Tajemniczy, podziurawiony, zmieniający kształt w zależności od fazy. Może być szczupłym rogalikiem, jak i okazałą kulą. Dla wielu fotografów – zarówno zawodowych, jak i tych amatorskich – robienie zdjęć księżycowi to mała obsesja, która sprawia mnóstwo frajdy. Jeśli ty również marzysz o wykonaniu idealnego zdjęcia ziemskiej satelity, nasze wskazówki mogą ci w tym pomóc.

 

 SPRZĘT FOTOGRAFICZNY

 

Jak fotografować księżyc, aby uchwycić pełnię jego piękna? Przede wszystkim, należy zaopatrzyć się w odpowiednie wyposażenie i... uzbroić w cierpliwość! Podpowiadamy, jak zrobić zdjęcie księżyca lustrzanką, ale i telefonem, jaki sprzęt dobrać oraz jakie ustawienia pomogą w wykonaniu dobrego zdjęcia.

 

Astrofotografie (paperback)

 

​#1 Wybierz odpowiedni aparat – lustrzankę lub bezlusterkowy 

Lustrzanka świetnie zda egzamin w przypadku fotografowania księżyca, jednak jeśli nie dysponujesz takim sprzętem, bez obaw – możesz również wykorzystać w tym celu aparaty bezlusterkowe, czyli sprzęty cyfrowe z ekranem LCD i podglądem live view. Ważne jest jednak, aby miały wymienną optykę, co pozwoli ci dostosować obiektywy do potrzeb zdjęcia.

 

Elektronika: Bezlusterkowe

 

Zastanawiasz się, jak zrobić zdjęcie księżyca telefonem? W tym artykule skupiamy się na sprzęcie typowo fotograficznym, ponieważ to on umożliwia osiągnięcie najlepszych efektów. Nie znaczy to, że z poziomu smartfona uchwycenie detali księżyca jest niemożliwe. Dzisiejsze urządzenia umożliwiają dostosowywanie parametrów na poziomie porównywalnym ze sprzętem fotograficznym. W ich przypadku konieczne będzie wykorzystanie statywu ze względu na konieczność stabilizacji przy długim czasie naświetlania. Dobrym pomysłem może okazać się wybór elastycznego statywu na telefon, choć również te przeznaczone do aparatów często wyposażone są w uchwyty na telefon.

 

Statyw Elastyczny Giętki Na Telefon / Smartfon

 

​#2 Wybierz teleobiektyw lub obiektyw ze zmienną ogniskową 

Wariant długoogniskowy, inaczej określany mianem teleobiektywu, pomoże ci wykonać zdjęcia, księżyca najwyższej jakości. Dlaczego właśnie teleobiektyw? Powód jest prosty – to właśnie ten typ obiektywu gwarantuje dalszy „zasięg”. A księżyc jest w końcu od nas trochę daleko, bo dzieli nas niemal 400 000 km.

Pamiętaj, że im dłuższy obiektyw, tym lepiej. Najlepiej wybrać tak zwane lufy, czy inaczej superteleobiektywy o ogniskowej powyżej 300 mm. Taki wariant bardzo często wykorzystuje się przy fotografii dzikich zwierząt, wykonywanej z dużych odległości – z wiadomych powodów. Przykłady? Fotografia księżyca świetnie wyjdzie z wykorzystaniem obiektywu Canon EF 75-300 o zmiennej ogniskowej, maksymalnie 300 mm, co pozwala na wykonanie doskonałej jakości zdjęć.

 

Obiektyw CANON EF 75-300 mm 4.0-5.6 III, 6473A015

 

​#3 Zaopatrz się w statyw 

Bez statywu bardzo trudno będzie wykonać dobre zdjęcie księżyca. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że takie fotografie zazwyczaj wykonuje się po zmroku. To z kolei, wymaga dłuższego czasu naświetlania. A w takim przypadku fotografowanie z ręki to gotowa recepta na poruszone zdjęcia. Jeśli chcesz uniknąć takiego rezultatu – a zakładamy, że raczej tak – zaopatrz się w statyw – najlepiej o bardzo lekkiej wadze, jak model FANCIER WT-3130, co pozwoli ci zabrać sprzęt ze sobą w teren.

 

Statyw FANCIER WT-3130, 144 cm + pilot, uchwyt na telefon

 

To przydatne akcesorium, które z pewnością wykorzystasz też w wielu innych sytuacjach. Każdy, kto zajmuje się fotografią profesjonalnie lub do tego dąży, prędzej czy później musi zainwestować w statyw, ponieważ trudno zastąpić go czymkolwiek w sytuacjach wymagających maksymalnej stabilności.

Jeśli fotografujesz księżyc w dzień – często jego biały kształt jest widoczny również o poranku lub późnym popołudniem – oczywiście nie będziesz potrzebować statywu.

​#4 Dobierz odpowiednie ustawienia manualne aparatu 

Ilość światła po zmroku jest dość niewielka, ale sam księżyc świeci dość mocno. Konieczne będzie więc odpowiednie balansowanie wartością przesłony oraz światłoczułością i czasem naświetlania. Możesz zacząć od wyśrodkowanych parametrów, jak ISO 100 i f/8. Jeśli chodzi o czas naświetlania, przy fotografowaniu księżyca zaleca się 1/30.

Dostrajaj je, wykorzystując swoje umiejętności i posiadaną wiedzę. Masz w końcu na to całą noc! Pamiętaj – zanim zrobisz idealne zdjęcie, musisz wykonać tysiące niedoskonałych. Warto próbować, zmieniać ustawienia i bawić się całym procesem, podczas którego jednocześnie się uczysz.

 

Elektronika: Obiektywy

 

​#5 Wybierz odpowiedni moment na zrobienie zdjęć 

Wiele zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Większość fotografów stara się uchwycić na zdjęciu pełnię, ponieważ to wtedy można dostrzec najwięcej detali, czyli charakterystycznych dla księżyca kraterów. W rzeczywistości jednak w dzień samej pełni tafla księżyca najmocniej odbija światło i kratery nie będą wtedy tak dobrze widoczne. Najlepiej wybrać kilka dni po lub przed pełnią.

Oczywiście, w innych fazach księżyc również ma swój urok! Warto poznać je dokładnie, aby móc właściwie zaplanować termin zdjęć.

 

Elektronika: Lustrzanki

 

#6 Wystrzegaj się trybu automatycznego w aparacie 

To, że masz odpowiedni obiektyw i statyw, nie wystarczy, by zrobić dobre zdjęcie. Podstawowe parametry stanowiące filary trójkąta fotograficznego należy dostosować samemu. W przypadku automatycznych ustawień bardzo trudno będzie ci uchwycić detale tak dokładnie, jak tylko to możliwe.

Zastosowanie się do tych sześciu porad pomoże ci wykonać świetne zdjęcia księżyca. Kup potrzebny sprzęt i zapoluj na najlepsze ujęcia Srebrnego Globu!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock