Korzystanie ze stołków barowych może być alternatywą dla zwykłych krzeseł jadalnianych. W niewielkich mieszkaniach często rezygnuje się z uwzględnienia stołu kuchennego w aranżacji ze względu na ograniczoną przestrzeń. Barek można wygodnie umieścić w zabudowie kuchni bez zajmowania dodatkowych metrów kwadratowych. Na takie rozwiązanie mogą zdecydować się również posiadacze osobnej jadalni, którzy nie potrzebują stołów w dwóch pomieszczeniach, ale jednocześnie chcą uwzględnić w wystroju siedziska. Hokery sprawdzają się również przy wyspach, mogących służyć zarówno jako miejsce do przygotowywania posiłków, jak i alternatywa dla stołu.

 

Stołek barowy RESOL Lisboa, biały

 

Jakie hokery kuchenne wybrać?

Wybierając idealny zestaw, warto zastanowić się nie tylko nad estetyką, ale również nad konstrukcją krzesła. To od niej zależy wytrzymałość i funkcjonalność danego modelu. Istotny jest również materiał, z którego wykonano stelaż oraz siedzisko.

Zebraliśmy dla ciebie kilka wskazówek, których warto się trzymać przy doborze krzeseł barowych.

#1 Dobierz odpowiednią wysokość

Krzesła barowe do kuchni mogą różnić się od siebie wysokością. Najniższe modele mają 55 cm, a najwyższe — nawet powyżej 90 cm. Jak możesz zauważyć, przedział jest dosyć duży, dlatego warto dokładnie przemyśleć dobór hokera pod tym kątem. Zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski stołek może skutecznie uniemożliwić komfortowe korzystanie z barku czy wyspy kuchennej, a zwłaszcza konsumpcję posiłków.

Wysokość hokera należy dopasować do wysokości blatu. Przy wyższych (od 100 cm) stołki powinny mieć minimum 70 cm wysokości (licząc do poziomu siedziska). Do barku o wysokości 120 cm najlepiej dobrać wysokie stołki 90-centymetrowe. Natomiast do wysp kuchennych o wysokości poniżej 90 cm najlepiej sprawdzą się hokery średniej wielkości, o wysokości między 60 a 70 cm.

Oto kilka przykładów niższych stołków, które sprawdzą się do standardowych wysp kuchennych:

  • Taboret ATMOSPHERA, czarno-brązowy, 60x38 cm,
  • Hoker barowy LECTUS Ziege, brązowy, 46x54x80 cm,
  • Zestaw hokerów BELIANI Cabrillo, 60x42x42 cm, srebrno-złoty, 2 szt.,
  • Stołki barowe PERVOI, beżowe, 2 szt., 46x38x52cm.

 

Stołki barowe vidaXL, beżowe, 2 szt.

 

Z kolei te modele należą do najwyższych dostępnych na rynku, idealnych do wysokich barków:

  • Hoker HOWHOMELY Shibo, czarno-szary, 94x51x51 cm,
  • Stołek barowy RESOL Lisboa, biały, 44,1x42,3x95,9 cm,
  • Hoker ELIOR Vero 2X, czarny, 47,5x49,5x90 cm,
  • Hoker STYLE FURNITURE Anatol, ciemnobrązowy, 95x38x48 cm,
  • Hocker ACTONA enta, czarny, 94x48,5x49 cm.

 

Hoker ELIOR Vero 2X, czarny

 

Dobrym pomysłem może okazać się wybór hokerów z regulowaną wysokością, zwłaszcza jeśli korzystają z nich również dzieci.

#2 Dopasuj konstrukcję do potrzeb domowników

Niektórym podobają się bardziej stołki barowe z oparciem, inni z kolei wolą wersję bez. Przy podejmowaniu decyzji liczą się jednak nie tylko preferencje estetyczne, ale również komfort. Jeśli ze stołków nie planujesz korzystać często i intensywnie, wariant pozbawiony oparcia będzie w sam raz. W przypadku zastosowania hokerów przy spożywaniu posiłków czy pracy oparcie będzie jednak niezbędne.

 

Hoker Anatol, ciemnobrązowy, 95x38x48 cm Style Furniture

 

Dla maksymalnego komfortu warto wybrać hokery do kuchni z podłokietnikami i podnóżkiem. Dzięki nim, nogi i ręce również znajdą oparcie, co przełoży się na wygodę korzystania z mebla.

#3 Wybierz trwały materiał

Jeśli przewidujesz intensywne użytkowanie, najlepiej zrezygnować z wariantów tapicerowanych, które łatwiej się przecierają. Wymagają też częstego mycia, zwłaszcza w warunkach kuchennych, a ich schnięcie może być problematyczne. Tworzywo, drewno czy metal nie są może aż tak komfortowe, ale gwarantują wieloletnią trwałość bez najmniejszego uszczerbku.

 

Zestaw hokerów BELIANI Cabrillo

 

#4 Dopasuj estetykę do wnętrza

Hokery to funkcjonalne elementy wyposażenia, które mają spełniać określoną funkcję. Nie zapominajmy jednak, że mogą również pełnić rolę ciekawego urozmaicenia stylistycznego. Modne krzesła barowe do kuchni mogą pięknie dopełnić kuchenną aranżację

Jakie stołki barowe do kuchni są obecnie najmodniejsze? Jest kilka dominujących tendencji, którym warto się przyjrzeć. Pierwszą jest modernizm. Tapicerowane hokery o wyższych oparciach i szeroko rozstawionych drewnianych nóżkach to ich kwintesencja. Takie akcesorium wprowadzi do wnętrza rys vintage, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na siedzisko w żywym kolorze.

 

Hoker barowy LECTUS Ziege

 

Kolejny dominujący trend to industrial. Beton, metal, cegła, różne odcienie szarości — to podstawowe elementy industrialnych wnętrz. Nie może zabraknąć w nich również hokerów o metalowej, smukłej konstrukcji. Świetnie w takich aranżacjach sprawdzą się kombinacje metalu i drewna lub tworzywa.

Modne są również złote detale i welur. Aksamitne obicie nadaje wnętrzu elegancki sznyt, a przy tym — jest niezwykle przyjemne w dotyku.

Wybierając idealny hoker do blatu kuchennego, pamiętaj o powyższych wskazówkach. Komfort jest równie istotny, co estetyka!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock