Spis treści:

  1. Najprostsze wyjście – oryginalny zasilacz do laptopa
  2. Jak dobrać zasilacz do laptopa?
  3. A może wybrać uniwersalny zasilacz do laptopa?
  4. Jak sprawdzić czy zasilacz do laptopa działa?
  5. Jak dbać o zasilacz, by go nie zniszczyć?

 

Najprostsze wyjście – oryginalny zasilacz do laptopa

Zasilacze do laptopa dostępne na rynku występują w kilku różnych wersjach. Znajdziesz między innymi zasilacze:

  • oryginalne;
  • zamienniki;
  • uniwersalne.

Najszybsza i najbezpieczniejsza opcja to po prostu zakup fabrycznego zasilacza. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, zyskasz przede wszystkim pewność idealnie dobranego złącza, które nie tylko będzie kompatybilne z twoim komputerem, ale też bez wątpienia mu nie zaszkodzi. Nie będzie trzeba mierzyć gniazda ani końcówki przewodu. Poza tym, oryginalny zasilacz do laptopa ma dostosowane parametry prądowe do wymagań baterii i samego sprzętu. Nie ma więc obaw, że kupisz zbyt mocny albo zbyt słaby odpowiednik. Jaka jest wada takiego rozwiązania? Nowe oryginały często są o wiele droższe od zamienników czy wersji uniwersalnych. Szczególnie w starszych laptopach taki wydatek nie ma więc większego sensu.

Ładowarka do Apple marki Eneron 45W MagSafe 2.0 T-type

Jak dobrać zasilacz do laptopa?

Jeśli chcesz kupić nowy zasilacz, możesz pokusić się o zakup tańszego zamiennika. Jak dobrać zasilacz do laptopa? Aby wybrać odpowiedni model, musisz sprawdzić kilka kluczowych parametrów:

  • napięciu znamionowym (wolty);
  • natężeniu prądu (ampery);
  • mocy (waty);
  • biegunowości (umiejscowienie plusa i minusa);
  • rozmiarach złącza.

Zasilacz DELLPower Cord Euro 65W AC Adaptor (Kit)

Napięcie znamionowe ładowarki do laptopa

W tym przypadku kluczowe jest idealne dobranie zasilacza pod kątem napięcia. Wartości te sprawdzisz na ładowarce w sekcji „OUTPUT”, czyli wyjście. Są one zmienne i przyporządkowane do konkretnego modelu. Nie można stosować innych wartości napięcia zasilacza niż te, podane przez producenta. Jeśli nie masz możliwości odczytania znaków ze starego zasilacza, posłuż się informacjami na spodzie laptopa lub na stronie internetowej producenta.

Natężenie prądu – amperaż

Według definicji, amperaż jest to ilość ładunków elektrycznych przenoszonych w czasie. Ampery mają bezpośrednie przełożenie na moc zasilacza, dlatego nie można z nimi przesadzać. Niektórzy mogą zastanawiać się, czy można podłączyć mocniejszy zasilacz do laptopa. Jest to dopuszczalne, ale w zasadzie nie daje zauważalnych korzyści. Zbyt duża liczba amperów przenoszona przez ładowarkę nie będzie mogła być wykorzystana przez baterię lub komputer.

Zasilacz do laptopów Dell 90W 7.4*5.0mm

Moc zasilacza do laptopa

Moc zasilacza do laptopa to iloczyn napięcia i natężenia prądu. Wartość ta podawana jest w watach. Zazwyczaj zasilacze mają wyszczególnioną moc, ale gdyby nie była podana w przypadku twojego starego zasilacza, zawsze możesz wykonać proste działanie matematyczne i pomnożyć wolty przez ampery. Moc powinna być dobrana do tej, którą zaleca producent. Skoro nie zaleca się stosować mocniejszych ładowarek, to czy można podłączyć słabszy zasilacz do laptopa? Taka procedura jest odradzana z dwóch powodów.

  1. Zbyt słaby zasilacz nie naładuje baterii do maksymalnego poziomu.
  2. Mała ilość watów może spowodować nieprawidłowe działanie sprzętu lub zupełnie nie będzie w stanie go uruchomić.

Biegunowość ładowarki do laptopa

W przypadku biegunowości chodzi o umiejscowienie bieguna dodatniego i ujemnego w pustym styku. Aktualnie stosuje się zazwyczaj wewnętrzny styk dodatni, co jest jasno pokazane na grafice umieszczonej na zasilaczu. Przed zakupem warto się upewnić co do kompatybilności ładowarki właśnie pod kątem polaryzacji.

Końcówki do zasilacza laptopa

Ostatnia, ale równie ważna kwestia to wybór właściwego złącza. Końcówki do zasilacza laptopa nie są ustandaryzowane, więc każdy producent wykonuje je w sobie znanym wzorcu. Dla dobrego określenia wymiarów wtyczki i końcówki zasilacza najlepiej sprawdź parametry w instrukcji obsługi komputera. Informacje na ten temat znajdziesz też na stronie internetowej producenta. W ostateczności możesz samodzielnie zmierzyć dokładne rozmiary końcówki. – w tym celu posłuż się suwmiarką.

Zasilacz do laptopów HP marki Eneron 90W

A może wybrać uniwersalny zasilacz do laptopa?

Uniwersalne zasilacze do laptopów to rozwiązanie, które jest coraz częściej spotykane wśród producentów sprzętu elektrycznego. Uniwersalny zasilacz do laptopa może mieć automatyczne lub ręczne dopasowanie wartości prądu potrzebnego do zasilania komputera. Dodatkowo takie produkty mają kilka końcówek, które pozwalają na dopasowanie ich do konkretnego modelu laptopa. Niektóre urządzenia tego typu posiadają możliwość ładowania nie tylko komputerów przenośnych, ale też tabletów czy smartfonów. Kluczowe jest tutaj zachowanie zalecanych przez producenta parametrów prądowych.

Jak sprawdzić czy zasilacz do laptopa działa?

 Potrzebny ci będzie miernik cyfrowy, który dostaniesz w każdym markecie budowlanym. Kluczowe jest sprawdzenie w pierwszej kolejności biegunowości wtyczki. Potem zerknij na nominalną wartość napięcia ładowarki. Zapewne zakres 20V na mierniku będzie odpowiedni. Kolejna sprawa to podłączenie zasilacza do gniazdka elektrycznego. W dalszym kroku musisz zetknąć sondy z plusem i minusem według polaryzacji zasilacza. Jeśli zasilacz jest sprawny, na wyświetlaczu pojawi się wartość dokładnie odpowiadająca tym znamionowym. Uwzględnij też błąd pomiarowy miernika, który zwykle nie przekracza 2-5%.

Zasilacz do laptopa Microsoft Surface AKYGA

Jak dbać o zasilacz, by go nie zniszczyć?

Dlaczego ta część zestawu komputera przenośnego jest tak często niszczona? Sprawa jest prosta – o ładowarkę dba się o wiele słabiej niż o komputer. Często jej końcówka po odpięciu od gniazda jest rzucona niedbale na podłogę, gdzie może być przypadkowo nadepnięta lub kopnięta. Niejednokrotnie przewód zasilający może zostać przygnieciony krzesłem, czasem wystająca końcówka zaczepi o coś stojącego na biurku i się skrzywi. Nie wspominając już o bezładnym zwijaniu ładowarki do torby przy podróży. Dlatego przykładaj uwagę do tego, jak dbasz o swój zasilacz. Zawsze odkładaj go w bezpieczne miejsce, nie zginaj przewodu pod zbyt małym kątem. Wtedy posłuży ci o wiele dłużej.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com