DisplayPort — informacje ogólne o interfejsie 

Cechy wspólne tych dwóch rozwiązań polegają na tym, że oba stanowią cyfrową formę przesyłania danych. Służą zarówno do transmisji audio, jak i obrazu. DisplayPort został wdrożony w 2006 roku dzięki staraniom VESA, czyli Video Electronics Standard Association. Złącze to jest w stanie przesyłać oraz i dźwięk w ramach od jednej do czterech tzw. linii transmisyjnych, a zostało stworzone z myślą o wzajemnej komunikacji komputera z monitorem oraz innymi wyświetlaczami zewnętrznymi, takimi jak projektory, ekrany o dużym formacie, Smart TV i innymi urządzeniami. Warto podkreślić, że ich komunikacja polega na wzajemnej, obustronnej wymianie danych.

 

 

 Kabel DisplayPort LANBERG, 1.8 m

 

HDMI — starszy i nie mniej sławny. Co warto wiedzieć?

High Definition Multimedia Interface to rozwiązanie zaprojektowane w 2002 roku przy współpracy siedmiu wielkich firm (m.in. Sony, Toshiba oraz Technicolor). Podobnie jak jego młodszy brat, stanowi narzędzie do cyfrowego przesyłania audio i video z komputera do urządzeń zewnętrznych. Przy pomocy HDMI możemy ze sobą połączyć de facto dowolne urządzenia pod warunkiem, że są zaprojektowane w zgodzie z tym standardem. Mowa tu szczególnie o konsolach do gier, odtwarzaczach DVD i Blu-Ray i innych jednostkach. Szacuje się, że obecnie ponad 1600 firm na całym świecie produkuje sprzęt z wykorzystaniem tego interfejsu, co czyni go jednym z najpopularniejszych rozwiązań na świecie.

 

 

Kabel HDMI SAVIO CL-05, 2 m

 

Występowanie DisplayPort w różnych urządzeniach 

Przede wszystkim, wszelkie dane przesyłane przez ten interfejs poddane są ochronie przez nieuprawnionym kopiowaniem przy pomocy standardu DPCP (DisplayPort Content Protection). Zabezpieczone w ten sposób audio i wideo przesyłane jest przy pomocy jednego z trzech typów złącza: standardowego DisplayPort (stosowany m.in. w projektorach multimedialnych lub w kartach graficznych, a także w monitorach), Mini DisplayPort oznaczany także skrótami mDP lub MiniDP (opracowany przez Apple dla MacBooków, iMaców, Maców Mini oraz Maców Pro, spotykany przede wszystkim w urządzeniach przenośnych takich firm jak Microsoft, DELL oraz Lenovo), także micro DisplayPort dla najmniejszych, najbardziej mobilnych urządzeń (możliwy do użytkowania w wybranych modelach telefonów oraz tabletów).

 

 

Adapter Displayport - HDMI GEMBIRD

 

Szczegóły techniczne interfejsu DisplayPort

Zastanawiając się jak połączyć laptopa z monitorem przy pomocy tego interfejsu, nie można pominąć specyfikacji tego standardu. Jego dwie najnowsze generacje powstawały w latach 2014 (1.3) oraz 2016 (1.4). Oferują one następujące możliwości przesyłania danych:

Wersja 1.3

Przepustowość w wysokości niemal 26 Gbit na sekundę, oferuje rozdzielczość 1920x1080 (Full HD) oraz 2560x1440 (QHD/2K) przy częstotliwości odświeżania ekranu 240 Hz, 120 Hz dla rozdzielczości 4K, a także 30 Hz dla rozdzielczości 8K,

Wersja 1.4 

Zwiększona przepustowość przesyłu w wysokości 32,4 Gbit na sekundę, oferuje identyczną jakość jak poprzednik w przypadku Full HD, QHD/2K oraz 4K. Główna różnica pomiędzy nimi polega na możliwości wyświetlania obrazu w jakości 8K z częstotliwością 60Hz przy wykorzystaniu technologii bezstratnego przesyłania wideo o nazwie DSC (Display Stream Compression).

Poprzednie standardy, np. 1.2, oferują niższą szybkość transferu informacji. Z kolei najnowsza wersja DisplayPort wypuszczona w 2019 oferuje przepustowość aż 80 GBps, lecz na szersze jej wprowadzenie należy jeszcze poczekać.

 

 

Kabel DisplayPort M - HDMI AM GEMBIRD CC-DP-HDMI-6, 1.8 m

 

Rodzaje złącza HDMI oraz jego występowanie 

Przesyłanie danych audio i video przy pomocy tego standardu odbywa się za pośrednictwem czterech linii, a jego wtyk posiada 19 pinów. Na rynku dostępnych jest w sumie pięć typów złączek HDMI, a trzy najpopularniejsze z nich różnicowane są w podobny sposób do DisplayPort. Są to: Typ A (standardowe HDMI w takich urządzeniach jak rzutniki, telewizory albo karty graficzne), Typ B (czyli mini-HDMI, często spotykane w laptopach lub znikających już netbookach oraz niewielkiej części urządzeń mobilnych), a także typ C (micro-HDMI, występujące wyłącznie na pokładach tabletów albo smartfonów).

 

Szczegóły techniczne interfejsu HDMI 

Dwa najnowsze standardy HDMI, czyli wersje 2.0 w różnych odmianach (produkowane najszerzej w latach 2013-2016) oraz 2.1 z roku 2017 są w stanie zapewnić satysfakcjonującą szybkość przesyłania dźwięku i obrazu. Detale prezentują się następująco:

HDMI 2.0, 2.0a oraz 2.0b 

Oferuje przepustowość do 14,4 Gbit na sekundę, rozdziałkę Full HD dla odświeżania 240Hz, a także 144 Hz dla 2K/QHD oraz 60 Hz podczas odtwarzania materiałów w rozdzielczości 4K

HDMI 2.1 

Ogólna przepustowość w wysokości niemal 43 Gbit/s, a także 240 Hz przy rozdzielczości Full HD oraz 2K/QHD, 120 Hz dla 4K, 60 Hz przy 8K, a także 30 Hz dla olbrzymiej w parametrach rozdzielczości 10K (10240x4320 pikseli).

Starsze wersje standardu HDMI (144 Hz przy rozdzielczości Full HD) zostały zastąpione przez nowsze i bardziej wydajne.

 

 

 Kabel HDMI - HDMI SNAKEBYTE, 3 m (PlayStation 5)

 

HDMI kontra DisplayPort. Co wybrać? 

Jest szereg innych cech, które wpływają na wybór pomiędzy tymi dwoma interfejsami. Przede wszystkim, nie wszystkie urządzenia wspierają rozwiązanie DisplayPort, inne zaś mają oba te wejścia. Należy też zauważyć, że DisplayPort jest standardem bardziej energooszczędnym, lecz niestety nie posiada funkcji ARC (Audio Return Channel, czyli zwrotne przesyłanie dżwięku). Istnieją prognozy, że właśnie ze względu na niski pobór energii producenci sprzętu będą priorytetowo traktować właśnie DisplayPort. Z kolei ważną przewagą HDMI jest wyższa przepustowość danych — w najnowszej wersji jest on w stanie przesyłać prawie 43 Gbit/s, zaś najwyższa prędkość DisplayPort wynosi 32,4 Gbit na sekundę. W ofercie Empiku znajdują się przewody w obu odsłonach, których ceny rozpoczynają się już od kilku złotych.

Dokonując wyboru należy pomyśleć przede wszystkim o rodzaju zadań, które będziemy wykonywać. Jeśli zależy nam na jak najszybszym odświeżania ekranu przy najwyższej możliwej jakości, wybór zdecydowanie padnie na HDMI. Z kolei, jeśli stawiamy na energooszczędność oraz przyszły rozwój DisplayPort, który nastąpi w bardzo niedługim czasie, warto zastanowić się nad właśnie tą alternatywą. Pamiętajmy też, że wyższa maksymalna przepustowość danego interfejsu niekoniecznie musi oznaczać lepszą jakość tego samego wideo, odtwarzanego na poszczególnych z nich.

 

Zdjęcie na okładce: Shutterstock