Czym wyczyścić felgi aluminiowe – co będzie potrzebne?

Alufelgi zachwycają swoim wyglądem wielu właścicieli aut. Szeroki wybór dostępnych wzorów kusi na tyle, że wyższa podatność na zarysowania w porównaniu do modeli stalowych, zwykle nie stanowi problemu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że felgi aluminiowe nie są odporne na korozję i wymagają regularnego czyszczenia przy użyciu przeznaczonych do tego celu preparatów. Choć producenci felg aluminiowych pokrywają je specjalną powłoką, która ma ochronić je przed rdzewieniem, to jednak w przypadku tego materiału nie sposób uniknąć korozji w 100%. Jakich więc produktów używać, by skutecznie i bezpiecznie pozbyć się trudnych zabrudzeń?

Środki do czyszczenia felg aluminiowych

Pierwszym produktem, w który będzie należało się wyposażyć, jest specjalistyczny płyn do felg.. Wśród najbardziej polecanych środków wyróżnia się tak zwane żele typu „krwawa felga”, czyli zmieniające kolor podczas rozpuszczania zabrudzeń na intensywnie czerwony. Taka właściwość tego produktu czyni go bardzo prostym w użyciu - od razu widać, w którym miejscu trzeba dołożyć preparatu do czyszczenia felg, by dokładnie je wyczyścić.

krwawa felga k2

Akcesoria do czyszczenia alufelg

Każdy środek aplikowany na felgi wymaga oczywiście dokładnego starcia, a niektóre trudniejsze zabrudzenia mogą wiązać się z koniecznością szorowania powłoki, pomimo użycia specjalistycznego preparatu do felg.  Do tego dochodzi utrudnione wydobywanie błota i innego osadu z trudno dostępnych miejsc, a także wszystkich innych elementów ozdobnych. Dlatego warto mieć pod ręką również akcesorium, które ułatwi pozbywanie się zaschniętego brudu czy smaru, a przy tym nie narazi aluminium na zarysowanie.

Najlepiej sprawdza się specjalna szczotka do czyszczenia felg z twardego włosia. Choć może się wydawać, że będzie mocno szorowała ich powierzchnię, to w rzeczywistości pozostaje bezpieczna dla aluminium - również tego szlifowanego na wysoki połysk. Warto zwrócić uwagę na model marki K2, spiralną szczotkę, która bez problemu dociera do najtrudniej dostępnych zakamarków felg.

szczotka do felg k2

Czyszczenie felg aluminiowych krok po kroku

Wiesz już, czym wyczyścić felgi aluminiowe. Niemniej istotne jest jednak to, jak prawidłowo należy to zrobić. Jeśli pierwszy raz będziesz czyścić felgi, może ci przydać się nasza krótka instrukcja:

  1. Upewnij się, że felgi są chłodne.
  2. Spłucz z nich piach, sól i najgrubszą warstwę zabrudzenia, najlepiej myjką ciśnieniową. Woda pod wysokim ciśnieniem zerwie bowiem sporą część brudu, przy okazji opłucze również opony. Jeżeli nie posiadasz myjki, użyj węża ogrodowego.
  3. Zaaplikuj wybrany płyn do mycia felg na ich całej powierzchni (również w zakamarkach) i postępuj zgodnie z instrukcją producenta. Zwykle konieczne będzie odczekanie kilka minut, by preparat miał czas na rozpuszczenie brudu.
  4. Wszystkie trudno dostępne miejsca potraktuj szczotką do felg, tak samo postępuj z wyjątkowo uporczywymi zabrudzeniami.
  5. Dokładnie spłucz pozostałości preparatu do felg, ponownie używając myjki ciśnieniowej albo węża ogrodowego.
  6. Dokładnie osusz felgi; w tym celu wykorzystaj chłonną, miękką ściereczkę z mikrofibry.
  7. Jeżeli zaopatrzyłeś się w gumę do felg, to będzie odpowiedni moment do jej aplikacji.

flex carbon

Produkty do zabezpieczania alufelg

Poza płynem do czyszczenia felg, warto mieć w garażu również środek do ich zabezpieczania przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Sól sypana na drogi w zimę i drobinki piasku, które osadzają się na aluminium, mogą niestety prowadzić do zarysowania aluminium. Dlatego po dokładnym oczyszczeniu alufelg warto je pokryć środkiem, który zmniejszy poziom przywierania do nich drobinek.

Najlepszą metodą jest zastosowanie gumy w sprayu - produkt tworzy na powierzchni felg ozdobną barierę ochronną. Zazwyczaj ma kolor czarny lub biały i służy do designerskiego upgradu auta, przy okazji jednak zabezpiecza felgi i elementy lakierowane (spray może być bowiem stosowany na różnych częściach pojazdu). W rezultacie, stają się odporniejsze na zarysowania i rdzewienie, a brud, w tym oleje i smary, mniej przywierają do kół, jeszcze bardziej podnosząc estetykę kół.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com