Rodzaje płyt gazowych

Płyta gazowa do zabudowy to obecnie jeden z bardziej poszukiwanych produktów na rynku, dostępny w kilku wersjach. To pozwala dopasować ten sprzęt do osobistych preferencji oraz możliwości aranżacyjnych własnej kuchni. Rozróżnienie to dotyczy przede wszystkim materiału, z jakiego wykonany jest ten niezbędny sprzęt. To właśnie on odpowiada za wytrzymałość, łatwość czyszczenia, jak i samą cenę urządzenia.

płyta gazowa samsung

Płyta gazowa ceramiczna

Najpopularniejszym modelem płyty gazowej jest płyta ceramiczna. Ma bardzo nowoczesny design, a samą formą przypomina swój indukcyjny odpowiednik. Jednak koszty jej eksploatacji (w porównaniu do elektrycznej) są o wiele niższe. Materiał wykonania wpływa także na łatwość pielęgnacji urządzenia, co pozwala je długo użytkować.

Szklana płyta gazowa

Płyta w tej odsłonie prezentuje się bardzo elegancko. Świetnie więc sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. W sprzęcie tym gazowe palniki zostają schowane pod estetyczną szklaną pokrywą, dzięki czemu o wiele łatwiej utrzymać go w czystości. W porównaniu z innymi materiałami, płyty gazowe ze szkła są o wiele droższe. Często wymagają także specjalnej pielęgnacji, która jednocześnie zabezpiecza przed zarysowaniem delikatnej powierzchni.

Emaliowana płyta gazowa

Emaliowane płyty gazowe należą do najtańszych sprzętów z tej kategorii. Należy jednak dodać, że są bardzo podatne na wszelkie zabrudzenia i zarysowania, choć, jednocześnie ze wszystkich rodzajów płyt kuchennych to właśnie emaliowana jest najłatwiejsza w czyszczeniu. Z uwagi na swój, nieco już anachroniczny design, emaliowane płyty gazowe nie idą w parze z najnowszymi trendami wnętrzarskimi, przez co nie każda wpisze się w koncepcję aranżacji nowoczesnych wnętrz.  

Płyta gazowa ze stali szlachetnej

Tuż obok ceramicznej płyty gazowej, jest to jeden z najchętniej wybieranych sprzętów kuchennych. Determinuje to fakt, iż stal szlachetna charakteryzuje się dużą odpornością na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Zazwyczaj ma klasyczny kształt, dzięki czemu sprawdzi się w każdym wnętrzu. Nie należy jednak zapominać, że na materiale tym widoczne są wszelkie zacieki i zabrudzenia, co wymaga regularnego czyszczenia i pielęgnacji.

płyta gazowa z piekarnikiem

Kuchenka gazowa do zabudowy – na co zwrócić uwagę?

Poszczególne modele płyt gazowych różnią się między sobą nie tylko materiałem wykonania, ale i funkcjonalnością. Decydując się na zakup takiego sprzętu, warto dobrze przyjrzeć się parametrom każdego urządzenia.

Kuchenka gazowa nablatowa – palniki

Jednymi z głównych elementów są palniki - podstawowe elementy wyposażenia każdej płyty grzewczej, nie tylko tej gazowej. Najczęściej spotykane są sprzęty posiadające 4. Do takiego rozwiązania przyzwyczaiły nas bowiem tradycyjne kuchenki gazowe.

Nowoczesna płyta gazowa równie dobrze może być jednak wyposażona w 2 palniki. Niekiedy liczba palników jest zwiększona, dając zainteresowanemu możliwość gotowania na 5, a nawet 6 palnikach! Wybór odpowiedniej zależy przede wszystkim od miejsca, jakim dysponuje gospodarz domu, jak również indywidualnych potrzeb żywieniowych.

płyta gazowa whirpool

Ruszt

Kolejnym istotnym elementem jest ruszt, jaki posiada płyta gazowa. Ta część dotyczy przede wszystkim łatwości czyszczenia sprzętu. W niektórych płytach ruszt jest połączony, tworząc jedną osłonę na wszystkie palniki. Takie rozwiązanie bywa problemem szczególnie wtedy, gdy ich liczba przekracza 3. Z tego też względu wiele nowoczesnych płyt ma podzielony ruszt na dwie lub więcej części – niektóre są nawet wyposażone w osobny ruszt dla każdego palnika!

Dzięki temu można w łatwy sposób usunąć zalegający tłuszcz, co zwiększa żywotność sprzętu. Aspektem, który wpływa na ten fakt, jest również materiał, z jakiego ruszt został wykonany. Najczęściej używa się do tego emalii lub żeliwa. W przypadku pierwszej propozycji cena kuchenki gazowej nablatowej jest o wiele niższa, bowiem emalia nie jest tak wytrzymała, jak żeliwne elementy. Sprzęt powinien posiadać także szklaną płytę, która umożliwia przykrycie palników, gdy nie są one używane.

tania płyta gazowa

Funkcje płyty gazowej

Nowoczesna płyta gazowa to sprzęt nie tylko funkcjonalny, ale także bezpieczny dla użytkownika. Jedną z innowacyjnych funkcji, w które są wyposażone płyty gazowe jest awaryjne odcinanie gazu. Oznacza to, że jeśli płomień nagle zgaśnie w trakcie gotowania, płyta samoczynnie odetnie dopływ gazu.

Ponadto sprzęty te posiadają wbudowany zapalnik elektryczny, a niektóre także specjalny palnik WOK. Ma podwójną, a niekiedy nawet potrójną koronę, która umożliwia krótkie smażenie na dużej mocy. Nowoczesne płyty często mają w swoim wyposażeniu także czujnik informujący czy dany palnik zdążył ostygnąć po zakończonym gotowaniu. Wspomnianą funkcję określa się mianem wskaźnika ciepła resztkowego.

Dla rodzin polecane są płyty gazowe z wbudowanym zabezpieczeniem przed dziećmi, które uniemożliwia im przypadkowe włączenie palników. Dobrym rozwiązaniem jest także funkcja timera, dzięki której urządzenie samoczynnie wyłącza się, gdy minie ustalony czas. Osoby, które chciałyby zwiększyć komfort gotowania mogą zainwestować w płytę, która samodzielnie dobiera temperaturę. Jest to możliwe dzięki zamontowaniu w palniku specjalnego czujnika, odpowiedzialnego za regulację temperatury grzania. Co więcej, dostosowuje on wielkość płomienia tak, aby utrzymać ją na stałym poziomie.

płyta electrolux

Więcej poradników znajdziecie na Empik Pasje w dziale AGD.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com