Gry analogowe powróciły do łask dobrych kilka lat temu. Zdaje się, że wszyscy zmęczyliśmy się wszechobecnością świata wirtualnego i zatęskniliśmy do prostej przyjemności, jaką jest kontakt ze zwykłą planszówką. Taki wariant gry zdecydowanie łatwiej pozwala zaangażować w rozgrywkę więcej osób, a do tego oczywiście przełamuje lody i potrafi znakomicie rozruszać atmosferę na domówce czy rodzinnym spotkaniu. A do tego — rozwija jednocześnie wiele kompetencji. Te różnią się zasadniczo w zależności od gry, niemniej większość planszówek wspiera rozwój umiejętności logistycznych, myślenia przyczynowo-skutkowego, przewidywania oraz refleksu, umiejętności negocjacyjnych, a nawet zręczności!

 

https://www.empik.com/zabawki/gry-planszowe

 

Gry planszowe czy gry wirtualne — na co się zdecydować?

Nic więc dziwnego, że na wielki powrót planszówek przychylnie patrzą rodzice, uznający taką formę rozrywki za rozwojową. Oczywiście, wirtualne gry również stanowią okazję do kształtowania licznych kompetencji, wśród których wiele wymieniono powyżej. Biorąc jednak pod uwagę, jak dużo czasu spędza się dzisiaj przed ekranami — w szkole, w pracy i w domu — taka forma rozrywki może być świetnym sposobem na odpoczynek dla wzroku i umysłu.  Oczywiście – gry komputerowe również mogą rozwijać wiele umiejętności i sprawić dziecku sporo frajdy. Jeśli jednak twoje dziecko lubi również tradycyjne formy zabawy, warto sprawić mu planszówkę!

 

Planszowe gry rodzinne pełna oferta

 

Gry planszowe dla nastolatków — co powinny w sobie zawierać?

Nastolatki łatwo zniechęcają się do rzeczy, które uznają za zbyt „dziecinne”. Wybierając grę, warto więc uważać na to, by dopasować wariant adekwatny do wieku młodzieży. W innym razie może okazać się, że nowy prezent szybko wyląduje w kącie pokoju. Oczywiście, każdy jest inny — trudno zdefiniować przepis na prezentowy sukces. Niektórzy uwielbiają kilkugodzinne rozgrywki, w których napięcie budowane jest powoli, a inni preferują dynamiczną akcję już od samego początku. Generalnie jednak można wyróżnić kilka właściwości, którymi powinny się cechować gry planszowe dla młodzieży:

  • ciekawe zaplecze fabularne — nastolatkowie lubią głowić się nad rozwiązywaniem zagadek i chyba jak każdy, oni również uwielbiają fascynujące historie!

  • atrakcyjny wizualnie projekt — w nastoletnim wieku kwestie estetyczne nabierają coraz większej wagi; warto upewnić się więc, że gry dla młodzieży, których zakup rozważasz, są po prostu ładnie zaprojektowane i wykonane,

  • background edukacyjny — wiele mówi się o tym, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę. Warto pamiętać, że to wcale nie zmienia się z wiekiem. Nastolatki również uwielbiają taki właśnie sposób przyswajania wiedzy. Dobrym pomysłem będzie więc wykorzystanie tej okoliczności i podarowanie im gry, która uczy. Może być to wiedza ogólna, ale też historyczna czy ekonomiczna,

  • praktyczność — warto pomyśleć również o tym aspekcie wyboru gry. Czy łatwo przenosi się ją z miejsca na miejsce? Czy nie jest zbyt ciężka? Jeśli format gry będzie dość kompaktowy, można bez trudu zabrać ją na wyjazd na piknik, jezioro czy do parku. No i oczywiście na wakacje!

 

Planszowe gry towarzyskie i imprezowe pełna oferta

 

Gry młodzieżowe — które planszówki wybrać?

Gry można zasadniczo podzielić na takie, które mają fabułę, i takie, które jej nie mają. I choć wspominaliśmy, że młodzież uwielbia fabularne zawiłości, również te pozbawione historii gry mogą być dla niej świetnym źródłem rozrywki. Do takich gier należy na przykład Jenga, uwielbiana na imprezach, czy Dobble, w którym liczy się przede wszystkim spostrzegawczość. Takie tytuły to evergreeny, zawsze sprawdzające się jako prezent. My jednak chcemy dziś polecić waszej uwadze gry mające spory potencjał edukacyjny i rozwijają szereg różnych kompetencji, w tym również wyobraźnię.

„Dixit” — gra planszowa dla nastolatków… i nie tylko!

To legendarna gra, która niekoniecznie nada się dla młodszych dzieci z uwagi na formułę wymagającą abstrakcyjnego myślenia, ale dla nastolatków — już jak najbardziej. W tej  grze karcianej powinny uczestniczyć co najmniej cztery osoby — w mniejszej grupie emocje nie będą aż tak intensywne! Nazywamy ją specyficzną, bo na kartach, zamiast liczb czy symboli, wyrysowane są fantazyjne ilustracje.

Zadaniem uczestników jest opatrzenie ich słowem, sentencją czy skojarzeniem i zgadywanie, do kogo należy dana interpretacja. „Dixit” jest równie ciekawy, jeśli gra się w gronie dobrych znajomych czy rodziny, jak i nieznajomych. Rozwija wyobraźnię, poszerza słownictwo, a nawet — kształtuje empatię! Podczas rozgrywki można dowiedzieć się również sporo o sobie!

 

 

„Wsiąść do pociągu” — gra dla marzycieli i miłośników podróży

Ta gra rozbudzi wyobraźnię każdego nastolatka, a zwłaszcza tego, który marzy o odkrywaniu świata. Fabularna rozgrywka może dać uczestnikom przedsmak prawdziwych podróży. Gra „Wsiąść do pociągu” polega na tworzeniu trasy kolejowej i realizacji kolejnych wyzwań, stawianych podróżnikowi. Przy okazji rywalizacji, nastolatek może nabyć sporą dozę geograficznej wiedzy, która zdecydowanie się przyda — zwłaszcza jeśli marzy o podróżowaniu dookoła świata w przyszłości.

 

 

„Pandemic” — gra, która uczy planowania strategicznego i szybkich reakcji

Pandemic” to gra planszowa o typowo strategicznym charakterze. Uczestnicy muszą połączyć siły, aby wygrać wyścig z czasem, próbując zdusić w zarodku pandemię zagrażającą ludzkości. Rozgrywka wciąga dzięki sprawnie rozpisanej fabule i licznym wyzwaniom, które ją napędzają. „Pandemic” to znakomita propozycja dla nastolatków, lubiących angażujące historie o nieco katastroficznym rysie.

 

 

Gry planszowe dla młodzieży i dorosłych to wspaniały sposób na kreatywne spędzenie czasu we wspólnym gronie. Mogą uprzyjemnić wolne wieczory, jednocześnie rozwijając wiele kompetencji, jak choćby kreatywność czy logiczne myślenie. W naszej ofercie znajdziesz wiele gier fabularnych, logicznych i zręcznościowych, które sprawdzą się dla nastolatków.

Źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock