W jaki sposób wykonać podłączenie wideorejestratora samochodowego na stałe?

W większości samochodów, kiedy wideorejestrator podłączony jest do gniazda 12V lub portu USB w aucie, jego bateria jest ładowana tylko, kiedy auto znajduje się w trybie zapłonu. Po zgaszeniu silnika i wyjęciu kluczyka, ładowanie zostaje przerwane. Aby zmienić ten stan rzeczy i zapewnić ładowanie baterii wideorejestratora także na postoju auta, należy wykonać pewną modyfikację instalacji elektrycznej auta.

Jak zamontować kamerę samochodową na stałe? Można to zrobić na kilka sposobów. W autach, gdzie gniazdo zapalniczki jest zasilane nawet po wyłączeniu zapłonu (np. samochody grupy VW) można wykonać podłączenie w prosty sposób, stosując długi przewód zasilający, który ukryjemy np. w podsufitce, słupku bocznym oraz pod schowkiem po stronie pasażera, doprowadzając go wprost do gniazda 12V. Mankamentem tego rozwiązania jest to, że nasze gniazdo zapalniczki stale będzie zajęte przez wideorejestrator.

 

Wideorejestrator Navitel

 

Napięcie niezbędne do zasilenia baterii kamery samochodowej można znaleźć jednak także w gnieździe bezpieczników oraz gnieździe OBD auta. Warto najpierw sprawdzić, gdzie w naszym pojeździe ulokowane są te punkty i czy dostęp do nich jest możliwy. Prostym rozwiązaniem jest wpięcie się w gniazdo OBD. Jest to gniazdo służące w pojazdach do celów diagnostycznych. Zazwyczaj korzysta się z niego tylko podczas wizyty w serwisie samochodowym w celu odczytania kodów usterek. Na co dzień, może być zatem zajęte przez wideorejestrator. Podobnie jak w przypadku gniazda 12V, kable możemy ukryć w podsufitce i słupku. Potrzebny nam będzie jednak także specjalny adapter, czyli przejściówka ze zwykłego kabla USB na port OBD. Nie w każdym przypadku znajdziemy adapter dopasowany do naszego modelu auta.

 

Kabel Interfejs vGate

 


Zainteresował cię temat? Sprawdź też nasz ranking TOP 10 wideorejestratorów!


Jak podłączyć wideorejestrator do instalacji samochodowej przez gniazdo bezpieczników?

Najczęściej stosowaną metodą podłączenia wideorejestratora na stałe jest podpięcie go do gniazda bezpieczników. W większości samochodów bezpieczniki umiejscowione są w kabinie pojazdu, na dole kokpitu, przy miejscu kierowcy. Ich lokalizację można sprawdzić w instrukcji auta.

Do standardowo umiejscowionych bezpieczników stosunkowo łatwo poprowadzić kabel od wideorejestratora (górną podsufitką, poprzez słupek, aż do deski rozdzielczej, której fragment trzeba zwykle zdemontować). Aby wykonać bezpieczne połączenie potrzebny nam będzie adapter zasilania, czyli niewielkie urządzenie podpinane bezpośrednio do skrzynki bezpieczników auta. Na rynku można znaleźć takie urządzenia stworzone z myślą właśnie o wideorejestratorach.

 

Adapter zasilania 70mai

 

Główną funkcją adaptera jest zapobieganie rozładowaniu akumulatora auta. Jeżeli urządzenie wykryje spadek napięcia poniżej zadanego limitu, rozłączy wideorejestrator. Do adaptera należy dokupić odpowiednią do typu bezpieczników, stosowanych w naszym samochodzie przejściówkę. Bywa, że jest ona dołączona do zestawu wraz z adapterem i bezpiecznikiem zabezpieczającym wideorejestrator (do 5 amperów - A), ale nie jest to reguła.

 

Wideorejestrator Navitel

 

By podpiąć adapter odpowiednio, musimy najpierw znaleźć bezpiecznik, który posiada zasilanie nawet na wyłączonym zapłonie auta. Można sprawdzić to za pomocą próbnika napięcia samochodowego lub standardowego miernika napięcia. Nie warto podpinać się pod bezpieczniki z wysokim natężeniem prądu. Dla bezpieczeństwa instalacji najlepiej wybrać bezpiecznik o natężeniu do 10 A.

  1. Kiedy zlokalizujemy bezpiecznik ze stałym zasilaniem, możemy przystąpić do podpięcia adaptera:
  2. Jeden z jego przewodów, oznaczony jako masowy, możemy przykręcić do dowolnego metalowego elementu, np. śruby mocującej obudowę bezpieczników.
  3. Drugi przewód, wraz z przejściówką wpinamy w miejsce bezpiecznika.
  4. Oryginalny bezpiecznik wpinamy w jedno z gniazd przejściówki, drugie zajmuje bezpiecznik zabezpieczający wideorejestrator.
  5. Po podpięciu przewodu wychodzącego od wideorejestratora można wykonać test działania urządzenia.
  6. Po wszystkim należy zamontować z powrotem wszystkie zdemontowane elementy obudowy bezpieczników oraz deski rozdzielczej auta.

 

Wideorejestrator Xblitz

 

Wideorejestrator w samochodzie – dlaczego warto mieć go na stałe?

Popularność wideorejestratorów, zwanych także kamerkami samochodowymi, w ostatnich latach rośnie w niesłychanym tempie. Wynika to m.in. z wciąż poprawiającej się dostępności takich urządzeń oraz ich przystępności cenowej, ale przede wszystkim ze zwiększającej się świadomości kierowców, którzy wiedzą, że dzięki stałemu nagrywaniu pokonywanej trasy mogą zwiększyć swoje bezpieczeństwo i uniknąć problemów w razie nieprzewidzianych zdarzeń drogowych. Ważnym atutem współczesnych wideorejestratorów jest także tryb parkingowy, który pomaga w identyfikacji sprawców szkód parkingowych. Montaż wideorejestatorów w samochodzie jest z reguły prosty – samo urządzenie przymocowuje się do szyby lub lusterka wstecznego za pomocą przyssawek, taśmy dwustronnej czy regulowanych uchwytów. Dobre jest jednak także doprowadzenie zasilania, aby wideorejestrator mógł pracować przez długi czas.

 

Wideorejestrator S6

 

Większość kamer posiada zintegrowane baterie, jednak ich pojemność jest ograniczona choćby przez kompaktowe rozmiary urządzenia. Standardowo, problem ładowania rozwiązuje się poprzez połączenie kablowe pomiędzy wideorejestratorem a gniazdem 12 V lub portem USB w samochodzie. Niekiedy wymaga to pewnych kombinacji, np. stosowania rozgałęźnika (jeżeli z gniazda korzysta także inne urządzenie) lub przedłużania fabrycznego kabla (jeśli gniazdo znajduje się daleko od urządzenia).

 

Kamera samochodowa 70mai

 

Po co montować wideorejestrator w samochodzie na stałe?

Montaż kamery samochodowej na stałe wymaga pewnej ingerencji w układ elektryczny pojazdu oraz zdekompletowania niektórych elementów wnętrza. Warto zastanowić się zatem, czy warto podejmować się tych czynności? Jak już wiemy, argumentami „za” może być możliwość ukrycia części przewodu zasilającego oraz zwolnienie miejsca w gnieździe 12V czy porcie USB. To jednak niejedyne powody, dla których kierowcy instalują wideorejestrator w samochodzie na stałe. Ważnym argumentem jest także możliwość stosowania trybu parkingowego, będącego coraz częściej spotykaną funkcją w samochodowych kamerkach.

 

Wideorejestrator Mikavi

 

Wideorejestratory posiadają tzw. czujnik G, który po wykryciu wibracji nadwozia uruchamia kamerę i rozpoczyna nagrywanie, przez co możliwe jest zarejestrowanie sprawcy stłuczki parkingowej. Niestety, w sytuacji, gdy bateria wideorejestratora jest wyczerpana lub zbliża się do stanu rozładowania (co zdarza się często zwłaszcza w miesiącach zimowych), tryb parkingowy może nie zadziałać właściwie. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, kiedy urządzenie podłączone jest do instalacji elektrycznej pojazdu na stałe. Wówczas może korzystać z energii z akumulatora. Profesjonalny montaż wideorejestratorów na stałe (wbrew pozorom) nie jest trudny.

 

Wideorejestrator Tango Xblitz

 

Więcej poradników znajdziecie na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com