Spis treści:
  1. Akwarele – co to?
  2. Akwarele – jak malować?
  3. Jaki pędzel do akwareli wybrać?
  4. Jaki papier do akwareli jest odpowiedni?

 

O historii akwareli można mówić już w kontekście epoki paleolitu i naskalnych malowideł w jaskiniach. Za jednego z najbardziej znanych artystów nowożytnych, posługujących się farbami akwarelowymi uchodzi Albrecht Dürer, który zasłyną realistycznymi obrazami przyrody. To właśnie pejzaże, również miejskie, i natura są główną tematyką akwarelistów. Farby te są lekkie, przezroczyste, sprawiają wrażenie, jakby stopniowo wyłaniały się z tła i za chwilę ponownie miały zniknąć.

 

jak malować akwarelami?

 

Akwarele – co to?

Akwarele inaczej nazywa się farbami wodnymi. Rzeczywiście do malowania nimi potrzeba jest woda, która aktywuje pigment. Oprócz niego w składzie farb akwarelowych jest m.in. wodorozpuszczalny klej, który po kontakcie z wodą uwalnia kolor.


Akwarele naniesione na płótno sprawiają wrażenie lekkich, przezroczystych.


Akwarele mają postać kostki lub są w tubce. Gdy kostkę namoczy się pędzlem z wodą, można mieć wrażenie, że „się rozpuszcza”. Natomiast akwarele w tubce różnią się tym, że są już odpowiednio gęste i można nałożyć większą ich ilość na papier, w odróżnieniu od farb w kostce.

 

 

Akwarele – jak malować?

  1. Maluj od jasnego do ciemnego koloru. Jasny pigment można aktywować wodą i w razie potrzeby przyciemniać, natomiast ciemnej farby akwarelowej nie da się zakryć kolejną warstwą. Jeśli chcesz zaakcentować światło na obrazie, zostaw puste białe miejsce na papierze. Gdy raz zamalujesz kartkę ciemniejszą farbą, trudno będzie ci później rozjaśnić to miejsce.
  2. Kontroluj ilość wody. Zbyt dużo wody wymyje pigment i za bardzo rozjaśni kolor, a także może powodować powstawanie niekontrolowanych plam i zacieków. Natomiast jeśli wody będzie za mało, nie osiągniesz typowego dla akwareli efektu „rozmycia”.
  3. Podczas malowania akwarelami nie zrobisz poprawek. To niemożliwe, ponieważ pigment wsiąka w papier i wiąże się z nim. Trzeba więc nauczyć się dokładnego planowania tego, co chce się namalować. Warto szkicować wzór ołówkiem.
  4. Maluj warstwowo. W ten sposób łatwiej kontrolować obraz, cieniować kolory i stworzyć efekt, na jakim ci zależy. Pamiętaj przy tym, by odczekać odpowiednio długo, aż poprzednia warstwa wyschnie. Najlepiej sprawdzić to pod światło, zamiast dotykać opuszkami palców, które mogłyby zostawić ślady.

Nie da się zamalować akwarelami tego, co już zostało namalowane. Akwarele to w połowie transparentne farby.


Jaki pędzel do akwareli wybrać?

Do malowania akwarelami najlepsze są okrągłe pędzle z miękkim, naturalnym włosiem. Gdy nabierzesz wprawy w tej technice malarskiej, możesz też używać pędzli syntetycznych (nylonowych) lub o różnych ciekawych kształtach, które umożliwią ci tworzenie bardziej fantazyjnych kompozycji. Jednak na początku artystycznej drogi trzymaj się tych wspomnianych na początku. Farby akwarelowe stanowią wyzwanie dla niedoświadczonych malarzy, bo bardzo trudno poprawić chybiony ruch.

 

 

Jaki papier do akwareli jest odpowiedni?

Warto zapamiętać prostą zasadę, że im grubszy, bielszy i gładszy papier do akwareli, tym lepiej. Są nawet specjalne notatniki do malowania farbami wodnymi – to sketchbooki. To, co je odróżnia od zwykłych szkicowników to właśnie papier, który dobrze znosi kontakt z wodą i farbami.

 

 

Minimalna gramatura kartek powinna wynosić 180g/m², ale najczęściej sketchbooki mają papier 200-250g/m². Śmiało można też korzystać z bloków do akwareli w popularnych formatach np. A4.

Planujesz rozpocząć przygodę z malowaniem akwarelami? Teraz już wiesz, od czego zacząć! A po więcej kreatywnych pomysłów na spędzanie czasu zaglądaj do działu Rysuję.