Muzyka ma bardzo duży wpływ na samopoczucie i odczuwane emocje. Potrafi wzruszać, skłaniać do przemyśleń lub pobudzać do działania i motywować. Nic dziwnego, że tak wiele osób chętnie sięga po nią podczas treningu. Pomaga też wyznaczyć odpowiednie tempo i rytm wykonywania ćwiczeń, co świetnie sprawdza się podczas joggingu. Wsłuchując się w rytm utworu, można szybko zapomnieć, że w ogóle się biegnie; nogi same niosą, a uczucie zmęczenia czy bólu pozostaje daleko w tyle. Właśnie dlatego dobre słuchawki do biegania bezprzewodowe to must have biegacza kochającego muzykę.

Słuchawki FRESH ‘N REBEL Clam, Bluetooth, szare

Jakie słuchawki bezprzewodowe do biegania wybrać? Dostępne rodzaje słuchawek Bluetooth

Słuchawki bezprzewodowe do biegania cieszą się ogromną popularnością, a więc ich oferta również jest bardzo szeroka. Przeglądając dziesiątki modeli, nietrudno o zwątpienie w to, które będą idealne. Na samym początku zastanów się: na czym zależy ci najbardziej? Najlepsze słuchawki do biegania to dla ciebie takie, które wytrzymają kilkadziesiąt godzin bez ładowania, a może będą po prostu niedrogie?

JBL, Słuchawki bezprzewodowe dokanałowe, LIVE Free NC+ TWS, niebieskie

Na samym początku zdecyduj, który rodzaj słuchawek odpowiada ci najbardziej, dostępne są bowiem trzy:

  • Słuchawki bezprzewodowe nauszne do biegania – modele zakładane na głowę, wyposażone w zakrzywiony pałąk oraz membrany zakrywające całą (lub prawie całą) małżowinę uszną. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są wyjątkowo bezpieczne dla słuchu oraz dobrze trzymają się ciała podczas biegu. Świetnie też wygłuszają otoczenie, szczególnie modele zamknięte (czyli otaczające całą małżowinę), takie jak Fresh’n’Rebel Clam.
  • Słuchawki do biegania bezprzewodowe dokanałowe – wsuwane do kanału słuchowego, dzięki czemu doskonale wygłuszają hałasy. Są najmniejsze ze wszystkich, bywają nazywane wręcz „pchełkami”. Świetnie nadają się do biegania, ponieważ osadzenie ich w kanale słuchowym znacznie obniża ryzyko wypadnięcia z uszu. Przykładowy model to chętnie wybierane JBL Free 2.
  • Słuchawki bezprzewodowe douszne do biegania – nie są wsuwane do środka kanału słuchowego; zatrzymują się u jego wejścia. Wobec tego ryzyko ich wypadnięcia podczas biegu jest większe, niż w przypadku modeli dokanałowych, ale są bezpieczniejsze dla słuchu. Do biegania zalecamy modele wyposażone w krótki kabel służący do zawieszenia go na karku (np. Sony WI-C310). Jeśli któryś z głośników wysunie się z ucha, to słuchawka zawiśnie na ramieniu biegacza – bez ryzyka jej zgubienia.

Słuchawki SONY WI-C310, Bluetooth, niebieskie

Słuchawki do biegania – jakie powinny mieć cechy?

Można wyróżnić kilka cech wspólnych dla wszystkich modeli godnych uwagi. Dobre słuchawki powinny:

  • nie przeszkadzać w trakcie ćwiczeń – ocierać lub uciskać,
  • być lekkie,
  • nie wypadać z uszu lub odstawać,
  • generować czysty dźwięk,
  • mieć zmienne wkładki do uszu, aby dało się je łatwo dopasować do konkretnych potrzeb,
  • być bezprzewodowe, dlatego też skupiamy się na słuchawkach do biegania na Bluetooth.

Słuchawki JBL JR 310 BT, bezprzewodowe, czerwone

Na co jeszcze zwracać uwagę, wybierając słuchawki do biegania?

Jeżeli wiesz już, jaki rodzaj słuchawek interesuje cię najbardziej, a wszystkie modele, które przypadły ci do gustu spełniają powyższe kryteria, koniecznie porównaj je pod względem danych technicznych. Zastanawiając się więc, jakie słuchawki bezprzewodowe do biegania warto kupić, sprawdź poniższe parametry:

  • Czas pracy – niektóre modele będą pracować kilka godzin na jednym ładowaniu, inne (jak np. JBL JR310BT) wytrzymują nawet ponad 24 godziny.
  • Czas ładowania – im krótszy, tym szybciej podładujesz sprzęt przed wyjściem. Wymienione wyżej JBL potrzebują zaledwie 10 minut ładowania do 2 godzin pracy!
  • Głośność – szczególnie istotna dla osób, które lubią biegać w naprawdę energetycznej atmosferze. Zwróć uwagę na decybele (dB.); powyżej 85 to już naprawdę dobry wynik. Frahs GT1 oferują czułość na poziomie aż 110 dB.!
  • Pasmo przenoszenia – od niego zależy czystość wysokich dźwięków oraz moc basu. Warte uwagi basowe modele, jak np. wskazane wyżej Frahs GT1, będą dostarczały pasmo w zakresie od 20 Hz do 20 kHz.  

Bezprzewodowe Słuchawki Bluetooth Gt1 Czarne  Marka:	 Frahs

Bezprzewodowe słuchawki do biegania – jak używać ich wygodnie?

Może się zdarzyć, że podczas treningu uznasz, że nie chcesz już słuchać muzyki. Wówczas przyda się funkcja wyłączenia odsłuchu bez przerywania ćwiczeń. By nie biec z wyłączonymi słuchawkami na uszach, warto mieć ze sobą małą nerkę na ich schowanie lub kieszeń w spodniach czy bluzie, z której nic nie wypadnie. Ta rada wydaje się banalna, ale właśnie takie drobiazgi często umykają uwadze!

Wiele osób chętnie zabiera słuchawki na długie wycieczki, na przykład w góry. Wtedy posiadanie saszetki na biodra jest konieczne. Co w takiej nerce powinno się znaleźć oprócz sportowych słuchawek i smartfona? Powerbank! W razie gdyby słuchawki się rozładowały, będziesz mógł sprawnie dodać im energii – wówczas, gdy ty będziesz regenerować swoją na łonie natury.

A jeśli zamiast muzyki chciałbyś też od czasu do czasu posłuchać audiobooka lub podcastu, to proponujemy zapoznać się z ofertą Empik Go. W ramach abonamentu znajdziesz tam mnóstwo ciekawych książek i słuchowisk, które umilą trening!