Po czym poznać, że hamulce w rowerze są zapowietrzone?

Jedną z najczęstszych usterek dotyczących hamulców hydraulicznych w rowerze jest ich zapowietrzenie. Głównymi objawami wynikającym z dostania się do układu niechcianych pęcherzyków powietrza jest obniżona skuteczność hamowania i „miękka klamka”, której skok skraca się i twardnieje dopiero po kilkukrotnym naciśnięciu.

Na szczęście przywrócenie sprawności całego systemu można wykonać samodzielnie, a ich serwis nie jest tak trudny, jakby mogłoby się z początku wydawać. Dowiedzmy się, jak odpowietrzyć hamulce w rowerze krok po kroku.

 

akcesorai rowerowe pelen asortyment

 

Hamulce w rowerze – czego potrzebujemy do samodzielnego serwisu?

Odpowietrzanie układu hamulcowego w rowerze należy rozpocząć od przygotowania materiałów oraz narzędzi niezbędnych do przeprowadzenia samodzielnego serwisu Ich wybór jest uzależniony od rodzaju posiadanych hamulców. Poszczególni producenci wprowadzają bowiem swoje rozwiązania, które mają wpływ na sposób postępowania w tego typu czynnościach.

Niezależnie jednak od rodzaju hamulców, podczas planowanych prac zawsze niezbędny nam będzie płyn hamulcowy lub olej mineralny, co jest uzależnione od typu posiadanych „hydraulików”, oraz dedykowany do konkretnego rodzaju hamulców zestaw do odpowietrzania, w skład którego zazwyczaj wchodzi:

  • zbiorniczek wyrównawczy,
  • strzykawka,
  • komplet gumowych rurek.

Dodatkowo niezbędne będą:

  • klucze imbusowe,
  • klucz płaski nr 7 ,
  • dystanse do zablokowania tłoczków w zacisku.

Mając tak przygotowane stanowisko pracy można przystąpić do odpowietrzania.

 

Cyclo Zestaw do odpowietrzania hamulców

 

Jak odpowietrzyć hamulce krok po kroku?

  • Proces odpowietrzania hamulców najłatwiej i najbezpieczniej rozpocząć od umieszczenia roweru na stojaku serwisowym. Dzięki temu będziemy mogli swobodnie operować zarówno przy zacisku jak i klamce hamulcowej. W przypadku braku stojaka, dużym utrudnieniem może być unieruchomienie roweru na czas wykonywanych czynności.
  • Odpowietrzanie rozpoczynamy od zdjęcia koła oraz demontażu klocków hamulcowych. W tym momencie warto ocenić ich stopień zużycia. Jeśli są mocno wyeksploatowane, należałoby je wymienić, ponieważ po zakończonym procesie odpowietrzania i ponownym włożeniu używanych klocków, skok dźwigni hamulcowej może okazać się zbyt duży. To z kolei będzie wymagało dolania do układu płynu.
  • W miejsce zdemontowanych kloców należy umieścić plastikowe bloczki dystansowe, które zapobiegną poruszaniu się tłoczków. Jeśli ich włożenie będzie niemożliwe, wówczas za pomocą specjalnego narzędzia lub klucza o podobnym kształcie należy maksymalnie cofnąć tłoczki do pozycji wyjściowej.
  • Kolejnym krokiem jest poluzowanie klamki hamulcowej i ustawienie jej w pozycji poziomej.
  • Następnie, po odkręceniu nakrętki zbiorniczka wyrównawczego, montujemy w jej miejsce plastikowego kielicha, który powinien wchodzić w skład zestawu do odpowietrzania.

Mając tak przygotowany rower, możemy przejść do kolejnego etapu – właściwego odpowietrzania hamulców w rowerze.

 

Shimano hamulce tarczowy przedni

 

  • Na końcówkę strzykawki nakładamy gumową rurkę, a do wnętrza tłoka zasysamy płyn hamulcowy. Całość podłączamy do zaworka odpowietrzającego jaki znajduje się na zacisku hamulcowym. Pobierając płyn do strzykawki należy zwrócić uwagę, aby przed jej podłączeniem do układu, pozbyć się z jej wnętrza wszystkich pęcherzyków powietrza.
  • Po połączeniu strzykawki z zaciskiem, kluczem płaskim delikatnie luzujemy nakrętkę zaworka odpowietrzającego, a następnie powoli wtłaczamy płyn do układu, jednocześnie obserwując zbiorniczek wyrównawczy oraz pilnując, aby nie docisnąć do końca tłoka strzykawki. Podczas tej czynności w zbiorniczku wyrównawczym powinny pojawiać się bąbelki powietrza. Świadczą one skuteczności naszego serwisu.
  • Kolejnym krokiem jest odwrócenie tej czynności, czyli odessanie ze zbiorniczka płynu z powrotem do strzykawki. Takie kilkukrotne „przepompowanie” płynu przez cały układ da nam pewność, że całe powietrze zostało skutecznie wyparte. W międzyczasie warto również delikatnie postukać w zacisk, przewód oraz klamkę, tak aby ewentualne powietrze jakie być może nagromadziło się w układzie zostało wypompowane.

 

Shimano klocki hamulcowe v brake

 

  • Widząc, że zarówno w zbiorniczku wyrównawczym jak również w strzykawce nie pojawiają się nowe bąbelki, zakręcamy zawór odpowietrzający na zacisku i uważając, aby nie rozlać nadmiaru płynu, delikatnie odłączamy strzykawkę.
  • Następnie, po zatkaniu zbiorniczka wyrównawczego, delikatnie wykręcamy go z klamki, a port zaślepiamy nakrętką.
  • Całość, czyli klamkę hamulcową oraz zacisk dokładnie odtłuszczamy i wycieramy do sucha czystą szmatką.
  • Teraz pozostaje jedynie ustawić zamontować klocki hamulcowe, założyć koło i ustawić klamkę w pozycji wyjściowej. Jeśli wszystko zrobiliśmy poprawnie, hamulce powinny być gotowe do jazdy.

 

Shimano klcki hamulcowe ultegra

 

W tym miejscu warto nadmienić, że ze względu na budowę różnego rodzaju hamulców, sposób odpowietrzania może się od siebie nieco różnić. Zasada jednak zawsze pozostanie taka sama – niezależnie od tego jaki system serwisujemy, naszym głównym celem jest wyparcie z układu niechcianego powietrza. Układ hamulcowy jest bowiem układem zamkniętym i o ile odpowiednio o niego dbamy, powinien odwdzięczyć się nam długą, bezawaryjną i bezobsługową pracą.

Więcej poradników rowerowych znajdziesz na Empik Pasje w dziale Rowery i akcesoria.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com