Piłka rehabilitacyjna

Tę nazwę lubię najbardziej, ponieważ mam wrażenie, że najlepiej obrazuje charakter ćwiczeń, jakie można na niej wykonywać. Ćwiczenia z piłką uczą świadomości ciała, wpływają pozytywnie na mięśnie głębokie, wzmacniają każdą partię ciała w zależności od celu i rodzaju ćwiczenia, mają zbawienny wpływ na równowagę i balans ciała, ale także uczą koordynacji ruchowej. Jedną z zalet ćwiczeń z piłką rehabilitacyjną, które cenię chyba najbardziej, to wpływ na mięśnie posturalne, a więc także na postawę ciała.

Ćwiczenia na piłce, tak jak wspomniałam, wymagają skupienia, ze względu na trud jaki trzeba włożyć w ich wykonanie. Pomijając ćwiczenia skierowane na poprawę ruchu w stawach i poprawę mobilności, ćwiczenia na piłce są stosunkowo trudne i naprawdę wymagające mięśniowo, ponieważ często musimy użyć niemal wszystkich mięśni, by wykonać zamierzony ruch.

Duża piłka, o której tutaj mowa, nazywana jest także piłką rehabilitacyjną, ponieważ często jest używana w procesie powrotu do sprawności po wielu kontuzjach. Jest to przyrząd, który uczy nas naszego ciała i egzekwuje technikę, bez której dane ćwiczenie po prostu się nie uda.

Trening z piłką rehabilitacyjną

inSPORTline, Piłka gimnastyczna, 75 cm

 

Jak wybrać rozmiar piłki do ćwiczeń?

Pamiętaj, że rozmiar piłki ma znaczenie. Jeżeli będziesz mieć okazję „przymierzyć” się do piłki, w siadzie Twoje kolana powinny być zgięte pod kątem 90 stopni. Jeżeli jednak będziesz zamawiać piłkę przez internet, podrzucam wymiary, którymi możesz się zasugerować:

  • dla osób o wzroście do 158 cm – piłka o średnicy 45 cm,
  • dla osób o wzroście do 168 cm – piłka o średnicy 55 cm,
  • dla osób o wzroście do 179 cm – piłka o średnicy 65 cm,
  • dla osób o wzroście powyżej 180 cm – piłka o średnicy 75 cm.

 

Trening z piłką gimnastyczną

Piłka fitness 75cm z pompką

Zalety ćwiczeń z piłką gimnastyczną

Zanim zdecydujecie się na zakup swojej pierwszej piłki treningowej, poznajcie dobrze jej możliwość i największe atuty:

  • piłka do ćwiczeń jest dość dużym przyrządem, ale wbrew pozorom będzie wygodna do przechowywania. Można ją pompować bezpośrednio przed treningiem, a po zakończonych ćwiczeniach, wypuszczać z niej powietrze,
  • polecam też stosowanie piłki jako krzesła. Mobilizuje nas to do utrzymania prostych pleców, zmusza do aktywacji mięśni głębokich, buduje stabilizację i w konsekwencji wpływa pozytywnie na naszą postawę, często niwelując bóle pleców,
  • ćwiczenia z piłką teoretycznie są dla każdego, jednak osoby mniej doświadczone, zdecydowanie powinny zacząć od niewymagających zadań – przed zakupem piłki, warto również wzmocnić mięśnie pleców i miednicy,
  • ćwiczenia z piłką mogą wykonywać osoby praktycznie w każdym wieku, szczególnie, że nie obciążają stawów, ale trzeba odpowiednio dobrać zestaw aktywności do swoich możliwości,
  • piłka gimnastyczna umożliwia przeprowadzenie nawet intensywnego treningu siłowego.

Podrzucam Wam dwie propozycje treningu z piłką gimnastyczną:

 

Duża piłka treningowa

Piłka fitness 75cm z pompką

 

Na co uważać podczas treningu z piłką?

Niektórzy twierdzą, że trening z piłkami jest nudny. Ja mam odmienne zdanie, co mam nadzieję, udowodniłam w wyżej zaprezentowanych workoutach. Jednak jeżeli trening przy użyciu samej piłki treningowej nie odpowiada, może wpleść piłkę w trening cardio. Zaznaczam, że w tym wypadku priorytetem zawsze musi być technika, a nie korzystanie z narzędzia treningowego.

Jak uwzględnić piłkę w planie treningowym?

Rzadko kiedy plan treningowy bazuje tylko i wyłącznie na ćwiczeniach z piłką. Warto swój trening wzbogacić o ten sprzęt i w jednym dniu w tygodniu wprowadzić piłkę rehabilitacyjną jako element wzmacniający i uzupełniający. Takie urozmaicenie pozwoli wykonać nowe ćwiczenia na konkretne partie mięśni – te, na których nam najbardziej zależy i udoskonali naszą rutynę.

Dowodem na to, że warto wykonywać trening z piłką jest również fakt, że ćwiczenia z jej użyciem są stosowane przez wielu sportowców jako forma treningu uzupełniającego. W czasie przygotowania ogólnorozwojowego, nie można więc o niej zapomnieć!

Na koniec jeszcze raz przypomnę, że jeśli piłka nie służy do klasycznych ćwiczeń, może posłużyć jako krzesło i już samo siedzenie na niej, będzie formą wzmocnienia pleców i może bardzo pozytywnie wpłynąć na postawę i mięśnie głębokie. Warto spróbować! Szczególnie mocno polecam to osobom, które pracują w pozycji siedzącej przez większość dnia Piłka treningowa wymusza napięcia mięśniowe, przez co nasze mięśnie się nie rozleniwiają.

 

Piłka rehabilitacyjna

BEST, Piłka fitness, 23cm

 

Mam nadzieję, że te porady okazały się pomocne! Jeśli szukacie więcej pomysłów na treningi, to koniecznie zajrzyjcie na stronę Empik Pasje Magazyn Online do działu poświęconego pasji do biegania i ćwiczeń.