Dlaczego w żelazku powstaje kamień? 

Przyczyn tego zjawiska jest kilka. Przede wszystkim za kamień w żelazku odpowiada twarda woda. Niewiele można na nią poradzić, chociaż zapobiegawczo warto filtrować ją w kuchennym dzbanku i dopiero później wlewać do urządzenia. Co istotne, czynnikiem wpływającym na odkładanie się osadu jest nieodpowiednie dobranie temperatury żelazka do prasowanego materiału, a także długotrwałe pozostawienie sprzętu AGD bez jego wykorzystywania. Odkamienianie żelazka powinno być wykonywane regularnie, przez co wydajność urządzenia będzie nadal na początkowym poziomie. Jak przeprowadzić je domowymi sposobami?

 

Jak odkamienić żelazko? Użyj Perfumowanej wody do żelazka FELCE AZZURRA

 

Jak wyczyścić żelazko z kamienia naturalnymi produktami? 

Wiele osób zawsze ma w swojej kuchni przynajmniej trzy produkty, które mogą posłużyć do czyszczenia: ocet, kwasek cytrynowy i sodę oczyszczoną. Można za ich pomocą wybielać tkaniny, ręcznie czyścić piekarnik lub zlew ze stali nierdzewnej. Mogą służyć też jako odkamieniacz do żelazka, czajnika, pralki, a nawet ekspresu do kawy.

Przy pomocy octu można także wyczyścić przypalone żelazko. Kluczem jest stworzenie właściwych proporcji mieszanin, które będą użyte do czyszczenia. Przed przystąpieniem do wykonywania takich czynności dobrze jest zapoznać się z instrukcją obsługi sprzętu i sprawdzić, czy producent przewiduje konserwację takimi produktami. W przypadku żelazka proces prezentuje się następująco.

 

Odkamieniacz HEITMANN Bio-Fast 943363, 250 ml

 

Jak usunąć kamień z żelazka octem? 

Do przeprowadzenia tego procesu posłuży zwykły ocet spirytusowy dostępny w sklepach spożywczych. Należy wymieszać go w proporcji pół na pół z ciepłą wodą. Po wlaniu tak sporządzonej mieszaniny do urządzenia trzeba włączyć funkcję pary i pozwolić, by cała zawartość zbiorniczka wyparowała. Jeśli odkamienianie żelazka przeprowadzasz po raz pierwszy od wielu miesięcy, warto powtórzyć dla pewności ten proces przy użyciu mieszaniny o takich samych proporcjach. Po opróżnieniu żelazka trzeba wlać do niego czystą wodę i postąpić tak samo, jak w przypadku wody z octem. Nigdy nie zaczynaj prasowania bez pozbycia się mieszaniny ze zbiornika!

 

Zestaw do czyszczenia żelazek WENKO, 3 elementy

 

Jak odkamienić żelazko kwaskiem cytrynowym? 

Jeżeli zastanawiasz się, jak usunąć kamień z żelazka przy pomocy kwasku, oto kilka podpowiedzi. Cała procedura bardzo przypomina zastosowanie octu, różnią się jedynie proporcje składników. Na początku warto przygotować sobie szklankę pełną wody i do niej wsypać dwie łyżeczki kwasku. Całość dobrze jest najpierw wymieszać i dopiero potem wlać do urządzenia. Po wyparowaniu należy przepłukać wnętrze porcją czystej wody. A czym odkamienić żelazko, jeśli nie powinno się do danego produktu wlewać powyższych składników?

 

Kwasek Cytrynowy

 

Gotowe preparaty do odkamieniania żelazka 

Wykorzystanie gotowych produktów dostępnych na rynku w wielu przypadkach jest jeszcze prostsze niż stosowanie mieszanin. Najlepiej jest sięgnąć po takie pozycje, których składniki są bezpieczne dla środowiska, czyli w pełni biodegradowalne. Jak wyczyścić żelazko z kamienia przy ich użyciu? Odpowiedź znajduje się w instrukcji dołączonej do produktu. Należy stosować się ściśle do tego, co producent danego preparatu przekazał na opakowaniu. W ten sposób oczyszczanie urządzenia przebiegnie sprawnie, a żelazko nie zostanie uszkodzone. Wszystkie wymienione powyżej sposoby bardzo dobrze sprawdzają się do sprzętu, który zawiera w sobie wbudowany zbiornik na wodę. Co jednak zrobić w przypadku stacji parowej?

 

Uniwersalny płyn do odkamieniania urządzeń domowych ECOZONE, 500 ml

 

Jak samodzielnie wyczyścić żelazko z generatorem pary? 

Warto na początku ustalić, czy używana stacja posiada specjalną szufladkę, w której zbiera się kamień. Są to urządzenia z zaimplementowanym systemem antywapiennym i do przeprowadzenia tego procesu wykorzystuje się wodę kranową w proporcji pół na pół z destylowaną.

A jak odkamienić żelazko parowe z generatorem bez dodatkowych funkcji usuwania osadu? W tym celu należy postąpić podobnie, jak w przypadku sprzętów z generatorami pary. Najpierw jednak dobrze jest wypłukać sam zbiornik i wylać wszystko z niego bez włączania funkcji pary. W dalszym etapie należy ustawić temperaturę na najwyższy poziom i uruchomić parowanie. Co istotne, w przypadku takiego urządzenia, kamień może zbierać się nie tylko w zbiorniku, ale też w przewodach, bojlerze i innych zakamarkach systemu parowego. Oczywiście po zakończeniu czynności należy sprzęt przepłukać czystą wodą.

 

AquaFloow Descaler Odkamieniacz

 

Co zrobić, by zminimalizować odkładanie się kamienia? 

Oczywiście regularna konserwacja urządzenia i przeprowadzanie odkamieniania raz na 2-3 miesiące jest podstawa zachowania go w dobrej kondycji. Aby zapobiec nadmiernemu osadzaniu się produktów wapiennych, należy stosować filtry do wody. Dzięki nim zredukuje się twardość wody, co bardzo dobrze wpłynie na ilość generowanego kamienia. Dzbanki filtrujące nie należą do specjalnie kosztownych, a dzięki ich wykorzystaniu do przygotowania wody, żelazko będzie wydajniejsze przez długi czas.

Innym sposobem (szczególnie gdy obecne żelazko zbliża się do swojego kresu) jest wybranie modelu wyposażonego w specjalne filtry. Dzięki ich obecności odkamienianie żelazka będzie niezwykle prostą czynnością obejmującą jedynie okresową wymianę wkładu. W niektórych modelach występują dożywotnie filtry, których nie trzeba regularnie wymieniać.

 

Perfumowana woda do prasowania BLUXCOSMETICS, 1000 ml

 

Proces odkamieniania stacji, czy żelazka z generatorem pary nie należy do zbyt skomplikowanych. Użycie odpowiednich metod dostosowanych do zaleceń producentów zapewni powodzenie całego procesu i utrzymanie sprzętu we właściwym stanie. Co istotne, im więcej kamienia odkłada się wewnątrz, tym mniejsza jest wydajność prasowania. Może też dojść do nieprzyjemnego zabrudzenia tkanin, które trudno jest później przywrócić do właściwego stanu (podobnie rzecz ma się z deską do prasowania). Warto więc regularnie dbać o czystość swojego żelazka.

Więcej porad znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki. 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock / Alexander_Safonov