Jak duży telewizor wybrać?

Absolutną podstawą we właściwym doborze nowego sprzętu jest określenie, ile cali telewizor powinien mieć, by pozwalał w pełni cieszyć się jego możliwościami. Często słyszy się, że im więcej, tym lepiej – w rzeczywistości jest jednak inaczej. Liczba cali powinna być dopasowana do odległości, w której zostanie przed nim postawiona sofa. Drugi istotny parametr to rozdzielczość wyświetlacza. Jeżeli ekran znajdzie się zbyt blisko ciebie, istnieje ogromne ryzyko, że zamiast podziwiać płynny obraz, będziesz oglądać piksele. Zdecydowanie stracisz więc na jakości.

Telewizor LG NanoCell

W znalezieniu odpowiedzi na pytanie, jak duży telewizor wybrać, pomoże ci prosty kalkulator odległości od TV, osobny dla dwóch popularnych rozdzielczości:

  • Dla telewizorów Full HD – na 1 cal przypada średnio 4,2 cm odległości.

Przykład: odległość od sofy do szafki na TV wynosi 1,5 m. Ekran telewizora powinien mieć maksymalnie 35 cali (150 cm : 4,2 cm = ok. 35’’).

  • Dla telewizorów 4K Ultra HD – dzięki wysokiej jakości modeli Ultra HD możesz pozwolić sobie na większą przekątną, niż przy Full HD. W tym przypadku na 1 cal przypada średnio 2,1 cm odległości.

Przykład: odległość od sofy do szafki na TV wynosi ponownie 1,5 m. Ekran telewizora może mieć już maksymalnie 71 cali, a więc dwa razy więcej niż w przypadku Full HD (150 cm : 2,1 = ok. 71’’)!

Telewizor Philips

Jaką rozdzielczość telewizora wybrać?

Wspomniana rozdzielczość wyświetlacza (Full HD, Ultra HD 4K, 8K itd.) pełni niezwykle ważną funkcję. Parametr ten określa liczbę pikseli występujących obok siebie – w pionie i poziomie. W największym skrócie: im ich więcej, tym obraz staje się bardziej realistyczny, dokładny oraz płynny. Najpopularniejsze dziś wartości to:

  • HD Ready – 1280 x 720p,
  • Full HD – 1980 x 1080p,
  • 4K Ultra HD – 3840 x 2160p,
  • „prawdziwe” 4K – 4096 x 2160p,
  • jeszcze rzadko dostępne, ale już pojawiające się 8K – 7680 x 4320p.

Z pewnością zastanawia cię, dlaczego Ultra HD otrzymało przedrostek 4K, skoro 4K jest osobną rozdzielczością? Sytuacja ta wynika z faktu, że liczba pikseli w przypadku UHD jest mocno zbliżona do 4 tysięcy i określenie 4K w ogromnej mierze ułatwia zobrazowanie sobie przewidywanej jakości obrazu. To dość zawiły temat, który dokładniej opisaliśmy w artykule Full HD, Ultra HD i 4K UHD – jaka jest różnica i co wybrać?. Pod tym odnośnikiem znajdziesz szczegółowe informacje na temat tego, na którą z rozdzielczości wyświetlacza warto się zdecydować.

telewizor Samsung

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze telewizora?

Wybór przekątnej ekranu oraz rozdzielczości to absolutna podstawa w poszukiwaniu idealnego sprzętu. Jednak o tym, jaki telewizor kupić, decydują również twoje oczekiwania względem funkcji dodatkowych – a ich oferta jest naprawdę ogromna. Pozostaje też jeszcze kilka istotnych parametrów godnych weryfikacji. Na które warto zwrócić szczególną uwagę i co dają?

  • Częstotliwość odświeżania obrazu – wyrażona w hercach (Hz). Główna zasada mówi, że im wyższa, tym lepsza. Dana ta odpowiada za płynność ruchu i jest szczególnie istotna w przypadku bardzo dynamicznych obrazów: transmisji sportowych, filmów akcji czy gier wideo. Jeżeli zamierzasz wyłącznie oglądać telewizję, to wystarczy ci 60Hz, co wynika z faktu, iż puszczane w TV filmy, seriale i programy zostają nakręcone właśnie w maksymalnie 60Hz. Zwyczajnie nie potrzebują więcej. Inaczej będzie w przypadku chęci oglądania streamów internetowych i meczów na żywo lub grania na konsoli. Tutaj warto zdecydować się na 120 Hz lub więcej, biorąc bowiem za przykład PlayStation 5 czy Xbox Series X/S, gry w 120 Hz stają się standardem.
  • Miracast – ciekawa funkcja, która pozwoli ci bezprzewodowo przesyłać obraz z innego urządzenia (np. laptopa lub smartfonu) na wielki ekran. Wystarczy połączenie obu sprzętów z tą samą siecią Wi-Fi.
  • Łączność z Bluetooth – zdecydowana większość modeli typu smart jest w nią wyposażona, zawsze warto jednak się upewnić.
  • Technologia HDR (high dynamic range) – idąca zazwyczaj w parze z rozdzielczością 4K. Zdecydowanie zwiększa kontrast między kolorami oraz ich głębię, tym samym dodaje obrazowi realizmu. Słowem: czerń staje się bardziej czarna, a biel: bielsza.
  • Sterowanie głosowe – ciekawa opcja pozwalająca na obsługę telewizora przy pomocy komend głosowych, bez użycia pilota (np. Asystentem Google).
  • Klasa energetyczna – parametr, od którego zależy poziom poboru energii telewizora. Im wyższa, tym bardziej ekologiczny i energooszczędny jest dany model; warto postawić na klasę A.

telewizor thomson

Szukając nowego telewizora, warto sprawdzić w zasadzie każdy parametr. Równie istotna bywa bowiem liczba dostępnych złączy HDMI, co możliwość nagrywania na USB. Dlatego koniecznie sprawdź co najmniej kilka modeli i porównaj ich dane techniczne, skupiając się na tych, które będą najważniejsze dla ciebie.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika

Zdjęcie okładkowe: shutterstock.com