Wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby dziecka, dlatego bardzo ważne jest zaaranżowanie przestrzeni w taki sposób, by odpowiednio wspierała jego rozwój. Trzylatek, który rozpoczyna swoją przygodę z przedszkolem, nie jest już niemowlakiem, któremu wystarczy miejsce do spania i zabawy. Przedszkole to czas nauki, nawet jeśli początkowo polega ona na kolorowaniu, wyklejaniu, wycinaniu i składaniu niewielkich konstrukcji z papieru. Z kolei sześciolatek powoli wkracza w świat literek i cyfr, czasem próbując je pisać. Wszystko to powoduje, że w jego pokoju konieczne jest wydzielenie kolejnej strefy. Podpowiadamy, czego nie może zabraknąć do nauki, zabawy i wypoczynku w pokoju przedszkolaka.

Pufa alpaka

 

Strefa nauki

Przedszkole to bardzo ważny etap w rozwoju dziecka. Właśnie teraz maluch nabywa mnóstwo nowych umiejętności, które są podstawą do późniejszej nauki w szkole. Z tego powodu bardzo ważne jest stworzenie mu miejsca, w którym swobodnie będzie mógł oddawać się swoim nowym zainteresowaniem – malowaniu, wycinaniu i naklejaniu. Z czasem przyjdzie pora na poważniejszą naukę pisania literek oraz cyferek.

  • Stolik lub biurko i krzesła

Nie musisz od razu kupować biurka z prawdziwego zdarzenia. Na to przyjdzie jeszcze czas. Na tym etapie w zupełności wystarczy stolik. Bardzo ważne jest, by jego wysokość była dostosowana do wzrostu dziecka.

Ważne! Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić zasady, jakimi należy kierować się przy wyborze wysokości stolika, biurka oraz krzesła dla dziecka.

Stolik z dwoma krzesłami dla dziecka


 

Możesz zdecydować się na zestaw – stolik z dwoma krzesłami. Będzie to świetne miejsce do nauki i zabawy dla przedszkolaka. Wybierając, mebel, który ma zdejmowany blat, dodatkowo zyskasz miejsce do przechowywania, co szczególnie mocno przydaje się w przypadku dziecięcych zabawek. W stoliku schowacie wszystko, co jest niezbędne do pracy przy nim – kredki, mazaki, farby, blok rysunkowy i wiele innych akcesoriów. Ale to nie wszystko! Blat, który z jednej strony jest jak tablica do pisania kredą, stwarza dodatkowe możliwości do nauki i zabawy.

  • Kontenerek

W roli mebla do przechowywania doskonale sprawdzi się kontenerek. Można go ustawić tuż obok biurka i przechowywać w nim rzeczy przydatne do prac manualnych, które wykonuje się przy stoliku. Najlepiej sprawdzi się model na kółkach z pojemnymi szufladami, który łatwo da się przestawić w wybrane miejsce w pokoju.

  • Lampka biurkowa

Nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu. Warto wybrać lampkę na biurko, która będzie podobać się dziecku. Może stanowić dodatkowy element wystroju pokoju. Najważniejsze jest jednak to, aby zapewniała odpowiednią ilość światła, zbliżanego barwą do naturalnego, gdy takie nie będzie męczyć wzroku.

Różowa lampka na biurko dla dziecka


Przeczytaj także:


Strefa zabawy

Aranżując pokój przedszkolaka, trzeba mieć świadomość tego, jak dużą potrzebę ruchu ma kilkuletnie dziecko. Często jedną czynność, np. kolorowanie malowanki, wykonuje w różnych miejscach – zaczyna przy biurku, a kończy na dywanie. Co więcej, w tym wieku nauka odbywa się poprzez zabawę. To naturalne i prawidłowe zachowanie, które służy rozwojowi dziecka. Warto więc urządzić przestrzeń w taki sposób, aby umożliwić maluchowi swobodne korzystanie z niej.

  • Dywan

Odpowiednio duży i przyjemnie miękki dywan zachęci dziecko do tego, aby zamiast przy biurku mogło pracować na podłodze, jeśli tylko będzie mieć taką potrzebę. Dodatkowo dywan, który np. ma wzór gry w klasy, będzie świetnym miejscem do zabawy. To doskonały przykład funkcjonalnego elementu wyposażenia, które jednocześnie jest piękną dekoracją wnętrza.

  • Dekoracje

Strefę do zabawy dobrze jest ozdobić dekoracjami, które odpowiadają zainteresowaniom dziecka. Kolorowe naklejki ścienne, np. prezentujące zwierzęta morskie, możesz przykleić wspólnie z dzieckiem, które w ten sposób samodzielnie zadecyduje, jak chce, żeby wyglądała ściana w jego pokoju. Możesz też wybrać bajeczną fototapetę safari. Przedstawiony na niej wzór układa się w historię, którą możecie wspólnie sobie opowiadać i wymyślać jej dalszy przebieg. Świetnym rozwiązaniem jest fototapeta w parze z książeczką, zainspirowaną bajkowym wzorem na tapecie.

NAKLEJKA DEKORACYJNA LAMA RMK3839GM  Marka:	 RoomMates

 

Strefa odpoczynku

Życie małego dziecka potrafi być naprawdę męczące, zwłaszcza gdy na co dzień chodzi do przedszkola. Nauka i zabawa w tym wieku to poważna sprawa, dlatego każdemu maluchowi należy się odpowiedni odpoczynek. Tym bardziej że jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju. W pokoju nie może więc zabraknąć strefy wypoczynku, aby nawet w ciągu dnia dziecko mogło pójść na zasłużoną drzemkę.

  • Pościel

Prawdą jest, że materiały, z jakich wykonana jest pościel, ma ogromny wpływ na jakość snu. Dobrym wyborem będzie w 100% bawełniana pościel dla dziecka. Ten naturalny surowiec ma wspaniałą cechę – zapewnia optymalną temperaturę. Bawełna ogrzeje w chłodne noce, a gdy będzie ciepło, zapewni komfort termiczny, nie przegrzewając malucha. Wspólnie wybierzcie wzór, który podoba się maluchowi.  

Pościel dziecięca 140x200 cm KOOL, dwustronna, z mapą świata  Marka:	 Today

  • Kocyk

Na popołudniową drzemkę doskonale nadaje się kocyk. Sprawdzi się nawet w ciepłe wiosenne i letni noce. Hitem są dwustronne koce dla dzieci – z jednej strony wykonane ze 100% bawełny, a z drugiej z polaru minky. Lekkie i przyjemne miękkie w dotyku, za sprawą specjalnego antyalergicznego wypełnienia sprawiają wrażenie wyjątkowo puszystych. Te cechy kocyka w parze z kolorowym wzorem zachęcą każde dziecko do chwili odpoczynku.

  • Lampka nocna

Dzieci w wieku przedszkolnym często zasypiają przy włączonej lampce nocnej. To daje im tak ważne poczucie bezpieczeństwa. Koniecznie więc zadbaj o odpowiednie oświetlenie kącika do spania. Powinno być na tyle intensywne, aby z łatwością przeczytać maluchowi jego ulubioną bajkę przed snem, nie męcząc przy tym wzorku, a jednocześnie delikatne, by wprowadzić dziecko w sen. Każdemu przedszkolakowi z pewnością spodoba się cudownie miękka lampka, którą można traktować jak przytulankę! Bezprzewodową lampkę w kształcie misia, wykonaną ze specjalnego tworzywa, można zabrać ze sobą do łóżka. Zapewnia ciepłe światło, którego natężenie reguluje się wbudowanym ściemniaczem. Co ważne, taka lampka nigdy się nie nagrzewa, dlatego dziecko może spokojnie z nią zasnąć.

Lampka świecący miś

Jak widzisz, urządzenie pokoju przedszkolaka to nie lada wzywanie. Skorzystaj z naszych rad i podziel pomieszczenie na strefy, które każdego dnia będą wspierać rozwój malucha.

Więcej inspiracji znajdziesz w zakładkach Urządzam i dekoruję oraz Pasje dziecka.