Który zestaw głośników wybrać? 2.1, 5.1, 6.1 czy 7.1? 

Jeżeli dopiero planujesz kupno kina domowego, poznanie jego rodzajów (a dokładniej: typów systemu głośników do telewizora) będzie pierwszym krokiem do wyboru idealnego zestawu. Dostępnych konfiguracji jest obecnie aż siedem i to, jak rozstawić głośniki, uzależnione będzie właśnie od tego, który „pakiet” wybierzesz. Producenci oznaczają systemy dwiema cyframi rozdzielonymi kropką, z czego pierwsza oznacza liczbę kanałów dźwięku, a druga (zawsze wynosząca 1) – dodatkowe wyposażenie w subwoofer. Co oznaczają poszczególne konfiguracje kina domowego?

  • 1.0 – dźwięk monofoniczny, czyli jednokanałowy, z jednym głośnikiem.
  • 2.0 – dźwięk stereofoniczny, a więc dwukanałowy. Składa się z dwóch głośników: przedniego lewego oraz przedniego prawego.
  • 2.1 – głośnik przedni lewy, przedni prawy oraz subwoofer.
  • 3.0 – głośnik przedni lewy, centralny oraz przedni prawy.
  • 3.1 – wersja 3.0 wzbogacona o subwoofer.
  • 4.0 – lewy i prawy głośnik przedni oraz lewy i prawy surround. To kanał, który daje efekt dźwięku przestrzennego, czyli odtwarza odgłosy „poboczne” np. grzmot pioruna podczas rozmowy bohaterów w filmie. Dzięki niemu oglądający ma wrażenie, że dźwięk otacza go z każdej strony, a seans znacznie zyskuje na realizmie.
  • 4.1 – system 4.0 wzbogacony o subwoofer.
  • 5.0 – lewy i prawy głośnik przedni, centralny oraz lewy i prawy surround.
  • 5.1 – nazywany systemem DTS. To wersja 5.0 wzbogacona o subwoofer.
  • 6.1 – występuje pod nazwą Dolby Digital (w wersji EX lub DTS ES). To system 5.1 wyposażony dodatkowo o tylny głośnik, który powinien zostać postawiony za plecami oglądających.
  • 7.1 – czyli Dolby Digital Plus. Stanowi ulepszenie modelu 6.1, tylny głośnik został bowiem rozdzielony na dwa: prawy oraz lewy.

 

Soundbar bezprzewodowy Stage 2.1 z subwooforem

 

Wyróżnione pogrubieniem konfiguracje należą do najczęściej spotykanych oraz wybieranych przez kupujących. System 2.1 jest bardzo minimalistyczny, sprawdzi się więc w przypadku posiadania niewielkiej przestrzeni użytkowej w okolicy telewizora. Wszystkie kolejne wymagają już poświęcenia większej przestrzeni, dlatego decydując się na model bardziej rozbudowany, warto przeskoczyć od razu do co najmniej 5.1.

Od tego systemu w górę zyskujesz bowiem dostęp do niezwykle realistycznego dźwięku, który będzie napływał w Twoim kierunku z każdej strony. Zalety tak zaawansowanych konfiguracji dostrzeżesz nie tylko podczas oglądania przerażającego horroru czy zapisu koncertu ulubionego zespołu, ale także w trakcie gry na konsoli. Niezwykle istotne jest jednak prawidłowe rozmieszczenie głośników kina domowego.

Jak rozmieścić głośniki kina domowego? 

Poprawne ustawienie wszystkich głośników kina domowego na szczęście nie jest bardzo skomplikowane. Wystarczy trzymać się podstawowych zasad, by w niedługim czasie zamienić własny salon bądź sypialnię w domowe minikino. O czym więc pamiętać, ustawiając nowy zestaw?

Rozmieszczenie głośników jest istotne nie tylko pod względem ich lokalizacji w pomieszczeniu. Nie mniej ważna będzie odległość między każdym z nich a oglądającym – o ile to możliwe, powinna być równa. I to niezależnie od tego, czy posiadasz kino 2.1, czy 5.1. Weź też pod uwagę odpowiednią wysokość ustawienia lub zawieszenia głośników. Jest ona różna dla każdego kanału, co opisujemy niżej: w instrukcji jak rozmieścić głośniki kina domowego w konkretnym systemie.

 

Zestaw głośników SVEN MS-2050, 2.1

 

Jak rozstawić głośniki w systemie 2.1? 

W przypadku systemu 2.1 sytuacja jest dość prosta: masz do dyspozycji przedni głośnik prawy i lewy oraz subwoofer. Te dwa pierwsze postaw po odpowiednich bokach telewizora, a więc prawy z prawej strony, a lewy z lewej. Jeżeli masz telewizor wiszący na ścianie, to postaraj się, by głośniki zawisnęły dokładnie na środku jego wysokości.

Subwoofer możesz ustawić lub zawiesić w dowolnym miejscu. To, gdzie się znajdzie, nie ma żadnego znaczenia, bo ludzki słuch nie potrafi określić, z której strony odbiera dźwięki basu. Jedyne, co mogłoby ewentualnie przeszkadzać podczas seansu, to drgania generowane przez membranę – szczególnie gdy kanał jest ustawiony na wysoką głośność. Specjaliści zalecają więc postawienie subwoofera bliżej telewizora niż zestawu wypoczynkowego czy łóżka.

Jak najlepiej rozstawić głośniki 5.1? 

Przedni prawy oraz lewy głośnik warto postawić lub zawiesić po odpowiadających im bokach telewizora. Centralny umieść tuż przed (albo, w przypadku ściany, pod) urządzeniem, idealnie na środku – będzie odpowiedzialny za przekazywanie głosu lektora oraz aktorów. Ustawienie go w przeznaczonym miejscu sprawi, że dialogi trafią do Ciebie najgłośniej ze wszystkich dźwięków, z kolei boczne kanały wygenerują np. odgłosy samochodu przejeżdżającego tuż obok bohatera filmu czy poszczególne instrumenty na koncercie, jak gitarę wiodącą czy wspierającą.

 

Soundbar Samsung HW-Q60T 5.1 360 W czarny

 

To oczywiście jeszcze nie jest całe kino domowe, ustawienie głośników surround będzie równie istotne. Prawy powinien stać z prawej strony za widzem, a lewy – po lewej. Dzięki temu poczujesz się tak, jakbyś był na planie filmowym: usłyszysz za sobą to samo, co jego bohater, np. wystrzały z karabinu w dokumencie wojennym. Pozostaje jeszcze subwoofer, który, jak wspomniano wcześniej, może stać w dowolnym miejscu.

Jak rozstawić głośniki 7.1? 

Wiesz już, jak rozstawić głośniki 5.1. Opisana konfiguracja może posłużyć także podczas rozstawiania systemu 7.1, pojawią się jednak dwa dodatkowe głośniki tylne. W tym przypadku będą zastępować lewy oraz prawy surround z wersji 5.1, które powinno się ustawić po bokach widza. Poprawne ustawienie to więc:

  • Przedni kanał prawy – po prawej stronie telewizora.
  • Przedni kanał lewy – po lewej stronie telewizora.
  • Centralny – pośrodku telewizora, tuż przed nim.
  • Subwoofer – w dowolnym miejscu, ale bliżej TV, niż kanapy.
  • Prawy surround – po prawej stronie widza, z boku.
  • Lewy surround – po lewej stronie widza, z boku.
  • Tylny kanał prawy – za widzem z prawej strony.
  • Tylny kanał lewy – za widzem z lewej strony.

Takie rozmieszczenie sprawia, że odbiorcy stają się dosłownie otoczeni dźwiękiem. Muzyka, transmisja sportowa, wciągający film akcji czy emocjonująca rozgrywka gamingowa wciągną Cię jak nigdy dotąd. Zacznij słuchać na nowo – odkryj możliwości profesjonalnego zestawu kina domowego!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock