczyna mieć halucynacje i na nowo przeżywa swoją przeszłość poprzez dręczące go wspomnienia. Byłego szefa mafii prześladuje brutalna przeszłość, przez co popada w coraz większą paranoję i jest nieobliczalny.

Ucharakteryzowany Tom Hardy wciela się w rolę podstarzałego gangstera, który teraz jawi się jako zniedołężniały i słaby. Aktor daje porywający występ i z zaangażowaniem ucieleśnia upadek Capone. Krytycy chwalili jego umiejętność oddania fizycznego i psychicznego upadku postaci.

„Teściowie 2” 

Kontynuacja udanej polskiej komedii Jakuba Michalczuka z 2021 roku to zapowiedź jeszcze lepszej zabawy. 

Czy tym razem ślub się odbędzie? Weronika i Łukasz – niedoszła młoda para z pierwszej części postanawia dać sobie drugą szansę i zaprasza rodzinę na ślub i wesele w nadmorskiej miejscowości. Morze, drinki i pewne nowe fakty sprawią, że członkowie rodziny Pary Młodej będą bardziej otwarci i gotowi do zrzucenia masek.

Fabuła obfitująca w humor jest jednak podszyta fantastyczną ironią. Staje się pretekstem do wyśmiewania polskich stereotypów i podjęcia dyskusji na temat np. sensu zawierania małżeństw czy różnicy wieku w związkach. 

„Ostatnia rodzina”

Wysoko oceniany film Jana P. Matuszyńskiego z 2016 roku to ciekawa i wzruszająca historia znanej rodziny artystycznej: legendarnego malarza Zdzisława Beksińskiego, jego żony Zofii i ich syna Tomasza, cenionego krytyka muzycznego i tłumacza. Nie jest to w tradycyjnym znaczeniu film biograficzny. Zamiast opowiadania o twórczości, fabuła wciąga nas w niekonwencjonalną atmosferę domu Beksińskich i prezentuje życie, które zdecydowanie odbiegało od zwykłego.

Beksiński nigdy nie odkłada aparatu, ma obsesję na punkcie rejestrowania każdej chwili swojego życia: od dystopijnych obrazów, przeżyć i rozmów rodzinnych, relacji opartych na miłości i nienawiści oraz niezliczonych pogrzebów, w których uczestniczył. Na podstawie tych nagrań reżyser przenosi na ekran biografię tej niezwykłej, pełnej pasji rodziny.\

Co obejrzeć w weekend na Apple TV+? Nowości

„Kasa” sezon 2. (premiera: 3 kwietnia)

W kwietniu w Apple TV+ wraca popularny serial komediowy pt. „Kasa”, opowiadający o kobiecie o imieniu Molly Wells (Maya Rudolph), której niedawna ugoda rozwodowa z mężem, miliarderem zajmującym się technologią od 20 lat, nagle uczyniła ją jedną z najbogatszych ludzi na świecie. Nowa sytuacja ostatecznie doprowadza ją do kryzysu egzystencjalnego. Ale właśnie wtedy kobieta odkrywa, ile szczęścia sprawia jej działalność charytatywna...

Sezon 2: minął rok, odkąd Molly Wells zakończyła swój burzliwy rozwód z miliarderem Johnem Novakiem (Adam Scott). Wells cieszy się życiem jako młoda samotna kobieta, skupiając się na sobie i tym, co ją napędza - działalności charytatywnej. Jest bardziej świadoma i chce najlepiej wykorzystać swoje zasoby, aby zmienić świat...

„Sugar” (premiera: 5 kwietnia)

W nowym kryminalnym serialu dramatycznym reżysera Marka Protosevicha, Colin Farrell wciela się w postać Johna Sugara, prywatnego detektywa z problemami, którego zadaniem jest zbadanie zniknięcia wnuczki legendarnego hollywoodzkiego producenta Jonathana Siegela (James Cromwell). Jednak w trakcie śledztwa Sugar odkrywa, że rodzina Siegelów kryje mnóstwo tajemnic, w tym naprawdę mroczne sekrety. W związku z tym im bardziej zbliża się do prawdy, tym bardziej niebezpieczna staje się jego sytuacja.

W zapowiedziach „Sugar” opisywany jest jako nowe podejście do opowiadania historii o prywatnym detektywie, które istotnie zmienia ten gatunek.

Twórcy obiecują wciągającą od pierwszych odcinków opowieść, która przedstawia skomplikowanego i fascynującego głównego bohatera. W tej serii detektywistycznej noir nic nie jest takie, jakim się wydaje.

„Girls State: dziewczęta i polityka” (premiera: 5 kwietnia)

„Girls State” to pełnometrażowy film dokumentalny o nastoletnich dziewczętach z Missouri, które biorą udział w wciągającym, tygodniowym programie dotyczącym przywództwa, podczas którego próbują zbudować rząd od podstaw. Celem eksperymentu jest kształtowanie przyszłych przywódców Ameryki poprzez badanie mechanizmów amerykańskiej polityki i jej rządu.

W programie bierze udział 500 uczestniczek, dokument skupia się na małej grupie dziewcząt, które dzielą się swoimi doświadczeniami z Girls State i wyrażają swoje nadzieje na przyszłość, w której kobiety będą przewodzić i sprawować władzę na stanowiskach w rządzie. 

„Franklin” (premiera: 12 kwietnia)

W marcu 2024 r. Apple TV+ dodało do swojej biblioteki film „Napoleon”, a teraz dostępny będzie kolejny tytuł historyczno-biograficzny, tym razem w wersji serialu.

„Franklin” opowiada historię Benjamina Franklina, jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Michael Douglas wciela się w tytułowego wynalazcę, który był kluczową postacią w historii świata i postacią polaryzującą społeczność naukową.

Akcja serialu rozgrywa się w grudniu 1776 roku i opowiada o podróży Benjamina Franklina do Francji, aby zdobyć wsparcie dla nowo założonych kolonii w Ameryce. Jest kroniką ośmiu lat, które Franklin spędził za granicą, przechytrzając brytyjskich szpiegów i francuskich informatorów, aby zawrzeć sojusz między Francją a wschodzącymi Stanami Zjednoczonymi.

Serial powstał na podstawie opublikowanej w 2005 roku książki Stacy Schiff (pt. „Wielka improwizacja: Franklin, Francja i narodziny Ameryki”).

„Napoleon” (premiera: 1 marca)

Jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów 2023 roku już teraz można obejrzeć na Apple TV+. A dlaczego warto zobaczyć najnowszy epos historyczny Ridleya Scotta? Przede wszystkim dlatego, że jest kroniką życia i podbojów Napoleona Bonapartego (Joaquin Phoenix) i oferuje szerszy wgląd w małżeństwo Napoleona i specyficzną dynamikę relacji między nim a cesarzową Josephine. Poza tym warto obejrzeć „Napoleona” ze względu na zaangażowane kreacje Joaquina Phoenixa i Vanessy Kirby, a także spektakularne sekwencje bitew (szczególnie bitwy na lodzie pod Austerlitz) i ogólnie imponujące efekty techniczne.

Scott podjął się monumentalnego projektu opowiedzenia historii życia wielkiego francuskiego przywódcy, skupiając się zarówno na legendarnej przenikliwości wojskowej Bonapartego, jak i na jego złożonych relacjach z żoną, dlatego to po prostu trzeba zobaczyć.

„Manhunt” (premiera: 15 marca)

Kolejna limitowana seria dostępna na AppleTV+ przedstawia 12-dniowe polowanie na Johna Wilkesa Bootha, które miało miejsce bezpośrednio po zabójstwie prezydenta Abrahama Lincolna.

„Manhunt” stanowi porywający serial kryminalny i jest oparty na faktach. Stanowi połączenie fikcji historycznej i thrillera przygodowego, a bazuje na bestsellerowej powieści Jamesa L. Swansona pt. „Manhunt: Obława: 12-dniowy pościg za zabójcą Lincolna”.

Serial nie jest w pełni zgodny z faktami historycznymi, ale próbuje opowiedzieć pełną historię tego, dlaczego Booth zabił Prezydenta i jaką rolę mogli odegrać jego sojusznicy, którzy brali udział w zamachu.

 

 

„Palm Royale” (premiera: 20 marca)

To nowy mini serial komediowy, stylizowany na lata 60. i luźno oparty na powieści Juliet McDaniel pt. „Mr. i Mrs. American Pie”. Opowiada o losach Maxine Simmons (Kristen Wiig), kobiety, która próbuje przebić się do elitarnego świata wyższych sfer w Miami za pośrednictwem ekskluzywnego klubu plażowego Palm Royale.

W rolach głównych wystąpią Kristen Wiig, Laura Dern, Leslie Bibb, Alison Janney, Kaia Gerber i Ricky Martin.

„Władcy przestworzy” (kolejne odcinki od 2 lutego)

Jeśli oglądaliście takie seriale jak „Kompanię braci” lub „Pacyfik”, zdecydowanie musicie obejrzeć „Władców przestworzy”. Nowy dramat o II wojnie światowej powstał w wyniku kolejnej współpracy Toma Hanksa i Stevena Spielberga, którzy wcześniej współtworzyli wspomniane wyżej tytuły. A to oznacza mnóstwo emocji, wspaniałych historii o bohaterach, śmiertelnie niebezpiecznych misji, a także rozmach i rozległy spektakl. 

Tym razem opowieść przedstawia prawdziwe historie żołnierzy 100. Grupy Bombowej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, którzy w wyczerpujących warunkach przeprowadzali naloty bombowe na nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej.

W rolach głównych Austin Butler, Barry Keoghan, Callum Turner i Fionn O'Shea.

„Nowy styl” (premiera: 14 lutego)

W tej historii o początkach domu mody Christiana Diora, Ben Mendelsohn wciela się w rolę  wybitnego projektanta w burzliwym okresie jego powojennych początków, wraz z wprowadzeniem na rynek kolekcji „New Look”.

Stworzony we współpracy z domem mody serial, oparty na prawdziwych wydarzeniach, przedstawia także wielu innych projektantów i rywali Diora, w tym Coco Chanel (Juliette Binoche), Cristobala Balenciagę i Pierre'a Balmaina.

Godna uwagi jest także ścieżka dźwiękowa, wyprodukowana przez Jacka Antonoffa, częstego współpracownika Taylor Swift, która zawiera utwory wykonywane przez Nicka Cave'a, The 1975 czy Lanę Del Rey.

„Nowa konstelacja” (premiera: 21 lutego)

Po sukcesie takich seriali jak „Rozdzielenie”, „Silos” czy „For All Mindkind”, Apple TV+ ugruntowało swoją pozycję jako platforma, która specjalizuje się w opowiadaniu historii science fiction. „Nowa konstelacja” kontynuuje ten trend. 

Fabuła serialu skupia się na astronautce (Noomi Repac), która powraca na Ziemię po katastrofie kosmicznej. Zmiany, które tam zastaje zaczynają ją przerastać...

Zapowiada się na fascynujący thriller z elementami dramatu psychologicznego. Czy serial okaże się kolejną gwiazdą w wszechświecie science fiction platformy?

Co obejrzeć w weekend w kinie?

„Pogromcy Duchów: Imperium lodu” (premiera: 5 kwietnia)

Ten film to kontynuacja „Pogromców Duchów. Dziedzictwo” z 2021 roku. Fabuła nowej części niezwykle popularnego filmu z lat 80., opowiada o rodzinie Spenglerów, którzy po opuszczeniu Oklahomy, jadą do Nowego Jorku, by tam połączyć siły z oryginalnymi Pogromcami Duchów i wspólnie stawić czoła nowemu zagrożeniu. Niebezpieczna, mroczna siła zwana Chłodem Śmierci nadciąga, na szczęście na miejscu są niezawodni bohaterowie.

„Pogromcy Duchów: Imperium lodu" Jasona Reitmana to historia, która przedstawia znanych badaczy zjawisk paranormalnych nowej generacji. Do obsady powracają m.in. Dan Aykroyd, Bill Murray i Ernie Hudson.

„Civil War” (premiera: 12 kwietnia)

Kolejna godna polecenia propozycja na kwiecień to apokaliptyczny film akcji wyreżyserowany przez Alexa Garlanda. Akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Stany Zjednoczone są pogrążone w konflikcie, po odłączeniu się 19 stanów i starciu rządu USA z armią Teksasu i Kalifornii zwaną Siłami Zachodnimi. Kraj pogrążony w wojnie domowej przemierza grupa dziennikarzy i przedstawia podzieloną Amerykę i spolaryzowane społeczeństwo.

„Civil war” to najdroższy jak do tej pory projekt studia A24. Alegoryczny scenariusz filmu science fiction momentami wygląda bardzo realistycznie. W rolach głównych występują Kirsten Dunst, Cailee Spaeny, Jesse Plemons, Nick Offerman i Wagner Moura.

„Back to Black. Historia Amy Winehouse” (premiera: 19 kwietnia)

Dramat biograficzny opowiada historię burzliwego życia tragicznie zmarłej brytyjskiej piosenkarki Amy Winehouse, jej drogę do sławy i wydanie legendarnego albumu „Back to Black”, który natychmiast spowodował, że stała się jednym z najbardziej charakterystycznych głosów na świecie. 

Film wyreżyserowany przez Sam Taylor-Johnosn zyskał akceptację rodziny piosenkarki i jest opowiadany z jej punktu widzenia. Ścieżka dźwiękowa zawiera oczywiście większość najbardziej znanych utworów Amy.

„Challengers” (premiera: 26 kwietnia)

Wyreżyserowany przez Lucę Guadignino „Challengers” to komedia romantyczna i dramat sportowy z Zendayą w roli głównej. Popularna aktorka wciela się w postać byłej gwiazdy tenisa – Tashi, która obecnie trenuje i zajmuje się rozwojem kariery swojego męża Arta. Kiedy Art rywalizuje z Patrickiem (jego najlepszym przyjacielem i byłym chłopakiem Tashi), sprawy się komplikują – zarówno na boisku, jak i poza nim.

Reżyser znany z badania tematyki miłości (m.in. w poprzednich filmach „Tamte dni, tamte noce” czy „Do ostatniej kości”), tym razem w centrum fabuły stawia nieco skandaliczny trójkąt miłosny.

„Strefa zainteresowań” (premiera: 8 marca)

Zapadający w pamięć, niewygodny i niepokojący. To prawdopodobnie najbardziej trafne określenia dla filmu Jonathana Glazera, który zdobył niemal wszystkie najważniejsze nagrody festiwali filmowych w 2023 roku i powalczy w wyścigu o Oscary.

Jeden z najlepiej ocenianych filmów o Holokauście to portret niemieckiej rodziny nazistów mieszkającej tuż obok obozu koncentracyjnego. Ukazuje sielankę życia rodziny, podczas gdy za murem rozgrywa się dramat milionów ludzi.

Cały geniusz tego filmu polega jednak na tym, że nie pokazuje żadnych scen przemocy. Za sprawą zastosowanych środków, przede wszystkim muzyki, mrozi niepokojącym spokojem i pozostawia niedopowiedzianą sferę wyobraźni widzów. Dobitnie pokazuje jak działa normalizacja, przyzwyczajenie i banalizowanie zła.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/r-vfg3KkV54?si=cS6gSZo2fL_suf_V" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" allowfullscreen></iframe>

„Bękart” (premiera: 15 marca)

„Bękart" przenosi nas do XVIII-wiecznej Danii, w czasy bezprawia, gdzie skorumpowani arystokraci i ich poplecznicy znęcają się nad chłopami i za wszelką cenę chcą utrzymać swój status.

Mads Mikkelsen wciela się w postać kapitana Ludwiga Kahlena, byłego żołnierza, który jest zdeterminowany, by na dzikich i jałowych wrzosowiskach Jutlandii zacząć uprawiać ziemniaki i założyć kolonię. Jego plan nie podoba się bezwzględnemu arystokracie, który czuje, że jego pozycja i dotychczasowa władza są zagrożone. Ludwig trwa przy swoim i będzie musiał wiele poświęcić, by doprowadzić swój zamiar do końca.

Duńsko-szwedzko-niemiecki dramat historyczny to bardzo brutalna opowieść o wytrwałości i buncie przeciwko tyranii.

 

 

„Godzilla i Kong: Nowe imperium” (premiera: 28 marca) 

Dwa największe potwory w historii kina powracają w kontynuacji filmu „Godzilla kontra Kong” z 2021 roku. W piątej części serii dwójka tytanów połączy siły, by sprostać nowemu zagrożeniu. Tym razem  Godzilla i Kong od początku będą sojusznikami. Oprócz nowego wroga, w filmie pojawia się mnóstwo nowych, przerażających stworzeń.

„Godzilla i Kong: Nowe imperium” zagłębia się w pochodzenie stworzeń i tajemnice miejsc takich jak Wyspa Czaszek, dostarczając widzom nie tylko zupełnie nową fabułę, ale także mnóstwo sekwencji akcji.

„Dobrzy nieznajomi” (premiera: 9 lutego)

Wzruszający film Andrew Haiga jest adaptacją japońskiej powieści Taichi Yamada „Strangers”. Reżyser przenosi akcję opowieści do Londynu.

Adam to samotny scenarzysta, który zmaga się z traumą straty rodziców, gdy był jeszcze dzieckiem. Nawiązuje romans z sąsiadem Harrym. W miarę rozwoju ich związku postanawia odwiedzić miasteczko, w którym dorastał, i odkrywa, że jego rodzice nadal mieszkają w jego domu z dzieciństwa i przez 30 lat, jakie minęły, nie postarzali się ani o jeden dzień.

Jak to możliwe? Za sprawą zabiegu reżysera, który wprowadza element fantastyczny, coś w rodzaju halucynacji i wyobraźni, by przedstawić próbę odzyskania utraconego czasu z rodziną i umożliwić powrót do swojego wewnętrznego dziecka.

„Dobrzy nieznajomi” są piękną historią o miłości, żałobie i stracie. Te ostatnie doświadczenia zostały zaprezentowane w dość nietypowy i dezorientujący sposób.  

„Bracia ze stali” (premiera: 16 lutego)

Zac Efron, Jeremy Allen White i Harris Dickinson wcielają się w członków rodziny Von Erich, znanej fanom wrestlingu zarówno ze swoich osiągnięć na ringu, jak i tragedii poza nim.

Został oparty na prawdziwej historii braci Von Erich, którzy zasłynęli w świecie wrestlingu. Opowiada o wpływie, jaki wywarła rodzina Von Erich i tragediach, przez które przeszła, szczególnie w latach 80. XX wieku, kiedy słynny chwyt zapaśniczy znany jako “Żelazny pazur” (ang. Iron Claw) stał się znakiem rozpoznawczym Kevina Von Ericha (Zac Efron).

To jednocześnie biograficzny film sportowy, jak i dramat, wyreżyserowany przez Seana Durkina.

„Anatomia upadku” (premiera: 23 lutego)

Zdobywca Złotej Palmy w Cannes, wielu innych nagród, a także pięciu nominacji do Oscara, francuski dramat Justine Triet to niezwykle wciągająca historia kobiety oskarżonej o morderstwo męża.

Klucz do sukcesu tego filmu? Rewelacyjny scenariusz, który wykorzystuje prostą zagadkę morderstwa do analizy małżeństwa i relacji między dwojgiem bliskich sobie ludzi oraz sposobu, w jaki oceniana jest kobieta, która musi ujawniać wszelkie szczegóły z ich życia prywatnego. Mamy wrażenie, że w sądzie oceniana jest nie tylko kwestia sprawy o morderstwo, ale także ich małżeństwo. A pytania pozostają jeszcze długo po wydaniu pozornie decydującego wyroku. Drugim wielkim atutem tego filmu jest niezwykła kreacja aktorki Sandry Hüller, która wcieliła się w główną bohaterkę i za tę rolę została nominowana do Oscara.

Dramat rodzinny i po części thriller prawniczy stanowi ekscytujące studium charakteru kobiety, opowieść o prawdzie, ambicji i percepcji.

Po więcej filmowych rekomendacji zajrzyj do pasji Oglądam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com