Pranie kołdry to czynność, która powinna być wykonywana regularnie; ze względu na żyjące na jej powierzchni i we wnętrzu roztocza czy bakterie oraz zanieczyszczenia takie jak pot, sebum, kurz. Z naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób i jak często prać kołdrę, by posłużyła ci jak najdłużej i była bezpieczna dla zdrowia.

 

Czy pranie niszczy kołdrę?

Z całą pewnością wiele osób choć raz usłyszało, czy to od rodziców, czy dziadków, czy przeczytało gdzieś na forum w sieci, że kołder nie powinno się prać – bo to je uszkadza. Wnętrze się rozchodzi, przez co mają tracić na grubości i miękkości, a także gorzej zatrzymywać ciepło. Wciąż powielanym mitem jest mówienie, że kołdrę wystarczy wytrzepać z roztoczy i przewietrzyć – np. na balkonie. Zdecydowanie należy go obalać!

Ani potraktowanie trzepaczką do dywanów, ani wietrzenie, nie zabije bakterii, i ludzkich, i zwierzęcych lub wirusów po przebytych chorobach. Nie usunie wydzielin takich jak pot oraz łój. Nie można także powiedzieć, by trzepanie naprawdę skutecznie pozbywało się kurzu. Wie o tym każdy posiadacz dywanu; nawet pomimo używania trzepaka czy odkurzania z filtrem antybakteryjnym, ten od czasu do czasu wymaga przeprania.

Właśnie brak tych „właściwości” trzepania oraz wietrzenia kołder sugeruje, że wymagają prania. I jak najbardziej mogą być poddawane tej czynności! Niewątpliwie istnieją osoby, które wolą po prostu wymienić to okrycie na nowe. Problem w tym, że taka wymiana ma miejsce zapewne średnio raz na 3-5 lat. A to już okres, który buduje bardzo niehigieniczne, problematyczne szczególnie w przypadku alergików, warunki do spania.

 

Kołdry w Empiku
 

Jak często powinno się prać kołdrę?

Wiesz już, że zdecydowanie warto raz na jakiś czas wyprać kołdrę, by odpowiednio ją odświeżyć i zdezynfekować. A jak często to robić? Najczęściej wskazywany termin to 1-2 razy na rok. Jak widzisz, czynność ta nie jest więc specjalnie problematyczna – nie musisz co miesiąc poświęcać odpowiedniej ilości czasu na suszenie! Co więcej, z praniem kołder możesz czekać zawsze do nadejścia lata; a później sezonu grzewczego zimą. Pamiętaj jednak, że w przypadku alergików oraz astmatyków warto albo robić to częściej, albo przynajmniej dezynfekować kołdry i poduszki przy pomocy myjki parowej. Gorąca para zdezynfekuje ich powierzchnię oraz wnętrze, usuwając nawet do 99,9% bakterii i alergenów. To jeden z najskuteczniejszych sposób na to, jak odświeżyć kołdrę bez prania.

A jak podejść do tej drugiej czynności? Czy można prać kołdrę w pralce?

 

Kołdra Poldaum

 

Jak prać kołdrę z syntetycznym wypełnieniem?

Kołdry syntetyczne to te popularnie nazywane także antyalergicznymi. Zamiast popularnego przed laty pierza, które może działać uczulająco, posiada wewnątrz wkład wykonany z syntetycznych włókien. Nazwy „antyalergiczna” nie należy traktować jako znak, że tego typu kołdry nie trzeba prać – odnosi się ona bowiem właśnie do wykorzystanego przy produkcji materiału. A ten syntetyczny, tak jak i puchowy, zatrzymuje roztocza i inne alergeny. Co więcej, jeżeli kołdra ta została zakupiona właśnie dla alergika albo osoby o obniżonej odporności (dziecka, osoby starszej, przewlekle chorej), to należy prać ją szczególnie często.

Niewątpliwie dobrą wiadomością jest fakt, że modele syntetyczne można prać w automacie – tak, jak i poduszki.  Wobec tego – jak prać kołdrę w pralce? Na samym początku warto sprawdzić, czy programator został wyposażony w program typu „delikatne” lub „ręczne”. Jeżeli tak, to najpewniej będzie można go wybrać. Dobrze jest jednak dla pewności zweryfikować jego ustawienia. Odpowiednie dla prania kołdry syntetycznej będą:

  • 60 stopni C w przypadku alergików, dzieci, osób starszych – celem usunięcia roztoczy i większości bakterii,
  • 40 stopni C w przypadku pozostałych osób – lub wartość wskazana przez producenta kołdry; zalecenia dotyczące temperatury będą wskazane na metce,
  • lekkie wirowanie – najlepiej na poziomie ok. 800-1000 obrotów na minutę. Niższe w ogóle nie odwirują wody, a wyższe (1600 czy 2000) mogą spowodować rozwarstwienie wypełnienia.

 

Różowa kołdra

 

Jakiego detergentu użyć? Najlepiej delikatnego płynu do prania, ewentualnie kapsułki. Proszek często zostaje wewnątrz lub nawet na powierzchni kołdry, co nie tylko będzie wyglądało nieestetycznie, ale także może uczulać i być niebezpieczne dla zwierząt oraz dzieci.

Obawiasz się, że wypełnienie zbije się w jedno miejsce? Możesz zainwestować w gumowe piłki do prania. Umieszczenie ich wewnątrz bębna razem z kołdrą sprawi, że jej wkład będzie przez cały cykl rozbijany – szczególnie podczas wirowania. Dzięki temu zachowa równomierne rozłożenie.

 

Piłka do prania

 

Jak prać kołdrę puchową i z naturalnym pierzem?

Większość mitów dotyczących braku możliwości prania kołdry powstała ze względu na modele z pierzem. To rzeczywiście jest nieco bardziej problematyczne; niegdyś okrycia po prostu rozpruwano, a pióra wymieniano na nowe. Czy dziś trzeba postępować tak samo? Na szczęście nie! Wobec tego – jak prać kołdry z pierza?

Naturalne wypełnienie jest wyjątkowo delikatne. Już podczas zwykłego użytkowania kołdry po pewnym czasie zbija się w jedno miejsce; pranie budzi więc wyjątkowo wysokie ryzyko zmiany powierzchni wypełnienia. Przede wszystkim nie można w ich przypadku zastosować wirowania – a to wiąże się z koniecznością trudnego i żmudnego samodzielnego odciskania. Nie powinno się także umieszczać kołdry puchowej w suszarce automatycznej. W obu przypadkach może nie tylko stracić swój kształt, ale także miękkość wkładu. Choć teoretycznie wypranie w pralce jest więc możliwe, to ze względu na wymaganą intensywność pracy własnej zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na wizytę w profesjonalnej pralni.

Jeśli jednak samodzielne suszenie nie stanowi dla siebie większego wyzwania, to w pierwszej kolejności zapoznaj się z doszytą do kołdry metką. Znajdziesz tam informację o tym, w jakiej maksymalnej temperaturze może być prana kołdra. Program ustaw zgodnie z nią, bez wirowania; ewentualnie (gdy taki wybór jest niemożliwy) nastaw najniższą możliwą liczbę obrotów. Pod koniec prania pozostaw kołdrę w pralce do odcieknięcia większości wody, po czym włącz odpompowywanie jej z bębna. Jako że z kołdry dalej będą ściekały krople, to warto rozwiesić ją nad prysznicem albo wanną. Do prania dobrze jest wykorzystać gumowe kule, które równomiernie rozbiją wkład.

 

Kołdra z pierza

 

Jak suszyć kołdrę syntetyczną i z pierza?

Suszenie antyalergicznego wkładu nie powinno sprawić większych kłopotów. Jeżeli po wyjęciu z pralki kołdra dalej obcieka wodą, możesz rozwiesić ją w oknie albo na balkonie – oczywiście wcześniej upewniając się, że za oknem świeci słońce i nie ma ryzyku opadów deszczu. Pamiętaj także o ewentualnych sąsiadach z dołu – nie zalej im okien! Jeśli te mogą stanowić kłopot, to odcieknij kołdrę nad prysznicem lub wanną, aż będzie na tyle sucha, by nie budzić ryzyka pobrudzenia cudzych szyb.

W przypadku kołdry puchowej należy najpierw dokładnie i długo ją odciskiwać i odciekać – jak wspomnieliśmy w poprzednich punktach. Dopiero po tym będziesz mieć możliwość rozpoczęcia ich suszenia na świeżym powietrzu.

W obu przypadkach pamiętaj, by kołdra nie została wystawiona bezpośrednio na silne działanie słońce (np. w bardzo upalny dzień). Promieniowanie UV może bowiem uszkodzić materiał jej poszycia, prowadząc wkrótce do jego przecierania.

Z kolei zimą, w sezonie grzewczym, przewieś kołdrę przez suszarkę na pranie, najlepiej stawiając ją w okolicy źródła ciepła.

 

Kobieta z kołdrą

 

Więcej porad znajdziesz w naszej pasji Poradniki.