Pieluszki jednorazowe – czy wszystkie są takie same? 

Jednorazowe pieluchy dla niemowląt nazywane są potocznie „pampersami”, od nazwy najpopularniejszej marki pieluszek. Dostępne są w różnych rozmiarach, najczęściej od „1” (dla noworodków) do „6” (dla dzieci, które już samodzielnie chodzą). Informacja o rozmiarze jest uzupełniona podaną wartością masy ciała dziecka, ponieważ zdarza się, że niemowlę może być trochę mniejsze lub większe, niż przeciętna dla jego wieku. Czasem dostępne są także pieluszki rozmiaru „zero” lub „mini”, dla najmniejszych noworodków lub wcześniaków oraz rozmiar „7” dla dzieci, które z różnych powodów dłużej korzystają z pieluch.

Wkłady chłonne z poliakrylanu – maksymalna suchość dzięki superabsorbentowi  

Nie wszystkie pieluszki jednorazowe są takie same. Różnią na przykład materiałem, z którego są wykonane i wypełnieniem, czyli wkładem chłonnym. Najpopularniejsze są pieluszki z tworzyw sztucznych, wypełnione superabsorbentem. Są to kuleczki specjalnego polimeru (poliakrylanu sodu), który wchłania wilgoć i pęcznieje. Takie pieluszki zapewniają dziecku długie uczucie suchości, co jest zaletą np. w nocy, jednak czasem może być także wadą, ponieważ dziecko nie ma większej motywacji do wczesnego siadania na nocnik. Pieluszki te są wygodne i suche, a także delikatne dla skóry dziecka, jednak niezbyt przyjazne środowisku. Ich składniki nie ulegają biodegradacji i rozkładają się nawet przez setki lat. 
 

Pampers, New Baby, Pieluchy jednorazowe, rozmiar 1, 2-5 kg, Newborn, 43 szt.

 

Wkłady chłonne z celulozy – przyjazne dla środowiska 

Trochę bardziej przyjazne dla środowiska są pieluszki mające wkład chłonny z celulozy, z tzw. pulpy drzewnej. Takie wypełnienie dobrze chłonie wilgoć, jest biodegradowalne i wykonywane z surowców odnawialnych. Najwięksi producenci pieluszek także skłaniają się ku ekologicznym rozwiązaniom i np. Pampers oferuje linię pieluszek jednorazowych z bawełny, wypełnionych celulozą –  Pampers Pure Protection. Dodatkowo, niektóre pieluszki z takim wkładem są wykonane z wiskozy bambusowej lub innych biodegradowalnych materiałów, dzięki czemu nie stanowią takiego obciążenia dla środowiska i mogą podlegać kompostowaniu przemysłowemu (np. pieluszki marki Bambiboo). Niektóre ekologiczne pieluszki zawierają wkład chłonny ze skrobi kukurydzianej, z niewielkim dodatkiem poliakrylanu sodu dla poprawy chłonności. Prawie cały materiał, z którego są wykonane, ulega biodegradacji.
 

Beaming Baby, Ekologiczne pieluszki jednorazowe, rozmiar 4, Maxi plus, 9-15 kg, 34 szt.

 

Pieluszki do pływania – jednorazowe i wielorazowe

Specjalnym rodzajem pieluch są pieluszki do pływania i kąpieli w basenie, czasem zwane żartobliwie „kąpieluszkami”. Dzięki temu wynalazkowi rodzice, chcąc pójść na basen lub na plażę mogą wziąć dziecko ze sobą. „Kąpieluszki” mają kilka cech, dzięki którym dziecko może bez obaw pluskać się w wodzie. Po pierwsze – jednorazowe pieluszki do pływania nie mają pęczniejącego wkładu chłonnego, więc pielucha jest wygodna dla dziecka, nawet kiedy się zmoczy. Po drugie – jeśli rozmiar jest dobrze dobrany, to pieluchy do kąpieli są szczelne, dzięki specjalnym ściągaczom w talii i wokół nóg, przez co ewentualna zawartość pieluszki nie wydostanie się na zewnątrz. Po trzecie, pieluszki takie zakłada się łatwo, jak majteczki, łatwo można je także zdjąć. Zwykle mają plażowe wzory, więc wyglądają jak kąpielówki.
 

Huggies, Majtki treningowe, pieluchy jednorazowe do pływania, Little Swimmers, 11-15 kg

 

Ekonomiczną i ekologiczną alternatywą dla jednorazowych „kąpieluszek” są wielorazowe pieluszki do pływania. Są wykonane z materiałów, które zapewniają komfort i nie przepuszczają zawartości na zewnątrz. Po użyciu należy je wypłukać i wyprać. W zależności od potrzeb, można włożyć do nich specjalny wielorazowy wkład zwiększający chłonność. Wielorazowe pieluszki do pływania to dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy często bywają z dziećmi na basenie lub nad wodą, pozwala bowiem zaoszczędzić na zakupie wielu opakowań pieluch jednorazowych. Mokrą pieluszkę, która ma być później wyprana, można zawinąć w ręcznik lub włożyć do specjalnej torebki.
 

Close, Pieluszka do pływania, Manta Ray, 2XL

 

Pieluchy wielorazowe 

Wielorazowe pieluszki są przyjazne dla środowiska i dla kieszeni rodziców, a przy tym wcale nie muszą być kłopotliwe w użytkowaniu. Nowoczesne materiały, dostępność pralek automatycznych i dobrych środków piorących sprawiają, że gotowanie, pranie i prasowanie pieluch, jakie musiały urządzać nasze babcie, należą już do przeszłości. Dostępne na rynku pieluszki są różne. Popularne „formowanki” to wkłady do pieluszek (z bawełny lub wiskozy bambusowej) zapinane na napy lub guziczki i zakładane podobnie, jak pieluszki jednorazowe. Na formowankę należy jeszcze założyć otulacz, który chroni przed przeciekaniem. Otulacze wykonane są z wełny lub specjalnej, nieprzemakalnej tkaniny PUL.  

Do niektórych otulaczy stosuje się nie formowanki, ale wymienne wkłady chłonne, bambusowe lub bawełniane, albo złożone pieluszki tetrowe lub flanelowe. Na wierzch takiego wkładu warto włożyć specjalną bibułkę lub papier, które zatrzymują kupkę dziecka, a przepuszczają mocz. Brudną bibułkę można od razu wyrzucić do toalety lub do śmieci, dzięki czemu stosowanie pieluch wielorazowych nie jest wcale  tak nieprzyjemne, jak mogłoby się z początku wydawać. 

Wkłady do pieluch można je kupić zestawach, w rozmiarach i stopniach chłonności odpowiadających potrzebom naszego dziecka. Pomimo, że jednorazowa cena zestawu otulaczy i pieluszek wielorazowych jest wyższa, niż opakowania pieluszek jednorazowych, to na dłuższą metę koszt jest niższy, ponieważ kilka zestawów może wystarczyć na cały okres pieluchowania dziecka. Dodatkowo, wyprane i suche pieluszki wielorazowe mogą zaczekać w pawlaczu na kolejne dzieci lub mogą być odsprzedane innym rodzicom. 
 

Close, Wkładki jednorazowe do pieluch wielorazowych, 160 sztuk

 

Bambus, tetra, muślin czy flanela? 

Pieluszki wielorazowe są robione z różnych materiałów, co może przyprawić rodziców o zamęt: czym bowiem różnią się pieluszki babmusowe od bawełnianych, tetrowe od muślinowych, flanelowe od tych z mikrofibry? 

Zacznijmy od włókna bambusowego, inaczej mówiąc – wiskozy bambusowej. Jest to materiał otrzymywany poprzez przetworzenie celulozy pozyskiwanej z bambusa. Pulpę celulozową poddaje się obróbce dla otrzymania wiskozy. Używa się to tego celu ługu sodowego, dwusiarczku węgla oraz kwasu siarkowego. Przetworzone włókno ma właściwości podobne do „zwykłej” wiskozy – jest miękkie, delikatne i gładkie w dotyku. Reklamowane jako ekologiczne, włókno bambusowe jest jednak przetwarzane przy użyciu agresywnych chemikaliów. Jeśli jednak fabryka ma odpowiednie zabezpieczenia i stosuje recykling chemikaliów, to produkcja tego włókna nie musi być bardzo uciążliwa dla środowiska. Wiskoza bambusowa ma dużą przewagę nad włóknami z tworzyw sztucznych – jest produkowana z surowców odnawialnych, a nie z ropy naftowej. 

Tetra, muślin i flanela to tkaniny bawełniane, różniące się sposobem utkania. Tetra to tkanina o luźnym splocie, chłonna i lekka. Muślin jest trochę do niej podobny, jednak delikatniejszy. Flanela to bawełniana tkanina o gęstym splocie, lekko drapana, co nadaje jej miłą w dotyku, miękką fakturę „kocyka”. 

Mikrofibra, czyli mikrowłókno, to nazwa obejmująca tkaniny i dzianiny wykonane z przędzy o bardzo małej średnicy, rzędu mikronów. Jest to stosunkowo nowa zdobycz technologiczna przemysłu włókienniczego, a wyroby z mikrofibry są bardzo miękkie i chłonne. Materiałem do ich produkcji są najczęściej tworzywa sztuczne, jednak dla pewności warto zawsze sprawdzić etykietę wyrobu.
 

Pieluszki Eco&Love 3-pak E002 Picnic

 

Majteczki treningowe – na czas odzwyczajania od pieluch 

Wcześniej czy później trzeba odzwyczaić dziecko od pieluszek, a nauczyć korzystania z nocnika lub toalety. Pierwsze dni lub tygodnie takiego odzwyczajania mogą być trudne i pełne „wypadków”. Aby ułatwić sobie i dziecku ten czas, warto wypróbować wielorazowe majtki treningowe. Są to majteczki wyglądające jak zwykła bielizna, jednak o zwiększonej grubości i chłonności. Dziecko nie ma poczucia, że ubiera się je w pieluchę, a w razie, gdyby jednak „nie wytrzymało”, materac w łóżeczku lub dywan nie ucierpią zbytnio. Majteczki treningowe są zwykle ładne i kolorowe, można je wielokrotnie prać oraz zakładać nawet kilkuletniemu dziecku, np. w długiej podróży lub w czasie nocowania poza domem. 

Przewijaki i inne akcesoria do przewijania dziecka

Aby sprawnie i wygodnie przewijać dziecko, warto przeznaczyć w domu miejsce na przewijak. Można wyłożyć go jednorazowym podkładem higienicznym, jednak taniej i bardziej ekologicznie jest zastosować podkład wielorazowy. Może to być kilka warstw tkaniny, np. flaneli lub specjalne nieprzemakalne maty do przewijania, które można wyprać lub wytrzeć. W podróżny sprawdzą się specjalne przewijaki usztywniane lub nadmuchiwane, które można położyć na siedzeniu w samochodzie, a nawet na trawie. Worki na zużyte pieluchy oraz jednorazowe mokre chusteczki do oczyszczania skóry dziecka także ułatwią przewijanie niemowlęcia w podróży lub na spacerze. 
 

Sensillo, Las, Przewijak usztywniany, Szop, Platynowy

 

Więcej inspirujących artykułów dotyczących dzieci znajdziesz w Poradnikach na Empik Pasje!


Zdjęcie okładkowe: Shutterstock