Zrozumieć kota”, John Bradshaw

John Bradshaw, profesor Uniwersytetu w Bristolu i dyrektor tamtejszego Instytutu Antropozoologii, studiował zachowanie kotów przez prawie 30 lat. Głównym wnioskiem płynącym z jego wielowątkowych badań jest fakt, iż zwierzęta te w dużej mierze są wciąż dzikimi stworzeniami - w każdym razie są bardzo blisko swoich żyjących na wolności kuzynów. Bradshaw skupiał się także na relacji między kotami a ludźmi oraz na tym, jak zmieniała się ona na przestrzeni wieków. Obserwacje te stały się podwalinami dla książki „Zrozumieć kota”, która miała niedawno swoją polską premierę. Dzięki niej poznajemy lepiej nie tylko zachowania naszych czworonogów, ale możemy też stać się ich bardziej świadomymi opiekunami.


Zrozumieć kota

 

Żyć jak kot! Czyli Strajbez Ninio, Kojani i 12 innych kocich sekretów. Sezon 2”, Stephane Garnier

Nowa książka francuskiego autora, Stephane Garniera, to nieco luźniejsze i bardziej beletrystyczne spojrzenie na codzienne życie kotów. Po tym fascynującym świecie, zdradzając sekrety, tłumacząc zawiłości i opowiadając ciekawe historyjki, prowadzi nas rezolutny kot Ziggy. Sam pisarz jest oczywiście i fanem, i posiadaczem kotów, a drugi tom „Żyć jak kot” to nie tylko zbiór anegdot, ale żartobliwe rozszyfrowanie zachowań naszych mruczków oraz stojących za nimi naukowych faktów. To jeszcze nie wszystko: Garnier zachęca swoich czytelników do uważniejszego obserwowania codzienności swoich kotów i wyciągania z tych obserwacji wniosków, które sprawdzą się też w naszym „ludzkim” życiu.

Żyć jak kot! Czyli  Strajbez Ninio, Kojani i 12 innych kocich sekretów. Sezon 2 - Garnier Stephane
Żyć jak kot

 

Catissime, czyli koty w całej rozciągłości”, Stephane Garnier

Kolejna książka w dorobku Stephane Garniera, w której znów pochylił się nad swoimi futrzanymi towarzyszami - na dodatek „w całej rozciągłości”. Tym razem w nasze ręce trafia aż 1001 (!) przeróżnych faktów i ciekawostek na temat kotów: historyjki, anegdoty, opisy ras, obalone mity, legendy, a nawet motywy literackie. Napisane lekko, z zacięciem reporterskim i humorystycznym, pozwala nam poszerzyć wiedzę na temat ukochanych czworonogów oraz, co za tym idzie, lepiej je poznać i budować z nimi trwalszą, lepszą więź. „Catissime, czyli koty w całej rozciągłości” to pozycja obowiązkowa dla każdego kociarza - zarówno tego początkującego, jak i całkiem zaawansowanego.

Catissime, czyli koty w całej rozciągłości - Garnier Stephane
Catissime, czyli koty w całej rozciągłości

 

Co wie Twój kot? Poznaj sposób rozumienia świata przez koty”, Sally Morgan

Koty, ich zachowania, zwyczaje i małe dziwactwa od lat są przedmiotem anegdot, a także źródłem dość specyficznego ich postrzegania, szczególnie przez osoby, które nigdy ich nie posiadały. I chociaż w większości przypadków są to niemające wiele wspólnego z rzeczywistością miejskie legendy, liczne aspekty codziennego funkcjonowania kotów mają głębokie korzenie w ich ewolucyjnej przeszłości. W swojej książce „Co wie Twój kot? Poznaj sposób rozumienia świata przez koty”, Sally Morgan bierze na warsztat zarówno zachowania kotów, jak i ich biologię oraz budowę ich ciała, odkrywając tajemnice naszych futrzanych przyjaciół. Publikacja ta pełna jest naukowych faktów, wykresów i schematów, które w przystępny sposób przybliżają nam mechanizmy sprawiające, iż nasi towarzysze zachowują się tak, a nie inaczej, niejednokrotnie zmieniając nasze życie - oczywiście na lepsze.


Co wie Twój kot? Poznaj sposób rozumienia świata przez koty

 

Jak wytresować kota. Historie prawdziwe”, Dawid Ratajczak

Każdy kociarz wie, iż posiadanie niezwykle niezależnego, dumnego i lojalnego przyjaciela wiąże się z pewnym zestawem zachowań, które składają się na doświadczenia dzielone przez miliony ludzi na całym świecie. Czasem dziwne, czasem zabawne, często też niezrozumiałe - stały się dla Dawida Ratajczaka przyczynkiem do stworzenia książki, której czwarty tom zadebiutował pod koniec zeszłego roku (co ważne, nie trzeba ich czytać po kolei). Historie opowiedziane w „Jak wytresować kota” podane są w sposób lekki i z żartobliwą nutą, nie są jednak pozbawione wartości edukacyjnej. Nie tylko dla właścicieli kotów, ale również dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad powiększeniem swojej rodziny właśnie o tak wyjątkowego towarzysza.

Jak wytresować kota. Historie prawdziwe - Ratajczak Dawid

Jak wytresować kota. Historie prawdziwe

 

O czym myślą koty. Kocie sekrety oczami naukowców”, Thomas McNamee

Zrozumieć, co myślą i jak działają koty - marzenie zarówno ich właścicieli, jak i naukowców (prywatnie najczęściej także posiadaczy tych pięknych stworzeń). Thomas McNamee, amerykański pisarz, mający na swoim koncie książki z zakresu historii naturalnej, wziął na warsztat kocie tajemnice i stworzył fascynujący przewodnik po ich wciągającym, wewnętrznym świecie - który zresztą stał się międzynarodowym bestsellerem. Pretekstem do powstania „O czym myślą koty. Kocie sekrety oczami naukowców” były osobiste doświadczenia McNamee, który, przygarniając małą, bezdomną kotkę, zaczął bacznie się jej przyglądać. Dorastające na jego oczach kocię zainspirowało autora do przeanalizowania dostępnej na ten temat wiedzy naukowej i próby odpowiedzenia na pytanie, jak funkcjonują mózgi i emocje naszych domowych mruczków.


O czym myślą koty. Kocie sekrety oczami naukowców

 

Kocie mojo, czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota”, Jackson Galaxy i Mikel Delgado

Znany z popularnej telewizyjnej serii „zaklinacz kotów”, Amerykanin Jackson Galaxy, zdobył sobie nie tylko międzynarodową sławę, ale przede wszystkim zaufanie kociarzy na całym świecie. Dlaczego? W swoich programach i książkach Galaxy cierpliwie tłumaczy i pokazuje, jak konkretne ludzkie zachowania wpływają na kondycję psychiczną oraz fizyczną naszych czworonogów. Udowadnia także, że wprowadzając w życie proste zasady można odmienić zarówno życie mruczka, jak i nasze. „Kocie mojo, czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota” to napisany bardzo przystępnym językiem poradnik wzbogacony o liczne opowieści, które pomoże nam zrozumieć futrzanych przyjaciół i pogłębić więzi, które z nimi mamy.


Kocie mojo, czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota

 

Kalendarz książkowy 2020, Kot Simona

Kot Simona (Simon’s Cat) to, obok Garfielda i Kici Koci, najpopularniejszy rysunkowy kot świata. Autor, Simon Tofield, przygody i zachowania głównego bohatera swoich komiksów wzorował na własnych kotach - Teddym, Hugh, Jess i Maisie. Pierwowzorem sprytnego i wiecznie głodnego futrzaka był w największej mierze Hugh, który pojawił się już w ponad stu kilkuminutowych odcinkach. Od kilku lat wydawany jest także specjalny kalendarz książkowy Kot Simona, w którym znajdziemy piękne ilustracje oraz anegdoty, dzięki którym planowanie zadań będzie znacznie przyjemniejsze.


Kalendarz książkowy 2020, Kot Simona

 

Wielkie koty”,  serial BBC na DVD

Badania antropologiczne wskazały, iż wypuszczony do naturalnego środowiska kot, mając dostęp do pokarmu i bezpieczne schronienie, zdziczeje już w drugim pokoleniu. Jest to dowód na rzecz tezy, iż nasze domowe mruczki są znacznie bliżej swoich wielkich kuzynów, niż mogłoby się nam wydawać. Zresztą, wystarczy przyjrzeć się zachowaniom tygrysów, lwów czy chociażby naszych rodzimych rysiów, aby zobaczyć zaskakujące (i absolutnie urocze) podobieństwa. „Wielkie koty” to świetnie zrealizowany serial BBC w reżyserii Gavina Boylanda (pracował przy produkcjach takich jak „Monkey Planet”, „World's Sneakiest Animals” oraz „Animal Babies”), który za sprawą najnowszych technik filmowych wprowadza nas do fascynującego świata niesamowitych, majestatycznych drapieżników.