A GPS w telefonie nie wystarczy?

Powyższe pytanie usłyszeć można coraz częściej. Rzeczywiście bowiem, każdy nowoczesny smartfon posiada wbudowany moduł GPS oraz aplikację do nawigowania. I przyznać trzeba, że to rozwiązanie przydatne w niejednej sytuacji. Pamiętać jednak trzeba, że nawigacja w telefonie nie zawsze zadziała tak, jak byśmy tego chcieli. Kiedy może zawieść? Ot, choćby za granicą. Choć roaming gdy chodzi o rozmowy telefoniczne na terenie UE zostanie już niedługo zniesiony, za Sieć nadal musimy płacić, i to słono. A aplikacje GPS w smartfonie pobierają dane do mapy właśnie z Internetu. Z jednej strony więc możemy narazić się na wysokie koszty, z drugiej – zagraniczne sieci nie zawsze mają zasięg, jakiego byśmy oczekiwali. Z zasięgiem komórkowym problem pojawić się może również w Polsce. Jeśli jesteśmy gdzieś w środku lasu, poza zabudowaniami lub wysoko w górach, nawigacja w telefonie może zawieść.

Pojawia się również problem z baterią. GPS mocno „wysysa” energię z telefonu, co może doprowadzić do absolutnego wyładowania baterii smartfona, a co za tym idzie – do utraty kontaktu ze światem. Lepiej więc mieć dodatkowe urządzenie, szczególnie za granicą lub w podróży, które zadziała niezależnie od mobilnego.

Dawniej były mapy i nie było problemu…

Mapy, a i owszem, mogą stanowić alternatywę dla nawigacji GPS. Ale… orientacja w terenie za ich pomocą może być problematyczna – zwłaszcza, jeśli znajdziemy się na nieznanym sobie terenie, a w pobliżu nie będzie żadnych charakterystycznych punktów orientacyjnych. Mapa może być niedokładna, a co gorsza – nieaktualna. W końcu nowe drogi powstają z roku na rok, a niektóre są po prostu zamykane. Nie ma zatem lepszej alternatywy niż nawigacja GPS, która jest dużo wygodniejsza. Zwłaszcza że to urządzenia bardzo intuicyjne i proste w obsłudze – poradzi sobie z nimi nawet osoba, która na co dzień nie korzysta z komputera czy jakiegokolwiek urządzenia mobilnego.

                       

Jaki model nawigacji wybrać?

Wybór odpowiedniego modelu zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb. Pod uwagę należy wziąć:

  • wielkość ekranu – większość nawigacji oferuje dziś co najmniej 5-6 calowy wyświetlacz, im będzie on większy i im lepsza będzie rozdzielczość – tym dokładniejszy stanie się obraz,
  • ilość pamięć wewnętrznej oraz obsługę zewnętrznych nośników danych – mapy, zapisane w pamięci nawigacji „offilne” (nie są pobierane na bieżąco, a „preinstalowane” na urządzeniu) ważą dość sporo – musisz się więc upewnić, że Twój sprzęt będzie miał na nie miejsce,
  • typ oprogramowania – najlepiej wybierać modele, które mają już nowoczesne oprogramowanie z mapami; jeśli wybierasz się za granicę – upewnij się, że mapy obejmują też obszar, do którego zmierzasz,
  • przystosowanie do sposobu podróżowania – na rynku znajdziesz zarówno nawigacje typowo samochodowe – jak np. MIO Spirit 7700 Poland Lifetime, która dodatkowo spełnia rolę rejestratora samochodowego Full HD, jak i pieszo-rowerowe, typu Garmin eTrex 30x – kompaktowe, z wytrzymałą baterią i łatwo montowane na rowerowej kierownicy czy trzymane w dłoni.

Jeśli z nawigacji planujesz korzystać rzadko – możesz wybrać bardziej ekonomiczny model. Z drugiej strony, często niewielka dopłata może pozwolić na znacznie łatwiejsze łapanie sygnału GPS i dużo bardziej precyzyjne określanie pozycji.

Dobrze przemyśl swój wybór i porównaj różne modele od kilku czołowych producentów, takich jak Garmin, Mio, Locon czy Navroad.