W czasach fotografii analogowej makrofotografia stanowiła domenę doświadczonych fotografów chętnych do eksperymentów. Dziś jest ona jednak – na szczęście – osiągalna dla każdego! Wystarczy zrozumieć mechanizm powstawania zdjęcia makro i przyswoić sobie najważniejsze zasady, które umożliwiają uchwycenie fotografowanego obiektu w skali 1:1 lub większej.

 

Obiektywy

 

Zdjęcia makro, czyli jakie? 

Aby zdjęcie zostało uznane za makro, konieczna jest określona skala odwzorowania fotografowanego kadru. Wbrew temu, co mogłaby sugerować nazwa, zdjęcia makro nie zawsze prezentowane są w powiększeniu. Już fotografie w skali 1:1 uznawane są za przykłady makro. Przy takiej skali odwzorowania, fotografowany obiekt na materiale światłoczułym – czyli filmie bądź matrycy – ma te same lub większe rozmiary niż w rzeczywistości.

 

Obiektyw 2w1 Makro 10x Wide 18mm Do Sony Ulanzi

 

Zdjęcia makro – jakie mają zastosowanie? 

Makrofotografia to najczęściej domena miłośników przyrody, którzy lubią przyglądać się jej z bliska. Dzięki odpowiedniej skali odwzorowania, mogą uwiecznić w kadrze miniaturowe obiekty, których detali zazwyczaj nie dostrzegamy gołym okiem. Wszelkie owady, grzyby, kwiaty – obiektyw makro wydobędzie ich piękno.

Możesz również robić zdjęcia makro w domu, odkrywając nieznany dotąd wymiar znajomych ci obiektów. Te, które zazwyczaj fotografujemy z daleka, mogą wyglądać zupełnie inaczej w makroskali! Warto spróbować odkryć różnorodność ich faktur i kolorów, wykonując zdjęcia makro.

 

Obiektyw Makro 10x Wide 18mm Ulanzi Wl-2 Sony Zv-1 Srebrny

 

Nie znaczy to jednak, że makrofotografia nie jest wykorzystywana w zleceniach komercyjnych. Zdjęcia makro wymagane są na przykład często w fotografii produktowej. Aby uchwycić detale biżuterii czy drobnych części konstrukcyjnych, trzeba zastosować odpowiedni obiektyw i ustawienia, podobnie jak przy fotografii mikro fauny i flory.

Jaki obiektyw sprawdzi się najlepiej do makro?

Największym problemem przy wykonywaniu zdjęć makro jest złapanie ostrości przy niewielkiej odległości, z której wykonywane jest zdjęcie. Aby było to możliwe, do robienia takich zdjęć najczęściej wykorzystuje się teleobiektywy, umożliwiające wykonanie zdjęcia w powiększeniu przy zachowaniu odpowiedniej ostrości. Ogniskowa nie może być jednak zbyt długa. Im dłuższy obiektyw, tym mniej światła wpada na matrycę. Tymczasem jego duża ilość jest niezbędna, aby wykonać dobre zdjęcia makro. Teleobiektyw z ogniskową w przedziale 60-150 mm sprawdzi się idealnie.

 

Obiektyw Soczewka Konwerter Makro Ulanzi Na 52mm 2438

 

Możesz również zainwestować w specjalny obiektyw makro, dostosowany do trudnych warunków, w jakich wykonuje się zdjęcia. Ma on stałą ogniskową, ponieważ gwarantuje ona wyższą jakość zdjęć.

Teleobiektyw to dobre rozwiązanie również z uwagi na fakt, że owady, którym robisz zdjęcie, mogą być płochliwe. Przy fotografowaniu natury w makroskali, zachowanie dystansu może być bardzo przydatne.

Jak zrobić piękne zdjęcie makro? 

Jest kilka istotnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę, wykonując zdjęcia makro. Należy do nich:

Właściwe oświetlenie 

Przy robieniu zdjęć z bliska, na fotografowany obiekt może padać cień twojego aparatu. Dlatego warto zastosować pierścienie lub odpowiednio długi teleobiektyw, które pozwolą ci nieco się oddalić. To może jednak nie wystarczyć. Warto doświetlić zdjęcie z wykorzystaniem zaprojektowanej na potrzeby makro lampy błyskowej pierścieniowej. Znajduje się ona na obiektywie. Tym sposobem pozbędziesz się nie tylko cienia rzucanego przez aparat, ale również przez przytwierdzoną do niego jako osobny element lampę.

 

Lampa błyskowa COMMLITE CoMiray

 

Wykorzystanie statywu 

Aby uchwycić głębię ostrości przy fotografowaniu obiektów z bliska, konieczne jest dość mocne zamknięcie przysłony. Im mniejszy jest jej otwór, tym mniej światła wpada na matrycę. Wymusza to zastosowanie większej światłoczułości i dłuższego czasu naświetlania. W takich warunkach – zwłaszcza gdy scena jest niedoświetlona – niezbędny będzie statyw. A to dlatego, że przy dłuższym czasie naświetlania stabilność to warunek konieczny, aby zapobiec nieostrościom w kadrze.

 

Statyw HAMA STAR 62

 

Jak robić zdjęcia makro telefonem?  

Jeśli zależy ci na robieniu zdjęć makro telefonem, najlepiej zaopatrzyć się w urządzenie, które w aplikacji aparatu ma tryb makro. Dzięki niemu automatycznie dobierane są ustawienia umożliwiające robienie dobrych zdjęć z bliska.

 

Obiektyw makro KODAK do telefonu

 

Możesz również zainwestować w obiektyw makro do telefonu, który wystarczy nałożyć na aparat, aby wykonać piękne makrofotografie bez sięgania po sprzęt fotograficzny.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock