Może zabrzmi to jak banał, ale przed wyruszeniem na wycieczkę rowerową w pierwszej kolejności należy określić jej cel. On bowiem będzie determinował sposób, w jaki powinniśmy się przygotować. Aby maksymalnie ułatwić proces planowania, najlepiej podejść do tego metodycznie, rozbijając wszystko na poszczególne etapy. Oczywiście to, co powinniśmy zabrać na wycieczkę rowerową, uzależnione będzie od wielu czynników, niemniej schemat w większości przypadków jest podobny. Dobra logistyka to klucz do zadowolenia i czerpania przyjemności z jazdy.

 

Camelbak, Butelka, Chute Mag, Lagoon, 750 ml

 

Określ cel wycieczki rowerowej

Planując wycieczkę rowerową, należy określić jej cel, czas trwania czy planowany dystans. Nie musi to być oczywiście wskazanie konkretnego miejsca i podążanie do niego za wszelką cenę, ale przyjęcie pewnych ram, których chcielibyśmy się trzymać. Niejednokrotnie przecież celem wycieczki może być przejechanie jak najdłuższego dystansu, zwiedzanie czy biwakowanie nad brzegiem pięknego jeziora. Jednak znajomość terenu, po którym mamy zamiar się poruszać, topografia miejsc oraz punktów pozwalających na odpoczynek, a także uzupełnienie zapasów wody i jedzenia mają tu istotne znaczenie. Dzięki temu, z góry będziemy wiedzieli, co trzeba zabrać na wycieczkę rowerową.

 

Ziener, Rękawiczki rowerowe, Ceniz, rozmiar 8,5

 

Jak się ubrać na wycieczkę rowerową?

Jednym z głównych czynników, które mogą zadecydować o naszym zadowoleniu z wycieczki, jest sposób, w jaki się ubierzemy oraz odzież rowerowa, którą zabierzemy ze sobą. Niedostosowanie ubrania do panujących warunków pogodowych może być czynnikiem wpływającym na chęć zrezygnowania z wypadu.

W myśl powiedzenia „nie ma złej pogody na rower, są tylko nieodpowiednio ubrani cykliści” przed wyruszeniem powinniśmy na bieżąco sprawdzać prognozy pogody zwłaszcza w zakresie wahań temperatury, możliwości wystąpienia opadów oraz siły wiatru. Znajomość wszystkich tych czynników pozwoli ubrać się adekwatnie do zastanej sytuacji.

Od strony praktycznej zdecydowanie najlepszym sposobem ubierania się na wycieczkę rowerową jest stosowanie metody na tzw. cebulkę. Założenie kilku cieńszych warstw zamiast jednej grubszej pozwala na bieżąco zdejmować lub zakładać kolejne ubrania, co przekłada się na komfort cieplny.

Nie należy również zapominać o właściwej ochronie przed przeszywającym wiatrem czy ewentualnymi opadami. Przeciwdeszczowa kurtka, ochraniacze na buty, rękawiczki czy czapka to niezbędny element wyposażenia każdego cyklisty, który planuje jazdę nie tylko w dzień, ale również w nocy. Taki zestaw potrafi uratować niejedną wyprawę.


Planujesz wybrać się na wycieczkę rowerową? Koniecznie zapoznaj się z naszymi artykułami:


 

Buty rowerowe,  czarne, rozmiar 40  Shimano

 

Jedzenie i picie

Zastanawiając się nad tym, co zabrać na jednodniową wycieczkę rowerową dojdziemy do wniosku, że racje żywieniowe, które spakujemy do plecaka, nie muszą być zbyt duże. Chyba że planowany wypad zakłada późniejszego grilla. Jednak planując znacznie dłuższą trasę, trzeba sprawdzić, czy po drodze znajdują się miejsca, w których będzie można uzupełnić zapasy. Ma to kolosalne znaczenie w przypadku gdy wybieramy się w nieznane rejony. Na wycieczki rowerowe udajemy się najczęściej w dni wolne od pracy, często w godzinach popołudniowych, dlatego trzeba pamiętać, że liczba takich miejsc będzie znacząco ograniczona.

Z tego względu trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność. Warto mieć w zapasie dodatkową porcję jedzenia i picia, które umożliwią dotarcie do kolejnej stacji, sklepu czy baru.

Rodzaj jedzenia czy picia również ma duże znaczenie. O ile w przypadku krótkiej przejażdżki batoniki i woda w zupełności wystarczą, tak mając zamiar przejechać znacznie dłuższy dystans, nie należy zapominać o pełnowartościowych posiłkach, bez których szybko opadniemy z sił.

 

Bidon sportowy rowerowy Dunlop 1L

 

Narzędzia

Niezbędnik rowerowy w postaci podstawowych narzędzi to absolutny „must have” każdego rowerzysty. I choć korzystamy z nich niezwykle rzadko, podczas wycieczki wszystko się może zdarzyć. Brak narzędzi nawet podczas najprostszej awarii skutkowałby unieruchomieniem roweru i koniecznością przerwania jazdy. Z tego względu, zastanawiając się nad tym, co zabrać na wycieczkę rowerową, nie można zapomnieć o:

  • dętce,
  • łatkach do dętki,
  • łyżce do opon,
  • pompce rowerowej,
  • multitoolu,
  • kluczu do odkręcenia koła, o ile nie jest ono montowane na szybkozamykacz lub oś przelotową.

 

Mini pompka  Stream  Meteor

 

W przypadku dłuższych wypraw dodatkowo mogą się przydać:

  • smar do łańcucha,
  • skuwacz,
  • spinka do łańcucha,
  • linka przerzutki,
  • hak przerzutki.

Samo posiadanie takiego zestawu to dopiero połowa sukcesu. Należałoby jeszcze wiedzieć, jak z niego korzystać. Dlatego przed wyruszeniem na wycieczkę zdecydowanie warto przećwiczyć podstawowe czynności jak zdjęcie i założenie koła czy wymiana dętki. Z pewnością ułatwi to ewentualną naprawę w terenie.

 

Wozinsky multitool rowerowy 11w1 zestaw narzędzi do naprawy roweru (WMT-01)

 

Pozostałe wyposażenie

Patrząc z perspektywy rowerzysty, nie sposób wyobrazić sobie dłuższej wycieczki bez takich przedmiotów jak smartfon oraz zapięcie rowerowe. Pełnią one niezwykle ważne funkcje.

Smartfon, czego większości osób nie trzeba tłumaczyć, pozwala nie tylko na ewentualne wezwanie pomocy, ale pełni również rolę nawigacji, karty płatniczej, aparatu fotograficznego czy kamery cyfrowej. Wszystkie te elementy bez wątpienia ułatwiają i umilają podróż – niezależnie od tego, czy jest to jedno-, czy kilkudniowa wyprawa. Pakując telefon do torby czy kieszonki, nie można zapominać o dodatkowym źródle zasilania. Jak mawiał klasyk „urządzenie elektroniczne działa lepiej, gdy jest podłączone do prądu”, dlatego powerbank o odpowiedniej pojemności jest rzeczą niezbędną.

 

Wodoodporna torba rowerowa  z osłoniętym uchwytem na telefon model01 - czarna  TelForceOne

 

Zapięcie rowerowe to dodatek, który umożliwi pozostawienie roweru bez opieki. Nie musi to być ciężki łańcuch lub nieporęczny U-Lock. Wystarczy cienka i lekka linka, która z pewnością zniechęci przypadkowych złodziei do prób odjechania cudzym rowerem. Chyba że mamy w planach zwiedzanie czy dłuższe pozostawienie jednośladu w miejscu niestrzeżonym, wówczas odpowiednie zabezpieczenie rowerowe będzie koniecznością.

 

 Zapięcie rowerowe GERDA CONTRA 900/6V łańcuch Uniwersalny

 

W co się spakować na wycieczkę rowerową?

Znając odpowiedź na pytanie „co zabrać na wycieczkę rowerową?”, z pewnością pojawi się dylemat, w co to wszystko spakować. Najpopularniejszymi sposobami stosowanymi przez cyklistów są sakwy, torby rowerowe czy po prostu plecak. Wszystko oczywiście zależy od tego, gdzie i na jak długo się wybieramy.

Może to być bowiem wypad z namiotem na kilka dni na drugi koniec Polski albo krótka pętla dookoła tzw. komina.

 

Sakwa rowerowa torba na bagażnik Dunlop 20L

 

Niezależnie od celu, dystansu czy sposobu pakowania, zdecydowanie warto zabrać ze sobą absolutne minimum. Należy mieć świadomość, że przestrzeń bagażowa roweru jest ograniczona, a każdy dodatkowy gram to większy wysiłek podczas pedałowania. Być może na krótkich dystansach wożenie ze sobą nadbagażu nie jest aż tak odczuwalne, niemniej podczas dłuższych wycieczek będzie to wyraźnie zauważalne. Natomiast wybór sakwy, torby czy plecaka zależy od preferencji cyklisty oraz możliwości konstrukcyjnych roweru.

 

Torba sakwa  na rower, ramię, rowerowa  na bagażnik  B-SOUL

 

Przed wyruszeniem na wycieczkę rowerową zdecydowanie warto poświęcić chwilę na zaplanowanie kolejnych etapów. Pozwoli to nie tylko uniknąć wielu niechcianych sytuacji, ale również jeszcze przed wyjazdem wprowadzi nas w klimat zbliżającej się wycieczki.

Więcej rowerowych poradników znajdziesz w dziale Rowery i akcesoria.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock